1%
  • 0/10

هرآنچه در رابطه با داستان کمیک جنگ‌ های مخفی مارول می‌دانیم

نقطه اوج دنیای مارول

هرآنچه در رابطه با داستان کمیک جنگ‌ های مخفی مارول می‌دانیم ۰ ۰۸ مرداد ۱۴۰۱ مقاله (کامیک) کپی لینک
جنگ‌های مخفی

تا چه حد با داستان کیمک جنگ های مخفی مارول آشنایی دارین؟ پس از مدت‌ها انتظار شرکت مارول به صورت رسمی از دو قسمت بعدی Avengers رونمایی کردو ظاهرا در این اثر شاهد وقایع جنگ‌های مخفی مارول خواهیم بود. 

همانطور که شرکت مارول (Marvel) در جریان رویداد کمیک کان سن دیگو ۲۰۲۲ (San Diego Comic-Con 2022) تائید کرد، ششمین قسمت از گردهمایی قدرتمندترین قهرمانان کره زمین با عنوان Avengers: Secret Wars و به عنوان یکی از مهم‌ترین آثار فاز ششم دنیای سینمایی مارول (MCU) روی پرده خواهد رفت. در حالی که کوین فایگی (Kevin Feige)، رئیس شرکت مارول از بخش عمده‌ای از فیلم‌ها و سریال‌های فاز پنجم دنیای سینمایی مارول رونمایی می‌کرد، اطلاعاتی را درباره برنامه این مجموعه تا سال ۲۰۲۵ که مربوط به فاز ششم نیز می‌شود، به اشتراک گذاشت. در این پنل بزرگ شاهد انتشار جزئیات جدیدی از Avengers 5 با نام کامل Avengers: Kang Dynasty بودیم، اما تائید شد که فیلم Avengers: Secret Wars قرار است نقطه اوج دنیای سینمایی مارول از فاز چهارم به بعد باشد.

پس از اعلام رسمی کوین فایگی مبنی بر پایان فاز چهارم و ورود به فاز پنجم، طرفداران حاضر در پنل با برخی از بزرگترین فیلم‌های فاز ششم شگفت‌زده شدند. این فاز قرار است با فیلم مورد انتظار Fantastic Four آغاز شود که قرار است در تاریخ ۸ نوامبر ۲۰۲۴ (۱۸ آبان ۱۴۰۳) اگران شود. پس از آن در سال ۲۰۲۵ فیلم‌های Avengers: Kang Dynasty و Avengers: Secret Wars به ترتیب در دو تاریخ ۲ مه ۲۰۲۵ (۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۴) و ۷ نوامبر ۲۰۲۵ (۱۶ آبان ۱۴۰۴) اکران خواهند شد. این برای اولین باری است که شرکت مارول قرار است دو قسمت از سری Avengers را در یک سال به نمایش بگذارد. علاوه بر این‌ها تائید شد که مجموعه فاز چهارم، پنجم و ششم دنیای سینمایی مارول حماسه مولتی‌ورس (Multiverse Saga) نامگذاری شده‌اند.

چیزی که در مورد عنوان Avengers: Secret Wars واقعاً هیجان‌انگیز است، این است که تنها همین نامگذاری می‌تواند به تنهایی تئوری‌های زیادی را درباره مسیر دنیای سینمایی مارول پس از فاز اول، دوم و سوم آنکه حماسه بی‌نهایت (Infinity Saga) نام داشتند، تائید کند. این نام برگرفته از داستانی حماسی از کمیک‌های مارول با همین نام است که در آن قرار است شاهد یک کراس‌اور بزرگ باشیم که سرنوشت مولتی‌ورس را رقم خواهد زد. به این ترتیب، بسیاری از پروژه‌های فاز چهارم در حال حاضر به سمت یک فاجعه بزرگ مولتی‌ورسی ساخته شده‌اند که می‌تواند پایانی مشابه را برای هر واقعیت موجود ایجاد کنند. در اینجا قرار است به منشاء و تاریخچه جنگ‌های مخفی در کتاب‌های کمیک بپردازیم و همچنین درباره معنای آن در دنیای سینمایی مارول و حماسه مولتی‌ورس توضیح دهیم.

داستان کمیک جنگ‌ های مخفی مارول

اولین داستان از جنگ های مخفی اصلی توسط شرکت مارول کامیکس (Marvel Comics) در سال ۱۹۸۴ منتشر شد و جیم شوتر (Jim Shooter) وظیفه نویسندگی و مایک زک (Mike Zeck) و باب لیتون (Bob Layton) وظیفه طراحی آن را بر عهده داشتند. این مجموعه که قصد گره زدن داستان بسیاری از کمیک‌ها و شخصیت‌های مارول را به یکدیگر داشت، با یک مقدمه فوق‌العاده ساده شروع می‌شود: یک موجود کیهانی که با نام Beyonder شناخته می‌شود، چندین نفر از بزرگترین قهرمانان و شروران مارول را از زمین جمع می‌کند و آن‌ها در دنیای نبرد (Battleworld) قرار می‌دهد تا برای سرگرم کردن او بجنگند. این داستان با وجود سادگی‌ای که داشت، داستان پرفروشی بود که برای خود دنباله‌ای را به ارمغان آورد و همچنین تأثیر ماندگاری در آینده دنیای مارول داشت.

همچنین در سال ۲۰۱۵ شاهد ریبوت شدن کتاب‌های کمیک جنگ‌های مخفی بودیم که نتیجه آن نابودی مولتی‌ورس بود. در این داستان که اثری از جاناتان هیکمن (Jonathan Hickman) و اساد ریبیک (Isad Ribic) بود، بزرگترین قهرمانان دنیای مارول نتوانستند جلوی تهاجم واقعیت‌ها را بگیرند تا یکدیگر را نابود نکنند. این واقعیت‌ها شامل زمین-۶۱۶ (Earth-616) نیز می‌شدند که در نهایت با جهان نهایی (Ultimate Universe) مارول که با نام زمین-۱۶۱۰ (Earth-1610) نیز شناخته می‌شد، برخورد کرد. با ترکیب این واقعیت‌ها با دیگر واقعیت‌ها، دنیای نبرد جدیدی شکل گرفت که به لطف دکتر دووم (Doctor Doom) که طبیعتاً خود را پادشاه این قلمروی تکه‌تکه شده از واقعیت‌های سابق کرده، وجود خود را حفظ کرده است. در نهایت رید ریچاردز (Reed Richards) یا همان آقای شگفت‌انگیز (Mister Fantastic) توانست زمین-۶۱۶ را البته با برخی تغییرات و جایگزینی‌ها بازیابی کند.

جنگ‌های مخفی برای Avengers 6 و حماسه مولتی‌ورس چه معنایی دارد؟

مفهوم اصلی کتاب‌های کمیک جنگ‌های مخفی را می‌توان در فاز چهارم دنیای سینمایی مارول در عمل مشاهده کرد. در فصل اول سریال Loki شاهد شکسته شدن خط زمانی مقدس (Sacred Timeline) بودیم که منجر به آزادسازی واقعیت‌های شاخه‌ای مولتی‌ورسی و نهایتاً ظهور کانگ فاتح (Kang the Conqueror) شد. به همین ترتیب در فیلم Spider-Man: No Way Home خطرات ترکیب واقعیت‌ها به نمایش گذاشته شد و نهایتاً در فیلم Doctor Strange in the Multiverse of Madness شاهد یک نمایش بزرگ و کامل از مولتی‌ورس بودیم. تائید شده است که در فاز پنجم دنیای سینمایی مارول قرار است فصل دوم سریال Loki و فیلم Ant-Man & The Wasp: Quantumania را ببینیم که داستان آن‌ها نیز ارتباط زیادی به مولتی‌ورس دارد. به این ترتیب، واضح است که این مجموعه در آینده بیشتر به سمت تهاجم‌ها و خطرات مولتی‌ورس پیش می‌رود و در نهایت این‌ها در فیلم Avengers: Secret Wars به اوج خود خواهند رسید. احتمالاً فیلم Avengers: Kang Dynasty، به همان شکل که Avengers: Infinity War یک مقدمه برای Avengers: Endgame بود، ارتباط زیادی با Avengers: Secret Wars داشته باشد و به نوعی نقش یک مقدمه را برای آن داشته باشد. کانگ که یک مسافر زمان تمام‌عیار است، احتمالاً مولتی‌ورس را خواهد شکست و قهرمانان قرار است در جنگ‌های مخفی برای بازگرداندن واقعیت مبارزه کنند.

در حال حاضر نمی‌توان گفت که کدام از یک عناصر داستانی فیلم Avengers: Secret Wars قرار است مشابه داستان کمیکی باشد که از روی آن اقتباس شده است، حتی ممکن است در جنگ‌های مخفی دنیای سینمایی مارول شاهد نقش بزرگی برای دکتر دووم و آقای شگفت‌انگیز نباشیم. پروژه‌های دنیای سینمایی مارول، درست مانند فیلم‌هایی مثل Avengers: Age of Ultron و Captain America: Civil War قرار نیست تکرار دقیقی از داستان کتاب‌های کمیک خود باشند و بسیاری موارد هستند که در آن‌ها تغییر پیدا می‌کنند.

همانطور که گفته شد، فیلم Avengers: Kang Dynasty در تاریخ ۲ مه ۲۰۲۵ (۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۴) و فیلم Avengers: Civil Wars در تاریخ ۷ نوامبر ۲۰۲۵ (۱۶ آبان ۱۴۰۴) در سالن‌های سینِما اکران خواهند شد. مدتی پیش فیلم Avengers 5 کارگردان خود را شناخت و تائید شد که دستین دنیل کرتون (Destin Daniel Cretton)، کارگردان فیلم Shang-Chi and The Legend of The Ten Rings هدایت آن را بر عهده خواهد داشت. با اینحال هنوز کارگردان فیلم Avengers 6 مشخص نشده و تنها می‌دانیم که برخلاف شایعات و حدس و گمان‌های گذشته، برادران روسو که کارگردان فیلم‌های Avengers: Infinity War و Avengers: Endgame بوده‌اند، کارگردانی این اثر را بر عهده نخواهند داشت.

اما نظر شما در رابطه با داستان کمیک جنگ‌ های مخفی مارول چیست؟ نظرات خود را با ما به اشترک بگذارید. 
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments