شخصيت گور

بیوگرافی شخصیت گور، قصاب خدایان

با خطرناک‌ترین دشمن خدایان مارول آشنا شوید

1%
  • 0/10
بیوگرافی شخصیت گور، قصاب خدایان ۵ ۲۵ تیر ۱۴۰۱ مارول کپی لینک

شخصیت گور (Gorr) که به عنوان قصاب خدایان شناخته می‌شود، یکی از ابرشرورهای مشهور کمیک‌های مارول است. گور برای اولین بار در کمیک Thor: God of Thunder حضور پیدا کرد و پس از آن در کمیک‌های دیگر نیز به قصابی خدایان در جهان‌ها و زمان‌های مختلف پرداخت.

قطع به یقین داستان و تاریخچه‌ گور یکی از غنی‌ترین و شاید ناراحت‌کننده‌ترین روایت‌هایی است که یک ابرشرور می‌تواند داشته باشد. حضور گور برای اولین بار در جهان سینمایی مارول (MCU) توسط جدیدترین فیلم ثور، اثر تایکا وایتیتی (Taika Waititi) رقم خورد. کریستین بیل (Christian Bale) که در حال حاضر یکی از تواناترین بازیگران هالیوود است نقش گور را در فیلم Thor: Love of Thunder بازی می‌کند. در ادامه‌ این مطلب به بیوگرافی شخصیت گور و داستان جذاب این کاراکتر خواهیم پرداخت.

سرآغاز راه شخصیت گور

همان طور که در ابتدا گفته شد، برای اولین بار حضور گور در سال ۲۰۱۲ به عنوان شخصیتی منفی در کمیک Thor: God of Thunder صورت گرفت. شخصیت گور توسط هنرمندان شناخته شده‌ مارول کامیکس یعنی جیسون آرون (Jason Aaron) و اساد ریبیک (Esad Ribic) خلق شد. این کمیک یکی از محبوب‌ترین کمیک‌های شخصیت ثور در تمام دوران است. داستان گور سه هزار سال پیش از داستان وقایع کمیک Thor: God of Thunder در سیاره‌ای بی‌نام و قحطی‌زده آغاز می‌شود. سیاره‌ی گور در وضعیتی اسفناک قرار داشت! این سیاره از هر لحاظی فقیر بود و مردمانی را در خود جای داده بود که اعتقاد بسیار زیادی به خدایان داشتند و دائماً در حال دعا کردن به درگاه آنان بودند؛ اما ظاهراً دعاهایشان بی تأثیر بود و فقط گرسنگی آنان روز به روز بیشتر می‌شد. گور در زمان کودکی‌اش با مادرش در بیابان سرگردان می‌شوند. مادر گور خود را برای نجات جان فرزندش در مقابل هیولایی خطرناک فدا می‌کند و پدرش را نیز به همین نحو از دست می‌دهد. این روایت یک شروع غم‌انگیز برای شخصیتی خبیث است، اما این مصیبت‌ها همچنان ادامه دارند.

چرا گور به یک ابرشرور مرگ‌بار تبدیل شد؟

زمانی که گور از دوران سخت کودکی خود عبور کرد و به نحوی با از دست دادن دردناک مادر و پدرش کنار آمد، ازدواج کرد و صاحب چند فرزند شد. با این حال فرزندان و خانواده او همواره در آستانه گرسنگی و فقر بودند. ظاهراً سرنوشت گور با مرگ عزیزانش گره خورده بود، چرا که در زلزله‌ای شدید گور فرزندان و همسرش را از دست می‌دهد. اما یکی از فرزندان او یعنی آگار (Agar) توانست نجات پیدا کند هرچند کمی بعد گور آگار را نیز در اثر گرسنگی از دست داد. بعد از این وقایع گور دیگر اعتقادی به خدایان نداشت و آن‌ها را مقصر تمام اتفاقات تلخ زندگی‌اش می‌دانست. به همین سبب مردم سیاره او که بر پای اعتقادات خود ایستاده بودند گور را طرد می‌کنند و او را در بیابان رها می‌کنند تا تلف شود و با وجود گرسنگی و فقر باز هم به پرستیدن خدایان ادامه دادند. پس از آن گور در بیابان سرگردان می‌شود و با نبرد دو تن از مهم‌ترین شخصیت‌های مارول یعنی نول (Knull) و خدایی با زره طلایی مواجه می‌شود و در آن زمان است که گور متوجه حقیقت وجود خدایان می‌شود و به خشمم افزوده می‌گردد. پس از ادغام او با اسلحه‌ی نول به نام All-Black the Necrosword گور خدای زره طلایی را می‌کشد و ماجرای قصابی کردن تمام خدایان از همین نقطه آغاز می‌گردد.

قصاب خدایان دشمنی جدی برای خدایان!

گور تصمیم می‌گیرد که خدایان مختلف را به قتل برساند و آنان را نابود کند. از آن جایی که All Black با گور پیوند خورده بود به او قدرت‌ها و توانایی‌های جدید و خاصی را منتقل کرده بود، قدرت‌هایی مانند پرواز، قدرت بدنی بالا و تغییر شکل سلاح به هر چیزی که گور به آن فکر کند. تبدیل All Black به زره و سپر بارها جان گور را نجات داده است چرا که این سلاح تاریک، قدرت فوق‌العاده زیادی دارد و حتی زمانی بوده است که به ارتشی برای گور تبدیل شده و از گور جدا گردیده است. گور با قدرتی که در اختیار داشت توانست سلاح‌های بسیار خطرناکی درست کند؛ حتی با همین سلاح‌ها گور در نبرد با ثور او را تقریباً شکست می‌دهد. قدرت گور به مرور بیشتر می‌شود به طوری که بعضی خدایان در مقابل او بسیار ناتوان و ضعیف شده بودند. او حتی با استفاده از خون خدایان در زمان‌های مختلف سفر کرد تا خدایان ابتدایی را نیز نیست و نابود سازد طوری که گویی هیچوقت وجود نداشته‌‌اند. گور قسم خورده است که تمام خدایان را به نابودی بکشاند و به همین سبب تبدیل او به قصاب خدایان شد.

مواجهه شخصیت گور با ثور

در قرن نهم است که گور دست به قتل یکی از خدایان زمینی می‌زند. در این حین ثور در کمیک Thor: God of Thunder شایستگی کنترل میونیر را از دست داده و نمی‌تواند آن را کنترل کند. در همین زمان است که ثور و افرادش به دنبال دو خدای اسلاوی راهی ایسلند می‌شوند. یکی از جنگجوهای اسلاوی متوجه اسبی بالدار که متعلق به چرنوبوگ (Chernobog) است می‌شود، البته بدون سوارش! بعد از مدتی ثور جسد چرنوبوگ را می‌یابد و متوجه حضور گور در آن مکان می‌شود. پس از آن است که گور به خدای آزگارد حمله می‌کند و در نبردی او را تا کام مرگ می‌کشاند اما ثور با احضار صاعقه‌ای او را مهار می‌کند. پس از هفت روز بیهوشی ثور به قصد شکست گور راهی غار او می‌شود اما نمی‌تواند حریف گور شود و گور او را تسلیم کرده و برای پیدا کردن آزگارد ثور را شکنجه می‌کند. شانس با ثور یار بوده و دوستان وایکینگش در همین زمان به کمک او می‌آیند و در این نبرد است که ثور بازوی راست گور را قطع می‌کند و به خیال خود او را شکست می‌دهد، اما این پایان ماجرای گور نیست!

ثور در راه انتقام از قصاب خدایان

هزاران سال بعد مردمان سیاره‌ی Indignarr دچار خشکسالی می‌شوند و ثور به سبب دعای دختر کوچکی به این سیاره می‌رود تا مردم را نجات دهد. ثور از یکی از بزرگان سیاره سوال می‌کند که چرا از خدایان خودشان درخواست کمکی نکرده‌اند و ثور را فراخوانده است؟ در جواب می‌شوند که خدایان آن‌ها سالیان سال است که ناپدید شده‌اند و آنان را ملاقات نکرده‌اند. ثور بعد از بررسی این اتفاق اجساد خدایان این منطقه را در اتاقی زنجیر شده پیدا می‌کند و متوجه می‌شود که گور برای کشتار خدایان بازگشته است. در شماره‌های بعدی از کمیک‌های خدای رعد از مارول، ثور به دنبال گور به غاری می‌رود که آخرین بار در آن جا او را ملاقات کرده بود. ثور متوجه می‌شود که شادرک (Shadrak) توسط گور شکنجه می‌شود و او هنوز زنده است و از خون خدایان برای پر کردن حوض ابدی خود استفاده می‌کند تا به زمان قبل از پیدایش جهان سفر کند و خدایان را نابود سازد. گور حتی قلب یکی از خدایان را از جا در می‌آورد و از آن به عنوان جام استفاده می‌کند.

خطرناک‌ترین سلاح گور برای نابودی تمام خدایان

شخصيت گور

گور با سفر در زمان خدایان را به قتل رسانده یا آنان را مجبور می‌کرد هسته ستارگان و سیاره‌های مختلف را برای او استخراج کنند تا خطرناک‌ترین سلاحش یعنی بمب خدا را بسازد! این بمب توانایی نابودی تمام خدایان مختلف جهان را داشت و به اندازه‌ یک ماه، بزرگ بود. گور شادرک را مجبور به ساخت و طراحی این بمب کرد. گور تقریباً توانست که تمامی خدایان را دستگیر و به قتل برساند، اما تنها خدایی که نتوانست آن را در زمین از بین ببرد ثورآلفادر (All-Father Thor) بود. نسخه‌‌ای مسن‌تر از ثور که گور با آزار و اذیت‌های فراوان سعی کرد او را تسلیم کند اما موفق نشد. وقتی نسخه‌های دیگر از ثور مانند ثور جوان‌تر در اسارت گور به سر می‌بردند تصمیم به نابودی بمب خدا گرفتند. آن‌ها تصمیم گرفتند که مواد ناپایدار و ناخالص را از هسته‌ ستارگان استخراج کنند و در نهایت ثور جوان این بمب خنثی کننده را به سمت بمب خدا پرتاب کرد.

نبرد خونین سه ثور بر علیه گور

شخصيت گور

سه نسخه از ثور با یکدیگر متحد می‌شوند تا گور را شکست دهند؛ اما گور قدرت تمام خدایانی که به بردگی گرفته را جذب می‌کند و فوق‌العاده قدرتمند می‌شود و موفق می‌شود تا هر سه ثور را شکست دهد و آن‌ها را تا پای مرگ ببرد. زمانی که گور موفق شد تا سه تن از بزرگ‌ترین خدایان جهان را شکست دهد مجسمه همسرش او را بزرگ‌ترین خدای دوران می‌نامد و همین مسئله گور را بسیار خشمگین می‌کند. در ادامه گور سعی کرد ‌ از خون ثور جوان به عنوان فعال‌کننده‌ی بمب خدا استفاده کند. ثور جوان مقاومت کرده و با گاز گرفتن یکی از چشم‌هایش مانع فعال شدن بمب خدا می‌شود. ظاهراً گور دست بردار نبود و از قلب یک خدای دیگر برای فعال کردن بمب استفاده کرد و دیگر زمانی برای اقدام سه ثور باقی نماند! در ‌نسخه‌های بعدی کمیک، ثور اصلی و انتقام‌جو از دو چکش و میونیر برای نابود کردن بمب خدا استفاده می‌کند و با جذب نیروی بمب قدرت‌های گور را تضعیف می‌بخشد و او را بسیار آسیب‌پذیر می‌کند. از آن جایی که گور شمشیر قتل خود را از دست داده بود ثور توانست گور را به سیاهچاله بیندازد و او را نابود کند. البته بعد از این نبرد ثور شایستگی میونیر را از دست می‌دهد و به همین دلیل است که جین فاستر به ثور جایگزین و یا Mighty Thor تبدیل می‌شود.

آیا گور برای همیشه نابود شد؟

شخصيت گور

درست است که گور در کمیک‌ Thor: God of Thunder درگذشت اما روایت و داستان او در کمیک‌های دیگر جیسون آرون تأثیر داشت. در روایت دیگری از جیسون آرون و اساد ریبیک به نام King Thor، لوکی به شمشیر و سلاح گور دست یافت و توانست در نبردی با ثور آزگارد را با خاک یکسان کرده و خورشید را خاموش کند. در این زمان لوکی با کمک All-Black قوی‌تر از قبل شده بود. اما گور در Symbiote سلاحش یعنی All-Black حبس شده بود و بعد از مدتی توانست به عنوان نسخه‌ای احیا شده به زندگی برگردد و هوشیاری‌اش را داخل نکروسورد (شمشیرش که در اختیار پادشاه لوکی بود) مخفی سازد. گور بار دیگر به نبرد با پادشاه لوکی و پدر مطلق ثور می‌رود و بار دیگر آنان را تا مرز شکست می‌برد اما ثور با کمک لوکی توانست قدرت لازم برای شکست گور و All-Black را به دست بیاورد و این سلاح را نابود کرده و گور یک شخصیت فانی سازد و حتی یک بار دیگر به او فرصت زندگی دهد.

اولین حضور گور در دنیای سینمایی مارول با بازی کریستین بیل

شخصیت گور قرار است که برای اولین بار در جدیدترین فیلم کمپانی مارول و در چهارمین فیلم از سری فیلم‌های ثور به تصویر کشیده شود. کریستین بیل که راه خود را به عنوان یک ابرقهرمان یعنی بروس وین (Bruce Wayne) و بتمن در دنیای توسعه یافته دی‌سی (DC) شروع کرده بود، اکنون برای ایفای نقش شخصیتی مرگ‌بار به مارول پیوسته است. با توجه به قدرت کریستین بیل در بازیگری می‌توان گفت که او یک انتخاب فوق‌العاده برای کاراکتری بسیار آسیب‌‌دیده و شرور است. در فیلم Thor: Love and Thunder شخصیت ثور، جین فاستر (Jane Foster) ، والکری (Valkyrie) و سیف (Sif) به مبارزه با گور می‌پردازند.

نظر شما درباره‌ی شخصیت گور چیست؟ آیا گور در سینمای مارول آینده‌ای بلند مدت خواهد داشت؟مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

5 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments