#مهسا_امینی
گروه تاندربولتس و جوخه انتحاری

تفاوت گروه تاندربولتس و جوخه انتحاری چیست؟

خاکستری‌ها و شرورها

گروه تاندربولتس (Thunderbolts) به تازگی در دنیای سینمایی مارول معرفی شده‌اند و چنان که به نظر می‌رسد، شباهت‌هایی را با جوخه انتحاری (The Suicide Squad) دارند.

در سریال The Falcon And The Winter Soldier بود که ما پس از وقایع فیلم Avengers: Endgame و کنار رفتن استیو راجرز (Steve Rogers) از نقش کاپیتان آمریکا (Captain America)، دیدیم که سپر معروف او که نشانه دفاع از آزادی است به سم ویلسون (Sam Wilson) یا همان فالکن (Falcon) داده شد. اما او در ابتدا این مسئولیت را قبول نکرد، تا اینکه قدرت دست شخصیتی به نام جان واکر (John Walker) افتاد؛ کسی که توانسته بود از ماموریت‌های ارتش با موفقیت بیرون آمده و ثابت کند که توان کار کردن با سپر کاپیتان آمریکا را دارد!

جان واکر با لباسی تازه به کاپیتان آمریکا جدید تبدیل شد، اما خشم و خاکستری بودن شخصیت او باعث شد تا خیلی زود این نقش را به صاحب اصلی (و در واقع تعیین شده) خود، یعنی سم ویلسون بدهد؛ کسی که با زرهی جدید در میان عموم حاضر شد و با یک سخنرانی درست، درست نشان که لیاقت نقش کاپیتان آمریکا را دارد. با این وجود، آیا این پایان کار جان واکر بود؟

در واقع در دنیای سینمایی مارول شخصیت‌های خاکستری بسیاری وجود دارند که هرکدام می‌توانند به خوبی در قالب یک آنتی هیرو درجه ۱ ظاهر شوند. این کاراکترها در گذشته کارهای اشتباه بسیاری انجام داده‌اند و شاید در آینده هم دوباره دست به اقدامات خطا بزنند، اما در هر صورت اگر مسئله مبارزه بین نیروهای خیر و شر باشد، آن‌‌ها طرف خوب‌های داستان را خواهند گرفت.

از جمله این کاراکترها می‌توان به یلینا بلوا (Yelena Belova)، جان واکر، رد گاردین (Red Guardian)، باکی بارنز (Bucky Barnes)، تسک مستر (Taskmaster) و گوست (Ghost) خواهد بود که البته نبودن نام زیمو (Zemo) بین آن‌ها کمی عجیب به نظر می‌رسد. با این حال اخیرا در پنل رسمی استودیو مارول هنگامی که برای اولین بار از برنامه فازهای پنجم و ششم MCU رونمایی شد، دیدیم که در یک تصویر تمامی این کاراکترها کنار همدیگر ایستاده‌اند و تحت عنوان تیمی به نام تاندربولتس (Thunderbolts) معرفی شده‌اند. این در حالی است که چنین تیمی مدت‌هاست در دنیای کمیک بوکی مارول وجود دارد و بسیاری از افراد آن را با تیم جوخه انتحاری یا همان سوساید اسکواد از دنیای دی سی (DC) مقایسه می‌کنند.

با این وجود، فرق بین شخصیت‌های تاندربولتس و این گروه با سوساید اسکواد در چیست؟

شخصیت‌های تیم تاندربولتس ابرشرور نیستند

در واقع یک تفاوت اصلی و اکاملا منطقی که بین دو تیم تاندربولتس و جوخه انتحاری وجود دارد، این است که اعضای تاندربولتس هرگز ابرشرور نیستند. این یعنی شاید آن‌ها دست به اقداماتی عجیب و علیه خواست مردم بی‌گناه بزنند، اما قاتل آن‌ها و ابرقهرمان‌های داستان نیستند. این در حالی است که جوخه انتحاری از یک تیم کاملا شرور تشکیل شده که شاید برخی از آن‌ها شخصیت خاکستری داشته باشند.

برای مثال می‌توان به صحنه‌ای در فیلم سال گذشته The Suicide Squad اشاره کرد؛ جایی که پیسمیکر (Peacemaker) و بلاداسپورت (Bloodsport) قصد دارند تا از یک روستای کوچک رد شوند که از هویت مردم آن خبر ندارند. آن‌ها بدون اینکه بدانند آیا این افراد بی‌گناه هستند یا که نه، خیلی ساده همه آن‌ها را به معنای واقعی کلمه سلاخی می‌کنند! این در حالی است که در نهایت متوجه می‌شوند که ظاهرا این مردم دشمن نبوده‌اند و نباید همه آن‌ها را می‌کشتند.

با این وجود، شخصیت‌های گروه تاندربولتس در فیلم‌ها و سریال‌های گذشته دنیای سینمایی مارول در حال انجام عملیاتی که ابرقهرمانانه نیست هم دیده شده‌اند، اما در صورتی که ذهن آن‌ها تسخیر شده باشد یا مشکلی برای آن‌ها به وجود بیاید. در غیر این صورت، عملیات آن‌ها عمدتا برای نجات جان افراد و انجام دادن کار درست بوده است. با این حال بد نیست بدانید که شخصیت‌های گروه تاندربولتس در دنیای کمیک بوکی مارول همگی از ابرشرورها هستند.

شخصیت‌های گروه تاندربولتس زندانی نیستند!

اگر دقت کرده باشید، هم در دنیای کمیک بوکی دی سی، هم در فیلم سال ۲۰۱۶ Suicide Squad و هم در اثر سینمایی سال گذشته آن، همگی داستان را طوری روایت می‌کنند که اعضای جوخه انتحاری ابتدا در زندانی عجیب هستند که مخصوص آن‌ها و برای دفع قدرت‌هایی که دارند طراحی شده است. سپس آن‌ها توسط یک رهبر در قالب تیمی که اجباری عملیات انجام می‌دهد به کار گرفته می‌شوند و اگر دست از پا خطا کنند، دکمه مرگ آن‌ها زده خواهد شد.

این در حالی است که اعضای گروه تاندربولتس هرگز در چنین رده‌ای قرار نمی‌گیرند و زندانی نیستند. یلینا بلوا به عنوان یک قاتل آزادانه ماموریت‌هایی را قبول می‌کند، جان واکر که به یو اس ایجنت (U.S Agent) تبدیل شده و از دولت آمریکا رسما ماموریت‌های خود را دریافت می‌کند، گوست ناپدید شده و از طرفی رد گاردین نیز آخرین بار آزاد دیده شده بود. همچنین تسک مستر هم از دست ماموران فرار کرده بود و به همین دلیل می‌توان گفت که آزاد است.

در واقع ول (Val) موفق شده بود تا تمامی این شخصیت‌ها را به عنوان نیرو به خدمت بگیرد و در سریال‌ها و فیلم‌های دنیای سینمایی مارول دیده بودیم. این در حالی است که هنگام صحبت با آن‌ها، هیچکدام از اعضا مانند جان واکر و یلینا بلوا زندانی نبودند و قرار نیست تا برای آزادی خود وارد انجام دادن ماموریت‌های مختلف شوند.

هدف ماموریت‌های تاندربولتس و جوخه انتحاری هرگز یکسان نیست

صحبت از ماموریت‌ها هم که باشد، باید گفت که جوخه انتحاری معمولا ماموریت‌هایی را انجام می‌دهند که اصلا منافاتی با نجات جان افراد ندارد؛ در حالی که شاید برخی از اعضای آن سعی کنند تا مردم را نجات داده و برخی دیگر آن‌ها را بکشند! اما تیم تاندربولتس قرار نیست تا چنین اهدافی را دنبال کنند و کاملا قراردادی کار خواهند کرد؛ قراردادهای رسمی که بین نیروهای مخفی دولت و آن‌ها بسته می‌شود و احتمالا ربطی به انجام اقدامات ابرشرورانه ندارد.

همچنین باید بدانید که شخصیت‌های گروه تاندربولتس همگی افرادی هستند که در گذشته اشتباهات بسیاری را با کنترل خود یا به صورت نا آگاهانه انجام داده‌اند و همین موضوع باعث شده تا به دنبال آزادی روح خود از این اتفاقات باشند. بدین ترتیب آن‌ها سعی می‌کنند تا صرفا کار درست را برای نفس خود انجام بدهند، نه صرفا به خاطر اینکه قرارداد خاصی با آن‌ها بسته شده است؛ گرچه انتظار می‌رود که آن‌ها در نهایت متوجه نقشه شوم بالاسری‌های خود شوند و به همین ترتیب نیز سعی کنند تا جلوی آن را هم بگیرند!

مقایسه طنز جوخه انتحاری و گروه تاندربولتس

تقریبا هر کسی که فیلم‌های Suicide Squad را دیده باشد به خوبی می‌داند که داستان آن‌ها درباره چیست و اینکه یک تیم کاملا بیخیال هستند که خیلی به شوخی و خنده حین ماموریت‌های خود علاقه دارند؛ تا حدی که در فیلم The Suicide Squad ساخته جیمز گان (James Gunn) این شوخی باعث می‌شود تا بخش‌های بسیاری از بخش جدی و اکشن فیلم به کلی زیر سوال برود و زیر سایه باشد. حال بیایید این طنز طولانی و مکرر را با رفتار شخصیت‌های گروه تاندربولتس مقایسه کنیم.

در واقع تیم تاندربولتس هرگز عادتی مشابه با آنچه که در فیلم‌های جوخه انتحاری می‌بینیم ندارند و جدی بودن آن‌ها مثل فیلم Black Widow قابل مشاهده است. البته آن‌ها هم شوخی‌هایی را دارند، اما خندیدن بی‌مورد حین شلیک کردن به دشمنانی که حتی یکی از آن‌ها نمی‌تواند یک گلوله حرام شخصیت اصلی کند کجا (جوخه انتحاری) و شوخی سر اینکه دشمن گول بخورد و یک ماموریت نجات به درستی انجام بشود کجا! در واقع این گزینه خود یکی از مهم‌ترین‌ مواردی است که طرفداران را برای تماشای فیلم سینمایی Thunderbolts منتظر می‌گذارد. اما آیا سازندگان موفق می‌شوند تا از پس انتظاراتی که از این فیلم می‌رود بر بیایند؟


نظرات

guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا