شخصیت کانگ فاتح - Kang The Conquerer

بیوگرافی کانگ فاتح | ابرشروری که زمان را هدف قرار می‌دهد!

فاتح جهان‌های موازی

1%
  • 0/10
بیوگرافی کانگ فاتح | ابرشروری که زمان را هدف قرار می‌دهد! ۷ ۳۰ تیر ۱۴۰۰ مقاله (کامیک) کپی لینک

کانگ فاتح (Kang The Conquerer) کسی است که تا به حال بسیار در کمیک‌های مختلف مارول به عنوان کسی که خط‌های زمانی را برای تصاحب آن‌ها بر هم زده، دیده شده و اخیرا حتی به جهان سینمایی مارول هم اضافه شده است. با این حساب، بد نیست یک بیوگرافی مختصر و مفید از این کاراکتر ابرشرور داشته باشیم که خوراکش جهان‌های موازی بوده و تشنه قدرت است!

در فازهای اول تا سوم دنیای سینمایی مارول (MCU)، از همان ابتدا رفته رفته با شخصیتی ابرشرور آشنا شدیم که برخی مواقع در طول فیلم‌هایی مانند Guardians of The Galaxy یا Avengers صورت او را مشاهده می‌کردیم. اما هنگامی که فاز سوم رسما آغاز شد، دیگر ترس از حضور ابرشروری بزرگ به نام ثانوس (Thanos) راه افتاد تا انتقام‌جویان و دیگر قهرمانان داستان بدانند که برای زنده ماندن، باید این کاراکتر را متوقف کنند. با این وجود ثانوس به دلیل قدرت بالا و شخصیت خاصی که داشت حتی به اظهار برخی از کاربران از خود ابرقهرمانان دنیای سینمایی مارول نیز محبوب‌تر شده بود، اما به هر حال شروع هر داستان پایانی دارد و حال وقت آن رسیده تا روایت‌های تازه‌ای در فاز چهارم دنیای سینمایی مارول بیان شود. روایتی که ظاهرا اینبار، تهدید فوق‌العاده خطرناک‌تر و فراتر از ثانوس را در مقابل انتقام‌جویان جدید قرار می‌دهد!

شخصیت کانگ (یا کنگ) فاتح کسی است که از نظر قدرت فیزیکی و بدنی شاید هم‌رده ثانوس نباشد، اما چیزی که او را خاص و قدرتمندتر از ثانوس می‌‌کند، کشف جهان‌های موازی در قرن ۳۱ میلادی و به عبارتی در آینده است. این یعنی دانشمندی از آینده موفق شده تا راز سفر در زمان را (که در گذشته نیز کشف شده بود) هدف قرار داده و از طرفی کشف کند که در جهان هستی، چندین و چند دنیای موازی با افراد یکسان و غیر یکسان وجود دارد که به آن مولتی‌ورس (Multiverse) می‌گویند. اما این دانش بالا و داشتن سلاح فوق‌العاده پیشرفته (به دلیل اینکه کانگ از آینده می‌آید) مواردی نیستند که باعث شرور بودن او شده باشند، بلکه جالب است بدانید کانگ و گونه‌های مختلف او از دیگر جهان‌های موازی، همگی طالب قدرت هستند و قصد دارند تا دنیای دیگران را هم به سلطه گرفته و خود حاکم کل باشند.

با این حساب احتمالا کمی با شخصیت کانگ فاتح و قدرت‌طلبی او آشنا شده‌اید، به هر حال او در قسمت آخر سریال Loki نیز ظاهر شد و هنرنمایی جالبی را در مقابل کاراکتر لوکی و سیلوی (Sylvie) داشت تا آن‌ها را با مولتی‌ورس آشنا کند. اما آیا چیزی را درباره پیشینه این کاراکتر و زندگی او در کمیک‌ها و در کل جهان سینمایی و غیر سینمایی مارول می‌دانید؟

پیشینه کمیک شخصیت کانگ فاتح

کانگ فاتح اولین بار به عنوان شخصیتی به نام راما تات (Rama-Tut) در کمیک Fantastic Four شماره ۱۹ در سال ۱۹۶۳ حاضر شد و در مقابل چهار شگفت‌انگیز قرار گرفت. همچنین اولین حضور او با نام کانگ فاتح اولین بار در کمیک Avengers شماره ۸ در سال ۱۹۶۴ میلادی بود. درست به مانند سایر شخصیت‌هایی که در دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی به مارول اضافه شده‌اند، این کاراکتر نیز به قلم استن لی (Stan Lee) خلق شده و معمولا به عنوان شخصیت منفی در مقابل گروه اونجرز یا چهار شگفت‌انگیز دیده می‌شود. اما از آنجا که او به عنوان یک قدرت‌طلب بین جهانی شناخته شده، معمولا با تمامی دیگر شخصیت‌های مارول هم در کمیک‌های مختلف برخورد داشته و در جهان‌های موازی همه او را می‌شناسند!

کانگ در نقش فرعون!

نام واقعی شخصیت کانگ فاتح ناتانائیل ریچاردز (Nathaniel Richards) است که در قرن ۳۱ زندگی می‌کرده و به عنوان یک دانشمند، علاقه بسیاری را به تاریخ و دوران باستان داشته، تا حدی که حتی حاضر می‌شود تا ماشین سفر در زمان دکتر دووم (Dr. Doom) را بردارد و آن را ارتقا دهد. سپس به دوران مصر باستان سفر کرده و با تکنولوژی سلاح خود خود فرعون آن دوره را برکنار کرد تا خود را راما تات نامیده و بر آن دوران حکومت کند!

در واقع شایعه‌ها و اطلاعات بسیاری وجود دارد که طبق آن‌ها گفته شده که اهرام ثلاثه مصر توسط فضایی‌ها ساخته شده و تکنولوژی آن دوره فرعون‌های این حکومت باستانی، فراتر از آنچه که بشر داشته تلقی می‌شود. اما در دنیای مارول، پاسخ این سوال با شخصیت کانگ فاتح با نام راما تات داده می‌شود که این کار را صرفا برای زیباتر کردن محیط و ساختن فضایی برای پناه گرفتن انجام داده بود. همچنین جالب است بدانید که دقیقا در همان زمانی که ناتانائیل ریچاردز به گذشته سفر کرده و خود را فرعون جدید در مصر خطاب می‌کند، چهار شگفت‌انگیز هم درست در همین خط زمانی حضور داشته و این مورد را کاملا مشکوک می‌خوانند. در نتیجه با راما تات وارد یک مبارزه تمام عیار شده و او را شکست می‌دهند، اما کانگ در نهایت فرار می‌کند و در حین آماده‌سازی ماشین زمان خود، به چهار شگفت انگیز می‌گوید که آن‌ها در آینده‌ای نزدیک با تهدیدی بسیار بزرگ‌تر رو به رو خواهند شد.

جهان‌موازی برای اولین بار

تا اینجای کار تنها سفر در زمان مدنظر بود تا کانگ به گذشته برود و خود را فرعون جدید بنامد، اما آیا می‌دانستید که او برای شکست دادن انتقام‌جویان و دیگر قهرمانان زمین شماره 616 (خط زمانی اصلی در دنیای کمیک مارول)، جهان موازی را کشف کرد؟

در واقع شخصیت کانگ فاتح در دومین شماره از کمیک سالانه Fantastic Four بعد از ماجرای راما تات حاضر شد و در این داستان، هنگامی که داکتر دووم در حال گشت و گذار در فضا بود، او را به سفینه خود کشید و سپس فکر کرد که آن‌ها یک فرد هستند. چراکه حتی طرز فکر آن‌ها هم یکسان بود و هر دو قصد داشتند تا به نحوی با سفر در زمان خود را فاتح و برتر بدانند، با این وجود ناتانائیل با فهمیدن این موضوع که یک نسخه دیگر از شخصیت او هم می‌تواند در یک جهان موازی وجود داشته باشد، سعی کرد تا با این جهان‌ها ارتباط برقرار کرده و سپس انتقام جویان یک خط زمانی دیگر را به جان اونجرز زمین ۶۱۶ بیندازد!

اما وقتی که گروه چهار شگفت انگیز در مصر باستان توانسته بودند تا او را شکست دهند، انتقام جویان هم قاعدتا می‌توانند شخصیت کانگ را در دورانی که هنوز فاتح نشده کتک بزنند. بعد از یک مبارزه نه چندان حماسی، ناتانائیل توسط انتقام جویان زمین ۶۱۶ دستگیر شده و سپس از خط زمانی آن‌ها به بیرون رانده می‌شود، جایی که سر از قرن ۴۰ میلادی سر درآورده و باز هم سعی می‌کند تا خود را راما تات معرفی کند. با این وجود او خیلی سریع متوجه می‌شود که این خط زمانی در آینده، چندان هم پیشرفته نیست و خیلی راحت می‌تواند به سلطه گرفته شود. در نتیجه، فتح اول او در همین جهان موازی اتفاق افتاده و بالاخره او خود را به عنوان کانگ معرفی می‌کند.

همچنین از آنجا که شکست بدی که از انتفام جویان خورده بود هنوز در یاد و خاطر این کاراکتر ابرشرور باقی مانده، او یکبار دیگر به گذشته و قرن ۲۱ سفر می‌کند تا با این قهرمانان مبارزه کند و خط زمانی آن‌ها را هم تصرف کند. به همین دلیل اولین حضور او به عنوان کانگ فاتح، در کمیک Avengers شماره ۸ اتفاق افتاده و جنگ بزرگی بین آن‌ها صورت می‌گیرد.

شخصیت کانگ فاتح هم عاشق می‌شود

یکی از مهم‌ترین نکته‌هایی که در سریال Loki در جهان سینمایی مارول وجود داشت، حضور شخصیتی به نام روونا رنسلیر (Revona Renslayer) بود که در دنیای کمیک مارول، معشوقه شخصیت کانگ فاتح است. در واقع روونا یک پرنسس از یکی از خط‌های زمانی در دوران قرن ۴۰ میلادی است، اما متاسفانه هرقدر که کانگ به این شاهزاده ابراز علاقه می‌کند، او پیشنهادها را پشت سر هم رد کرده و عشقش را نمی‌پذیرد. در نتیجه کانگ در اوج عصبانیت خود سعی می‌کند تا با گروگان گرفتن انتقام جویان و انداختن آن‌ها داخل شیشه‌های محافظ، نشان دهد که هرکاری را برای به دست آوردن روونا انجام می‌دهد. در واقع او انتقام جویان را مانند حیوانات خانگی نگه‌داری کرده و به روونا نشان می‌دهد، اما حتی این کار هم برای به دست آوردن قلب شاهزاده کافی نیست و او جواب رد می‌دهد.

حال فکر می‌کنید کسی که انتقام جویان را با آن همه قدرت دستگیر کرده، به همین راحتی اجازه می‌دهد تا جواب رد بگیرد؟ او به جای فراموش کردن روونا یا تلاش بیشتر (و شاید درست) برای به دست آوردن قلب او، سعی می‌کند تا با کمک خود انتقام جویان در مقابل پادشاه ایستادگی کرده و ارتش او را هم شکست دهد. اما در نهایت هنگامی که یکی از سربازان قصد دارد تا با شلیک تیر کانگ را بکشد، روونا جلوی آن پریده و در نهایت خود را فدا می‌کند.

با این حال کانگ حتی با این اتفاق نیز رضایت نمی‌دهد و یکبار دیگر سعی می‌کند تا اینبار با بازگرداندن روونا از مرگ، او را نجات دهد. در واقع او به سراغ کسی به نام گرند مستر (Grand Master) می‌رود که این قابلیت را دارد که بین زندگی و حیات، گزینه‌ای را در اختیار افراد قرار دهد. در حالی که برای به دست آوردن این انتخاب، فرد باید افرادی را قربانی کند. شخصیت کانگ فاتح نیز که این فرصت را بهترین زمان برای خلاص شدن از دست انتقام جویان می‌بیند، تصمیم می‌گیرد تا آن‌ها را به دستان بزرگوار گرند مستر سپرده و بین مرگ و زندگی یک گزینه را انتخاب کند. در اینجا کانگ باید به سراغ جسد روونا (که آن را داخل یک محفظه نگه‌داری می‌کرد) رفته و سپس می‌گفت تا او زنده شود، اما درست زمانی که انتقام جویان به دست گرند مستر افتاده بودند، بلک نایت (Black Knight) در صحنه حاضر شده و برای نجات آن‌ها تلاش می‌کند که تا حدودی هم موفق می‌شود، در حالی که در آخرین لحظه، کانگ فریاد می‌زند که مرگ را برای انتقام جویان می‌خواهد تا همه آن‌ها نابود شوند!

این نشان می‌دهد که حس قدرت‌طلبی و نابودگری شخصیت کانگ فاتح تا چه حد بالاتر از عشق است و حتی زنده نشدن معشوقه خود را به اینکه انتقام جویان یکی از خط‌های زمانی نابود شوند ترجیح می‌دهد. البته لازم به ذکر است که بلک نایت در این صحنه یک انتقام جو نیست و در نتیجه گفته کانگ روی او تاثیری نگذاشت تا در نهایت فاتح بزرگ مارول را شکست دهد.

جلوگیری از تشکیل گروه Avengers

حضور بعدی شخصیت کانگ فاتح در زمانی است که او سعی می‌کند تا به جای اینکه مستقیما برای گرفتن یک خط زمانی دیگر وارد جنگ شود، کاری کند که گروه انتقام جویان هرگز تشکیل نشده و عملا در این تایم لاین به یک تیم تبدیل نشوند! برای این کار نیز او هالک را به گذشته و به عبارتی دهه ۷۰ میلادی می‌فرستد تا در آنجا عصبانی شده و همه چیز و همه کس، از جمله شخصیت فانتوم ایگل (Phantom Eagle) را هم نابود کند! در نتیجه این کار نیز بمبی که باید در فرانسه منفجر می‌شد به زیباترین شکل ممکن به نابودی یک شهر کشیده شده و در نهایت باعث می‌شود تا یکی از نیاکان بروس بنر (Bruce Banner) کشته شود. حال در خط زمانی دیگر اگر این فرد وجود نداشته باشد دیگر هالکی هم در کار نیست و اگر هم که هالک نباشد، دیگر انتقام جویان برای جلوگیری از نابودی‌های او جمع نمی‌شوند. اما یک اتفاق بسیار عجیب باعث می‌شود تا عصبانیت هالک باعث نابود شدن خود آن بمب شده و او را به آینده بفرستد تا شخصیت کانگ فاتح در دیدن این اتفاق عملا زبان‌بسته بماند!

نابودی تمام کانگ‌ها

وقتی که شخصیت کانگ فاتح در مطالعه زمان متوجه می‌شود که مانتیس (Mantis) در پیشگویی‌های گفته شده صاحب فرزندی قدرتمند و استثنایی خواهد شد، تصمیم می‌گیرد تا با او ازدواج کند، اما از طرفی یکی دیگر از ورژن‌های کانگ فاتح در مقابل راه او ظاهر شده و اجازه انجام این کار را نمی‌دهد! این کانگ جدید در واقع کسی است که هیچ انگیزه‌ای برای نابودی جهان را ندارد و در قالب کاراکتر راما تات باقی مانده تا ادامه عمر خود را هم به همین شکل بگذراند. با این وجود در مبارزه‌ای که او با یکی دیگر از ورژن‌های خودش با همان کانگ فاتح انجام می‌دهد، نهایتا نسخه فاتح برنده می‌شود و کاری می‌کند تا (حداقل تا مدتی محدود) هیچ کانگ دیگری وجود نداشته باشد.

قابلیت‌ها و قدرت‌ها

احتمالا با شنیدن این مورد تعجب خواهید کرد، اما شخصیت کانگ فاتح عملا هیچ قدرت عجیب و غریبی مانند پرواز کردن یا در کل هرچیزی که فراتر از توان یک انسان باشد را ندارد. ولی او یک فیزیکدان از آینده است و همین باعث می‌شود تا بتواند سلاح مختلفی را برای خود طراحی کند و در زمان سفر کند تا هرکسی را بکشد و هرجایی برود.

حال اگر فکر می‌کنید که با این حساب انتقام جویان و دیگر ابرقهرمانان خیلی راحت می‌توانند این شخصیت را شکست دهند، بد نیست نگاهی به لباس سبز و بنفش تن او داشته باشید. این زره کاملا در مقابل امواج رادیویی عملکرد پویا داشته و مانند هالک می‌تواند در مقابل آن مقاوم باشد. همچنین ضرباتی که او با پوشیدن این زره دریافت می‌کند عملا هیچ بوده و از طرفی می‌تواند از دستان خود تیرهایی را پرتاب کند که برخورد آن‌ها با هر چیز، شئ مورد نظر را با خاک یکسان می‌کند! جدای از این موارد، او سفینه‌ای دارد که در آن اطلاعات کاملی درباره تکنولوژی تمامی قرون تاریخ جمع‌آوری شده و از همین نظر هم می‌توان گفت که شخصیت کانگ فاتح همه چیز را از همه زمان می‌داند! به نحوی می‌توان گفت که او یک تونی استارک از آینده است و یک نابغه دیوانه محسوب می‌شود.

حضور در دنیای سینمایی مارول

شخصیت کانگ فاتح

در جهان سینمایی مارول، داستان از یک زاویه دید تازه روایت می‌شود که شباهت‌ها و تفاوت‌هایی را با نسخه کمیک دارد. به نحوی که در اینجا پس از نابودی ثانوس و کنار رفتن آن از خط زمانی اصلی، می‌بینیم که ظاهرا قدرت اعظم جهان هستی یک تایتان بنفش نیست که به دنبال چند سنگ رنگارنگ می‌گردد.

در فیلم Avengers: Endgame دیدیم که لوکی از سال ۲۰۱۲ فرار کرد و سنگ فضا را با خود برداشت. اما همین حرکت کافیست تا یک خط زمانی تازه به راه افتاده و اتفاقات آن با آنچه که تقدیر لوکی است متفاوت شود. در نتیجه سازمانی به نام TVA که وظیفه جلوگیری از چنین اتفاقاتی را دارند ظاهر شده و لوکی را با خود می‌برند تا برای جرمی که مرتکب شده پاسخگو باشد. اما در اولین قسمت‌های سریال Loki، سازمان TVA و عملا همه چیز درباره آن مخفی باقی می‌ماند. تا اینکه بالاخره می‌بینیم که لوکی راه فراری را با یکی دیگر از نسخه‌های خود که حال مؤنث بوده و سیلوی نام دارد پیدا می‌کند.

تا اینجا توضیح TVA چنین بوده که نگه‌داران زمان در واقع کسانی هستند که خط زمانی مقدس یا همان Sacred Timeline را بنا کرده و با این حرکت از جنگ‌های بین جهانی جلوگیری کرده‌اند. با این وجود زمانی که لوکی و سیلوی به این نگه‌داران می‌رسند، سر یکی از آن‌ها را قطع کرده و متوجه می‌شوند که TVA خود یک دروغ بسیار بزرگ است که به کارکنان آن گفته شده تا بتوانند بدون سوال پرسیدن به فعالیت خود ادامه دهند. با این حال سیلوی و لوکی برای رسیدن به جواب خود، یعنی اینکه «چه کسی پشت پرده تمامی این قضایا ایستاده و اجازه زنده زندگی را به جهان‌های موازی نمی‌دهد؟» به راه خود ادامه می‌دهند تا در آخر زمان، با شخصی به نام He Who Remains ملاقات می‌کنند.

این فرد در واقع همان شخصیت کانگ فاتح یا بهتر است بگوییم یکی از ورژن‌های مختلف آن است که در مرکز خط زمانی مقدس ایستاده و همه چیز آن را به واسطه TVA کنترل می‌کند. با این حال جالب است بدانید که اولین بار از آنجا می‌توان فهمید که این شخص یکی از نسخه‌های کانگ است که بازیگری او را جاناتان میجرز (Johnathan Majors) انجام می‌دهد. چیزی که سال گذشته به صورت رسمی تایید و اعلام شده بود که شخصیت کانگ فاتح به عنوان ابرشرور فیلم Ant-Man And The Wasp: Quantomania به فاز چهارم دنیای سینمایی مارول اضافه خواهد شد. اما از آنجا که تا اکران این فیلم زمان زیادی باقی مانده، سازندگان این فرصت را غنیمت شمرده و در سریال Loki به بهترین شکل ممکن کانگ فاتح را معرفی کردند.

مولتی‌ورس سینمایی مارول با کشته شدن شخصیت کانگ فاتح

در واقع کانگ برای لوکی و سیلوی توضیح می‌دهد که در قرن ۳۱ میلادی، او یک دانشمند بوده و سپس موفق شده تا جهان‌های موازی را کشف کند. بعد از این اتفاق سایر نسخه‌های او از دیگر جهان‌ها نیز این مورد را کشف کرده و در نتیجه با یکدیگر ملاقات کرده‌اند. همین روند نیز باعث شده تا گونه‌های مختلف این کاراکتر با همدیگر ارتباط برقرار کرده و از تکنولوژی یکدیگر برای پیشرفت جهان خود استفاده کنند، اما مشکل اینجاست که برخی از این گونه‌ها یا به اصطلاح Variant ها دارای همین نیت نبودند و جهان‌های موازی را به عنوان زمین‌هایی جدید برای فتح می‌دیده‌اند. در نتیجه، برای دفاع یا شاید هم برای حمله، نسخه‌های مختلف کانگ با یکدیگر وارد یک جنگ تمام عیار می‌شوند که خود باعث به وجود آمدن یک درگیری بین جهانی شده و نابودی بسیاری را رقم می‌زند. تا اینکه یکی از این نسخه‌های مختلف شخصیت کانگ فاتح تصمیم می‌گیرد تا به آخر زمان رفته و با موجودی خارج از قید و بند فضا و زمان به نام الایث (Alioth) آشنا شود.

کانگ این موجود را مسلح کرده و در پایان زمان قرار می‌دهد تا در آن همه چیز را ببلعد و جنگ بین جهان‌های موازی به اتمام برسد. در آخر نیز او با استفاده از تکنولوژی خود، سازمانی به نام TVA را بنیان‌گذاری می‌کند تا نظمی اجباری بر تمامی خط‌های زمانی دیکته شود. کاری که باعث نابودی افراد بسیاری شده و در نتیجه عامل ایجاد نوعی آرامش در خط زمانی مقدس می‌شود. اما این آرامش، چندان هم به مزاج سیلوی خوش نیامده و او تصمیم می‌گیرد تا کانگ را بکشد تا جهان‌های موازی یکبار دیگر تشکیل شوند. در حالی که با انجام این کار، شخصیت کانگ فاتح باز هم جهان را به دست گرفته و دوباره سعی می‌کند تا با TVA بر خط‌های زمانی حکمرانی کند!

به هر حال کانگ در فاز چهارم و حتی پنجم دنیای سینمایی مارول نقش اصلی به عنوان ابرشرور را خواهد داشت، اما باز شدن در جهان‌های موازی به روی سازندگان، باعث می‌شود تا از پایان قسمت ششم سریال Loki به بعد عملا هر اتفاقی در جهان سینمایی مارول امکان‌پذیر باشد! همچنین اینبار شخصیت منفی یک نفر یا ده نفر نیست، بلکه ارتشی از کانگ‌های سلطه‌جو به دنبال جنگ بین جهانی هستند تا بر همه چیز حاکم شوند!

 

اما نظر شما درباره شخصیت کانگ فاتح چیست؟ آیا او می‌تواند پس از رساندن بینندگان به اوج هیجان در قسمت آخر از فصل اول سریال Loki باز هم طرفداران را با بلاهایی که قرار است به سر انتقام‌جویان در جهان‌های مختلف بیاورد غافلگیر کند؟مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

7 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments