#مهسا_امینی
شخصیت مایتی ثور

جین فاستر چگونه به مایتی ثور تبدیل می‌شود؟

با ثور جدید جهان سینمایی مارول آشنا شوید!

طی سال‌های اخیر یکی از شخصیت‌های مهم و محبوب در سری فیلم‌های Thor، بدون شک جین فاستر با بازی ناتالی پورتمن (Natalie Portman) بوده است. این شخصیت به شیوه‌های مختلفی روی چگونگی پیش‌برد خط داستانی دو فیلم ابتدایی این مجموعه تاثیر داشته است. پس از غیبت در فیلم سوم، می‌دانیم که جین مجددا در فیلم Thor: Love & Thunder بازخواهد گشت، اما نه به عنوان شخصی که طرفداران به خاطر دارند.

همانطور که از مدت‌ها پیش اعلام شده بود، در جریان فیلم Thor 4 شخصیت مایتی ثور برای اولین بار به مخاطبین معرفی خواهد شد. طرفداران مشتاق جهان سینمایی مارول سرانجام موفق شدند تا در جریان تریلر جدید این اثر که به تازگی منتشر شده است، نگاه ویژه‌ای را به این شخصیت و برخی از توانایی‌های او نظیر کنترل میولنیر داشته باشند. اما سوال مهم این است که او چگونه شایستگی کنترل میولنیر را به دست آورده و با عبور از چه شرایط به خصوصی به قدرت خدایان آزگارد دست یافته است؟ پس از یک حضور کوتاه در فیلم Avengers: Endgame، تا به امروز شخیت جین فاستر در هیچ‌یک از آثار مارول حضور نداشته و احتمالا اکنون بهترین فرصت برای معرفی مجدد او و یادآوری اهمیتش در تاریخچه شخصیت ثور براساس کمیک‌ بوک‌های مارول محسوب می‌شود. باید متذکر شویم، اگرچه که در میان آثار MCU به صورت گسترده به شخصیت جین فاستر پرداخته نشده، شرکت مارول در کمیک‌ها شیوه کاملا متفاوتی را در زمینه شکل دهی اتفاقات مختلف حول این شخصیت پیش گرفته است. از این رو تصمیم گرفتیم تا در این مطلب به چگونگی تبدیل شدن او به مایتی ثور در جریان کمیک‌های منتشر شده و سپس در فیلم Thor 4 بپردازیم.

جین فاستر کیست؟

شخصیت جین فاستر برای اولین بار در سال 1962 توسط استن لی (Stan Lee)ِ، جک کربی (Jack Kirby) و لری لیبر (Larry Liber) وارد کمیک‌های مارول شد. این شخصیت خیلی سریع به محبوبیت قابل توجهی دست یافت و همین موضوع سبب شد تا تیم سازنده مجموعه کمیک‌های Journey into Mystery به صورت متوالی در 52 جلد دیگر از این سری از او استفاده کنند. جین درواقع برای اولین بار به عنوان معشوقه دکتر دونالد بلیک، هویت جعلی ثور، به مخاطبین معرفی می‌شود. با این حال، در روزهای ابتدایی آشنایی آن‌ها ثور تمام تلاشش را به کار می‌گیرد تا هویت واقعی‌اش را از جین مخفی نگه دارد و توانایی بازگو کردن رازهایش را ندارد. پس از چندین مقابله با شخصیت‌های شروری نظیر لوکی، بلیک تصمیم می‌گیرد تا شرایط را تغییر دهد و بدون توجه به توصیه‌های اودین، رازهایش را با جین به اشتراک بگذارد. در نهایت مجادله پادشاه آزگارد با فرزندش تا آن‌جا پیش می‌رود که اودین تمام قدرت‌های ثور را می‌گیرد تا هویت واقعی او همچنان مخفی بماند.

با این وجود، ثور از تصمیمش صرف نظر نمی‌کند و حقیقت را به جین می‌گوید. اودین درنهایت تصمیم می‌گیرد که یک پیشنهاد تقریبا عجیب را به جین بدهد؛ پیشنهادی که شامل یک آزمایش بزرگ می‌شود و در صورت موفقیت جین، آن‌دو می‌توانند با یک‌دیگر ازواج کنند. جین در جریان این آزمایش شکست می‌خورد و تمام خاطرات مشترکش با ثور را برای مدت زمان نسبتا طولانی از دست می‌دهد. پس از گذشت چندین سال، جین و ثور با یک‌دیگر تجدید دیدار می‌کنند و احساسات عمیق میان آن‌ها مجددا شعله‌ور می‌شوند. رابطه جدید آن‌ها نیز دوامی ندارد و جین پس از رهایی از مشکلات هویتی ایجاد شده در جریان رابطه‌شان، با یک دکتر فانی به نام کیث کین‌کید ازدواج می‌کند. برای یک بار دیگر جدایی آن‌ها برای مدت زمان زیادی طول نمی‌کشد و با بازگشت ثور به سیاره زمین، جین تمام احساسات عمیقی که بین‌شان بوده را به یاد می‌آورد. با جدایی جین از کیث، حضانت تنها فرزندشان به کیث می‌رسد اما آن‌ها در اثر یک سانحه رانندگی کشته می‌شوند. در میان اندوه وحشتناک از دست دادن فرزند،‌ جین متوجه می‌شود که به یک سرطان بدخیم دچار شده است. شاید این نقطه را پایان خط داستانی جین فاستر بدانید، اما باید بگوییم که این تازه شروع ماجراجویی‌های او و اتفاقات کاملا هیجان انگیز در جهان مارول است!

ریشه‌های شکل گیری شخصیت مایتی ثور چیست؟

در مجموعه کمیک دو جلدی Original Sin یک شخصیت شرور عجیب و غریب به نام The Orb تمام دانش جمع آوری شده در جهان مارول را دزدیده و آن را آزاد می‌کند. این اقدام او شامل فاش شدن اسراری می‌شود که قهرمان‌های مارول تحت هیچ شرایطی خواهان رونمایی از آن‌ها نبوده‌اند. به دنبال این رویدادها، ثور به یک شخص نالایق برای کنترل چکش معروفش یعنی میولنیر تبدیل می‌شود و بدون هیچ‌گونه محافظتی آن را روی کره ماه رها می‌کند. شرایط میولنیر برای مدتی به همین صورت باقی می‌ماند تا این‌که یک زن مرموز آن را بلند کرده و تبدیل به ثور مونث، ملقب به مایتی ثور می‌شود. هویت ثور جدید جهان مارول برای مدتی نامشخص است و خیلی زود خودش را به عنوان یک فرد شایسته برای جانشینی فرزند اودین معرفی می‌کند. شخصیت مایتی ثور خیلی سریع به کمیک ثور رفته و او را در نبرد با Malekith یاری می‌دهد؛ مخاطبین جهان سینمایی مارول در جریان فیلم Thor: The Dark World با این شخصیت شرور آشنا شده‌اند.

با این حال، ثور تصمیم می‌گیرد تا شایستگی جانشین خود را به منظور کنترل میولنیر تایید و با اهدا لقب God of Thunder یا نام ثور به او، از خشمگین شدن اودین و مقابله با مایتی ثور جلوگیری کند. با این تصمیم Thor Odinson صرفا به عنوان Odinson یا به عبارتی فرزند اودین در میان اهالی آزگارد شناخته می‌شود و نام اصلی‌اش را از دست می‌دهد. پس از آن‌که فرزند اودین نام و قدرتش را به مایتی ثور اهدا می‌کند، خیلی زود خوانندگان سری کمیک‌های The Mighty Thor متوجه یک حقیقت عمیق می‌شوند. شخصیت مایتی ثور همان جین فاستر، معشوقه سابق ثور است که با دست‌یابی به قدرت‌های جدیدش تغییرات متعددی در وضعیت سرطان او ایجاد شده است. درواقع هربار که جین از فرم یک انسان عادی خارج شده و تبدیل به مایتی ثور می‌شود، بیماری لاعلاجش کاملا متوقف شده و مشکلات ناشی از آن از بین می‌روند. از طرف دیگر، هنگامی‌که جین در فرم عادی‌اش قرار دارد، به عنوان نماینده مردمان زمین در شورای جهانیان آزگارد شرکت می‌کند. اما هنوز هیچ شخصی جز مخاطبین کمیک‌ها از هویت واقعی مایتی ثور مطلع نیست، حتی فرزند اودین!

وضعیت مایتی ثور در جهان مارول چگونه است؟

در زمان فعالیت جین فاستر به عنوان مایتی ثور، او با گروه‌های مختلف انتقام جویان و شخصیت‌هایی نظیر Ms. Marvel یا سم ویلسون که به تازگی تبدیل به کاپیتان آمریکا شده است، برای مقابله با شخصیت‌های شرور هم‌کاری می‌کند. او حتی در زمان تلاش‌های شخصیت Red Skull برای فتح آمریکا در سری کمیک‌های Secret Empire نیز به کمک سایر قهرمان‌های مارول می‌رود. درنهایت، جین هویت واقعی‌اش به عنوان مایتی ثور را برای فرزند اودین، سایر اعضای گروه انتقام جویان و تمامی مردمان آزگارد فاش می‌کند.

 علت اصلی این تصمیم جین، صحبت‌های دکتر استرنج بوده است. طبق گفته دکتر استرنج درصورتی‌که او برای یک‌بار دیگر به مایتی ثور تبدیل شود، در جریان این فرآیند کشته خواهد شد و هیچ راه دیگری برای فرار از این مشکل وجود ندارد. جین با صحبت‌های دکتر استرنج کاملا افسرده شده و نمی‌داند که دیگر چه راهی را باید پیش بگیرد. همه چیز به این منوال پیش می‌رود تا این‌که خطر حمله یک هیولای خطرناک به نام Mangog آزگارد را تهدید می‌کند. براساس داستان روایت شده در کمیک The Death of the Mighty Thor، جین تصمیم می‌گیرد تا برای یک‌بار دیگر میولنیر را بلند کرده و تبدیل به مایتی ثور شود. متاسفانه پیش‌بینی دکتر استرنج تحقق می‌یابد و پس از شکست دادن هیولای نام برده، جین با بازگشت به فرم انسانی‌اش می‌میرد و میولنیر در جریان این پروسه شکسته می‌شود.

مشخصا این پایان مسیر جین فاستر در جهان مارول نیست و خیلی زود این شخصیت توسط ثور و اودین به عنوان یک والکری جدید به زندگی بازگردانده می‌شود. حال او دارای قدرت‌های تازه‌ای نظیر بال برای پرواز کردن یا سلاح‌هایی قدرتمند است. پس از بازگشت به زندگی، جین بقایای میولنیر را به ثور اهدا می‌کند تا او مجددا نام و لقب اصلی‌اش یعنی God of Thunder را بازپس گیرد؛ ناگفته نماند که در این بین میولنیر بازسازی می‌شود. جین که هم‌اکنون عضوی از محفل والکری‌ها به شمار می‌رود، فعالیت‌هایش را این‌بار به همراه سایر اعضای این محفل و در کنار گروه انتقام جویان برای مقابله با شخصیت‌های شرور از سر می‌گیرد.

مسیر مایتی ثور در جهان سینمایی مارول چگونه خواهد بود؟

همانطور که ذکر شد، جین فاستر بیشتر به عنوان معشوقه سابق ثور در جهان سینمایی مارول شناخته می‌شود. این شخصیت در اتفاقات فیلم سوم سری ثور تحت عنوان Thor: Ragnarok غایب بود، اما این‌بار با ظاهر و پیشینه کاملا متفاوت در فیلم Thor: Love and Thunder حضور می‌یابد تا چکش میولنیر را مشابه با کمیک‌های مارول بلند کند. اگرچه که تبدیل شدن جین به مایتی ثور در این فیلم تایید شده، هنوز نمی‌دانیم که پروسه تبدیل او به چه شیوه‌ای در این اثر به تصویر کشیده خواهد شد. درصورتی‌که به خاطر داشته باشید، چکش میولنیر در جریان اتفاقات فیلم Ragnarok به همراه سرزمین آزگارد نابود شده و بعدها توسط والکری روی سیاره زمین از نو ساخته می‌شود؛ چگونگی از بین رفتن میولنیر و بازسازی آن، یک تفاوت مهم در میان MCU و کمیک‌های مارول است.

شایان ذکر است که شخصیت ثور پس از اتفاقات فیلم سوم این مجموعه، یک سلاح جدید تحت عنوان Mighty Ax Stormbreaker را به دست آورد. او برای آخرین بار در فضا به همراه اعضای گروه محافظین کهکشان دیده شده است و می‌دانیم که در فیلم Thor 4 نیز به همراه جین فاستر بازمی‌گردد، با این تفاوت که میولنیر بازسازی شده توسط جین حمل خواهد شد. این موضوع که میولنیر چگونه بازسازی شده و به چه طریقی در اختیار جین قرار گرفته است، هنوز یک راز بزرگ در مورد داستان این اثر است. احتمالا پاسخ این سوال به شیوه نامشخصی به شخصیت شرور این فیلم، Gorr God Butcher با بازی کریستین بیل (Christian Bale) مرتبط خواهد بود. در حال حاضر صرفا می‌بایست به رویدادهای مطرح شده از کمیک‌ بوک‌های مارول بسنده کرد و برای رونمایی از شخصیت مایتی ثور در فیلم Thor: Love & Thunder منتظر ماند.

فیلم Thor: Love & Thunder در تاریخ 8 جولای 2022 (17 تیر 1401) منتشر خواهد شد.


نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا