بدترین فیلم های دنیای سینمایی مارول
1%
  • 0/10

بدترین فیلم های دنیای سینمایی مارول براساس نمره متاکریتیک

بدترین از دید منتقد، نه طرفدار

بدترین فیلم های دنیای سینمایی مارول براساس نمره متاکریتیک ۱۷ ۰۱ اسفند ۱۴۰۱ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

در این مطلب قصد داریم تا ۱۰ مورد از بدترین فیلم های دنیای سینمایی مارول – MCU را براساس نمره متاکریتیک را برای شما رتبه‌بندی کنیم.

فیلم‌های فاز چهارم دنیای سینمایی مارول، آثاری بودند که طرفداران چندان از عملکرد آن‌ها راضی نبوده و از طرفی، منتقدان نیز نمرات پایین را به برخی از آن‌ها داده‌اند. با این حال، به تازگی فاز پنجم با فیلم مرد مورچه ای 3 شروع شده و چنان که به نظر می‌رسد، نمره متا این اثر نیز دچار سرنوشت شوم شده است!

منتقدان این فیلم را یکی از بدترین آثار دنیای سینمایی مارول می‌دانند و عملا در برخی از نقدها، آن را با خاک یکسان کرده‌اند. اما آیا واقعا این فیلم لایق تمام این نظرات منفی بوده است؟ در ادامه به بهانه همین موضوع، ۱۰ مورد از بدترین فیلم های دنیای سینمایی مارول را به ترتیب، همراه با تریلر و زیرنویس فارسی به شما معرفی می‌کنیم تا ببینید براساس نمره متاکریتیک، کدام آثار سینمایی MCU بدترین هستند.

بدترین فیلم های دنیای سینمایی مارول

دقت کنید که لیست به ترتیب از بهترین تا بدترین است و همچنین اینکه رتبه‌بندی آن‌ها صرفا براساس نمره متاکریتیک در نظر گرفته شده، نه نظر شخصی نویسنده.

۱۰. فیلم Captain Marvel

نمره متا: ۶۴

فیلم کاپیتان مارولCaptain Marvel در سال ۲۰۱۹، درست پیش از Avengers: Endgame اکران شد. این اثر سینمایی، ابرقهرمانی جدید را به دنیای سینمایی مارول معرفی کرد، کسی که عملا یکی از قوی‌ترین‌ها محسوب می‌شود و حتی در مقابل تانوس (Thanos) هم ایستادگی کرد.

کارول دنورز (Carol Danvers) یک زن خلبان است که طی یک واقعه، با سنگ فضا (Space Stone) در تماس قرار می‌گیرد؛ چیزی که عملا باعث می‌شود تا او قدرت‌های عجیب و خاصی را به دست بیاورد. اما او پس از این اتفاق، توسط سربازان کری (Kree) دستگیر شده و به یکی از آن‌ها تبدیل می‌شود، تا اینکه مواجه شدن با اسکرال‌ها (Skrulls)، حافظه او را که در گذشته یک انسان بوده، به یادش می‌اندازد.

۹. فیلم Ant-Man

نمره متا: ۶۴

مرد مورچه‌ای یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های دنیای سینمایی مارول است که واقعا فیلم اول آن جذابیت‌های خاص خودش را داشت. در این اثر سینمایی، طنز اسکات لنگ (Scott Lang) به خوبی به تصویر کشیده می‌شود و از طرفی، سکانس‌های اکشن بسیار جذابی در آن به نمایش گذاشته شده که صرفا به خاطر کوچک و بزرگ شدن انت من امکان‌پذیر بوده است! با این حال می‌بینید که این اثر، یکی از بدترین فیلم های دنیای سینمایی مارول با نمره متا ۶۴ تلقی می‌شود؛ چیزی که شاید فکرش را هم نمی‌کردیم.

داستان فیلم درباره دانشمندی به نام هنک پیم (Hank Pym) است که روزگاری در گذشته، یک سلاح یا به عبارتی زره خاص را برای کوچک و بزرگ‌تر شدن فرد به اندازه یک مورچه می‌سازد. اما بعدها افرادی سعی می‌کنند تا این سلاح را از او بدزدند؛ موردی که باعث می‌شود تا او به دنبال فردی جایگزین و با لیاقت، به نام اسکات لنگ بگردد تا مرد مورچه‌ای بعدی باشد.

۸. فیلم Iron Man 3

نمره متا: ۶۲

سومین فیلم از سری Iron Man تهدیدی بسیار بزرگ‌تر از همیشه را در مقابل مرد آهنی قرار می‌دهد. تونی استارک (Tony Stark)، بعد از وقایع فیلم Avengers و مقابله با دشمنان فضایی، عملا وارد یک فاز از بیماری روانی شده و استرس شدیدی برای تهدیدهای بعدی دارد. این در حالی است که دشمن جدید او، فردی از رقیبان قدیمی استارک است که حال خودش به تکنولوژی خاصی دست پیدا کرده و از طرفی، قدرت‌های ویژه‌ای دارد.

این فیلم و در کل مجموعه آثار سینمایی مرد آهنی، همیشه از محبوب‌ترین‌ها برای طرفداران مارول بوده‌اند، اما همانطور که مشاهده می‌کنید، این مورد هم در دسته بدترین فیلم های دنیای سینمایی مارول قرار می‌گیرد که نمره زیر ۷۰ را کسب کرده است. حقیقتا اینکه گفته شود منتقدان همیشه به فیلم‌های مارول نمره بالایی می‌دهند، شاید به نحوی درست نباشد.

۷. فیلم Doctor Strange In The Multiverse of Madness

نمره متا: ۶۰

فیلم جدید Doctor Strange در همین سال گذشته میلادی ۲۰۲۲ اکران شد و از آخرین آثار سینمایی فاز چهارم MCU تلقی می‌شود. این فیلم اولین اثر سینمایی بود که بعد از Spider-Man: No Way Home، وقایع مولتی ورسی را در قاب MCU به تصویر کشید. اما عملا اکثر طرفداران از پتانسیل‌های هدر رفته این فیلم با خبر هستند.

فیلم Doctor Strange 2 زمینه‌ای بسیار مناسب و درجه ۱ برای حضور بازیگران و شخصیت‌های مهمان از جهان‌های موازی را فراهم کرد و طی آن، شاهد معرفی گروه ابرقدرت ایلومیناتی (Illuminati) بودیم؛ تیمی از قهرمان قهرمانان زمین ۸۳۸ که در آن، کاپیتان کارتر (Captain Carter)، پروفسور ایکس (Professor X) و حتی رید ریچاردز (Reed Richards) از گروه چهار شگفت انگیز (Fantastic Four) حضور داشت!

با این وجود، یکی از دلایلی که این اثر سینمایی هم از دید منتقدان و هم از طرف هواداران دنیای سینمایی مارول چندان هم مطلوب ظاهر نشد، این بود که سازندگان موفق نشده بودند تا در این فیلم، از شخصیت‌های متفاوت و داستانی بی‌نظیر، نهایت استفاده را ببرند.

۶. فیلم Thor: Love And Thunder

نمره متا: ۵۷

فکر نمی‌کنم که دلیل موجهی برای نمره پایین فیلم Thor: Love And Thunder نیاز باشد. این اثر سینمایی عملا بزرگ‌ترین ظلم را در حق یکی از قوی‌ترین ابرشرورهای کمیک‌های مارول، یعنی گور (Gorr) انجام داد؛ کسی که به نام قصاب خدایان شناخته می‌شود و در این فیلم، بیشتر مشغول دزدیدن بچه‌ها و گروگان‌گیری است تا اینکه خدایان را قصابی کند.

عوض شدن نظر شخصیت منفی در پایان فیلم نیز ترند تازه‌ای است که از فاز چهارم در دنیای سینمایی مارول به شدت باب شده و پایان آثار سینمایی آن، شخصیت منفی ناگهان از کرده خود پشیمان می‌شود و به سمت خوبی‌ها کشیده می‌شود؛ چیزی که رسما جنبه ابرقهرمانی داستان را زیر سوال می‌برد و در فیلم Thor 4 هم تکرار شد.

۵. فیلم Thor

نمره متا ۵۷

اولین اثر سینمایی در سری Thor، ماجرای جالب خدای رعد اساطیر نورس (Norse)، در دنیای سینمایی مارول را نشان می دهد؛ جایی که پسر اودین (Odin) همراه با یارانش نظم را به ۹ قلمرو می‌آورند. اما ثور یک خدای مغرور و در عین حال بسیار قوی است، به همین دلیل نیز اودین او را به زمین تبعید می‌کند تا با نداشتن قدرت چکش خود، به فردی لایق تبدیل شود.

این فیلم در زمان خود و حتی حال حاضر، به عنوان یکی از بهترین آثار از دید برخی از کاربران خوانده می‌شود، اما عجیب است که میانگین متا این اثر سینمایی، از Thor: Love And Thunder هم پایین‌تر است.

۴. فیلم Iron Man 2

نمره متا: ۵۷

دومین فیلم از سری Iron Man، اهمیت بسیار زیادی را بین آثار دنیای سینمایی مارول داشت؛ طوری که در آن، ما شاهد حضور شخصیت بلک ویدو (Black Widow) با بازی اسکارلت جوهانسون (Scarlet Johanson)، نیک فیوری (Nick Fury) با بازی ساموئل ال. جکسون (Samuel L. Jackson) و همچنین رونمایی از کاراکتر وارماشین (Warmachine) هستیم.

در این فیلم، نشان داده می‌شود که چطور خانواده استارک، طرح‌هایی را از یک دانشمند روس به نام ایوان آنتونوویچ (Ivan Antonovich) و پدر او دزدیده بودند و حال، تونی استارک باید با او مقابله کند. این کاراکتر که بیشتر با لقب ویپلش (Whiplash) شناخته می‌شود، یک دانشمند زندانی است که قصد دارد تا انتقام کارهای پدرش را از استارک بگیرد.

۳. فیلم Thor: The Dark World

نمره متا: ۵۴

عنوان The Dark World عملا مورد علاقه اکثریت طرفداران نیست و حق دارد تا در لیست بدترین فیلم های دنیای سینمایی مارول قرار بگیرد. این اثر سینمایی مجددا داستان ثور (Thor) را بیان می‌کند، با این تفاوت که در آن، شاهد معرفی سنگ واقعیت هستیم؛ چیزی که جذب بدن جین فاستر (Jane Foster) می‌شود و الف‌ها (Elves) دنبال آن هستند تا تاریکی را بر ۹ قلمرو حکمفرما کنند.

این اثر سینمایی از نظر طنز همیشگی مارول و صحنه‌های اکشن، چندان هم کمبود ندارد و حتی در آن، شاهد هنرنمایی تام هیدلستون (Tom Hiddleston) در نقش لوکی (Loki) هستیم. اما به دلایلی ظاهرا منتقدان و طرفداران چندان هم از این اثر سینمایی راضی نبوده‌اند و فروش آن نیز از کمترین‌ها در میان آثار MCU تلقی می‌شود.

۲. فیلم Eternals

نمره متا: ۵۲

فیلم Eternals اثری بود که سال گذشته اکران شد و ضمن مرتبط بودن با دنیای سینمایی مارول، متاسفانه نتوانست نظر جمع زیادی از طرفداران را جلب کند. در واقع مشکلی که این اثر داشت، معرفی دیر هنگام گروهی بزرگ به نام جاودانگان یا همان اترنالز بود که عملا در هیچ یک از اتفاقات گذشته دنیای سینمایی مارول نقش نداشتند و ناگهان حضور پیدا کردند؛ چیزی که کار را برای معرفی درست حسابی آن‌ها سخت می‌کند.

داستان درباره زمانی است که سلستیال‌ها، هرکدام برای متولد شدن، نیاز دارند تا داخل یک سیاره قرار بگیرند و از آن تغذیه کنند تا به وقت مناسب، سیاره را متلاشی کرده و زاده شوند. حال اترنال‌ها قصد دارند تا جلوی این اتفاق را بگیرند، در حالی که با انجام این کار، از دستورات خود سرپیچی خواهند کرد.

۱. فیلم Ant-Man And The Wasp: Quantumania

نمره متا: ۴۸

و اما می‌رسیم به مورد شماره ۱ در لیست بدترین فیلم های دنیای سینمایی مارول (البته از دید منتقدان عزیز). جدیدترین فیلم از سری مرد مورچه ای یا همان Ant-Man، داستان را به سمت معرفی بهتر شخصیت کانگ فاتح (Kang The Conqueror) می‌برد؛ فردی که در قسمت پایانی سریال Loki شناخته بودیم و حال قرار است تا ابرشرور کل مولتی ورس ساگا باشد.

در واقع دلیل اصلی که این فیلم از دید منتقدان یک اثر سینمایی ضعیف با نمره متا کمتر از ۵۰ در نظر گرفته شده، این است که ظاهرا فیلمبرداری در آن خوب انجام نشده و همچنین اینکه این اثر دنباله، هرگز شبیه به دو نسخه قبلی خود نیست. این دو ایراد عملا ایراد نیستند! فیلمبرداری این اثر سینمایی نسبت به تخیلی بودن و قرار گرفتن صحنه‌های آن در جهانی غیرواقعی (دنیای کوانتوم)، عملا اثری متفاوت را به تصویر می‌کشد و از طرفی، اینکه این فیلم شبیه به دو اثر قبلی در سری Ant-Man نیست، به هیچ وجه نمی‌تواند یک نقطه ضعف برای کمتر دادن نمره آن باشد.

با این وجود، داستان این فیلم و همچنین برخی جزئیات آن قطعا دارای مشکلاتی هستند که بینندگان و طرفداران حتما متوجه آن شده‌اند. این در حالی است که برای ارزیابی بیشتر و بهتر این اثر سینمایی، بهتر است منتظر نمرات مردم و اعلام آمار فروش آن طی هفته‌های آینده باشیم تا ببینیم ماجراجویی تازه مرد مورچه‌ای، چه مقدار محبوب بوده است.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

17 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments