ثور - Thor

بیوگرافی شخصیت ثور – Thor خدای رعد دنیای مارول

شاهزاده توانای ازگارد

در بیوگرافی شخصیت ثور (Thor) قصد داریم تا به سراغ پیشینه کمیک بوکی و سینمایی خدای رعد دنیای مارول برویم تا شما را بیشتر با این کاراکتر محبوب آشنا کنیم.

دنیای سینمایی مارول یکی از بزرگ‌ترین و گسترده‌‌ترین فرنچایزهایی است که داستان‌های کمیک بوکی زیادی از سالیان گذشته و دهه ۶۰ میلادی به بعد در آن به قالب لایو اکشن درآمده و بازیگران بسیاری نقش ابرقهرمانان و ابرشروران معروف را بازی کرده‌اند.

با این حال، جهان MCU تا پیش از مرگ شرور بزرگی که برای سه فاز متداول تهدید جدی آن بود، حال وارد مسیری شده است که همه چیز در آن قابل تغییر بوده و عملا هرچیزی ممکن خواهد بود! مولتی‌ورس مفهومی است که نویسنده، کارگردان، و تیم سازنده می‌توانند از آن برای روایت یک داستان مشابه به شکلی متفاوت و همچنین استفاده از کاراکترهای تازه استفاده کنند. با این وجود نکته قابل توجه اینجاست که سه فاز ابتدای دنیای سینمایی مارول چنین مفهومی را نداشت و همه چیز در آن با نظم متفاوتی به پیش می‌رفت.

با این حال یکی از شخصیت‌هایی که در این سه فاز حضور داشت و هنوز هم در دنیای سینمایی مارول نقش مهمی دارد، ثور نام دارد؛ خدای رعد از اساطیر نورس و سرزمین ازگارد (Asgard)، که در کمیک‌ها و فیلم‌های مارول حضور داشته و قدرت‌های مشابهی را با همان خدایی که وایکینگ‌ها می‌پرستیدند دارد.

در واقع ثور در دنیای کمیک و سینمایی مارول همیشه از دسته شخصیت‌های رده اولی بوده که داستان‌های بسیاری درباره آن وجود دارد و حال نیز می‌بینیم که به اولین ابرقهرمانی تبدیل شده که چهارمین فیلم سینمایی مختص به خود را دریافت می‌کند.

به همین دلیل نیز در ادامه قصد داریم تا پیشینه کمیک بوکی این کاراکتر را زیر ذره‌بین سرگرمی ببریم، تا بیشتر با داستان زندگی او در کمیک‌ها آشنا شده و نحوه حضورش در دنیای سینمایی مارول را مرور کنیم.

پیشینه کمیک بوکی شخصیت ثور

شخصیت ثور توسط نویسنده و خالق بزرگ دنیای مارول، یعنی استن لی (Stan Lee) به همراهی جک کربی (Jack Kirby) اولین بار در شماره ۸۳ کمیک Journey Into Mystery به داستان‌های مارول اضافه شد. در این داستان، لوکی (Loki) برادر ثور توسط اودین (Odin)، خدای خدایان، زندانی شده و به یک درخت متصل بود تا نتواند فرار کند؛ مگر اینکه فردی کنار او اشک بریزد و لوکی با دیدن اشک دست از شرارت‌هایش بردارد.

با این حال لوکی که پس از سال‌ها با قدرت خود درخت را تحت سلطه خود درآورده بود، موفق می‌شود تا آن را روی سر هایمدال (Heimdall) بیندازد. با این کار، هایمدال از درد اشک ریخت و نهایتا باعث آزاد شدن لوکی شد؛ لوکی هم که به دنبال انتقام بود، به زمین رفت تا در آنجا ثور را پیدا کرده و به او آسیب بزند، در حالی که خدای رعد، هنوز روی زمین از حالت اصلی خود رونمایی نکرده بود.

ثور وقتی که دید لوکی پرستاری به نام جین فاستر (Jane Foster) را گروگان گرفته و مردم را آزار می‌دهد، وارد عمل شد و برای اولین بار، افراد با شخصیتی به نام ثور توانا یا همان Mighty Thor آشنا شدند. دقت کنید که در آن زمان، ثور به عنوان «ثور توانا» شناخته می‌شد و لقب Mighty Thor بعدها به جین فاستر هنگام برداشتن میولنیر (Mjölnir) داده شد.

با این وجود پس از قرن‌ها دفاع کردن از ازگارد در مقابل دشمنان، ثور فوق‌العاده مغرور شد و به همین دلیل نیز اودین او را به زمین تبعید کرد. تبعید کردن ثور به میدگارد (Midgard) یا همان زمین، موردی است که شاید آن را در فیلم سال ۲۰۱۱ Thor به کارگردانی کنت برانا (Kenneth Branagh) دیده باشید، اما در حقیقت داستان این فصل از زندگی ثور خیلی با نسخه سینمایی متفاوت است. در واقع ثور در دنیای کمیک به دلیل غرور خود به زمین فرستاده شد، اما در آنجا به حالت انسانی درآمد و قدرت‌های خود را کاملا از دست داد.

دکتر دونالد بلیک (Donald Blake) در حقیقت هویتی بود که ثور پس از رسیدن به زمین به آن دست پیدا کرد، بدون اینکه هیچ چیز از گذشته خود و خدا بودنش را به یاد داشته باشد! او در این مدت یاد گرفت تا با وجود ضعیف و انسان بودن، یاد بگیرد که چطور باید با سخاوت و بزرگ‌منشی زندگی کند و حتی با داشتن قدرت‌هایش نیز مغرور نشود. لازم به ذکر است که او اولین بار جین فاستر که یک پرستار بود را در قالب یک دکتر دیده بود و روایت آشنایی آن‌ها با دنیای سینمایی مارول متفاوت است.

پایه‌گذاری انتقام‌جویان

به هر حال ثور مدت زیادی را روی زمین گذرانده بود و بعد از آنکه به هویت اصلی خود، یعنی خدای رعد رسید، در حقیقت به کسی تبدیل شد که توسط جمعی از مردم شناخته می‌شود. با این وجود، لوکی هنوز هم برای او دردسرساز بود و در یک اتفاق مهم باعث شد تا هالک یک پل که قطار از روی آن رد میشد را خراب کند! به همین دلیل نیز ثور به دنبال هالک رفت تا جلوی او را بگیرد، اما خیلی زود متوجه شد که ذهن هالک آلوده شده و کنترل او دست خودش نیست.

در همین حین نیز مرد آهنی، مرد مورچه‌ای (Ant-Man) و واسپ (Wasp)، یا همان زنبورک در حال مبارزه با هالک بودند تا جلوی او را بگیرند. اما ثور نهایتا لوکی را دستگیر کرد و پیش آن‌ها برد تا بدانند که خرابی به وجود آمده تقصیر هالک نیست، بلکه لوکی ذهن او را کنترل می‌کرده است. پس از این اتفاق لوکی سعی داشت تا فرار کند، اما آن‌ها در قالب یک تیم جلوی او را گرفتند و به همین ترتیب نیز متوجه شدند که می‌توانند گروه تازه‌ای را تشکیل دهند؛ تیمی که به نام اونجرز (Avengers) یا همان انتقام‌جویان شناخته می‌شود.

اولین کمیک با عنوان Thor

در واقع سری کمیک‌های Journey Into Mystery تا مدت‌ها داستان‌های شخصیت‌های مختلف و از همه مهم‌تر ثور را روایت می‌کردند، اما این کاراکتر محبوب تا سال ۱۹۹۶ هیچ کمیک اختصاصی برای خود نداشت‌. به همین ترتیب پس از استقبال طرفداران از شخصیت ثور بالاخره در این سال شماره ۱۲۶ کمیک Journey Into Mystery نامش به The Mighty Thor تغییر پیدا کرد و داستانی متفاوت از خدای رعد روایت شد.

در این کمیک، هرکول (Hercules) و ثور روی زمین با همدیگر مبارزه می‌کنند تا دل جین فاستر را به دست بیاورند، اما نهایتا وقتی که اودین متوجه می‌شود که ثور با پیروزی در این نبرد مغرور می‌شود و به نحوی با مبارزه‌ای بیهوده در حال آسیب زدن به محیط شهر روی زمین است، او را ضعیف می‌کند. ایجاد ضعف در بدن ثور باعث شکست خوردنش از هرکول می‌شود و همین مورد نیز او را از چشم مردم می‌اندازد. به نحوی که حتی افرادی او را مسخره می‌کنند و ثور نیز از این موضوع فوق‌العاده عصبانی می‌شود. با این حال، جین که هرگز خواستار چنین مبارزه‌ای نبوده، در پایان اظهار می‌کند که واقعا ثور را دوست دارد و دلیلی برای این مبارزه وجود نداشته است.

قدرت‌های ثور

از آنجا که ثور خدای رعد است، می‌توان خیلی راحت حدس زد که او قدرت‌های بسیاری مانند توان فیزیکی فوق‌العاده بالا و قابلیت درمان سریع را داشته باشد. با این حال ویژگی‌های ثور فقط به قدرت بدنی ختم نمی‌شوند و او نیز مانند سایر ازگاردین‌ها، به نحوی نامیرا بوده یا بهتر است بگوییم خیلی خیلی دیر سنش بالا می‌رود.

همینطور ثور برای داشتن سلاح‌های مختلف و جالبی شناخته می‌شود که شاید مهم‌ترین آن میولنیر، یا همان پتکی باشد که همیشه دست او می‌بینید. میولنیر توسط فلز ناب ازگاردی به نام اورو (Uru) ساخته شده و فوق‌العاده سنگین است، اما اگر کسی لیاقت برداشتن آن را داشته باشد، چکش برای او بسیار سبک خواهد شد. همچنین جالب است بدانید که روی این چکش نوشته شده اگر کسی لیاقت برداشتن آن را داشته باشد، می‌تواند از قدرت ثور، خدای رعد بهره ببرد؛ کاری که در دنیای کمیک شخصیت‌های مختلفی انجام داده‌اند و کاپیتان آمریکا و جین فاستر از دسته افرادی هستند که می‌توانند میولنیر را بردارند.

از دیگر سلاح ثور می‌توان به استورم بریکر نیز اشاره کرد که البته در کمیک ابزار دست خدای رعد نیست و شخصیتی به نام بتا ری بیل (Beta Ray Bill) که یک ابرقهرمان در ازگارد بود آن را برمی‌داشت؛ در حالی که پس از مدتی ثور با خود میولنیر آن را نابود کرد.

شخصیت ثور در دنیای سینمایی مارول

اولین بار شخصیت ثور با بازی کریس همسورث (Chris Hemsworth) در فیلم سال ۲۰۱۱ با عنوان Thor در دنیای سینمایی مارول حاضر شد؛ در حالی که ابتدا در صحنه بعد از تیتراژ فیلم Iron Man 2 که پیش از آن اکران شده بود، متوجه شدیم که ظاهرا چکش ثور به زمین رسیده و قرار است تا خدای رعد را هم در MCU تازه متولد شده ببینیم.

با این حال طولی نکشید تا پس از موفقیت چشمگیر فیلم Thor به کارگردانی کنت برانا، این کاراکتر در تیم انتقام‌جویان به واسطه حمله‌ای که برادر ناتنی‌اش لوکی به زمین کرده بود باشیم. در حقیقت چنان که در سریال ۶ قسمتی لوکی متوجه شدیم، ظاهرا این شخصیت همان دلیلی است که به واسطه آن تیم انتقام‌جویان تشکیل می‌شود. برای مثال، در جهانی که در سریال وات ایف (What If…?) دیدیم که ثور و لوکی دوست بودند، هرگز اسمی از انتقام‌جویان برده نشد.

به هر حال پس از وقایع فیلم Avengers در سال ۲۰۱۲، سال بعد یعنی ۲۰۱۳ شاهد اثر سینمایی دیگری درباره خدای رعد ازگارد بودیم. فیلم Thor: The Dark World که دقیقا وقایع Avengers را دنبال می‌کرد، درباره حضور الف‌های تاریک (Dark Elves)، هنگام بهم رسیدن قلمروهای مختلف در کل کهکشان‌ها و جهان بود. ثور سعی داشت تا جلوی ملکیث (Malekith) که قصد گرفتن سلطه بر جهان را به واسطه سنگ ذهن داشت بگیرد، و در این راه از کمک برادرش لوکی هم استفاده کرد؛ گرچه آن‌ها فریگا (Frigga)، مادر خود را از دست دادند.

پس از آن نیز ثور در دیگر فیلم Avnegers 2 که با عنوان Age of Ultron در سال ۲۰۱۴ اکران شده بود حاضر شد و در نهایت، با فیلم‌های Thor: Ragnarok، Avengers: Infinity War و همچنین Endgame در دنیای سینمایی مارول طرفداران را هیجان‌زده کرد. با این وجود، نکته قابل توجه اینجاست که ثور اولین انتقام‌جو و در کل ابرقهرمانی است که چهارمین اثر سینمایی خود را به زودی دریافت می‌کند! فیلم Thor: Love And Thunder عملا هشتمین اثر سینمایی است که ثور در آن حضور خواهد داشت و باید دید که سرنوشت این شخصیت، بعد از ملاقات با جین فاستر تبدیل شده به Mighty Thor و همچنین همراهی نگهبانان کهکشان (Guardians of The Galaxy) چیست.

 

نظر شما درباره خدای رعد مارول چیست؟ آیا ثور قوی‌ترین انتقام‌جو است؟

0 0 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا