قیمت آیفون ۱۳ پرومکس به ۱۵۸ میلیون تومان رسید

قیمت نسخه ۲۵۶ از ۵۱۲ فراتر رفت

قیمت آیفون ۱۳ پرومکس

درحالی‌که رجیستری آیفون‌های ۱۴ و ۱۵ همچنان با موانعی روبه‌رو است، اما قیمت آيفون ۱۳ پرومکس نسخه ۲۵۶ گیگابایتی به ۱۵۸ میلیون تومان رسیده است.

از پارسال همزمان با ورود آیفون ۱۴ به بازار ایران، موضوع رجیستر نشدن این گوشی مطرح شد و هر بار دلایل متفاوتی برای جلوگیری از ثبت این گوشی در شبکه موبایل کشور مطرح شد؛ یک‌بار قضیه اتصال ماهواره‌ای این دستگاه و بار دیگر ارزبری گوشی‌های اپل. این درحالی است که این گوشی‌ها فعلا از سرویس اینترنت ماهواره‌ای پشتیبانی نمی‌کنند و از سوی دیگر واردات مدل‌های قبلی یعنی آیفون‌های ۱۳ و قبل از آن به شکل انبوه وارد بازار کشور می‌شود.

با این حال همزمان با عرضه نسل جدید آیفون‌های اپل، کلا واردات آیفون ۱۴ و ۱۵ ممنوع اعلام شد و تقریبا کاربران برای دسترسی به نسل تازه‌ی محصولات اپل مایوس شدند. این موضوعات باعث شد تا قیمت گوشی‌ها دو نسل قبل به‌شدت افزایش یابد و امروز شاهد رکورد جدیدی در این بازار هستیم.

قیمت آیفون ۱۳ پرومکس نسخه ۲۵۶ گیگابایتی به ۱۵۸ میلیون تومان رسیده که رکوردی تازه دربازار قیمت محصولات موبایلی در کشور به‌حساب می‌آید. جالب است بدانید که قیمت نسخه ۵۱۲ این گوشی ۱۱۳ میلیون است و تقریبا ۴۵ میلیون تومان ارزان‌تر به‌دست مشتری می‌رسد که دلیل این موضوع تقاضای بیشتر برای نسخه ۲۵۶ در بازار ذکر شده است.

موضوع جالب‌تر قیمت آیفون‌های ۱۴ و ۱۵ است که به دلیل رجیستر نشدن در بازار ایران چون تقاضای زیادی ندارند، از آیفون‌های ۱۳ که تولیدشان تقریبا تمام شده، کمتر است. آیفون ۱۵ پرومکس نسخه یک ترابایتی امروز در بازار تهران به قیمت ۹۶ میلیون تومان معامله می‌شود، نسخه ۵۱۲ گیگابایتی این گوشی ۸۳ میلیون و نسخه ۲۵۶ گیگابایت آیفون ۱۴ امروز ۶۶ میلیون تومان قمیت دارد.

این درحالی است که رنگ نیز در قیمت آیفون‌های اپل و به‌ویژه آیفون ۱۳ تاثیر گذار است. قیمت نسخه آبی‌رنگ آیفون ۱۳ پرومکس با حافظه داخلی ۲۵۶ گیگابایتی امروز ۱۳۷ میلیون تومان است و آیفون ۱۳ پرو با قیمت ۱۰۰ میلیون تومان در بازار تهران معامله می‌شود. با توجه به لیست قیمت‌ گوشی‌های اپل که هر روز منتشر می‌شود و همانند تابو بورس مدام در حال تغییر است، نمی‌توان فرمول خاصی برای قیمت‌گذاری این گوشی‌ها در نظر گرفت.

بر اساس گزارش بازاریان، قیمت آیفون‌های اپل معمولا براساس تقاضای بازار تعیین می‌شود، به‌این ترتیب است که قیمت نسخه ۲۵۶ گیگابایتی این گوشی از نسخه ۵۱۲ گیگابایتی بالاتر است چرا که تقاضای بیشتری برای این نسخه وجود دارد. از سوی دیگر رنگ در بالا رفتن قیمت نیز تاثیر دارد.

1 1 رأی
امتیاز مطلب


اشتراک
به من اطلاع بده
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا