آموزش رجیستری گوشی | انتقال مالکیت

آموزش صفر تا صد رجیستری گوشی

رجیستری گوشی انتقال مالکیت

پس از فعال سازی و رجیستری گوشی مسافری، مهم‌ترین اقدامی که کاربر باید انجام دهد انتقال مالکیت است.

اصولا انتقال مالکیت برای گوشی‌های دست دوم تعریف شده است که پیشتر گوشی متعلق به کاربری بوده و پس از مدتی اقدام به فروش آن کرده و شخص بعدی که قرار است گوشی را خریداری کند، لازم است که مراحلی را طی کرده تا گوشی به نام وی انتقال داده شود. اما اکثر گوشی‌های اپل و سایر گوشی‌هایی که در رده بالای قیمتی قرار دارند، به شکل مسافری وارد بازار کشور می‌شوند و معمولا این گوشی‌ها نه صرفا توسط مسافر و به شکل تکی، بلکه به شکل محموله‌هایی وارد کشور می‌شوند و در همان بدو ورود به شکلی رجیستر و به نام اشخاص مختلف در شبکه تلفن همراه کشور ثبت می‌شوند. در مرحله‌ی بعد وقتی خریدار به بازار مراجعه و اقدام به خرید کرد، لازم است که گوشی مورد نظر به نام خریدار انتقال مالکیت داده شود.

در ادامه آموزش مراحل انتقال مالکیت گوشی پس از رجیستری را توضیح می‌دهیم.

انتقال مالکیت

هنگام خرید چه دستگاه نو و از سری گوشی‌های آیفون باشد که به شکل مسافری وارد شده و به اسم شخص دیگری رجیستر شده و چه دستگاه کارکرده یا دست دوم خریداری می‌کنید لازم است در حضور فروشنده کار انتقال مالکیت انجام شود و دستگاه را با شماره سیم‌کارت خودتان فعال سازی کنید.

بنابراین اگر دستگاه به نام شما انتقال مالکیت داده نشود و فعال سازی با شماره شما صورت نگیرد، درصورت هر نوع سوءاستفاده از شناسه دستگاه یا همان کد IMEI، آنتن تلفن همراه‌تان قطع شده و با سیم‌کارت شما کار نمی‌کند و غیرفعال می‌شود.

مراحل انتقال مالکیت دستگاه

برای اینکه بخواهیم برای یک گوشی انتقال مالکیت انجام دهیم لازم است پیشتر این دستگاه تحت مالکیت قطعی سیم کارتی بوده باشد.

بر این اساس، اگر قصد فروش گوشی تلفن همراه‌تان را دارید که پیش از اجرای طرح رجیستری روشن بوده، ابتدا لازم است دستگاه را در سامانه همتا تحت مالکیت سیم کارت خود درآورید و سپس به سیم کارت خریدار انتقال مالکیت دهید.

برای انتقال مالکیت گوشی، باید به سامانه همتا متصل شوید، سپس به سه روشی که در ادامه آمده است فرآیند انتقال مالکیت را انجام دهید:

  • سایت اینترنتی به آدرس hamta.ntsw.ir
  • کد دستوری #۷۷۷۷*
  • اپلیکشین همتا

با هر روشی که اقدام به انتقال مالکیت کنید، فرقی نمی‌کند؛ ما در این مقاله روش کد دستوری #۷۷۷۷* را آموزش می‌دهیم.

مرحله اول

مالک دستگاه لازم است با سیم کارت خود، کد دستوری #۷۷۷۷* را شماره‌گیری کرده و روی گزینه تماس ضربه بزند تا صفحه‌ای با عناوین:

همتا

  • ۰ راهنما
  • ۱ استعلام اصالت
  • ۲ فعالسازی
  • ۳ انتقال مالکیت
  • ۴ افزودن دستگاه

نمایش داده می‌شود که شما با انتخاب عدد ۳ انتقال مالکیت را انتخاب می‌کنید.

مرحله دوم

در مرحله بعد، پیامی به شما نمایش داده می‌شود که شناسه IMEIهای تحت مالکیت سیمکارت شما را نمایش می‌دهد. لازم است تا عدد مربوط به شناسه IMEI ای را ارسال کنید که قصد انتقال مالکیت آن را دارید.

درصورتی‌که هیچ شناسه IMEI ای برای شما نمایش داده نشد، لازم است عدد مربوط به گزینه «افزودن دستگاه» یعنی 0 را ارسال کنید و سپس شناسه IMEI پانزده رقمی دستگاه را بدون هرگونه علامات اضافی (ممیز، خط تیره و …) وارد کنید.

مرحله سوم

سپس شماره سیمکارتی که قصد دارید مالکیت دستگاه را به آن انتقال دهید، یعنی شماره سیم کارت خریدار را وارد کنید.

مرحله چهارم

در این مرحله پیامی با عنوان شناسه IMEI دستگاهی که قصد انتقال مالکیت آن را دارید و شماره سیمکارت فرد خریدار نمایش داده می‌شود.

اگر این اطلاعات مورد تائید است، عدد ۱ را ارسال کنید.

مرحله پنجم

در آخر پیامی نمایش داده می‌شود که نشان می‌دهد کد فعال سازی از طریق پیامک به شماره سیمکارت فرد خریدار ارسال شده است.

نکته

اگر گوشی را به دوست یا خانواده‌تان قرض می‌دهید یا مثلا سیمکارت را تعویض می‌کنید؛ یعنی خرید و فروشی انجام نشود، نیازی به انتقال مالکیت نیست.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا