تاریخ اکران فیلم انتقام جویان 5

چرا تاریخ اکران فیلم انتقام جویان 5 باید عقب بیفتد؟

‌مارول نباید عجله کند

پنجمین قسمت از مجموعه فیلم‌های انتقام جویان (Avengers) با نام Avengers: The Kang Dynasty برای اکران در سال ۲۰۲۵ برنامه‌ریزی شده است. اما چرا تاریخ اکران فیلم انتقام جویان 5 باید عقب بیفتد؟ در این مطلب می‌خواهیم در این رابطه صحبت کنیم.

با توجه به تمام تاخیرهای اخیر در استودیو مارول (Marvel Studios)، بسیاری از طرفداران غمگین هستند و احساس ناامیدی دارند، به خصوص وقتی که صحبت از پروژه‌های بزرگی مانند فیلم انتقام جویان می‌شود که به آینده دورتری منتقل می‌شوند.

زمانی که رئیس استودیو مارول، کوین فایگی (Kevin Feige)، از فازهای هیجان‌انگیز پنجم و ششم دنیای سینمایی مارول (MCU) با فیلم‌های Avengers 5 و Avengers 6 رونمایی و همچنین اعلام کرد که این دو اثر قرار است در سال ۲۰۲۵ اکران شوند، بسیاری می‌دانستند که این احتمالا خیلی خوب است که جهان دو قسمت بزرگ از ماجراهای انتقام جویان را پشت سرهم و در یک سال داشته باشد.

با این حال، طولانی نکشید که تاریخ اکران فیلم Avengers: Secret Wars تا ۱ مه ۲۰۲۶ (۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۵) عقب افتاد. اکنون، شایعاتی منتشر شده‌اند که حاکی از آن هستند که تغییرات شدیدتری در قهرست آینده مارول ر حال رخ دادن است و پخش پروژه‌های دیگری مانند سریال‌های Agatha: Coven of Chaos و Echo نیز برای یک سال یا حتی بیشتر عقب خواهد افتاد.

بعد از آن چه چیزی تحت تاثیر قرار می‌گیرد؟ آیا ممکن است تاریخ اکران فیلم انتقام جویان 5 یا همان Avengers: The Kang Dynasty نیز از زمان پخش فعلی خود یعنی ۲ مه ۲۰۲۵ (۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۴) که در حال حاضر حدود ۲ سال و ۴ ماه تا آن فاصله داریم، منتقل شود و عقب بیفتد؟ مطمئنا، مارول نمی‌تواند مورد انتظارترین پروژه آینده‌اش را به ویژه پس از تاخیر فیلم Avengers: Secret Wars به تاریخ عقب‌تری منتقل کند، درست است؟

البته، با فکر کردن به آن، تاخیر برای این فیلم مورد انتظار کراس‌اووری به کارگردانی دستین دنیل کرتون (Destin Daniel Cretton) ممکن است آنقدر که به نظر می‌رسد بر نباشد. اما چنین تصمیم بزرگی برای عقب انداختن تاریخ اکران فیلم انتقام جویان 5 چه مزایایی می‌تواند داشته باشد؟

کیفیت بر کمیت ارجحیت دارد

فاز چهارم دنیای سینمایی مارول نقطه سختی در میراث استودیو مارول بوده است. این بسیار خوب است که طرفداران اخیرا انبوهی از محتوای را دریافت کرده‌اند، اما متاسفانه این یک مشکل بزرگ نیز هست.

چرا؟ خب، استقبال از اکثر پروژه‌های اخیرا، متفاوت بوده است و برخی تعدادی از آن‌ها را دوست داشتند، در حالی عده‌ای هم بودند که از آن‌ها رضایت نداشتند. تقریبا هر کدام از سریال سرویس اشتراکی دیزنی پلاس (Disney Plus) در طول تعداد قسمت‌های خود سطوح کیفیت را به شدت تغییر می‌دهند.

اخیرا گزارش شده است که مارول شکایات پرتعداد طرفداران را شنیده و در حال برداشتن یک گام به عقب برای ارزیابی مجدد نحوه کار شرکت است. پس از این که فیلم Blade‌ کارگردان خود را از دس وت داد، سریال Armor Wars‌ به یک فیلم سینمایی تبدیل شد و تاریخ پخش سریال Echo نیز با تاخیر قابل توجهی مواجه شد.

همان طور که گفته می‌شود، کیفیت بر کمیت ارجحیت دارد و این باید هدف باشد. در حالی که این ممکن است به معنای پروژه‌های کمتر به نظر برسد، در واقعیت، به سادگی به این معنی است که هر چیزی که قبلا معرفی شده فقط زمان بیشتری برای گسترش و پر و بال گرفتن و توسعه احتیاج خواهد داشت.

به تاخیر انداختن تاریخ اکران فیلم انتقام جویان 5 و احتمالا حتی Avengers: Secret Wars فضای تنفس بیشتری را به دنیای سینمایی مارول می‌دهد و این گونه می‌توان مطمئن شد که بسیاری از پروژه‌های آن، تاثیر مورد نظر را خواهند داشت. همچنین به خلاقان در پشت صحنه زمان بیشتری برای توسعه داده می‌شود و به پروژه نهایی این امکان داده می‌شود تا به جای عجله، بهترین نسخه ممکن باشد.

این تاخیرها ناگزیر منجر به ایجاد فضای اضافی و شکاف‌های انتشار جدیدی می‌شوند که نیاز به پر کردن دارند. این چیزی جز یک خبر عالی برای استودیو مارول نخواهد بود، زیرا آن‌ها زمان بیشتری خواهند داشت داستان‌های بیشتری را در آن بگنجانند تا پایان بزرگ حماسه مولتي‌ورس (Multiverse Saga) را بهبود ببخشند.

ورینت‌های بیشتر کانگ

یکی از تفاوت‌های کلیدی بین کانگ (Kang) و تانوس (Thanos) این است که شخصیت منفی جاناتان میجرز (Jonathan Majors) در حماسه مولتی‌ورس چقدر فعال بوده است. وقتی نوبت به تانوس رسید، او واقعا تنها در فیلم Avengers: Infinity War‌ به یکی از اعضای برجسته دنیای سینمایی مارول تبدیل شد.

با این حال، کانگ قبلا در قسمت آخر فصل اول سریال Loki حضور داشته، آنتاگونیست اصلی فیلم Ant-Man and the Wasp: Quantumania است و تائید شده که حتی قبل از حضور در فیلم Avengers: The Kang Dynasty در آثار دیگری ظاهر خواهد شد.

اگر تاریخ اکران فیلم انتقام جویان 5 و 6 با تاخیر دیگری مواجه شود، به مارول این امکان را می‌دهد تا قبل از رویداد بزرگ کراس‌اووری خود، به جاناتان میجرز فرصت بیشتری بدهد.

در یک دنیای کامل، اگر نه همه، اکثر قهرمانایی که در فیلم Avengers: The Kang Dynasty حضور دارند، باید تجربه روبه‌رو شدن با یکی از واریانت‌های او را داشته باشند. اگر همه قهرمانان با شخصیت شرور برخوردهای متفاوتی داشته باشند، این اتفاق فوق‌العاده و واقعا منحصر به فرد خواهد بود که منجر به انتظارات متضاد بسیاری نیز می‌شود.

یک مثال عالی برای استفاده از حضور بیشتر برای جاناتان میجرز این است که استودیو مارول راما توت (Rama-Tut) که یک کانگ در نقش فرعون مصری است را به عنوان شرور اصلی فصل دوم سریال Moon Knight معرفی کند، با فرض این که اصلا فصل دوم این مجموعه تلویزیونی ساخته شود.

یکی دیگر می‌تواند گنجاندن پسر آهنی (Iron Lad) باشد، نسخه جوانتر کانگ در پروژه اجتناب‌ناپذیر انتقام جویان جوان (Young Avengers) انتظار می‌رود به‌زودی ساخت آن تائید شود.

شاید حتی در فیلم Thunderbolts نیز اعضای تیم آن در نبردهای قدرت بر سر وایبرنیوم (Vibranium) یا طبق شایعات آدامانتیوم (Adamantium) با او برخورد کنند.

پیگیری داستان‌ها با آثار و دنباله‌های بیشتر

با تمام این پروژه‌های اخیر، استودیو مارول واقعا با تعداد باورنکردنی‌ای پروژه مختلف درگیر است. با توجه به این که تا تاریخ اکران فیلم انتقام جویان 5 تنها دو سال دیگر زمان باقی مانده است، غیر ممکن به نظر می‌رسد که دنیای سینمایی مارول بتواند به همه این شاخه‌های روایی به شیوه‌ای رضایت‌بخش بپردازد و قطعا در برخی شاخه‌ها کم و کاست‌هایی را مشاهده خواهیم کرد.

این چیزی است که تنها زمان می‌تواند روی آن تاثیر مثبتی داشته باشد. با زمان اضافه‌ای که یک تاخیر به همراه خواهد داشت، پایان پروژه‌های بیشتر می‌توانند مستقیما به فیلم Avengers: The Kang Dynasty گره بخورند و زمینه را برای رویداد بزرگ، بسیار بهتر از آن چه که قبلا ممکن بود، آماده کند. این همچنین به مارول فضایی می‌دهد تا گوشه‌های مختلف دنیای سینمایی مارول را که هم اکنون کمی از هم گسیخته شده‌اند (عرفانی، فراطبیعی، خیابانی و غیره) شروع به اتصال کند.

سپس نوبت به مرد عنکبوتی (Spider-Man) می‌رسد که در آخرین باری که مخاطبان او را دیند، اساسا یک شروع تازه داشت که او را به عنوان یکی از کمیکی‌ترین تصاویر از این شخصیت تا به حال معرفی کرد. با این حال، از الان، طرفداران نمی‌دانند او چه زمانی دوباره بازمی‌گردد، در کنار این فرض که قرار است تام هالند (Tom Holland) در فیلم Avengers: The Kang Dynasty و Avengers: Secret Wars نقشی داشته باشد.

این شخصیت حتما باید دوباره قبل این کراس‌اوورها ظاهر شود. داستان اسپایدی به فضای نیاز دارد تا بعد از اتفاقات دردناک فیلم Spider-Man: No Way Home مشخص شود که او چه وضعیتی دارد.

در حالی که ساخت فیلم Spider-Man 4 به شدت شایعه است و تقریبا می‌توان آن را قطعی دانست، به سختی می‌توان فهمید که در حال حاضر او در در کجای دنیای سینمایی مارول قرار می‌گیرد. شایعات بیان کرده‌اند که شرکت سونی (Sony) قصد دارد در جولای ۲۰۲۴ این فیلم را اکران کند، اگر چه در نهایت بین دو فیلم Thunderbolts و Deadpool 3‌ قرار می‌گیرد، بنابراین هوشمندانه‌ترین حرکت نیست.

تاخیرها این مسائل را کاهش می‌دهند و پایه و اساس بهتری را برای پیتر پارکر (Peter Parker) بزرگتر و خردمندتر تام هالند قبل از فیلم‌های Avengers: The Kang Dynasty و Avengers: Secret Wars ایجاد می‌کنند. می‌توان گفت این شخصیت بزرگ و نمادین کتاب‌های کمیک مارول به سختی تنها شخصیتی است که از داستان‌ها و پیشرفت‌های مربوط به خود به همان شکل سود می‌برد.

گذراندن زمان بیشتر با قهرمانان جدید

برخی از طرفداران اعتراف می‌کنند که فاز چهارم دنیای سینمایی مارول عجله دارد. استودیو مارول دائما شخصیت‌های جدیدی را وارد ترکیب می‌کند و چندین خط داستانی جدید را شروع می‌کند. با این حال، به نظر می‌رسد که مخاطبان با بسیاری از آن‌ها زمان کافی را نخواهد داشت.

فیلم Fantastic Four برخی از مهم‌ترین شخصیت‌های کل داستان‌های مارول را معرفی خواهد کرد، اما به دلایلی، با وجود داشتن حقوق آن‌ها در این چند سال، هنوز هم احساس می‌شود که تیم به موقع برای فیلم Avengers: The Kang Dynasty وارد صحنه می‌شود.

مارول باید در نظر داشته باشد که به آن‌ها زمان بیشتری را برای توسعه در دنیای سینمایی مارول بدهد و به طور بالقوه به آن‌ها اجازه دهد تا قبل از این که شرور جاناتان میجرز با آن‌ها درگیر شود، در پروژه‌های دیگری نیز ظاهر شوند.

همچنین افراد تازه/ کاری مثل مرد شگفت‌انگیز (Wonder Man) و نوا (Nova) نیز وجود دارند که دقیقا زمانی که قرار است فیلم جدید انتقام جویان شروع به کار کند، معرفی می‌شوند و بنابراین، زمان بسیار کمی برای این شخصیت‌ها باقی می‌ماند تا با سایر بخش‌های دنیای سینمایی مارول پیش از این رویداد کراس‌اووری، ارتیاط برقرار کنند.

آخرین باری که شخصیتی به این شکل با عجله وارد دنیای سینمایی مارول شد، کاپیتان مارول (Captain Marvel) با بازی بری لارسون (Brie Larson) بود که با مشکلاتی همراه شد. کاپیتان مارول نه تنها موفق نشد تا نظر بسیاری از طرفداران و منتقدان را جلب کند، بلکه این شخصیت از زمانی که وارد میدان شد، هیچ نقش بزرگ یا معناداری برای بازی در فیلم Avengers: Endgame‌ نداشت.

کارهای تیمی بیشتر

در پاسخ به برخی که می‌گویند رویداد جنگ‌های مخفی خیلی زود در حال شروع شدن است، بسیاری به سرعت متوجه می‌شوند که چگونه استودیو مارول چندین برابر بیشتر محتوا را در مدت زمان کوتاه‌تری در طول حماسه مولتی‌ورس از سال ۲۰۲۱ و بعد از آن، در مقایسه با روزهای حماسه ابدیت (Infinity Saga) از سال ۲۰۱۰ تولید می‌کند.

با این حال، مشکل این است که در حالی که تعداد زیادی پروژه وجود دارند، همه آن‌ها به طور کلی درباره قهرمانان مختلف هستند. این بدان معناست که در حالی که این جهان ممکن است ده‌ها پروژه مختلف داشته باشد، اکثر شخصیت‌ها تا تاریخ اکران فیلم انتقام جویان 5، هیچ کراس‌اوور بزرگ دیگری با بقیه شخصیت‌های بزرگ در دنیای سینمایی مارول نخواهند داشت.

در حالی که حماسه ابدیت پروژه‌های کمتری داشت، تعامل شخصیت‌ها و پویایی بیشتری قبل از وقوع داستان بزرگ در مقیاس Avengers: Endgame وجود داشت. تماشاگران دو فیلم Avengers و Captain America: Civil War را داشتند تا روی خود تیم و روابط بین همه شخصیت‌ها تمرکز شود شود.

حتی ممکن است هیچ گروهی از انتقام جویان تا قبل از فیلم Avengers: The Kang Dynasty وجود نداشته باشد. راه کمک به رفع این مشکل این است که پروژه‌های متعددی را به مرحله اجرا درآوریم که گروه‌هایی از افراد را گرد هم می‌آورند تا شروع به ایجاد پویایی کنند، همگی قبل از اوج حماسه فعلی. فیلم The Marvels یک نمونه کامل است که شخصیت‌های کامالا (Kamala)، کارول (Carol) و مونیکا (Monica) را گرد هم می‌آورد و پایه‌ای برای رابطه آن‌ها با یکدیگر ایجاد می‌کند.

به نظر می‌رسد که فیلم Captain America: New World Order می‌تواند یک نوع تیم انتقام جویان را راه‌اندازی کند، در حالی که فیلم Thunderbolts نیز قاعدتا گروه خود را راه‌اندازی می‌کند. رویدادهای بزرگی مثل Armor Wars و همچنین فیلم شایعه شده World War Hulk نیز می‌توانند مکان مناسبی برای درگیر کردن هر چه بیشتر شخصیت‌ها برای ایجاد زمینه‌سازی باشد و باعث می‌شود که فیلم Avengers: The Kang Dynasty در مدت زمان پخش خود کمتر نگران آن باشد.

نمونه خارق‌العاده دیگر می‌تواند انقام جویان جوان باشد. در حال حاضر، با توجه به به برنامه پخش شلوغ دنیای سینمایی مارول، احتمال دیدن اکران این پروژه قبل از فیلم Avengers: Secret Wars خیلی کم است. اگر مخاطبان بتوانند قبل از فیلم Avengers: The Secret Wars با آن‌ها ملاقات کرده و آشنا شوند، شکل‌گیری آن‌ها بسیار تاثیرگذارتر خواهد بود و همچنین مشارکت آن‌ها در این فیلم می‌تواند به طور چشمگیری بیشتر باشد.

وقتی نوبت به یک جمع‌بندی در یک حماسه دنیای سینمایی مارول می‌رسد، هر چه این جمع‌بندی بزرگتر باشد، بهتر است.

تاخیر در رویارویی با کانگ

در پایان، همان طور که ممکن است تغییر در تاریخ اکران ناامید کننده به نظر برسد، اما این کار می‌تواند در راستای بهتر شدن باشد. از این گذشته، هنوز محتوای زیادی پوشش دنیای سینمایی مارول وجود دارد، بنابراین هنوز نمی‌تواند از هم بپاشد.

بله، این می‌تواند حتی به معنای انتظار طولانی‌تری برای فیلم انتقام جویان باشد. اگر چه با صبر و حوصله، به لطف زمان اضافی‌ای که برای داستان‌های مختلف قبل از کراس‌اوور در نظر گرفته شده است، تقریبا به طور حتم به طرفداران بابت صبرشان پاداش بزرگی داده می‌شود با این حال، یک تاخیر بزرگ برای حماسه مولتی‌ورس بدون معایب نیست. بزرگترین آن‌ها مربوط به انتظار روزافزون برای ورود X-Men به دنیای سینمایی مارول است.

مطمئنا کامالا خان (Kamala Khan) و نیمور (Namor) می‌توانند از نظر فنی جهش‌یافته باشند، اما جهان همچنان منتظر است تا فیلم جدیدی X-Men به نمایش درآید. با توجه به این که در حال حاضر به نظر می‌رسد که این اتفاق تا فاز هفتم دنیای سینمایی مارول رخ نخواهد داد، هر گونه تاخیر برای حماسه مولتی‌ورس انتظار را بسیار سخت‌تر می‌کند.

استودیو مارول ثابت کرده است که قادر به انجام کارهای تقریبا غیرممکن است، بنابراین طرفداران فقط باید به آن‌ها اعتماد کنند تا این حماسه مولتی‌ورس را اگر که نتواند بهتر از حماسه ابدیت باشد، حداقل به همان اندازه خوب بسازد.

فیلم بعدی دنیای سینمایی مارول، Ant-Man and the Wasp: Quantumania است که در تاریخ ۱۷ فوریه ۲۰۲۳ (۲۸ بهمن ۱۴۰۱) در سالن‌های سینما اکران خواهد شد. این اثر توسط پیتون رید (Peyton Reed) کارگردان دو فیلم Ant-Man و Ant-Man and the Wasp کارگردانی شده است. همچنین بازیگرانی مثل پل راد (Paul Rudd) در نقش اسکات لنگ (Scott Lang) یا مرد مورچه‌ای (Ant-Man)، اوانجلین لیلی (Evangeline Lily) در نقش هوپ ون داین (Hope van Dyne) یا واسپ (Wasp)، مایکل داگلاس (Michael Douglas) در نقش هنک پیم (Hank Pym)، میشل فایفر (Michele Pfeiffer) در نقش جنت ون داین (Janet van Dyne)، کاترین نیوتون (Kathryn Newton) در نقش کسی لنگ (Cassie Lang)، جاناتان میجرز (Jonathan Majors) در نقش کانگ فاتح (Kang the Conqueror))، دیوید دستمالچیان (David Dastmalchian) در نقش کرت (Kurt) و رندال پارک (Randall Park) در نقش جیمی وو (Jimmy Woo) از جمله افرادی هستند که در فیلم Ant-Man and the Wasp: Quantumania به ایفای نقش پرداخته‌اند.

4.4 7 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

4 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا