آیفون ۱۵ در بازار ایران رجیستر نمی‌شود

واردات سری جدید آیفون‌های اپل به کشور ممنوع شد

آیفون ۱۵ در بازار ایران رجیستر نمی‌شود تیم سرگرمی ۱ ۲۶ شهریور ۱۴۰۲ اخبار فناوری
رجیستری آیفون ۱۵

سری جدید گوشی‌های اپل هفته گذشته معرفی و رونمایی شدند، اما همزمان اعلام شد که این رجیستری آیفون ۱۵ همانند آیفون ۱۴ با موانعی روبه‌رو است.

از سال گذشته، رجیستری آیفون ۱۴ به موضوع داغی در بازار ایران تبدیل شد به طوری که بسیاری از کاربران برای خرید این گوشی سردرگم ماندند. همزمان با عرضه در بازار جهانی، این گوشی هم به بازار ایران راه یافت اما در همان ابتدای ورود خبرها حاکی از ثبت نشدن در شبکه تلفن همراه کشور بود، اما هرزگاهی خبری مبنی بر رجیستری آیفون به گوش می‌رسید و کاربران امیدوار می‌شدند.

تا اواخر سال گذشته یعنی ۶ ماه از عرضه آیفون به بازار کشورمان گذشته بود که آب پاکی روی دست کاربران ریخته و واردات این گوشی به بازار کشور ممنوع شد. حتی بیلبوردهایی در مبادی ورودی کشور نصب شد که حاوی خبرهای خوبی نبود. البته دلیل ممنوعیت واردات گوشی‌های آیفون ۱۴ هیچ وقت اعلام نشد تا اینکه اوایل مرداد ماه بالاخره محمدرضا رمضان، رییس اتحادیه دستگاه‌های صوتی و تصویری و تلفن همراه اعلام کرد که دولت اتصال یا عدم اتصال این گوشی به استارلینک را بررسی می‌کند.

به‌این ترتیب مشخص شد که دلیل جلوگیری از واردات و رجیستری آیفون، احتمال اتصال به ماهواره استارلینک بود و اعلام شد که ممکن است به دلیل اینکه این گوشی امکان اتصال به این شبکه را ندارد، رجیستر شود. اما تاکنون این اتفاق نیفتاده و ر جیستری گوشی آیفون ۱۴ فعلا در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. آیفون ۱۵ هم هفته پیش معرفی شده و احتمالا تا اواخر هفته جاری به بازار ایران می‌رسد، اما همزمان دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، اعلام کرد که رجیستری آیفون ۱۵ و آیفون ۱۴ به حالت تعلیق درآمده و واردات این گوشی‌ها به کشور صورت نمی‌گیرد.

اما آیا ممنوعیت واردات و رجیستری آیفون ۱۵ می‌تواند راه ورود این مدل گوشی‌ها را به بازار ایران سد کند؛ باید بگوییم که سال گذشته نیز اگرچه این اقدامات صورت گرفت اما نه‌تنها این گوشی‌ها به بازار کشورمان راه پیدا کردند، بلکه با ترفندهایی کاربران توانستند از سرویس‌های شبکه تلفن همراه کشور استفاده کنند. البته رییس انجمن واردکنندگان موبایل اعلام کرده است که با استفاده از اقسام روش‌ها و تقلب‌های ممکن از جمله استفاده از دانگل اینترنت این گوشی‌ها را فعال و در حال استفاده از آن هستند، اما «همتا» می‌تواند با این روش‌ها مقابله کند و سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا هم همین موضوع را متذکر شده که تمام این موارد قابل شناسایی است و از این جهت مشکلی وجود ندارد.

به گفته مهدی عبقری، گوشی‌های آیفون ۱۴ به چند روش وارد کشور شده، یک مدل گوشی برای مسافر واقعی بوده و تا قبل از اول اسفند و نامه ممنوعیت گمرک، قانونی وارد کشور و در سامانه احراز شده است. به نظرم بابت این موضوع شاید دولت یک تدبیر جدید داشته باشد و نیاز به یک تعدیل است تا وضعیت این افراد مشخص شود.

با همه این‌ها به‌نظر می‌‌رسد آیفون ۱۳ آخرین نسل از گوشی‌های اپل بود که قانونی وارد بازار و در شبکه تلفن همراه کشور فعال شد، اما به‌دلایل ذکر شده و نیز امکاناتی که گوشی‌های جدید دارند، احتمالا نه تنها آیفون‌های ۱۴ و ۱۵ و نسل‌های بعدی گوشی‌های اپل، بلکه پرچمداران سامسونگ نیز از این پس به‌شکل قانونی در بازار ایران وارد و رجیستر نخواهند شد.

5 1 رأی
امتیاز مطلب


اشتراک
به من اطلاع بده
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا