فاز ششم دنیای سنیمایی مارول

هرآنچه که از فاز ششم دنیای سینمایی مارول باید بدانید

پایان راه مولتی‌ورس ساگا

جزئياتی از فاز ششم دنیای سینمایی مارول اولین بار درمراسم کمیک کان 2022 منتشر شد و در این مطلب، قصد داریم تا هرآنچه که لازم است تا درباره آن بدانید را در اختیار شما قرار دهیم.

طی سالیان گذشته بسیاری از طرفداران فیلم‌ها و سریال‌های ابرقهرمانی، داستان‌های پشت سر هم جهانی را دنبال کرده‌اند که از سال ۲۰۰۸ روایت خود را شروع کرد و ماجرای آن هنوز هم ادامه دارد. کوین فایگی (Kevin Feige) مدیر استودیو مارول شد تا این داستان بزرگ را شروع کند و پس از کار کردن روی مجموعه‌های مختلف مردان ایکس (X-Men)، تجربه بسیاری را در رابطه با ساخت آثار ابرقهرمانی به دست آورده بود.

بدین ترتیب دنیای سینمایی مارول با فیلم Iron Man پایه‌گذاری شد و سپس نوبت به سایر آثار مانند The Incredible Hulk و همچنین Captain America: The First Avenger رسید. اما نکته کار این بود که برخلاف بسیاری از فیلم‌های ابرقهرمانی دیگر، داستان همه این شخصیت‌ها در یک جهان واحد روایت می‌شد و ما صحنه‌های بسیاری را می‌دیدیم که داستان آن‌ها را به یکدیگر مرتبط می‌کرد؛ تا اینکه بالاخره فیلم Avengers در سال ۲۰۱۲ اکران شد و طرفداران سینمای ابرقهرمانی شدیدا هیجان‌زده شدند!

با این وجود، جمع کردن یک تیم و سپس داشتن یک جنگ تمام عیار با ارتشی فضایی تنها هدف فایگی از شروع MCU نبود؛ بلکه او راه را با معرفی کردن قهرمان‌ها و شرورهای بیشتر ادامه داد، در حالی که همیشه سایه یک ابرشرور بزرگ به نام تانوس (Thanos) روی آن‌ها افتاده بود. کسی که نهایتا در فیلم Avengers: Infinity War مستقیما وارد جنگ با انتقام جویان شد و سنگ‌های ابدیت را یکی بعد از دیگری از دست آن‌ها گرفت تا بشکن معروف خود را بزند.

سپس در عنوان Endgame دیدیم که انتقام جویان به واسطه سفر در زمان موفق شدند تا سنگ‌های ابدیت را بردارند و نیمه پاک شده از جمعیت جهان را دوباره به جایگاه اصلی برگردانند؛ در حالی که تانوس قدیم اجازه این کار را نمی‌داد و نهایتا با فداکاری اولین اونجری که فیلم او را در دنیای سینمایی مارول دیدیم (تونی استارک – Tony Stark)، ماجرا به اتمام رسید و سه گانه ابدیت خاتمه یافت. اما آیا این پایان راه بود؟

پس از این اثر هیچ طولی نکشید تا فاز چهارم دنیای سینمایی مارول معرفی شود و خیلی زود اخبار مربوط به آن توسط کاربران دست به دست شود؛ یک دوره جدید که قرار بود تا با فیلم اسپین آف Black Widow شروع شود، اما سریال فوق‌العاده بی‌نظیر WandaVision جای آن را گرفت و باید گفت که واقعا استارت خوبی را به عنوان یک سریال ابرقهرمانی زد. شخصیت‌های داستان این سریال عملا خاکستری بودند و واندا (Wanda) خودش هم یک ابرقهرمان کامل نبود؛ موضوعی که باعث می‌شد تا زمینه اثر شدیدا مورد انتظاری به نام Doctor Strange: In The Multiverse of Madness فراهم شود و بیننده را بیشتر در داستان بعد از وقایع Endgame غرق کند.

با این حال فاز چهارم هم پس از رونمایی از مولتی ورس و شروری که قصد دارد تا کل خط‌های زمانی مختلف را از آن خود کند در حال پایان یافتن است و در فاز پنجم، انواع و اقسام آثار مختلف معرفی شده‌اند تا روایت مختلف هر شخصیت پس از اتفاقات Endgame جریان داشته باشد. این در حالی است که فاز ششم دنیای سنیمایی مارول فوق‌العاده با فاز پنجم متفاوت خواهد بود و تمرکز آن روی مسائلی به مراتب بزرگ‌تر و تهدیدهایی به مراتب جدی‌تر است.

آغاز فصل ششم با چهار شگفت انگیز نیست

هنگامی که فایگی در مراسم کمیک کان 2022 در شهر سن دیگو از فاز ششم دنیای سینمایی مارول رونمایی کرد، اولین چیزی که نشان داده شد لوگو تازه و البته ساده چهار شگفت انگیز (Fantastic Four) بود. ما شخصیت مستر فنتستیک (Mr. Fantastic) یا همان رید ریچاردز (Reed Richards) را در فیلم Doctor Strange 2 از یک جهان موازی دیده بودیم و این موضوع به نحوی نشان می‌داد که با وجود جهان‌های موازی (یا بهتر است بگوییم مرکب)، هرچیزی ممکن است!

بدین ترتیب احتمال حضور چهار شگفت انگیز در دنیای سینمایی مارول بالا و بالاتر رفت، تا اینکه بالاخره شاهد رنمایی از تاریخ انتشار فیلم آن در کمیک کان بودیم. با این حال نکته قابل توجه اینجاست که اگر قرار است تا چهار شگفت انگیز به تازگی وارد جهان سنیمایی مارول شوند، داستان آن‌ها چگونه شروع خواهد شد؟ آيا پیشیه اصلی آن‌ها به نمایش گذاشته می‌شود؟ یا اینکه مثل مرد عنکبوتی با بازی تام هالند (Tom Holland) قرار است تا آن‌ها ناگهان وارد جهان ۶۱۶ شوند و سپس ببینیم که طی همه این سال‌ها، آن‌ها در این خط زمانی حضور داشته‌اند؟

در بهترین حالت، انتظار می‌رود که در این اثر سینمایی، شاهد تازه وارد شدن شخصیت‌های چهار شگفت انگیز به داستان زمین اصلی جهان سینمایی مارول باشیم؛ چراکه نزدیک به ۲۰ سال است که ما هیج اثری از این شخصیت‌ها در دنیای MCU ندیده‌ایم و همین موضوع باعث می‌شود تا حضور ناگهانی آن‌ها همه چیز را بهم بزند. بخصوص اینکه حتی پیش‌تر هیچ اشاره احتمالی هم به آن‌ها نشده بود و لازم است که یک زمینه‌سازی خوب برای آن‌ها انجام شود.

با این حال، احتمال دارد که چهار شگفت انگیز کلا از یک جهان دیگر باشند و متعلق به زمین ۶۱۶ نباشند! به نحوی که آن‌ها در یک دنیای موازی معرفی می‌شوند، اما یک اتفاق مسیر این گروه شگفت انگیز را به زمین ۶۱۶ می‌رساند. در نظر داشته باشید که رید ریچاردز در کمیک‌‌های مارول موفق شده بود تا ماشین زمان را اختراع کند و به واسطه آن ممکن است که چهار شگفت انگیز از یه دوره متفاوت از تاریخ، وارد جهان اصلی شوند و در آن ماموریت خاصی داشته باشند.

همچنین لازم است این را بدانید که اگر قرار باشد تا داستان فیلم Avengers: Secret Wars درست مثل نسخه کمیک بوکی سال ۲۰۱۶ به ییش برود، پس نیاز است تا حتما رید ریچاردز و گروه چهار شگفت انگیز هم در جهان سینمایی حضور داشته باشند؛ چراکه این شخصیت‌ها نقش فوق‌العاده مهمی را در این داستان بازی می‌کنند و نمی‌توان به راحتی آن‌ها را جایگزین کرد.

ٰبا این وجود جالب است بدانید که پیش از فیلم اختصاصی Fantastic Four، یک پروژه دیگر در پاییز سال ۱۴۰۳ اکران می‌شود که آغازگر فاز ششم خواهد بود.

پروژه‌هایی که نام و نشانی ندارند..

در حال حاضر ۱۲ پروژه برای دنیای سینمایی مارول در فاز ششم تایید شده و همگی آن‌ها دارای تاریخ انتشار هستند.

 • – ( بدون عنوان) پاییز سال ۱۴۰۳
 • – فیلم Fantastic Four پاییز ۱۴۰۳ روز ۱۸ آبان (۸ نوامبر ۲۰۲۴)
 • – (بدون عنوان) پاییز ۱۴۰۳
 • – (بدون عنوان) زمستان ۱۴۰۳
 • – (بدون عنوان) اواخر زمستان ۱۴۰۳
 • – (بدون عنوان) بهار ۱۴۰۴
 • – (بدون عنوان) بهار ۱۴۰۴
 • – فیلم Avengers: Kang’s Dynasty بهار ۱۴۰۳ روز ۱۲ اردیبهشت (۲ می ۲۰۲۵)
 • – (بدون عنوان) تابستان ۱۴۰۴
 • – (بدون عنوان) تابستان ۱۴۰۴
 • – فیلم Avengers: Secret Wars پاییز ۱۴۰۴ روز ۱۶ آبان (۷ نوامبر ۲۰۲۵)

همانطور که مشاهده می‌کنید، این آثار همگی متعلق به همان پنلی هستند که فایگی حین مراسم کمیک کان 2022 نشان داده بود و شامل ۱۲ فیلم/سریال می‌شود. با این وجود، انتظار می‌رود که این لیست طی سال‌های آینده آپدیت شود و برخی جا به جایی‌ها را در تاریخ‌های اکران شاهد باشیم. همچنین احتمال اینکه پروژه خاصی از آن حذف یا به آن اضافه شود نیز وجود دارد.

برخی از پروژه‌هایی که انتظار می‌رود در فاز ششم دنیای سنیمایی مارول شاهد آن‌ها باشیم به شرح زیر است.

 • فیلم Spider-Man 4
 • سریال Armor Wars
 • سریال Wakanda
 • فیلم Wonder Man
 • فیلم Eternals 2
 • فصل دوم سریال Ms. Marvel
 • سریال Nova
 • فصل دوم سریال Moon Knight
 • فیلم World War Hulk

شرور اصلی فاز ششم کیست؟

در فاز ششم دنیای سینمایی مارول ما شاهد دو فیلم از سری Avengers خواهیم بود که به ترتیب انتقام جویان 5 و 6 خواهند بود. این فیلم‌‌ها که با عناوین Kang’s Dynasty و Secret Wars اکران می‌شوند، داستان‌‌های هیجان‌انگیزی را روایت خواهند کرد که پیشنیه آن‌ها در کمیک‌های مارول وجود دارد. با این حال،‌ جالب است بدانید که ابرشرور بزرگ این فاز کانگ فاتح معرفی شده و ما قطعا او را بیشتر ملاقات خواهیم کرد؛ در حالی که انتظار می‌رود تا به جز او، شاهد شخصیت دکتر دوم (Doctor Doom) هم باشیم.

در واقع دکتر دوم کسی است که احتمالا به عنوان شرور بزرگ دنیای سینمایی مارول انتخاب خواهد شد و در نهایت خود را (مثل داستان‌های کمیک بوکی) نشان خواهد داد. در سری کمیک کوتاه و ۹ قسمتی Secret Wars که از سال ۲۰۱۶ منتشر شده بود، شخصیت دکتر دوم موفق شد تا در پایان دنیا، هنگامی که جهان‌های مختلف با یکدیگر برخورد می‌کردند و نابود می‌شدند، یک دنیای متفاوت را مدیریت کند که Battle World نام داشت؛ جایی که جهان‌های باقی مانده مولتی ورس از جمله ۶۱۶ و Ultimate، با یکدیگر ادغام شده و ابرقهرمان‌ها و شرورهای هرکدام با یکدیگر مبارزه می‌کردند.

در واقع دوم این جهان را به یک رینگ مبارزه فوق‌العاده گسترده تبدیل کرده بود که با ارتشی از ثورها آن را مدیریت می‌کرد و از طرفی، به واسطه یک ورینت از دکتر استرنج (Doctor Strange)، به بی‌نظمی‌های آن رسیدگی می‌کرد. این در حالی بود که پس از گذشت مدتی، شخصیت‌های ابرقهرمان و حتی شرور جهان‌های باقی مانده متوجه این موضوع شدند و در نیتجه، شروع به مقاومت در مقابل قدرتی کردند که Battle World را مدیریت می‌‌کند.

بدین ترتیب، یک نسخه قدیمی و اصلی از رید ریچاردز (Reed Richards) یا همان مستر فنتستیک (Mr. Fantastic) از گروه چهار شگفت انگیز در این جهان موفق شد تا در نهایت دوم را شکست داده و به کار او پایان بدهد؛ در حالی که در این بین، خبری از کانگ فاتح نبود و شاید در دنیای سنیمایی مارول، کانگ به عنوان کسی که بر پایان مولتی ورس حکومت می‌کند انتخاب شده باشد.

احتمال برگشتن کدام یک از ابرقهرمانان در فاز ششم دنیای سنیمایی مارول وجود دارد؟

در فاز چهارم دنیای سینمایی مارول روال بدین شکل بود که سازندگان قصد داشتند تا رفته رفته ابرقهرمان‌های جدیدی را معرفی کرده و در عین حال، داستان شخصیت‌های قدیمی (سه فاز قبل) را هم دنبال کنند. با این وجود، این روند در فاز پنجم دنیای سینمایی مارول کمی متفاوت به پیش خواهد رفت؛ طوری که هنوز هم شخصیت‌های قدیمی در داستان حضور دارند، اما تمرکز روی ابرقهرمان‌های جدیدی مثل آیرون هارت (Iron Heart)، میس مارول (Ms. Marvel) و .. خواهد بود.


با این وجود، این طرز روایت داستان در فاز ششم دنیای سینمایی مارول کمی متفاوت خواهد شد؛ به نحوی که ظاهرا قرار است تا در آن، هم شاهد شخصیت‌های جدید باشیم و هم برخی از کاراکترهای قدیمی را ملاقات کنیم. همچنین لازم به ذکر است که در این فاز، عملا هیچ چیز قابل پیش‌بینی نیست! چراکه داستان کاملا به سمت یک جنگ مولتی ورسی به پیش می‌رود و با این حساب، ورینت هر شخصیتی ممکن است از جهان موازی حاضر شود و ما دوباره کاپیتان آمریکا (Captain America) و مرد آهنی (Iron Man) را هم ببینیم!

با این وجود، در حال حاضر تنها حضور شخصیت‌های گروه چهار شگفت انگیز برای این فاز از دنیای سینمایی مارول تایید شده است و باید منتظر رونمایی‌های بیشتر، در سال‌های آینده باشیم. با این حال، می‌توان انتظار داشت که فیلم‌هایی از جمله Thor 5 و Spider-Man 4 برای این دوره در نظر گرفته شده باشد و به همین ترتیب نیز شاهد حضور دوباره ثور (Thor) و مرد عنکبوتی (Spider-Man) در جنگ نهایی مولتی ورس باشیم. همچنین حضور انواع شخصیت‌ها از جهان موازی در این فاز وجود دارد که از جمله آن می‌توان به مرد عنکبوتی با بازی اندرو گارفیلد (Andrew Garfield) و توبی مگوایر (Tobey Maguire) اشاره کرد.

تکرار حماسه ابدیت با دو فیلم اونجرز؟!

یکی از ویژگی‌های سه گانه ابدیت، این بود که در پایان آن شاهد شکست خوردن انتقام جویان از تانوس (Thanos) بودیم، آن هم درست در زمانی که شاید هیچکس فکرش را هم نمی‌کرد!

شخصیت تانوس مدت‌ها در فیلم‌های مختلف سه فاز اول دنیای سینمایی مارول دست پشت پرده بسیاری از اتفاقاتی بود که در نهایت به جنگ ابدیت منجر شد. اما قدرت‌نمایی او در همان صحنه‌های اولیه فیلم Avengers: Infinity War به خوبی نشان می‌داد که چطور قرار است تا این ابرشرور بزرگ انتقام جویان را زمین‌گیر کند. به همین دلیل نیز پس از شکست، به فیلم دیگری نیاز بود تا تیم اونجرز یکبار دیگر تلاش کنند و اینبار تانوس را شکست دهند.

این در حالی است که در سال ۲۰۱۸، یک فیلم دیگر با عنوان Ant-Man 2 اکران شد که داستان شخصیت مرد مورچه‌ای را حین وقایع Infinity War روایت می‌کرد و از طرفی حکم یک پل تا Endgame را داشت. با این وجود، حال در فاز ششم دنیای سینمایی مارول هم چنین ماجرایی برای روایت قرار داده شده و ظاهرا ابتدا Kang’s Dynasty اکران می‌شود و سپس بعد از یک فیلم دیگر (در فاصله یک سال)، عنوان Secret Wars اکران خواهد شد.

در واقع دو فیلم Avengers: Kang’s Dynasty و Avengers: Secret Wars عناوینی هستند که داستان آن‌ها قطعا به همدیگر مرتبط خواهد بود؛ درست همانطوری که Avengers Infinity War و Avengers: Endgame برای تکمیل داستان به همدیگر نیاز داشتند و به نحوی مکمل بودند.

در فیلم Avengers: Kang’s Dynasty به احتمال بسیار زیاد ما قرار است که داستان کمیک‌های مربوط به ماجراجویی کانگ فاتح را ببینیم؛ جایی که او باهربار سفر در زمان، عملا یک نسخه دیگر از خودش را را در یک جهان موازی (به صورت ناخواسته) به وجود می‌آورد و همین موضوع باعث می‌شود تا هزاران نسخه از او در مولتی وجود داشته باشد. با این حساب، یک نسخه از کانگ فاتح که خود را ورینت اصلی می‌دانسته، سعی می‌کند تا تمامی دیگر کانگ‌ها را جمع کند و یک محیط خاص را برای جمع شدن آن‌ها به وجود بیاورد.

با این وجود، قصد او متحد کردن تمامی کانگ‌ها نبود بلکه قصد داشت تا به نحوی همه آن‌ها را جمع کرده و تک به تک نابود کند تا فقط یک ابرقدرت فاتح زمان در کل مولتی ورس وجود داشته باشد. این در حالی است که در نهایت می‌بینیم حتی کانگ پرایم (Kang Prime) هم نسخه اصلی نیست و در واقع شخصیتی به نام ایمورتیس (Immortis) تمام این جریان را به راه انداخته است؛ کسی که در نهایت از انتقام جویان کمک می‌گیرد تا کانگ پرایم را شکست دهد.

با این حال داستان فیلم Avengers: Kang’s Dynasty در فاز ششم دنیای سینمایی مارول احتمالا با همین سکانس شکست خوردن کانگ پرایم تمام خواهد شد، اما این احتمال وجود دارد تا دقیقا در پایان همین اثر، درست مثل Infinity War انتقام جویان از ایمورتیس شکست بخورند و مرگ‌های بسیاری اتفاق بیوفتد. سپس در ادامه آن، یک اثر سینمایی بین دوعنوان Avengers اکران خواهد شد که داستانش پیش‌زمینه انتقام جویان 6 را آماده کرده و در نهایت، به سیکرت وارز منجر خواهد شد.

آیا فاز ششم MCU آخر خط است؟

جواب این سوال را نمی‌توان با اطمینان کامل گفت، اما بد نیست بدانید که مدتی پیش، خبری را شنیدیم که ظاهرا دیزنی به صورت ناخواسته،‌ در یکی از مصاحبه‌ها اعلام کرده است که چند پروژه‌ مارولی دیگر را پس از فاز ششم دنیای سینمایی مارول در نظر دارد.

در واقع آخرین پروژه دنیای سینمایی مارول در فاز ششم Avengers: Secret Wars خواهد بود. اما پس از آن دیگر برنامه‌ای برای سال ۲۰۲۶ در فاز ششم وجود ندارد، در حالی که چهار پروژه مارولی برای این سال در نظر گرفته شده که همه مربوط به دوران پس از فاز ششم دنیای سینمایی مارول هستند. در واقع هنوز به صورت رسمی نام این چهار فیلم که به ترتیب برای ۲۴ بهمن ۱۴۰۴، ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۵، ۲ مرداد ۱۴۰۵ و ۱۵ آبان ۱۴۰۵ در نظر گرفته شده‌اند، به عنوان زیرشاخه فاز هفتم MCU اعلام نشده، اما حداقل می‌توان با در نظر داشتن این خبر رسمی تا حدودی مطمئن شد که Secret Wars پایان راه نیست.

با این حال باید بدانید که داستان سیکرت وارز در کمیک‌های مارول به پایان مولتی ورس منجر می‌شود و از طرفی، پس از آن رید ریچاردز (Reed Richards) یا همان مستر فنتستیک (Mr. Fantastic) دوباره یک خط زمانی درست را مدیریت می‌کند تا جریان داشته باشد؛ در حالی که حتی دکتر دوم هم زنده است و از این دنیای تازه لذت می‌برد. این در حالی است که در دنیای سینمایی مارول ما دیده بودیم که کانگ فاتح با سازمان TVA خود در جنگ مولتی ورسی قبلی پیروز شده و توانسته است تا یک خط زمانی تازه را به وجود بیاورد که هیچ شاخه دیگری از آن بلند نخواهد شد.

او در قسمت پایانی سریال Loki به لوکی (Loki) و سیلوی (Sylvie) هشدار می‌دهد که حتی اگر او را بکشند، باز هم یک ورینت از او مجددا همین سازمان TVA را ساخته و دوباره به همین جایگاه خواهد رسید تا میلیون‌ها سال همه چیز تنها در همان خط زمانی ثابت دنبال شود. این اتفاق به نحوی دنیای سینمایی مارول را ریست خواهد کرد، اما اینکه کوین فایگی چه برنامه‌ای را برای فازهای بعد از Secret Wars در سر دارد، هنوز مشخص نیست.

اما آیا همین داستان برای دنیای سینمایی مارول هم در نظر گرفته خواهد شد؟ یا اینکه همه چیز متفاوت‌تر روایت شده و پایان تازه‌ای برای جنگ مولتی ورسی سیکرت وارز در نظر گرفته می‌شود؟

3.8 11 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

27 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا