اگر گوشی‌ها رجیستر نشوند تکلیف چیست؟

اگر گوشی‌ها رجیستر نشوند تکلیف چیست؟

خبرهای خوبی برای سری گوشی‌های پرچمدار در راه نیست؛ آیفون ۱۴ و ۱۵ هرگز رجیستر نمی‌شوند و احتمال دارد سایر گوشی‌ها سرنوشت مشابهی پیدا کنند.

همزمان با معرفی آیفون ۱۵ اپل، خبری منتشر شد مبنی بر اینکه گوشی‌های آیفون ۱۴ و آیفون ۱۵ در بازار ایران رجیستر نمی‌شوند. این خبر شوکه‌کننده بود؛ بسیاری از کاربران را از خرید و استفاده نسل جدید گوشی‌های اپل ناامید کرد. اما این یاس و ناامیدی خیلی تازه نیست؛ از پارسال همزمان با عرضه آیفون ۱۴، رجیستر نشدن این گوشی به موضوع داغی در بازار کشورمان تبدیل شد و بسیاری از کاربران را از خرید این دستگاه‌ها منصرف کرد. البته موضوع به همینجا ختم نشد و رجیستر نشدن آیفون ۱۴ باعث بالا رفتن عجیب قیمت آیفون‌های سری ۱۳ شد.

اما تا هفته پیش با صراحت اعلام نشده بود که آیفون‌ها رجیستر نمی‌شوند، تااینکه چند ساعت قبل از معرفی آیفون ۱۵ این موضوع رسما اعلام شد و حالا باید منتظر پس‌لرزه‌های رجیستر نشدن گوشی‌های اپل از این پس باشیم. چراکه خبرها حاکی از رجیستر نشدن سایر گوشی‌های پرچمدار سامسونگ نیز است و احتمالا در آینده‌ای نه‌چندان دور شاهد خواهیم بود که هیچ گوشی پرچمداری در شبکه موبایل کشورمان ثبت نمی‌شود. از آنجا که گوشی‌های میان‌رده نیز کم‌کم با قابلیت‌هایی در حد پرچمداران راهی بازار می‌شوند و موضوع رجیستر نشدن دامن گوشی‌های میان‌رده را نیز خواهد گرفت.

اما تکلیف چیست اگر در آینده گوشی‌های موبایلی که قصد خریدشان را داریم در بازار کشور رجیستر نشوند چه اتفاقی می‌افتد، آیا امکان استفاده از گوشی‌های پرچمدار برای کاربران ایرانی وجود ندارد. اگر واقع‌بین باشیم، از یک سال پیش با رجیستر نشدن گوشی آیفون ۱۴ تقریبا این کاربران برای مراحل سخت‌تر آماده شدند. آیفون ۱۴ ظاهرا به‌عنوان یک محصول آزمایشی، در شبکه تلفن همراه کشور رجیستر نشد. این در‌حالی بود که آیفون نسل قبلی از سرویس‌های ماهواره‌ای پشتیبانی نمی‌کرد و ویژگی خاصی نداشت که رجیستر نشد.

همزمان با معرفی آیفون ۱۵، اعلام شد که نه تنها آیفون ۱۴ که یک سال از عرضه آن می‌گذرد، بلکه آیفون ۱۵ هم که تازه معرفی شده و تا چند روز دیگر در دسترس قرار می‌گیرد، رجیستر نخواهد شد. این خبر اگرچه تکان‌دهنده بود، اما اتفاقی که سال گذشته در مورد نسل قبلی آیفون افتاد، ظاهرا کاربران را برای اتفاقات بعدی آماده کرد. به‌این ترتیب آخرین نسل از گوشی‌های آیفون که فعلا رجیستر و در شبکه تلفن همراه کشور فعال است، آیفون ۱۳ است که با قیمت بسیار بالایی در دسترس است.

اما حالا که اعلام شده آیفون ۱۵ هم رجیستر نمی‌شود، پس مشخص است که از این پس هیچ‌کدام از آیفون‌ها در شبکه تلفن همراه کشور فعال نخواهند شد، حتی زمزمه‌هایی درباره اینکه گوشی‌های پرچمدار سامسونگ هم به سرنوشت محصولات اپل دچار شوند، وجود دارد و از سوی دیگر پیش‌بینی می‌شود که کم‌کم گوشی‌های میان‌رده که قابلیت‌هایی مشابه پرچمداران دارند، سرنوشت مشابهی پیدا کنند. بر‌این اساس خیلی دور از ذهن نیست که تا یکی دو سال آینده فقط شاهد عرضه گوشی‌های پایین‌رده در بازار باشیم. به‌این ترتیب باید چاره‌ای اندیشید. چراکه همه مردم از گوشی‌های پایین‌رده استفاده نمی‌کنند و حتی بسیاری باوجود رجیستر نشدن آیفون ۱۴ حاضر به‌خرید این گوشی‌ها شدند.

شاید بسیاری از کاربران ندانند که راهکارهایی برای بازیابی آنتن گوشی‌های آیفون بدون ثبت و رجیستر شدن در شبکه تلفن همراه کشور وجود دارد، اگرچه این راهکارها موقتی است و احتمال اینکه کلا آنتن‌دهی برای این دستگاه‌ها وجود نداشته باشد. اما با رجیستر نشدن گوشی‌های هوشمند ممکن است کاربران کلا قید آنتن‌دهی را بزنند و در نهایت از این گوشی‌ها فقط برای دسترسی به شبکه‌های اجتماعی و پیا‌م‌رسان‌های مبتنی بر وب استفاده کنند. اما این قضیه مستلزم استفاده از یک مودم جیبی همیشه همراه برای دسترسی به اینترنت است و در کنار آن لازم است که کاربران یک گوشی ساده مثلا فیچرفون برای استفاده از سیم‌کارت و برقراری تماس داشته باشند.

از سوی دیگر یک‌سری تقویت کننده آنتن موبایل در بازار موجود است که کاربران می‌توانند با استفاده از آن و روش‌هایی که برای استفاده دارد، از گوشی‌های هوشمندشان در آینده استفاده کنند که البته همانطور که گفتیم همه‌ی این راه‌کارها مقطعی است و احتمال اینکه آنتن‌دهی کلا قطع شود و گوشی در شبکه تلفن همراه غیرفعال شود، وجود دارد. بنابراین نمی‌توان به‌شکل قطعی و دقیق گفت که این از روش‌ها همیشه می‌توان استفاده کرد و مدام جوابگو هستند.

براین اساس به‌نظر می‌رسد با روندی که برای گوشی‌های پرچمدار اپل درنظر گرفته شده، احتمالا نه‌تنها گوشی‌های پرچمدار سامسونگ، بلکه سایر گوشی‌های بالا‌رده از برندهای مختلف نیز با چنین مشکلی روبه‌رو خواهند شد و به‌جز یک سری گوشی‌های بی‌نام و نشان چینی، محصول خاصی در بازار ایران موجود نخواهد بود تا همه کاربران به استفاده از این محصولات بی‌کیفیت روی بیاورند. باید منتظر بمانیم و ببینیم که در آینده چه اتفاقی می‌افتد و آیا رجیستری گوشی‌های بالارده و میان‌رده به معظل بزرگی برای کاربران تبدیل خواهد شد یا مثل همه کشورهای دنیا، گوشی‌های تازه‌وارد و پیشرفته، به بازار ایران هم راه پیدا می‌کند.

3 2 آراء
امتیاز مطلب


اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا