مارول

راهنمای تماشای فیلم و سریال‌های دنیای سینمایی مارول

سریال‌ها و فیلم‌های مارول را به ترتیب ببینید

راهنمای تماشای فیلم و سریال‌های دنیای سینمایی مارول امیرحسین ناصری ۱۹۴ ۲۸ فروردین ۱۴۰۲ مارول

دنیای سینمایی مارول (Marvel Cinematic Universe/MCU) بدون شک یکی از بهترین اتفاقاتی است که تاریخ سینما به چشم دیده است. ارتباط پیچیده و در عین حال جذابی که بین فیلم‌های این سری وجود دارد، به‌قدری در عصر جدید سینما محبوب واقع شده که MCU را به پرفروش‌ترین فرنچایز تمام ادوار در سینما تبدیل کرده است.

در این مقاله همانطور که در «راهنمای تماشای فیلم و سریال‌های جنگ ستارگان» چم و خم ورود به کهکشان خیلی، خیلی دور استار وارز (Star Wars) را معرفی کردیم، قرار است به سراغ دنیای سینمایی مارول برویم و ببینیم چطور می‌شود فیلم و سریال‌های این دنیای پیچیده را با ترتیب صحیح تماشا کرد.

تاریخچه‌ی دنیای سینمایی مارول

اولین شایعات ایجاد دنیای سینمایی مارول به سال ۲۰۰۵ بازمی‌گردد؛ زمانی که کوین فایگی (Kevin Feige)، رییس مارول استودیوز (Marvel Studios)، به فکر ایجاد جهانی مشترک از سوپرهیروهای کمیک بوک‌های مارول افتاده بود. تا پیش از آن، فیلم‌هایی که بر اساس زندگی سوپرهیروهای مارول بودند، اغلب با همکاری پارامونت پیکچرز (Paramount Pictures) و کلمبیا پیکچرز (Columbia Pictures) ساخته می‌شد. ساخت این‌گونه فیلم‌های کمیک بوکی با همکاری این کمپانی‌های بزرگ، سود کمی برای مارول استودیوز داشت و ادامه‌ی این‌گونه همکاری‌های سینمایی نفع چندانی در پی نداشت. از همین رو، مارول استودیوز به رهبری کوین فایگی اولین اقدامات لازم برای استقلال خود را در دست گرفت و به فکر ایجاد جهانی مشترک از شخصیت‌های مختلف کمیک بوک‌های مارول افتاد. کوین فایگی از همان ابتدا برنامه‌ی ساخت فیلم‌های جدا برای هر سوپرهیرو و جمع‌آوریشان در یک فیلم دیگر را در سر داشت؛ اتفاقی که خیلی زود رخ داد و بازخوردهای بسیار خوبی به همراه داشت. پس از چندین سال برنامه‌ریزی، سرانجام MCU در سال ۲۰۰۸ با اکران فیلم Iron Man متولد شد.

دنیای سینمایی مارول از چند فاز مختلف تشکیل شده که سه فاز نخست آن به حماسه‌ی ابدیت معروف است

سال ۲۰۰۹ فرا رسید و زمانی که تقریبا یک سال از اکران دو فیلم Iron Man و The Incredible Hulk می‌گذشت، سر و کله‌ی ابرکمپانی دیزنی (Disney) پیدا شد. دیزنی، مارول را با قیمت ۴ میلیارد دلار از آن خود کرد؛ قیمتی که پس از گذشت این همه سال، هنوز هم مبلغ هنگفتی محسوب می‌شود. با نظارت دیزنی، رویکرد دنیای سینمایی مارول جدی‌تر از قبل ادامه پیدا کرد و سیاست‌های بابرنامه‌تری در این راستا به کار گرفته شد. نتیجه، دنیای سینمایی مارولی شد که اکنون در صدر پرفروش‌ترین فرنچایزهای تاریخ سینما قرار دارد. MCU تا به امروز که این مقاله نگارش می‌شود، از چهار فاز مختلف تشکیل شده که هر فاز، یک دوره‌ی زمانی خاص از فیلم و سریال‌های مارول است. لازم به ذکر است که سه فاز نخست دنیای سینمایی مارول تنها از فیلم‌های سینمایی تشکیل می‌شد و به تازگی پس از ۱۳ سال، با تاسیس سرویس استریم دیزنی پلاس، داستان‌های مارول به دنیای تلویزیون نیز قدم گذاشتند. تا کنون ۲۳ فیلم و دو سریال از دنیای سینمایی مارول منتشر شده است.

حماسه‌ی بی‌نهایت را به روش‌های مختلفی می‌توان تماشا کرد؛ به ترتیب سال انتشار، به ترتیب سیر اتفاقات داستانی یا ترتیب اسپاگتی که توسط طرفداران ساخته شده است. اگر قصد دارید به ترتیب سال انتشار این کار را انجام دهید، تنها کافیست به ترتیب سال اکران فیلم‌های مارول، به تماشایشان بنشینید. اما لیستی که در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد، به ترتیب حوادث داستان است و استفاده از آن بیش از باقی لیست‌های موجود پیشنهاد می‌شود. در پایان مقاله نیز ترتیبی به نام ترتیب اسپاگتی (Spaghetti) آورده شده که توسط یکی از طرفداران ساخته شده و منطقی جالبی دارد. حال که آشنایی مختصری با MCU پیدا کردید، بی‌درنگ به سراغ معرفی فیلم‌های دنیای سینمایی مارول به ترتیب سیر اتفاقات داستانی می‌رویم.

فهرست مطالب

۱. Captain America: The First Avenger

کارگردان: جو جانسون

سال انتشار: ۲۰۱۱

در ماراتن فیلم‌های دنیای سینمایی مارول به صورت سیر داستانی، فیلم Captain America: The First Avenger نخستین فیلمی است که باید تماشا کنید؛ فیلمی که شما را به دهه‌ی ۴۰ میلادی، دوران جنگ جهانی می‌برد و با شخصیتی به نام استیو راجرز (Steve Rogers) آشنا می‌کند. استیو راجرز می‌خواهد به ارتش آمریکا ملحق شود تا در برابر نازی‌ها ایستادگی کند، اما به دلیل ضعف بدنی رد می‌شود. او پس از مدتی، طی آزمایشی محرمانه، تغییراتی برایش پیش می‌آید که تبدیل به کاپیتان آمریکا (Captain America) می‌شود. در این فیلم به واسطه‌ی کاپیتان آمریکا با سنگ فضا یا همان تزرکت (Tesseract)، یکی از سنگ‌های مهمی که در دنیای مارول وجود دارند، آشنا خواهید شد. ساخت Captain America: The First Avenger از سال ۲۰۰۶ آغاز شده بود. در آن زمان حق امتیاز این شخصیت را کمپانی پارامونت پیکچرز در اختیار داشت. پس از گذشت دو سال از اکران این فیلم، کمپانی دیزنی حق امتیاز آن را خریداری کرد تا کلکسیون شخصیت‌های مارولی خود را تکمیل کند.

۲. Captain Marvel

کارگردان: آنا بودن و رایان فلک

سال انتشار: ۲۰۱۹

هرچند فیلم Captain Marvel از جدیدترین فیلم‌های مارول است که اکران شده، برای تماشایش مدت زیادی نباید منتظر بمانید و پس از Captan America: The First Avenger باید به سراغش بروید. همانطور که از نام فیلم نیز مشخص است، اتفاقات فیلم داستان شخصیتی به نام کرول دنورز (Carol Danvers) را روایت می‌کند که به واسطه‌ی حادثه‌ای که برایش رخ می‌دهد، قدرت‌هایی ماورایی به دست می‌آورد. کاپیتان مارول (Captain Marvel) یکی از قدرتمندترین سوپرهیروهای مارول است و کمتر کسی را می‌توان یافت که رقیبش شود. وقایع Captain Marvel در دهه‌ی ۹۰ میلادی رخ می‌دهد و در آن با شخصیت‌های مهم دیگری نظیر نیک فیوری (Nick Fury) و مونیکا رمبو (Monica Rambeau) آشنا می‌شویم که تاثیر شاخصی در آینده‌ی MCU دارند.

۳. Iron Man

کارگردان: جان فاورو

سال انتشار: ۲۰۰۸

جان فاورو (Jon Favreau) یک دهه پیش از آنکه برای سریال The Mandalorian مورد ستایش قرار بگیرد، با فیلم Iron Man دنیای سینمایی مارول را افتتاح و آن را به دنیای سینما معرفی کرد. Iron Man داستان شخصی میلیاردر و نابغه به نام تونی استارک (Tony Stark) است که پس از اتفاقاتی که پشت سر می‌گذارد، به مبارزه با گروه‌های خلافکاری ترغیب می‌شود؛ تصمیمی که در آینده شکل و شمایل جدیدتری به خود می‌گیرد تا حتی در مقطعی نیز سر از فضا دربیاورد. ساخت و توسعه‌ی این فیلم همزمان با Captain America: The First Avenger از سال ۲۰۰۶ شروع شد، اما تمرکز بیشتر مارول بر این پروژه، سبب شد تا تاریخ اکران زودتری نسبت به Captain America: The First Avenger نصیب Iron Man شود. وقایع فیلم در سال ۲۰۱۰ رخ می‌دهد که آن را در لیست ما، در رتبه‌ی سوم فیلم‌هایی که باید تماشا کنید، می‌گذارد.

۴. Iron Man 2

کارگردان: جان فاورو

سال انتشار: ۲۰۱۰

پس از موفقیت تجاری Iron Man در سال ۲۰۰۸، دستور ساخت دنباله‌ی این فیلم نیز از سوی مارول استودیوز صادر شد. داستان فیلم Iron Man 2 دقیقا یک سال پس از Iron Man روایت می‌شود؛ سال ۲۰۱۱، زمانی که به دنبال افشای حقیقتی بزرگ، دولت آمریکا به فکر مقابله با تونی استارک میفتد. از طرفی مشکلاتی که یک دانشمند روسی برای تونی استارک به وجود می‌آورد، باعث داغ شدن این کشمکش می‌شود تا تونی استارک خود را در شرف از دست دادن تکنولوژی خودساخته‌اش ببیند. Iron Man 2 برای نخستین بار شخصیت بلک ویدو (Black Widow) را به طرفداران معرفی کرد. این فیلم نیز مانند دیگر فیلم‌های مارول ارتباطات زیادی با آثار قبل و بعد خود دارد که سبب می‌‌شود حین این ماراتن، از ادامه‌ی کار منصرف نشوید.

۵. The Incredible Hulk

کارگردان: لویی لتریر

سال انتشار: ۲۰۰۸

اگر از هرکدام از طرفداران مارول درباره‌ی فیلم The Incredible Hulk بپرسید، با پاسخی ناامیدکننده روبرو شوید. به عبارتی، فیلم The Incredible Hulk نقش جوجه اردک زشت را در MCU دارد. شاید دلیلش این باشد که این فیلم از ابتدا قرار بود دنباله‌ی فیلم Hulk سال ۲۰۰۳ باشد. کمپانی یونیورسال پیکچرز (Universal Pictures) پس از منصرف شدن از ساخت دنباله برای آن فیلم، حق امتیاز این شخصیت را به مارول استودیوز بازگرداند تا سران مارول با یک ریبوت این سوپرهیرو را به MCU اضافه کنند. در این فیلم، ادوارد نورتون (Edward Norton) نقش بروس بنر (Bruce Banner) را ایفا می‌کند؛ نقشی که در پروژه‌های آینده‌ی مارول به مارک روفالو (Mark Ruffalo) رسید. داستان این فیلم درباره‌ی دانشمندی به نام بروس بنر است که پس از قرار گرفتن در معرض تابش امواج گاما، شکل و شمایل جدیدی به دست می‌آورد. پس از این فاجعه، بروس بنر از معشوقه‌ی خود جدا می‌شود و از دست ارتش فرار می‌کند. در نسخه‌ی دی‌وی‌دی (DVD) این فیلم، سکانس‌هایی با حضور شخصیت‌هایی آشنا از MCU به آن اضافه شد تا با دیگر فیلم‌های مارول ارتباطی معنایی پیدا کند.

۶. Thor

کارگردان: کنت برانا

سال انتشار: ۲۰۱۱

فیلم Thor شما را به صورت کامل با تمام سوپرهیروهایی که در Avengers حضور دارند، آشنا خواهد کرد. درجریان فیلم، ثور (Thor) که به خدای رعد و برق معروف است، به واسطه‌ی حیله‌ای که از لوکی (Loki) سر می‌زند، به زمین رانده می‌شود تا شایستگی خود را برای در دست گرفتن چکش معروفش ثابت کند. اگرچه فیلم Thor که اولین فیلم از سری فیلم‌های این سوپرهیرو است، نتوانست موفقیت دیگر فیلم‌های مارول را به دست آورد، تماشایش برای آشنایی با برخی شخصیت‌های کلیدی MCU واجب است و به فکر کنار گذاشتن آن نباشید.

۷. The Avengers

کارگردان: جاس ویدون

سال انتشار: ۲۰۱۲

ایستگاه بعدی ماراتن طولانی مارول، فیلم The Avengers است؛ فیلمی که با هزینه‌ای هنگفت ساخته شد و در آن برای نخستین بار شاهد گردهمایی سوپرهیروهای مارول در قالب گروه انتقام‌جویان بودیم. گروه انتقام‌جویان پیشینه‌ی محبوبی در نزد طرفداران کمیک بوک‌های مارول دارد. انیمیشن‌های زیادی در خصوص این گروه ساخته شده که اگر از طرفداران مارول باشید، احتمالا گذرتان به آنان افتاده باشد. نیک فیوری در این فیلم سوپرهیروهایی که در فیلم‌های گذشته با آنان آشنا شدیم را دور هم جمع می‌کند تا با تشکیل گروه انتقام‌جویان، در برابر تهدیدات فرازمینی لوکی ایستادگی کنند. لازم به ذکر است که فیلم The Avengers پایانی بر فاز اول MCU است. پیشنهاد ویژه‌ی ما این است که اگر برای نخستین بار این فیلم را قرار است تماشا کنید، سکانس پس از تیتراژ آن را فراموش نکنید!

۸. Iron Man 3

کارگردان: شین بلک

سال انتشار: ۲۰۱۳

نخستین فیلم فاز دوم دنیای سینمایی مارول، فیلم Iron Man 3 است که پایانی بر سه‌گانه‌ی این شخصیت محبوب محسوب می‌شود. داستان این فیلم دقیقا شش ماه پس از حوادث فیلم The Avengers اتفاق میفتد؛ زمانی که تونی استارک به یک سری مشکلات روحی ناشی از اتفاقات نیویورک گرفتار شده است. ساخت این فیلم پس از اکران موفق Iron Man 2 کلید خورد. البته جان فاورو که دو قسمت نخست این سه‌گانه را کارگردانی کرده بود، دیگر نقشی در تولید Iron Man 3 ایفا نکرد. با این وجود، Iron Man 3 محبوبیت زیادی نزد طرفداران مارول دارد و با نگاهی به بازخوردهای موجود می‌توان گفت که پایان‌بندی خوبی برای سه‌گانه‌ی این شخصیت محسوب می‌شود.

۹. Thor: The Dark World

کارگردان: آلن تیلور

سال انتشار: ۲۰۱۳

دومین فیلم از سری فیلم‌های شخصیت ثور، فیلم Thor: The Dark World است. در جریان این فیلم، سنگ واقعیت (Reality Stone)، یکی دیگر از سنگ‌های مهمی که نقشی کلیدی در حماسه‌ی ابدیت ایفا می‌کنند، به مخاطبان معرفی می‌شود. داستان این فیلم یک سال پس از وقایع فیلم Avengers رخ می‌دهد؛ زمانی که ثور پس از بازگشت به آزگارد، با چالش‌های جدیدی روبه‌رو می‌شود و باید به فکر راهی برای نجات دنیا از دست الف‌ها باشد.

۱۰. Captain America: The Winter Soldier

کارگردان: آنتونی و جو روسو

سال انتشار: ۲۰۱۴

مدتی از نبرد گروه انتقام‌جویان با ارتش فرازمینی لوکی در نیویورک گذشته و حال کاپیتان آمریکا در خدمت سازمان شیلد (S.H.I.E.L.D) است؛ سازمانی که به صورت سری به پرونده‌های مخصوص می‌پردازد. همانطور که روز به روز از ورود کاپیتان آمریکا به این سازمان می‌گذرد، او بیشتر و بیشتر با راز و رمزهای درونی شیلد آشنا می‌شود. زمانی که این سوپرهیرو با ماهیت سازمان آشنا می‌شود، طرح و برنامه‌هایشان را زیرسوال می‌برد که به درگیری‌های متعددی می‌انجامد. کاپیتان آمریکا به کمک بلک ویدو و فالکون (Falcon) که به تازگی به دنیای مارول معرفی می‌شود، ضمن رویارویی با یک دوست قدیمی، باید خود را از دردسرهای سازمان شیلد نجات دهد. این فیلم نخستین فیلم برادران روسو در MCU است؛ کارگردانانی که سال‌ها بعد با ساخت Avengers: Endgame، نام دنیای سینمایی مارول را در تاریخ ماندگار کردند.

۱۱. Guardians of the Galaxy

کارگردان: جیمز گان

سال انتشار: ۲۰۱۴

نویتی هم که باشد، نوبت به یکی از مفرح‌ترین و سرگرم‌کنند‌ه‌ترین فیلم‌های MCU می‌رسد؛ Guardians of the Galaxy. در این فیلم به مرور با گروه محافظان کهکشان آشنا می‌شویم؛ گروهی که ارتباط صمیمانه‌شان با چاشنی طنز، فیلم‌هایشان را به یکی از محبوب‌ترین‌های مارول تبدیل کرده است. کارگردانی این فیلم را جیمز گان (James Gunn)، کارگردان سرشناس فیلم‌های کمیک بوکی، بر عهده داشت. داستان Guardians of the Galaxy از این قرار است که پیتر کوییل (Peter Quill) که روزهای تنهایی را پشت سر می‌گذارد، در خرابه‌هایی در کهکشان یکی از سنگ‌های ابدیت را پیدا می‌کند و مشکلات زیادی به دنبال خود می‌کشاند. کم کم پای دیگر اعضای محافظان کهکشان نیز به فیلم باز می‌شود تا شاهد ماجراجویی‌هایی جالب از سوی این گروه دوست‌داشتنی باشیم.

۱۲. Guardians of the Galaxy Vol. 2

کارگردان: جیمز گان

سال انتشار: ۲۰۱۷

فیلم بعدی که باید پس Guardians of the Galaxy تماشا کنید، فیلمی نیست جز Guardians of the Galaxy Vol. 2 که دنباله‌ی مستقیمی بر فیلم پیشین است. اتفاقات این قسمت دقیقا سه ماه پس از نسخه‌ی نخست رخ می‌دهد. با این وجود، این فیلم یکی از فیلم‌های فاز سوم دنیای سینمایی مارول است که باید پیش از Avengers: Age of Ultron به فکر تماشایش باشید. در Guardians of the Galaxy Vol. 2، پیتر کوییل با رازهایی از زندگی گذشته خود مواجه می‌شود که مشکلات خاصی برایش به وجود می‌آورد و باید در عین مبارزه با گذشته‌اش، به فکر مراقبت از دیگر دوستان و نزدیکانش باشد. این فیلم نیز توسط جیمز گان کارگردانی شده است. دنباله‌ی این فیلم با نام Guardians of the Galaxy Vol. 3، اکنون که این مقاله نگارش می‌شود در حال ساخت است و در سال ۲۰۲۲ روانه‌ی سینما خواهد شد.

۱۳. Avengers: Age of Ultron

کارگردان: جاس ویدون

سال انتشار: ۲۰۱۵

پس از تماشای ۱۲ فیلم از دنیای سینمایی مارول، سرانجام نوبت به یکی از بهترین فیلم‌های آن یعنی Avengers: Age of Ultron می‌رسد؛ فیلمی که در آن از یکی از محبوب‌ترین سوپرویلن‌های مارول، آلتران (Ultron)، رونمایی می‌شود. آلتران در دنیای کمیک بوک یکی از قدرتمندترین سوپرویلن‌های مارول است. همچنین در Avengers: Age of Ultron شاهد ورود دو شخصیت کلیدی به MCU هستیم: ویژن (Vision) و واندا ماکسیموف (Wanda Maximoff)؛ دو شخصیتی که به تازگی شاهد پخش سریال اختصاصیشان، WandaVision، بودیم. گروه انتقام‌جویان که اکنون بزرگ‌تر از قبل به کار خود ادامه می‌دهد، با هوش مصنوعی شروری به نام آلتران مواجه می‌شوند که در فکر از بین بردن دنیاست. کارگردانی این فیلم را باری دیگر جاس ویدون بر عهده دارد و می‌توان گفت از بهترین کارهای کارنامه‌ی حرفه‌ای این کارگردان محسوب می‌شود.

۱۴. Ant-Man

کارگردان: پیتون رید

سال انتشار: ۲۰۱۵

فاز دوم MCU با فیلمی به نام Ant-Man به پایان می‌رسد؛ فیلمی ساخته‌ی پیتون رید (Peyton Reed) جوان که در آینده‌ی نزدیک، به واسطه‌ی سریال‌های استار وارزی‌اش اخبار بیشتری از او خواهیم شنید. در این فیلم شخصی به نام اسکات لنگ (Scott Lang) با دنبال کردن راه استادش، تبدیل به مرد مورچه‌ای (Ant-Man) می‌شود. این فیلم، نخستین فیلم از سه‌گانه‌ی مرد مورچه‌ای محسوب می‌شود. گفتنی‌ست که اتفاقات فیلم Ant-Man چندین ماه پس از وقایع Avengers: Age of Ultron رخ می‌دهد.

۱۵. Captain America: Civil War

کارگردان: آنتونی و جو روسو

سال انتشار: ۲۰۱۶

دومین پروژه‌ی برادران روسو در دنیای سینمایی مارول، یکی از مورد انتظارترین فیلم‌های این استودیو بود؛ فیلم Captain America: Civil War که به تقابل دو گروه مختلف از انتقام‌جویان با یکدیگر می‌پردازد. اینکه چرا انتقام‌جویان از هم جدا می‌شوند و در مقابل همدیگر قرار می‌گیرند را به فیلم می‌سپاریم تا با تماشایش، پاسختان را دریافت کنید. عملکرد موفق برادران روسو در ساخت فیلم، کوین فایگی را متقاعد کرد تا مسئولیت ساخت مهم‌ترین فیلم‌های مارول یعنی دو قسمت پایانی Avengers را به این دو واگذار کند؛ تصمیمی که به نظر می‌رسد از انجامش به هیچ‌وجه پشیمانی ندارد. در Captain America: Civil War که پایانی بر سه‌گانه فیلم‌های این شخصیت است، برای نخستین بار از شخصیت اسپایدرمن در دنیای سینمایی مارول رونمایی شد تا یک سال پس از آن، شاهد اکران فیلم اختصاصی این شخصیت نیز باشیم.

۱۶. Spider-Man: Homecoming

کارگردان: جان واتس

سال انتشار: ۲۰۱۷

مارول

نخستین فیلم اختصاصی دوست خوب محله در MCU، فیلم Spider-Man: Homecoming بود که در سال ۲۰۱۷ با بازی تام هالند (Tom Holland) بر پرده‌ی سینما اکران شد. در این فیلم پیتر پارکر (Peter Parker) که به تازگی به اسپایدرمن تبدیل شده، سعی می‌کند بین زندگی شخصی و سوپرهیرویی خود تعادل برقرار کند؛ تصمیمی که با ورود ولچر (Vulture) به داستان با مشکل مواجه می‌شد. آیرن من با بازی رابرت داونی جونیور نیز از دیگر شخصیت‌های دنیای سینمایی مارول است که در این فیلم حضور دارد. وقایع داستان در دنیای فیلم، در سال ۲۰۱۶ و مدتی پس از Captain America: Civil War روایت می‌شود.

۱۷. Doctor Strange

کارگردان: اسکات دریکسون

سال انتشار: ۲۰۱۶

دکتر استیون استرنج (Stephen Strange)، جراحی مغرور است که جز خود کسی را قبول ندارد. سرانجام غرورش کار دستش می‌دهد و در ادامه‌ی اتفاقی که برایش رخ می‌دهد، دیگر نمی‌تواند از دست‌هایش استفاده کند. او دنیا را به دنبال راهی برای درمان این مشکلش زیر و رو می‌کند تا شفا یابد. این داستان تبدیل شدن دکتری مغرور به سوپرهیرویی قدرتمند به نام دکتر استرنج (Dr. Strange) است که در فیلمی با همین نام مشاهده می‌کنید. ساخت و توسعه‌ی این فیلم با نوشتن فیلم‌نامه‌اش از سال ۲۰۱۰ شروع شد و به مدت شش سال ادامه داشت. Doctor Strange سرانجام در سال ۲۰۱۶ اکران شد.

۱۸. Black Panther

کارگردان: رایان کوگلر

سال انتشار: ۲۰۱۸

موفق‌ترین فیلم MCU از حیث عملکرد فنی در فصل جوایز، فیلم Black Panther است که به روایت داستان واکاندا (Wakanda) و پادشاهش می‌پردازد. پادشاه واکاندا با بازی مرحوم چادویک بوزمن (Chadwick Boseman) وظیفه دارد تا ضمن محافظت از منافع مخفی واکاندا، از تاج و تخت خود در برابر اریک کیلمانگر (Erik Killmonger) مراقبت کند. این فیلم با بازخوردهای بسیار مثبتی روبه‌رو شد و نقدهای خوبی از منتقدان دریافت کرد. اتقاقات این فیلم در دنیای سینمایی مارول در سال ۲۰۱۷ روایت می‌شود.

۱۹. Thor: Ragnarok

کارگردان: تایکا وایتیتی

سال انتشار: ۲۰۱۷

طرفداران افسانه‌های اساطیری نورس (Norse) می‌دانند که رگناروک (Ragnarok) یکی از شاخص‌ترین اتفاقات آزگارد است؛ اتفاقی که نقش آخرالزمان دارد و با نابودی آزگارد همراه است. Thor: Ragnarok که سومین و آخرین فیلم اختصاصی شخصیت ثور به حساب می‌آید، پرونده‌ی خط داستانی آزگارد را به بهترین شکل می‌بندد و شما را آماده‌ی رویارویی با یکی از قدرتمندترین سوپرویلن‌های تاریخ مارول در دو فیلم آخر Avengers می‌کند. در این قسمت از سری فیلم‌های ثور، این شخصیت به همراه لوکی و دیگر نزدیکانش سعی در بازپس‌گیری آزگارد دارد تا این سرزمین مقدس را از دستان هلا (Hela) نجات دهند. نتیجه اتفاقی حماسی است که لذت تماشایش را به خودتان واگذار می‌کنیم. ساخت این قسمت را کارگردان برنده‌ی اسکار (Oscar)، تایکا وایتیتی (Taika Waititi) بر عهده داشت. از Thor: Ragnarok به عنوان یکی از مفرح‌ترین پروژه‌های MCU یاد می‌شود که با چاشنی طنزش شما را حسابی سرگرم خواهد کرد.

۲۰. Ant-Man and the Wasp

کارگردان: پیتون رید

سال انتشار: ۲۰۱۸

کم کم به تماشای فیلم‌های موعود Avengers و پایان حماسه‌ی ابدیت نزدیک می‌شویم. آخرین ایستگاه فیلم‌های مارول پیش از ورود تانوس (Thanos) به آن، فیلم Ant-Man and the Wasp است که از قضا ارتباط بسیار مهمی با فیلم‌های آینده دارد و اصلا نباید فرصت تماشایش را کنار بگذارید. البته یک تذکر جدی اینجا باید بدهم؛ اگر تمام فیلم‌های مارول را تا اینجا دیدید و دانش زیادی از آن کسب کردید، شاید بهتر است تماشای این فیلم را به بعد از Avengers: Infinity War موکول کنید. پایان Ant-Man and the Wasp شامل مواردی است که با ریزبینی ممکن است اتفاقات Avengers: Infinity War برایتان اسپویل شود. پس تصمیم را به خودتان واگذار می‌کنیم؛ می‌توانید ابتدا Ant-Man and the Wasp را تماشا کنید یا پیش از آن، به سراغ جنگ ابدیت و فیلم Avengers: Infinity War بروید. همچنین ساخت سومین قسمت از سه‌گانه‌ی مرد مورچه‌ای نیز تایید شده و قرار است در فاز چهارم فیلم‌های مارول شاهد آن باشیم.

۲۱- Black Widow

کارگردان: کیت شورتلند

سال انتشار: ۲۰۲۱

شخصیت بلک ویدو (Black Widow) از همان ابتدای کار در فیلم‌های مارول حضور داشت و اولین بار به عنوان یک جاسوس امنیتی که برای گروه شیلد (SHIELD) کار می‌کند، در فیلم Iron Man 2 دیده شد. با این وجود هرقدر که این کاراکتر در دنیای سینمایی مارول و فیلم‌های مختلف حضور داشته و حتی در وقایع Endgame تاثیرگذار بوده، اما هنوز که هنوز است، کسی درباره گذشته تاریک او خبر ندارد. ناتاشا رومانوف (Natasha Romanoff) در واقع همان کسی است که در فیلم‌ها و کمیک‌های مارول با نام بلک ویدو شناخته می‌شود، اما درباره اینکه او جاسوس بودن را از کجا یاد گرفته و اینکه در اتاق قرمز چه چیزهایی را تجربه کرده، همچنان از رازهای بزرگ MCU باقی مانده است. در حالی که فیلم Black Widow، پاسخ بسیاری از سوال‌های طرفداران درباره این شخصیت را خواهد داد.

داستان این فیلم درباره سرگذشت رومانوف بین دو فیلم Captain America: Civil War و Avengers: Infinity War است که در آن، تیم انتقام‌جویان از یکدیگر جدا شده‌اند و او با گذشته تاریک خود تنها می‌ماند. گذشته‌ای که بسیاری از رازهای بلک ویدو را برملا کرده و زندگی او را تهدید می‌کند.

۲۲. Avengers: Infinity War

کارگردان: آنتونی و جو روسو

سال انتشار: ۲۰۱۸

جنگ ابدیت فرا رسید. تانوسی که سال‌های سال با شنیدن نامش طرفداران را هیجان‌زده می‌کردند، سرانجام در این فیلم به زمین می‌آید تا سنگ‌های ابدیت را یکی یکی جمع کند و به هدف همیشگی‌اش برسد. تانوس عقیده دارد منابع کهکشان در حال کم شدن است و تنها راه حل موجود برای زیستن، از بین رفتن نیمی از جمعیت موجودات دنیاست. طبق معمول، یک خطر فرازمینی دیگر و باری دیگر جمع شدن گروه انتقام‌جویان. البته پس از جنگ داخلی قضیه تا حدودی فرق کرده و علاوه بر کینه‌ای که انتقام‌جویان از تانوس دارند، یک تفرقه‌ی درونی نیز آنان را از اتحادشان دور می‌کند. Avengers: Infinity War چهار سال پس از اتفاقات Guardians of the Galaxy Vol. 2 جریان دارد و باری دیگر شاهد حضور محافظان کهکشان هستیم. این فیلم، مقدمه یا به عبارتی، قسمت نخست فیلم سرنوشت‌ساز Avengers: Endgame محسوب می‌شود.

۲۳. Avengers: Endgame

کارگردان: آنتونی و جو روسو

سال انتشار: ۲۰۱۹

بگذارید درباره‌ی داستان این فیلم توضیحی ندهم تا خود ببینید و لذت ببرید. فیلم Avengers: Endgame که نقطه‌ی عطفی در تاریخ فیلم‌های کمیک بوکی به حساب می‌آید، پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای جهان است. موفقیت این فیلم تنها در گیشه خلاصه نمی‌شود و نزد منتقدان نیز از احترام ویژه‌ای برخوردار است. در یک کلام، Avengers: Endgame هدیه‌ایست از سوی مارول به تمام طرفدارانی که حدود یک دهه صبر کردند و با دنیای سینمایی مارول همراه بودند. اگر ۲۱ فیلم پیشین MCU را تماشا کردید و برایش وقت گذاشتید، در این فیلم پاسخ صبرتان را خواهید گرفت. پس بی‌درنگ Avengers: Endgame را تماشا کنید و با مرثیه‌ای بر آخرین ماجراجویی انتقام‌جویان همراه شوید.

۲۴. Loki

کارگردان: مایکل والدرون

سال انتشار: ۲۰۲۱

سریال Loki همانطور که می‌دانید کاملا خارج از مسئله زمان و تاریخ است. با این حال، در حین وقایع فیلم Avengers: Endgame می‌بینیم که لوکی از سال ۲۰۱۲ با سنگ فضا فرار می‌کند. به همین دلیل نیز ما آن را پس از این فیلم پیشنهاد می‌کنیم که مشاهده کنید؛ چراکه هر اتفاقی که در این سریال رخ می‌دهد، مستقیما روی آینده دنیای سینمایی مارول تاثیرگذار خواهد بود. همچنین از نظر خط زمانی، دیدن این اثر بعد از Avengers: Endgame عملا هیچ خطایی را ایجاد نمی‌کند و درست خواهد بود. این در حالی است که برخی پیشنهاد می‌کنند که بهتر است سریال WandaVision به عنوان اولین اثر بعد از Endgame مشاهده شود.

در سریال Loki، این شخصیت پس از فرار کردن از زمان و تقدیری که برای او در نظر گرفته شده بود، توسط سازمانی به نام TVA بازداشت می‌شود. یک گروه که خارج از خود زمان فعالیت داشته و افرادی که از آینده خود فرار می‌کنند را گرفته و دادگاهی می‌کنند. در حقیقت TVA رازهای بسیاری دارد و اینکه چرا و چطور برای افراد تقدیر خاصی را در نظر می‌گیرند، یکی از مهم‌ترین سوال‌هایی است که در سریال Loki باید به دنبال پاسخ به آن باشید. همچنین در نظر داشته باشید که در این سریال برای اولین بار نام مسئله‌ای به نام مولتی‌ورس برده می‌شود و به همین دلیل حتما باید آن را برای درک بهتر تمامی آثار بعدی تماشا کنید.

۲۵. What If…?

کارگردان: برایان اندروز

سال انتشار: ۲۰۲۱

سریال What If…? هم دقیقا مثل Loki خارج از مبحث زمان اتفاق افتاده و عملا هر قسمت از آن در یک جهان جداگانه و خاص خواهد بود. اما به دلیل اینکه در نهایت یک نتیجه‌گیری کلی در آن صورت می‌گیرد، می‌توان گفت ارزش دیدن آن و تاثیراتی که در آینده دنیای سینمایی مارول می‌گذارد فوق‌العاده دارای اهمیت است. همچنین دیدن What If…? دقیقا بعد از سریال Loki پیشنهاد می‌شود؛ چراکه پس از اتفاقات آن می‌توانید بهتر مولتی‌ورس را درک کرده و با شخصیت مهمی به نام واچر (The Watcher) آشنا شوید.

در این سریال، واچر راوی داستان هر جهان و اتفاقاتی است که در آن‌ها رخ می‌دهد؛ اتفاقاتی که نسبت به نسخه مشاهده شده آن در خط زمانی اصلی خیلی متفاوت بوده و عواقب انتخاب‌های مختلف شخصیت‌ها هستند. تبدیل شدن ابرقهرمانان به زامبی، کشته شدن کل تیم اونجرز، پیروزی اولتران و … همگی اتفاقاتی هستند که ممکن است در جهان موازی اتفاق افتاده باشد. سریال What If…? هم دقیقا برای در نظر گرفتن این موارد ساخته شده، اما قسمت‌های پایانی آن اهمیت داستان کلی این سری ۹ قسمتی در دنیای سینمایی مارول را نشان می‌دهد.

۲۶. WandaVision

کارگردان: مت شکمن

سال انتشار: ۲۰۲۱

و بالاخره سریالی که فاز چهارم دنیای سینمایی مارول را در سال ۲۰۲۰ شروع کرد. تاریخی که سریال WandaVision در آن قرار می‌گیرد، در واقع سال ۲۰۲۳ از خط زمانی اصلی دنیای سینمایی مارول است؛ یعنی چیزی حدود چند ماه پس از اتفاقات فیلم Avengers: Endgame که در آن شاهد زندگی غم‌انگیز واندا ماکسیموف هستیم.

در پایان Endgame، هرکدام از ابرقهرمانان برای ادامه زندگی خود و غم از دست دادن تونی استارک به گوشه‌ای از جهان می‌روند تا با مشکلات خود کنار بیایند. با این حال واندا ماکسیموف کسی را ندارد تا در کنارش باشد. برادر او کشته شده و معشوقه‌اش که یک جسم وایبرنیومی بود، توسط تانوس نابود شد. با این حال، واندا یک جادوگر فوق‌العاده قوی است که هنوز درباره قدرت‌های خود چیزی را نمی‌دانسته و در سریال WandaVision به آن‌ها پی می‌برد!

۲۷. Shang-Chi and The Legend of the Ten Rings

کارگردان: دستین دنیل کرتون

سال انتشار: ۲۰۲۱

برخلاف باور برخی از کاربران که داستان The Falcon And The Winter Soldier را دقیقا بعد از WandaVision می‌دانند، باید بدانید که مدتی پیش از آن، وقایع فیلم Shang Chi And The Legend of The Ten Rings روایت می‌شود.

در این اثر سینمایی، بینندگان با یکی از جدیدترین ابرقهرمان‌های دنیای سینمایی مارول یعنی شانگ چی آشنا می‌شوند؛ کسی که عملا یک انسان عادی است، اما تمرین‌های سخت پدرش و همچنین به دست آوردن ۱۰ حلقه عجیب به او کمک می‌کنند تا قدرت‌های ویژه‌ای داشته باشد. در حقیقت شانگ چی یک ایده‌پردازی جدید در دنیای مارول است که از حدود ۵۰ سال پیش اولین کمیک‌های مربوط به شخصیت او نوشته شد. در اینجا هنرهای رزمی چینی با دنیای ابرقهرمانی یکسان می‌شود و جالب‌تر اینکه سازندگان در ساخت این اثر سینمایی از سبک فیلم‌سازی جکی چان الهام گرفته‌اند!

داستان فیلم هم درباره شانگ چی، پسر ماندارین است؛ کسی که نام گروهک تروریستی او به نام ده حلقه یا همان Ten Rings را چندبار در فیلم‌های سری Iron Man شنیده بودیم. البته در آن فیلم‌ها ماندارین اصلی یا همان ون وو (Wen Wu) هیچوقت نشان داده نشد، اما در این فیلم می‌توانید او را تمام و کمال مشاهده کنید! شانگ چی بعد از مرگ مادرش از دست پدر خود فرار کرده و حال در آمریکا زندگی می‌کند. اما اتفاقی رخ می‌دهد که ون وو، راه بازگرداندن مادر شانگ چی و همسر خود را پیدا کرده و به همین خاطر فرزندانش را یکبار دیگر پیش خود می‌آورد.

۲۸. The Falcon and the Winter Soldier

کارگردان: کاری اسکاگلند

سال انتشار: ۲۰۲۱

سریال The Falcon And The Winter Soldier دومین مجموعه تلویزیونی کوتاه و ۶ قسمتی دنیای سینمایی مارول بود که رسما از شبکه دیزنی پلاس پخش شد و وقایع آن کمی بعد از Shang Chi و همچنین WandaVision رخ می‌دهد.

در پایان فیلم Avengers: Endgame دیدیم که کاپیتان آمریکا به نحوی بازنشسته شد و به گذشته رفت تا یک عمر کنار پگی کارتر زندگی کند. با این حال، بعد از بازگشت به زمان حال، برای سم ویلسون یا همان فالکون، سپر معروف خود را از یک خط زمانی دیگر (سپر خود او در جنگ با تانوس نصف شد) آورد و به او داد. هنگام دادن سپر، سم نتوانست این مسئولیت بزرگ را بپذیرد، در حالی که این هم تقدیر اوست و خود استیو چنین انتخابی را انجام داده است.

حال اینکه چه اتفاقی بعد از برداشتن یا زمین گذاشتن سپر توسط سم رخ می‌دهد، در سریال The Falcon And The Winter Soldier مشاهده خواهد شد. سریالی که در نهایت به انتشار خبر ساخت فیلم Captian America 4 ختم شده و در آن، شخصیت‌های بسیار مهمی معرفی خواهند شد. البته فراموش نکنید که باکی بارنز یا همان سرباز زمستان هم در این اثر سینمایی حاضر است!

۲۹. Spider-Man: Far From Home

کارگردان: جان واتس

سال انتشار: ۲۰۱۹

تنها فیلم از فاز سوم دنیای سینمایی مارول که از نظر خط زمانی حتی از سریال‌ها و فیلم‌های فاز چهارم هم جلوتر است، Spider-Man: Far From Home نام دارد! فیلمی که تقریبا در بهار و تابستان ۲۰۲۴ روایت شده در آن پیتر پارکر جوان، همراه با هم‌کلاسی‌های مدرسه خود به سفری دور در اروپا می‌رود.

با این وجود، در حین این سفر او متوجه می‌شود که تونی استارک، برایش یک نیرو پشتیبانی و به اصطلاح یادگاری به جای گذاشته که عینکی به نام Edith است. این عینک به شخص دسترسی کنترل جمع بزرگی از پهبادها و موشک‌هایی که از فضا هدایت می‌شوند را داده و به همین دلیل افرادی به دنبال به چنگ آوردن آن هستند. این در حالی است که تهدیدهای تازه‌ای به نام المنتال‌ها در سراسر جهان مردم را تهدید کرده و در مقابل آن‌ها، ابرقهرمان عجیبی به نام میستریو (Mysterio) قرار می‌گیرد!

میستریو ادعا می‌کند که از یک جهان دیگر آمده و عملا خود را یک ابرقهرمان حرفه‌ای که دشمنان را با کمک پیتر از پای در می‌آورد، نشان می‌دهد. اما با پیشرفت داستان، حقایق بسیاری رو می‌شوند که در نهایت روی زندگی پیتر پارکر تاثیرات فراوانی دارند.

۳۰. Eternals

کارگردان: کلوئی ژائو

سال انتشار:‌ ۲۰۲۱

حین وقایع Far From Home، نوبت به حضور گروه جاودانگان یا همان Eternals می‌‌رسد. در حقیقت داستان فیلم Eternals از زمان شروع زندگی نسل بشر روی کره زمین روایت می‌شود، اما اتفاقات مهم و اصلی آن در ۲۰۲۴ هستند که طبق گفته سازندگان، در پاییز این سال رخ می‌دهد.

در این اثر سینمایی، رونمایی بیشتری از سلستیال‌ها انجام می‌شود؛ گروهی که ظاهرا برای زاده شدن و ادامه نسل خود نیاز دارند تا به هسته سیارات متصل شده و سپس از جان موجودات زنده روی آن تغذیه کنند تا نهایتا به وجود آمده و سیاره را متلاشی کنند! حال برای اینکه مردم روی سیاره مورد نظر پیشرفت کنند و تا زمان زاده شدن سلستیال مورد نظر زنده بمانند، گروهی تحت عنوان جاودانگان توسط خود آن‌ها ساخته شده‌اند تا وظیفه محافظت از انسان‌ها در برابر دیواینت‌ها (دشمنان سلستیال‌ها) را داشته باشند.

با این وجود اترنالز خود اراده چندانی ندارند و گوش به فرمان اریشم (Arishem) که به نحوی سلستیال اعظم است، هستند. اما وقتی که آن‌ها متوجه می‌شوند مسئله نابود شدن زمین و مردمانی که قرن‌ها به آن‌ها کمک کرده‌اند در میان است، سعی می‌کنند تا بالاخره فرمانبرداری از اریشم را کنار گذاشته و واقعا برای نجات انسان‌ها تلاش کنند؛ در حالی که برخی از جاودانگان چنین عقیده‌ای ندارند.

۳۱. Spider-Man: No Way Home

کارگردان: جان واتس

سال انتشار: ۲۰۲۱

فیلم Spider-Man: No Way Home دقیقا بعد از اتفاقات Far From Home روایت می‌شود؛ این یعنی حتی صحنه پایانی Far From Home یکبار دیگر اول فیلم جدید پخش می‌شود و سپس ماجرا ادامه پیدا می‌کند. به همین دلیل نیز داستان فیلم همچنان در تابستان ۲۰۲۴ روایت می‌شود؛ جایی که پیتر پارکر هویتش به عنوان اسپایدرمن لو رفته و حال هرکاری می‌کند تا این موضوع را یکبار دیگر مخفی نگه دارد!

با این حساب، از آنجا که با ابزار و تکنولوژی نمی‌توان این کار را انجام داد، او به جادوی دکتر استرنج پناه می‌برد تا حافظه مردم از اینکه پیتر پارکر اسپایدرمن است پاک شود. این در حالی است که جادو استرنج نهایتا خطا می‌رود و طی آن، شاهد رخ دادن اتفاقاتی هستیم که باعث حضور ابرشرورهای قدیمی دو سری قبلی مرد عنکبوتی در دنیای سینمایی مارول می‌شوند. با این وجود، نکته فوق‌العاده مهم کار اینجاست که در کنار این ابرشرورها، دو ابرقهرمان دوست داشتنی سری فیلم‌های Spider-Man و The Amazing Spider-Man هم در کنار پیتر پارکر با بازی تام هالند حاضر می‌شوند تا مشکل ایجاد شده را حل کنند.

فیلم Spider-Man: No Way Home به خاطر داشتن اتفاقات مهم، به اندازه فیلم‌های سری Avengers اهمیت داشته و به همین دلیل نیز دیدن آن قطعا باید توسط هرکس که می‌خواهد درباره فاز چهارم دنیای سینمایی مارول چیزی را بداند انجام می‌شود. به هر حال این اثر یک جمع‌بندی بر زندگی پیتر پارکر در سینمای مارول است که طرفداران این شخصیت را به شدت هیجان‌زده کرده و هم‌اکنون در لیست برترین آثار IMDb قرار دارد.

۳۲. فیلم Doctor Strange: In The Multiverse of Madness

پس از اتفاقات فیلم Spider-Man: No Way Home دکتر استرنج سعی می‌کند تا با ماجراجویی تازه و ناخواسته خود در مولتی‌ورس کنار بیاید.

در واقع ما در عنوان No Way Home بالاخره باز شدن دریچه‌های مولتی‌ورس به سمت جهان ۶۱۶ (یا همان دنیای اصلی مارول) را می‌بینیم؛ اما نکته قابل توجه اینجاست که به جز ابرشرورها و یارانی که برای پیتر پارکر به این جهان می‌آیند، خبری از رفتن به سایر خط‌های زمانی دیگر نیست. به همین خاطر فیلم Doctor Strange: In The Multiverse of Madness اکران شد، تا وقایع آخرین روایت دیده شده از پیتر پارکر و دکتر استرنج را ادامه دهد و جادوگر اعظم را با داستانی تازه درگیر کند.

در این فیلم، دکتر استرنج بعد از اتفاقات Endgame هنوز هم به خاطر ۵ سال پاک شدن نیمی از مردم جهان و همچنین سختی‌هایی که دارد، مشکلات روحی را تحمل می‌کند. با این حال، پیش از آنکه استرنج فرصت کنار آمدن با شرایط تازه را داشته باشد، یک تهدید مولتی‌ورسی و تازه سراغ او می‌آید؛ تهدیدی که ریشه آن از اسکارلت ویچ (Scarlet Witch) آمده و اینبار، جادوگر توانمند کامارتاژ باید سعی کند تا جلوی او را بگیرد.

این در حالی است که یک دختر نوجوان به نام آمریکا (America Chavez)، به دلیل داشتن قدرت سفر بین جهان‌های موازی، توسط موجوداتی که به دنبال این قابلیت هستند، قصد دارند تا به او آسیب بزنند. بدین ترتیب، وظیفه استرنج حتی سنگین‌تر شده و او باید از این دختر که به جهان ۶۱۶ پناه برده نیز کمک کند!

۳۳. Hawkeye

کارگردان: امبر فینلیسن، کیتی الوود و ریس توماس

سال انتشار: ۲۰۲۱

به دنبال تایم لاین اصلی دنیای سینمایی مارول، بالاخره در تعطیلات کریسمس سال ۲۰۲۴، نوبت به سریال Hawkeye می‌‌رسد؛ اثری که کمی از جهان فوق ابرقهرمانی و بیش از حد تخیلی فاصله گرفته و قهرمان بودن در سطح کوچه و خیابان را به تصویر می‌کشد!

در میان تمامی ابرقهرمانان گروه انتقام‌جویان، احتمالا شما اول از همه به یاد شخصیت‌هایی خواهید افتاد که از همه قوی‌تر بوده یا سلاح جالبی مثل میولنیر یا زره ساخته شده از نانوبات‌ها را داشته باشد. اما بعد از ثور، مرد آهنی، کاپیتان آمریکا با حتی بلک ویدو، باید بدانید که کلینت بارتون هم یک ابرقهرمان بود! حتی با وجود اینکه نه قدرت ابرانسانی داشت و نه زره خاصی که از او در مقابل آسیب‌های ناشی از جنگ دفاع کند. یک مرد با تیر و کمانش قهرمان شد، چرا یک فرد دیگر نتواند؟!

شاید این سوال را کیت بیشاپ (Kate Bishop) وقتی که بچه بود از خود پرسید، آن هم درست زمانی که دید کلینت بارتون به عنوان یک انسان عادی، در حال مبارزه با یک ارتش از سربازان فوق پیشرفته فضایی است! کیت دوران کودکی و نوجوانی خود را به تمرین کردن هنرهای رزمی و گرفتن انواع مدال در ورزش‌های مختلف گذراند و از همه مهم‌تر سعی کرد تا در کمانداری فوق‌العاده حرفه‌ای شود. با این وجود در سریال Hawkeye، بالاخره طی برخی اتفاقات به کلینت می‌رسد تا از او راه و رسم ابرقهرمان بودن با دست خالی را یاد بگیرد.

۳۴. سریال Moon Knight

سریال Moon Knight عملا یکی از آثاری است که هرگز نباید آن را از دست بدهید!

خارج از هیاهو و داستان‌های مرتبط و مختلف مارولی، روایت سریال Moon Knight در شهر لندن و درباره مردی به نام استیون گرانت (Steven Grant) به تصویر کشیده می‌شود. استیون فردی است که از بیماری چند شخصیتی بودن رنج می‌برد و این مشکل باعث شده تا او هم دچار بی‌خوابی شود، هم اینکه نداند شخصیت دیگری که دارد، در طول شب یا هنگامی که کنترل بدن را به دست گرفته، دقیقا چکار می‌کند!

در این سریال، داستان سری کمیک‌های قدیمی Moon Knight دنبال می‌شود، اما با تفاوت‌های بسیاری که باعث شده‌اند تا پیشینه کاراکتر استیون گرانت و در کل شوالیه ماه متفاوت شود. با این وجود، داستان شوالیه ماه گرچه در دنیای سینمایی مارول روایت می‌شود، اما هرگز در آن اشاره مستقیم و خاصی را به سایر شخصیت‌های MCU نمی‌شنویم و همه چیز در آن تازه است.

داستان Moon Knight نیز درباره تقابل استیون با شخصیت‌های دیگر خود، و همچنین مقابله با دشمنی مشترک به نام آرتور هارو (Arthur Harrow) است که قصد دارد تا با آزاد کردن آمیت (Amit)، مردم را قضاوت کرده و جهانی بدون خطا و اشتباه بسازد؛ آن هم به بهای جان هرکس که حتی قصد داشته باشد تا کار غلطی را انجام بدهد!

۳۵. سریال Ms. Marvel

پس از سریال Moon Knight، استودیو مارول بالاخره تصمیم خود را برای اضافه کردن شخصیت میس مارول (Ms. Marvel) نهایی کرد و کامالا خان (Kamala Khan) در دنیای MCU حاضر شد.

با این وجود، در سریال Ms. Marvel به کلی پیشینه شخصیت اصلی عوض شده و اینبار، کامالا دیگر مثل داستان‌های کمیک بوکی یک اینهیومن (Inhuman) نیست! بلکه خاندان کان ظاهرا ویژگی خاصی دارند که از طریق یک مچبند منتقل می‌شود و از طرفی، کامالا قدرت‌های خود را از آن می‌گیرد

این تغییر پیشینه کمیک بوکی میس مارول در ابتدا چندان هم باب میل طرفداران واقع نشده بود، اما در هر صورت با انجام این کار، حال در دنیای سینمایی مارول اتفاقات جالبی افتاده که نتیجه آن معرفی شدن برخی قلمروهای جدید و بُعدهای متفاوتی از زمان و مکان است که هرگز درباره آن‌ها نشنیده بودیم!

همچنین در نظر داشته باشید که این سریال و وقایع آن، به شدت برای آینده دنیای سینمایی مارول و فیلم The Marvels مهم هستند. در نتیجه، برای درک بهتر داستان کلی و تعجب نکردن از دیدن برخی از کاراکترهای تازه در فیلم‌های آینده MCU، بهتر است کامالا خان را در سریال ۶ قسمتی او همراهی کنید.

ایمان ولانی (Iman Vellani) در این سریال نقش دختر پاکستانی – آمریکایی که بعدها به میس مارول تبدیل می‌شود را بازی می‌کند، و در پروژه‌های سینمایی آینده مارول هم قرار است تا دوباره او را در قامت ابرقهرمانی نوجوان ملاقات کنیم.

۳۶. فیلم Thor: Love And Thunder

فیلم Thor: Love And Thunder یکی از پرچالش‌ترین آثار MCU، برای پیدا کردن خط زمانی دقیق، و قرار دادن آن بین سایر فیلم‌ها و سریال‌های دنیای سینمایی مارول است.

در واقع تایکا وایتیتی (Taika Waititi)، کارگردان این اثر سینمایی، اظهار کرده بود که داستان Love And Thunder برای سال ۲۰۲۷ در نظر گرفته شده، که تا حدودی آن را جلوتر از سایر آثار مانند Ms. Marvel (که در سال ۲۰۲۵ است) قرار می‌داد. این درحالی است که ظاهرا سازنده فیلم خود در این مورد مرتکب به اشتباه شده و شخصیت ثور (Thor) در فیلم خودش این مورد را اصلاح می‌کند.

به گفته ثور، ظاهرا او و جین (Jane) به مدت ۸ سال و ۷ ماه است که از همدیگر جدا شده‌اند. حال اگر این را به تقویم تاریخ جدا شدن آن‌ها از سال ۲۰۱۷ (یا حدود ۲۰۱۸) اضافه کنیم، می‌توان گفت که داستان فیلم Thor: Love And Thunder در سال ۲۰۲۶ روایت می‌شود؛ هنگامی که گور (Gorr) در نقش قصاب خدایان ظاهر شده و قصد دارد تا برای گرفتن انتقام، تمامی خداها را بکشد!

با این وجود ثور که حال پس از تمرین‌های بسیاری دوباره به همان هیکل سابق خود رسیده و دیگر مثل آنچه که در Endgame دیدیم چاق نیست، قصد دارد تا جلوی گور را بگیرد؛ در حالی که اینبار خدای رعد در کنار خود مایتی ثور (Mighty Thor) یا همان جین فاستر و همچنین ولکری را هم دارد و تنها به جنگ با گور نمی‌رود.

۳۷. سریال She-Hulk: Attorney at Law

پس از روایت داستان پیشینه کامالا خان، نوبت می‌رسد به معرفی شخصیت جنیفر والترز در سریال She-Hulk: Attorney at Law، مجموعه‌ای نه قسمتی با ژانر کمدی حقوقی که رسما نقطه شکست فاز چهارم دنیای سینمایی مارول محسوب می‌شود. داستان سریال درباره وکیلی خبره بنام جنیفر والترز است که طی حادثه غیرمنتظره‌ای مثل پسرعموی خود، به قدرت‌های هالک دست پیدا می‌کند. با پی بردن به این واقعیت که برخلاف بروس به تمامی قدرت‌هایش تسلط دارد، جنیفر تصمیم می‌گیرد به زندگی نرمال خود بازگردد اما خیلی زود همه چیز عوض شده و استخدام شدنش در بخش حقوقی ابرقهرمانان (Superhuman Law Division)، او را رسما در مسیری متفاوت قرار می‌دهد. سریال شی هالک به‌دلیل داشتن داستانی شلخته و غیرمنسجم، شخصیت پردازی ضعیف، جلوه‌های ویژه ضعیف، طنز کاذب، پتانسیل هدر رفته هالک و همچنین نداشتن جایگاهی در دنیای سینمایی مارول یکی از ضعیف‌ترین آثار مارول است.

۳۸. فیلم Werewolf By Night

فیلم Werewolf By Night به کارگردانی مایکل جیاکینو (Michael Giacchino) اولین پروژه ویژه استودیو مارول تحت عنوان Special Presentation است.
این پروژه سینمایی کوتاه روایت‌گر داستان شخصیتی به نام جک راسل با بازی گائل گارسیا برنال (Gael Garcia Bernal) است که شب‌ها هنگامی که ماه کامل باشد، به گرگینه تبدیل می‌شود. یک شب تاریک، گروهی از ماهرترین شکارچیان هیولا از سایه‌ها بیرون می‌آیند تا پس از مرگ رهبرشان در معبد بلاداستون جمع شوند. سپس شرکت کنندگان در رقابتی اسرارآمیز و مرگبار برای بدست آوردن سلاحی قدرتمند و کسب رهبری جدید شکارچیان هیولا، به سمت یک باغ هزارتو رانده می‌شوند. استفاده از پالت رنگی سیاه و سفید ضمن بخشیدن حال و هوایی متفاوت به این فیلم هالووینی، دست استودیو مارول را در به تصویر کشیدن صحنه‌های خشن و خونین نیز باز گذاشته است. همین موضوع هم باعث شده تا المان ترس به بهترین شکل ممکن به مخاطب القا شود و تجربه فراموش نشدنی را به ارمغان بیاورد.

۳۹. فیلم Black Panther: Wakanda Forever

دنباله پلنگ سیاه آخرین پروژه سینمایی فاز چهارم دنیای سینمایی مارول است که ضمن ادای احترام به چدویک بوزمن (Chadwick Boseman) فقید، ادامه دهنده داستان ناتمام سرزمین واکاندا است.
به‌دنبال مرگ ناگهانی پادشاه تچالا، سرزمین واکاندا و گرانبهاترین منبعش که فلز ویبرانیومه بزرگترین محافظ خود را از دست داده است. با دست به دست شدن این خبر تلخ، قدرتمندترین دولت‌‌های دنیا برای دزدیدن فلز ویبرانیوم نقشه می‌کشند غافل از اینکه ملکه راموندا و ارتش دورا میلاژی تک تک حرکاتشان را زیر نظر دارد. در همین حین جهش یافته‌ای قدرتمند از اعماق اقیانوس برمی‌خیزد تا برای تضمین کردن امنیت مردمش با سرزمین واکاندا متحد شود. علاوه بر داستان گیرا و جلوه‌های بصری چشم نواز، شخصیت پردازی بی‌نظیر نیمور تنوچ هوئرتا (Tenoch Huerta)، ملکه راموندا آنجلا باست (Angela Basett) و شوری لتیشیا رایت (Letitia Wright) بزرگترین نقطه عطف این دنباله محسوب می‌شود.

۴۰. فیلم The Guardians of The Galaxy Holiday Special

فیلم کوتاه The Guardians of the Galaxy Holiday Special به کارگردانی جیمز گان (James Gunn) رسما دفتر فاز چهارم دنیای سینمایی مارول را بست. این پروژه سینمایی دومین اثر برند Special Presentation است که قبل از اکران قسمت پایانی سه‌گانه نگهبانان کهکشان، باری دیگر خانواده دوست داشتنی مارول را دور هم جمع می‌کند.
بعد از مقابله با ارتش تانوس، نگهبانان کهکشان در نوور (Knowhere)، سر قطع شده یک سلستیال ساکن شده‌اند و برای جشن گرفتن کریسمس برنامه ریزی می‌کنند. مانتیس و درکس هم مخفیانه به زمین سفر می‌کنند تا با دزدیدن کوین بیکن (Kevin Bacon)، او را به‌عنوان هدیه کریسمس به پیتر بدهند.

۴۱. فیلم Ant-Man and The Wasp: Quantumania

فیلم Ant-Man and The Wasp: Quantumania سومین قسمت سه‌گانه مرد مورچه‌ای پیتون رید (Peyton Reed) است که با معرفی شخصیت کانگ فاتح جاناتان میجرز (Jonathan Majors) به‌عنوان ابرشرور بزرگ حماسه مولتی‌ورس، آغازگر فاز پنجم دنیای سینمایی مارول است.
داستان ضعیف کوانتومانیا درست از جایی شروع می‌شود که کسی (Cassie)، دختر اسکات با مطالعه درباره قلمرو کوانتومی موفق به ساخت یک دستگاه تلپورتی فوق پیشرفته شده است. در حالی که بقیه اعضای خانواده تحت تاثیر قرار گرفته‌اند، جنت به سرعت از کسی می‌خواهد که دستگاه را خاموش کند، اما رخ دادن نقص فنی باعث می‌شود اسکات، کسی، هوپ، جنت و هنک همگی وارد قلمرو کوانتومی شوند. قسمت سوم مرد مورچه‌ای با جلوه‌های ویژه زیبا، سکانس‌های اکشن مهیج و همچنین بازی‌ بی‌نظیر جاناتان میجرز در نقش کانگ فاتح، آغاز نسبتا خوبی برای فاز پنجم دنیای سینمایی مارول محسوب می‌شود، اما از طرفی هم متاسفانه فیلمنامه به‌شدت ضعیفش نتوانسته نظر منتقدان و برخی از طرفداران را به خودش جلب کند، چراکه بعد از فیلم اترنالز، دارای کمترین امتیاز راتن تومیتوز است.

فیلم‌ها و سریال‌های آینده دنیای سینمایی مارول

 • فیلم Guardians of The Galaxy Vol.3 – ۵ می سال ۲۰۲۳
  سریال Secret Invasion –
 • ۲۱ ژوئن سال ۲۰۲۳
  فصل دوم سریال Loki – تابستان سال ۲۰۲۳
 • فیلم The Marvels – ۱۰ نوامبر سال ۲۰۲۳
 • سریال Agatha: Coven of Chaos – زمستان سال ۲۰۲۳
 • سریال Daredevil: Born Again – بهار سال ۲۰۲۴
 • فیلم Captain America: New World Order – ۳ می سال ۲۰۲۴
 • فیلم Thunderbolts – ۲۶ جولای سال ۲۰۲۴
 • فیلم Blade – ۶ سپتامبر سال ۲۰۲۴
 • فیلم Deadpool 3 – ۸ نوامبر سال ۲۰۲۴
 • فیلم Fantastic Four – ۱۴ فوریه سال ۲۰۲۵
 • فیلم Avengers: The Kang Dynasty – ۲ می سال ۲۰۲۵
 • فیلم Avengers: Secret Wars – ۱ می سال ۲۰۲۶
 • انیمیشن سریالی Spider-Man: Freshman Year – تاریخ نامشخص
 • فصل دوم انیمیشن سریالی What If…? – تاریخ نامشخص
 • سریال Echo – تاریخ نامشخص
 • سریال Ironheart – تاریخ نامشخص
 • انیمیشن سریالی X-Men 97’ – تاریخ نامشخص
 • فیلم Armor Wars – تاریخ نامشخص
 • انیمیشن سریالی Marvel Zombies – تاریخ نامشخص

ترتیب داستانی فیلم و سریال‌های دنیای سینمایی مارول با احتساب سریال‌های شبکه ABC

علاوه بر دو ترتیب سال انتشار و سیر اتفاقات داستانی، ترتیب دیگری نیز وجود دارد که خیلی خلاصه در این بخش به آن می‌پردازیم. این ترتیب غیررسمی که توسط طرفداری به نام جاناتان سیم (Jonathan Sim) ساخته شده، با نام ترتیب اسپاگتی شناخته می‌شود. منطق این ترتیب این است که با توجه به وجود سکانس‌های پس از تیتراژ و ارتباطی که این سکانس با فیلم‌های بعد برقرار می‌کند، فیلم‌های دنیای سینمایی مارول با توجه به همین سکانس‌های پس از تیتراژ به یکدیگر وصل می‌شوند. به عبارتی دیگر، اگر سکانس پس از تیتراژ فیلم A به فیلم B مربوط شد، پس از تماشای A به سراغ B می‌رویم. این موضوع فیلم‌های مارول را به یک دومینو یا یک زنجیره تبدیل می‌کند که از قضا ترتیب جالبی هم از آب درآمده است. در ادامه، لیست فیلم‌های MCU را با توجه به ترتیب اسپاگتی مشاهده می‌کنید:

 • فیلم Captain America: The First Avenger
 • فیلم کوتاه Agent Carter
 • سریال Agent Carter (فصل اول)
 • سریال Agent Carter (فصل دوم)
 • فیلم Captain Marvel
 • فیلم Iron Man
 • فیلم Iron Man 2
 • فیلم The Incredible Hulk
 • فیلم کوتاه The Consultant
 • فیلم کوتاه Thor’s Hammer
 • فیلم Thor: The God of Thunder
 • فیلم The Avengers
 • فیلم کوتاه Item 47
 • فیلم Iron Man 3
 • فیلم کوتاه All Hail The King
 • سریال Agents of S.H.I.E.L.D (فصل اول –
 • قسمت‌های ۱ تا ۷)
 • فیلم Thor: The Dark World
 • سریال Agents of S.H.I.E.L.D (فصل اول – قسمت‌های ۸ تا ۱۶)
 • فیلم Captain America: The Winter Soldier
 • سریال Agents of S.H.I.E.L.D (فصل اول –
 • قسمت‌های ۱۷ تا ۲۲)
 • فیلم Guardians of The Galaxy Vol.1
 • فیلم Guardians of The Galaxy Vol.2
 • سریال I am Groot
 • سریال Agents of S.H.I.E.L.D (فصل دوم –
 • قسمت‌های ۱ تا ۱۹)
 • فیلم Avengers: Age of Ultron
 • سریال Agents of S.H.I.E.L.D (فصل دوم –
 • قسمت‌های ۲۰ تا ۲۲)
 • فیلم Ant-Man
 • سریال Agents of S.H.I.E.L.D (فصل سوم –
 • قسمت‌های ۱ تا ۱۹)
 • فیلم Captain America: Civil War
 • فیلم Black Widow
 • سریال Agents of S.H.I.E.L.D (فصل سوم –
 • قسمت‌های ۲۰ تا ۲۲)
 • سریال Agents of S.H.I.E.L.D (فصل چهارم –
 • قسمت‌های ۱ تا ۶)
 • فیلم Doctor Strange
 • فیلم Black Panther
 • سریال Agents of S.H.I.E.L.D (فصل چهارم –
 • قسمت‌های ۷ تا ۲۲)
 • فیلم Spider-Man: Homecoming
 • فیلم Thor: Ragnarok
 • سریال Agents of S.H.I.E.L.D (فصل پنجم –
 • قسمت‌های ۱ تا ۱۸)
 • فیلم Ant-Man and The Wasp
 • فیلم Avengers: Infinity War
 • سریال Agents of S.H.I.E.L.D (فصل پنجم –
 • قسمت‌های ۱۹ تا ۲۲)
 • سریال Agents of S.H.I.E.L.D (فصل ششم و
 • هفتم) – پرش زمانی ۵ ساله اندگیم
 • فیلم Avengers: Endgame
 • فصل اول سریال Loki
 • فصل اول سریال What If…?
 • سریال WandaVision
 • سریال The Falcon and The Winter Soldier
 • فیلم Shang-Chi and The Legend of The Ten Rings
 • فیلم Eternals
 • فیلم Spider-Man: Far From Home
 • فیلم Spider-Man: No Way Home
 • فیلم Doctor Strange in The Multiverse of Madness
 • سریال Hawkeye
 • سریال Moon Knight
 • سریال Ms. Marvel
 • سریال She-Hulk: Attorney at Law
 • فیلم Thor: Love and Thunder
 • فیلم Werewolf By Night
 • فیلم Black Panther: Wakanda Forever
 • فیلم The Guardians of The Galaxy Holiday Special
 • فیلم Ant-Man and The Wasp: Quantumania

با لیست ارائه‌شده، تمام ترتیب‌های موجود برای تماشای فیلم‌های دنیای سینمایی مارول را خدمتتان ذکر کردیم. حال تصمیم با خودتان است که به ترتیب اسپاگتی ببینید یا به ترتیب‌های منتشرشده‌ی رسمی مارول. نکته‌ی مثبت قضیه اینجاست که با انتخاب هرکدام از ترتیب‌های موجود، ضربه‌ی خاصی به تجربه‌تان از سفر به دنیای مارول وارد نمی‌شود و در هر صورت لذت زیادی از این ماراتن خواهید برد.

در راهنمای سریال‌ها و فیلم‌های مارول ما قصد داریم تا لیست کاملی از آثار حاضر در فازهای مختلف این جهان سینمایی را جمع‌آوری کرده و اطلاعاتی را درباره آن‌ها ارائه کنیم تا پیش از تماشای آن، یک ایده کلی از داستان فیلم یا سریال مورد نظر را دریافت کنید.

پس از ایجاد جهان‌های موازی در آخرین قسمت سریال لوکی، خط زمانی فیلم‌ها و سریال‌های MCU دیگر پایبند به دوره خاصی نخواهد بود. در نتیجه ممکن است شخصیتی مانند کانگ فاتح از آینده، یا اسپایدرمن توبی مگوایر از یک خط زمانی دیگر وارد جریان داستان شوند.

بندیکت کامبربچ در نقش داکتر استرنج و البزابت اولسن در نقش اسکارلت ویچ ابرقهرمانان این فیلم خواهند بود. همچنین بندیکت وانگ در این فیلم نقش وانگ، یکی از یاران استرنج را بازی خواهد کرد.

به وجود آمدن یک مولتی ورس گسترده که در آن هرچیزی ممکن است، ترفند تازه مارول برای اضافه کردن هر کاراکتری به جهان سینمایی خود بوده و احتمالا از همین طریق مردان ایکس و چهار شگفت‌انگیز به دنیای MCU اضافه خواهد کرد.

4.3 6 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

guest

194 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا