برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
1%
  • 0/10

آموزش رجیستری گوشی | فعال سازی تلفن همراه هنگام خرید

آنچه که لازم است هنگام رجیستری گوشی بدانید

آموزش رجیستری گوشی | فعال سازی تلفن همراه هنگام خرید ۰ ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ مقالات فناوری کپی لینک
آموزش رجیستری گوشی

رجیستری گوشی از سال ۹۶ کلید خورد و سال ۹۷ همه‌ی برندها برای فعال شدن در شبکه تلفن همراه کشور لازم بود که گوشی‌هایشان را ثبت کنند. بر این اساس دانستن یک سری نکات جهت رجیستری و ثبت گوشی در شبکه تلفن همراه کشور لازم و ضروری است.

در این مقاله به آموزش فعال سازی گوشی در شبکه تلفن همراه کشورمان می‌پردازیم.

توجه داشته باشید که همه‌ی نکات و دستورالعمل‌هایی که برای استفاده از گوشی لازم است در این سلسه مقالات ارایه می‌شود که باید همه‌ی آنها را با دقت و موبه‌مو انجام دهید که برای‌تان مشکلی ایجاد نشود.

بر این اساس در ادامه به راهنمای گام به گام رجیستری و فعال سازی گوشی از زمان خرید می‌پردازیم.

در ابتدا اولین کاری که انجام می‌دهید، پس از انتخاب گوشی مورد نظرتان، زمان تحویل گرفتن گوشی از فروشنده، در حضور وی، لازم است سیم کارت خود را روی گوشی فعال سازی کنید، چون ممکن است بعد از مدتی آنتن دستگاه قطع شده و به این ترتیب امکان رجیستری و فعال سازی دستگاه وجود نداشته باشد.

حتما کد IMEI درج شده روی جعبه را با کدی که در بخش تنظیمات گوشی وجود دارد، بررسی کنید که یکی باشد؛ درغیر این‌صورت امکان فعال سازی گوشی در شبکه وجود ندارد و اگر فرآیند فعال سازی توسط خریدار انجام نشده باشد، کلیه حقوق قانونی از جمله حق استفاده از دستگاه، برای مالک قبلی دستگاه در نظر گرفته خواهد شد. به این ترتیب شما که دستگاه را خریداری کرده اما انتقال مالکیت نگرفته‌اید، متضرر خواهید شد.

بر این اساس توصیه می‌کنیم که حتما هنگام خرید و در حضور فروشنده فرآیند فعال سازی را انجام دهید.

کد فعال سازی

پس از روشن کردن دستگاه، اولین کاری که باید انجام دهید، وارد کردن کد فعال سازی است؛ در صورتی که کد فعال سازی دستگاه را در اختیار دارید، حتما باید دستگاه را برای سیم کارت خود فعال سازی کنید.

بسته به دستگاهی که خریداری کرده‌اید، کد فعال سازی به یکی از روش‌های زیر در اختیار شما قرار می‌گیرد.

اول

برای دستگاه‌های آکبند قانونی، کد فعال سازی روی جعبه یا کارت گارانتی، درج شده است. در غیر این‌صورت می‌توانید با شرکت واردکننده که در استعلام اصالت سامانه همتا نمایش داده می‌شود، درباره عدم وجود کدفعالسازی روی کارت گارانتی تماس بگیرید. برای مشاهده شماره تماس شرکت‌های واردکننده می‌توانید صفحه اطلاعات گارانتی ثبت شده در سامانه جامع گارانتی را ملاحظه کنید.

دوم

برای دستگاه‌های کارکرده یا دست دومی که انتقال مالکیت داده می‌شوند، کد فعال سازی در پیامک با سرشماره HAMTA ذکر شده است.

سوم

برای دستگاه‌های ثبت مسافری شده، کد فعال سازی در پیامک تأیید درخواست و کارتابل مسافر وجود دارد.

دقت داشته باشید ارائه کد فعال سازی، به هیچ عنوان هزینه‌ای ندارد و فروشنده موظف است آن را در اختیار خریدار قرار دهد.

درصورتی که فروشنده بابت ارایه کد فعال سازی درخواست هزینه کرد، موضوع را به دستگاه‌های نظارتی گزارش کرده و در سایت‌های مربوطه از قبیل سازمان تعزیرات و سازمان حمایت شکایت خود را ثبت کنید.

برای فعال سازی گوشی آکبند، انتقال مالکیت داده شده و گوشی مسافری لازم است به سامانه همتا مراجعه کرده و با واردکردن شناسه IMEI، شماره سیم کارت و کد فعال سازی، سیم کارت خود را فعال کنید.

چگونگی فعال سازی دستگاه

از سه روش زیر می‌توان به سامانه همتا مراجعه کرده و فرآیند فعال سازی دستگاه را انجام دهید:

  • مراجعه به سایت همتا به آدرس hamta.ntsw.ir
  • شماره‌گیری کد دستوری #۷۷۷۷*
  • استفاده از اپلیکشین همتا

در ادامه، مراحل فعال سازی دستگاه با استفاده از کد دستوری #۷۷۷۷* را آموزش می‌دهیم.

اول

ابتدا با سیم کارت خود (سیم‌کارتی که به نام خود خریدار است و قصد استفاده از آن را روی گوشی دارد) کد دستوری #۷۷۷۷* را شماره‌گیری کنید.

دوم

سپس از شما خواسته می‌شود که برای فعال سازی گوشی عدد دو را انتخاب کنید.

 سوم

در مرحله سوم لازم است شناسه IMEI گوشی مورد نظر را وارد کنید.

به این نکته توجه کنید که شناسه ۱۵ رقمی IMEI دستگاه، به تعداد اسلات سیم‌کارت بستگی دارد و روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#*، می‌توانید به این کد دسترسی پیدا کنید.

چهارم

مرحله چهارم وارد کردن شماره سیمکارتی است که قصد فعال سازی دستگاه با آن را دارید.

پنجم

در این مرحله کد فعالسازی ۶ رقمی را که با صفر شروع نمی‌شود وارد می‌کنید.

ششم

در این مرحله پیامی شامل شناسه IMEI و شماره سیمکارت شما نمایش داده می‌شود و از شما می‌خواهد در صورت درست بودن شماره‌ها، عدد یک را ارسال کنید.

هفتم

درنهایت پیامی نمایش داده می‌شود که حاکی از فعال سازی موفق دستگاه با شناسه IMEI مربوطه، برای شماره سیمکارت شما است. این پیام به صورت پیامکی نیز برای‌تان ارسال خواهد شد.

هشدار!

اگر دستگاه آکبند است اما با استفاده از کد فعال‌سازی، فعال نشود، این دستگاه به شکل خودکار بعد از مدتی قطع می‌شود.

اگر دستگاهی کارکرده یا دست دوم خریداری کرده‌اید و با کد فعال سازی که توسط پیامک ارسال شده، انتقال مالکیت HAMTA انجام نشود، این دستگاه همچنان تحت مالکیت سیم کارت قبلی باقی مانده و در صورت ایجاد مشکلات احتمالی و سوء استفاده از شناسه IMEI  دستگاه، کلیه حقوق قانونی از جمله حق استفاده از دستگاه، برای سیم کارت قبلی خواهد بود.

حتما به این نکته توجه کنید که شناسه IMEI ارسال شده توسط پیامک تایید فعال سازی، باید با شناسه IMEI دستگاه که روی جعبه و پشت باتری و نیز با شماره گیری #06#*، کاملا مطابقت کند.

درصورتی که شناسه IMEI  ارسال شده با کد IMEI  درج شده روی جعبه مطابقت نداشته باشد، با شماره‌ی 096366 تماس بگیرید.

نکته

حتما لازم است که همه اسلات‌های سیمکارت را با یک کد فعال سازی کنید.

برای فعال سازی دستگاه‌های دو یا چند سیمکارته، لازم است با استفاده از کد فعال سازی درج شده روی کارت گارانتی، شناسه IMEI  یکی از اسلات‌ها را فعال کنید؛ با فعالسازی یک شناسه IMEI، شناسه IMEI مربوط به اسلات‌های دیگر نیز به شکل خودکار فعال خواهند شد.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments