مرد آهنی بعدی

بازیگر بعدی مرد آهنی کدام یک از ستارگان سینمایی خواهد بود | هیو جکمن یا تام کروز؟

فهرستی از ستارگان سینمایی

بازیگر بعدی مرد آهنی کدام یک از ستارگان سینمایی خواهد بود | هیو جکمن یا تام کروز؟ سید مصطفی نخلی ۳۰ ۲۰ شهریور ۱۴۰۱ مارول

با خارج شدن رابرت داونی جونیور از دنیای سینمایی مارول، مارول استودیوز اکنون نیازمند بازیگر جدیدی است که نقش مرد آهنی را در پروژه‌های بعدی ایفا کند. کدام بازیگر می‌تواند مرد آهنی بعدی باشد؟

یکی از تحسین‌شده‌ترین کارهای مارول استودیوز (Marvel Studios)، انتخاب بازیگران مناسب برای بازی در نقش‌های دنیای سینمایی مارول است. سارا فین (Sarah Finn) وظیفه انتخاب بازیگران MCU را برعهده دارد و کار خود را با دقت بالایی انجام می‌دهد. فین با مقایسه بازیگران و سبک بازی آن‌ها، فرد مناسب را برای ایفای نقشی در دنیای سینمایی مارول که با نحو بازی او سازگار است، برمی‌گزیند. همچنین سارا فین بازیگران دو ابرقهرمان محبوب دنیای سینمایی مارول، تونی استارک (Tony Stark) و استیو راجرز (Steve Rogers) یا همان کاپیتان آمریکا انتخاب کرد و آن‌ها را کنار هم در فیلم The Avengers محصول سال ۲۰۱۲ قرار داد.

رابرت داونی جونیو (Robert Downey Jr) گزینه مطلوبی برای ایفای نقش مرد آهنی بود که شخصیت و عادت‌های رفتاری این کاراکتر را به‌طور فوق‌العاده برای طرفداران منعکس کرد. اما اکنون با مرگ مرد آهنی در طول داستان فیلم Avengers: Endgame و تمام شدن کار رابرت داونی جونیور با دنیای سینمایی مارول، مارول استودیوز به بازیگر دیگری نیاز دارد که احتمالا این نقش برجسته را در فیلم‌های بعدی مارول بازگرداند. اخیرا شایعاتی به گوش می‌رسد که مرد آهنی سوپریور (Superior Iron Man) در جریان پروژه‌های بعدی مارول حضور دارد، اما این شایعه‌ها همچنان از سوی منابع موثقی تایید نشده و مارول در رابطه با آن‌ها جزییاتی بیان نکرده است. با این حال، در ادامه این مطلب قرار است به لیست بازیگرانی که امکان دارد تونی استارک بعدی باشند بپردازیم. همچنین این بازیگران لیست شده پیش از این‌که رابرت داونی جونیور برای نقش مرد آهنی انتخاب شود، به آن‌ها پیشنهاد ایفای این شخصیت پیشنهاد شده بود. 

تیموتی اولیفانت

یکی از آندرریتد‌ترین بازیگرانی که فعالیت می‌کند، تیموتی اولیفانت (Timothy Olyphant) است. این بازیگر در ژانر‌های متفاوتی از جمله اکشن، کمدی و ترسناک بازی کرده است. همچنین اولیفانت در فصل دوم سریال The Mandalorian وظیفه ایفای نقش کاب ونت (Cobb Vanth) را برعهده داشت، هرچند که مدت زمان حضور این کاراکتر در سریال کم بود اما تیموتی اولیفانت این نقش را به نحو منحصر به‌فردی بازی کرد که سبب نقدهای مثبت از سوی منتقدان و مخاطبان شد. از درخشان‌ترین فعالیت‌های تیموتی ایفای نقش در سریال کم‌نظیر جاستفاید (Justified) است. این سریال نخستین بار در سال ۲۰۱۰ در شبکه تلویزیونی اف‌ایکس (FX) به‌نمایش درآمد، به‌علاوه این اثر خوش‌ساخت براساس داستانی کوتاه و دو رمان به قلم المور لئونارد (Elmore Leinard)، نویسنده خلاق آمریکایی اقتباس شد. لئونارد در تمام قسمت‌های پخش شده از سریال جاستفاید در مقام تهیه‌کننده فعالیت کرد. تیموتی اولیفانت علاوه بر این‌که نقش اصلی را در این اثر بازی می‌کرد، به‌عنوان تهیه‌کننده اجرایی نیز در بعضی از قسمت‌ها حضور داشت.

با این حال، به‌نظر می‌رسد مارول در همان روزی که از رابرت داونی جونیور برای نقش مرد آهنی در دنیای سینمایی مارول تست گرفت، تیموتی اولیفانت را نیز برای بازی در لباس این شخصیت سنجید. با توجه به نقش‌هایی که اولیفانت ایفا کرده بود حتما خصلت و رفتارهای خاص کاراکتر تونی استارک را به‌خوبی می‌توانست تقلید کند. اما اکنون این بازیگر زبردست به یکی از کاندید‌های احتمالی برای بازی در نقش تونی استارک بعدی محسوب می‌شود.

هیو جکمن

مارول نقش مرد آهنی را ابتدا به هیو جکمن (Hugh Jackman) پیشنهاد داد. اما جکمن این پیشنهاد وسوسه‌کننده را رد کرد، زیرا برنامه‌های مارول برای فرنچایز ابرقهرمانی آیرون‌من با شخصیت ولورین که ایفای آن را در مجموعه فیلم‌های مردان ایکس (X-Man) به‌همراه داشت، در تضاد بود و تداخلی ایجاد می‌کرد. به‌علاوه اگر این بازیگر هم‌زمان نقش دو ابرقهرمان را برعهده می‌گرفت، احتمالا برای بازی در پروژه‌های مستقل و بی‌مانند Prisoners و Eddie the Eagle فرصتی نداشت. اکت‌های هیو جکمن در فیلم Prisoners شدیدا عجیب و عالی بود و این بازیگر با نقش آفرینی‌اش در این اثر به تمام دوست‌داران سینما ثابت کرد که پتانسیل بازیگریش و به‌تصویر کشیدن نقش‌های متفاوت فراتر از تصورات آن‌ها است. اما شاید مارول دوباره به او شخصیت تونی استارک را پیشنهاد بدهد و از مهارت‌های بی‌نظیر این بازیگر در حماسه مولتی‌ورس خود استفاده کند. با این حال، اگر هیو جکمن به درخواست مارول اعتنا و نقش مرد آهنی را قبول می‌کرد، این کاراکتر را به طرز خاص و جدی نسبت به رابرت داونی جونیور ایفا می‌کرد.

سم راکول

یکی از آخرین گزینه‌هایی که در فهرست بازیگران مارول برای ایفای نقش تونی استارک وجود داشت، سم راکول (Sam Rockwell) بود. اما این بازیگر در آخر موفق نشد که نقش آفرینی در لباس آیرون‌من را تجربه کند و در عوض آن در نقش جاستین همر (Justin Hammer)، یکی از رقبای قدیمی تونی استارک در فیلم Iron Man 2 ظاهر شد. پیش از این‌که این بازیگر برای ایفای نقش جاستین همر انتخاب شود، کریستوفر نولان (Christopher Nolan) او را برای بازی در نقش جوکر (Joker) در فیلم The Dark Knight در نظر گرفته بود اما سپس پی‌برد که هیث لجر گزینه مناسب‌تری برای این کاراکتر است.

با این حال اگر سم راکول برای ایفای نقش تونی استارک انتخاب می‌شد، حتما بازی‌های فوق‌العاده او را در فیلم‌های Three Billboards Outside Ebbing و Seven Psychopaths از دست می‌دادیم. اگرچه همچنان امیدی وجود دارد که این بازیگر را در قامت تونی استارک مشاهده کنیم، البته این موضوع به تصمیم مارول استودیوز بستگی دارد.

نیکلاس کیج

تهیه‌کنندگان فیلم آیرون‌من، نیکلاس کیج (Nicolas Cage) را نیز در فهرست بازیگران نقش اصلی قرار داده بودند. این بازیگر شناخته‌شده قبلا نقش جانی بلیز (Johnny Blaze)، یکی از کاراکترهای مارول را در فیلمی با تحت عنوان Ghost Rider بازی کرده بود و بعدها در دنباله‌ای که از این فیلم ساخته شده بود و Ghost Rider Spirit of Vengeance نام داشت، حضور پیدا کرد. منتقدان زیادی از خام بودن فیلنامه عنوان گوست رایدر و دیالوگ‌های کلیشه‌ای آن خرده گرفتند، همچنین صحنه‌های اکشن فیلم را در سطح متوسط قرار دادند. نکته جالب این‌جاست که نیکلاس کیج برای بازی در نقش اصلی این اثر جایزه تمشک طلایی دریافت کرد؛ این جایزه به فیلم و بازیگرانی تعلق می‌گیرد که بدترین هستند. به عبارت دیگر جایزه بدترین بازیگر به نیکلاس کیج برای ایفای نقش جانی بلیز اهدا شد. جدا از این مسئله، نیکلاس کیج طرفدار پر و پاقرص شخصیت‌های کمیک و کتاب‌های مصور است. در مقطع زمانی، این بازیگر نسخه‌ای تقریبا سالم از شماره ۱ مجموعه کمیک اکشن کامیکس، که سوپرمن اولین بار در همین کمیک معرفی شد، به ارزش ۲.۱ میلیون دلار در اختیار داشت. همچنین وی برای ایفای نقش سوپرمن در فیلمی با همین عنوان و به کارگردانی تیم برتون (Tim Burton) کاندید شده بود.

لئوناردو دی‌کاپریو

زمانی‌که اولین فیلم آیرون‌من در حال ساخت بود، عوامل تولید و سازندگان آن لئونارودو دی‌کاپریو (Leonardo DiCaprio) نیز برای بازی در نقش تونی استارک در نظر گرفته بودند. اگر این اتفاق رخ می‌داد و دی‌کاپریو شخصیت تونی استارک را نقش‌آفرینی می‌کرد، قطعا این موضوع رخدادی بسیار هیجان‌انگیز و عالی برای مخاطبان و هواداران دنیای سینمایی مارول رقم می‌زد. این بازیگر در ایفای نقش تونی استارک می‌توانست خصیصه‌های این کاراکتر را با رفتارهای خاص جردن بلفورت (Jordan Belfort)، نقشی که در فیلم گرگ وال استریت (The Wolf Of Wall Street) اثر مارتین اسکورسیزی (Martin Scorsese) به‌همراه داشت را مخلوط کند و تصویری غیرقابل توصیف از شخصیت تونی استارک برای طرفداران به ارمغان بیاورد. افسوس که این اتفاق رخ نداد و شاهد بازی متنوع لئوناردو دی‌کاپریو در زره مرد آهنی نبودیم. دی‌کاپریو یکی از معدود ستارگان بازیگری است که هنوز خود را درگیر فرنچایز سینمایی نکرده است و تنها در فیلم‌های خاص و کارگردان‌های بزرگی همکاری می‌کند.

تام کروز

به‌تازگی شایعات زیادی مبنی بر این‌که تام کروز (Tom Cruise)، بازیگر مجموعه فیلم‌های اکشن Mission Impossible به کسب نقش تونی استارک نزدیک شده است، به گوش می‌رسد. شایعاتی منتشر شد که اسم وی در کنار رابرت داونی جونیور در لیست بازیگران نقش مرد آهنی حضور داشت. همچنین ویدیویی جعلی یا به اصطلاح دیپ‌فیک (Deepfake) در فضای مجازی پخش شد که سکانس‌های خاطره‌انگیز آیرومن‌من رابرت داونی جونیور در دنیای سینمایی مارول را با صورت تام کروز بازسازی کرده بود. تام کروز بدون شک با مجموعه فیلم‌های ماموریت غیرممکن و بدل کاری‌هایی که در این فیلم انجام داده است، شناخته می‌شود. حالا فرض کنید که چنین بازیگر معروفی که استایلش نیز با شخصیت تونی استارک مطابقت دارد، در فیلم‌های بعدی MCU به احتمال زیاد Avengers: Kang Dynasty یا Secret Wars به‌عنوان مرد آهنی بعدی حضور پیدا کند. اگر این اتفاق بیافتد نه‌تنها هیجان‌انگیز خواهد، بلکه مثل بمب در اینترنت می‌ترکد و مخاطبان با دیدن سکانس تام کروز در لباس آیرون‌من ترغیب می‌شوند تا آن فیلم را مشاهده کنند.

نظر شما درباره این بازیگران فهرست شده برای نقش آفرینی تونی استارک چیست؟ کدام یک از آن‌ها برای بازی در نقش مرد آهنی بعدی مناسب‌تر است؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

30 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا