بیوگرافی گروه ایلومیناتی در مارول

بیوگرافی گروه ایلومیناتی در مارول | محافظان مولتی‌ورس چه کسانی هستند؟

گردهمایی قوی‌ترین‌ها!

بیوگرافی گروه ایلومیناتی در مارول | محافظان مولتی‌ورس چه کسانی هستند؟ نرگس کریمی پور ۰ ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ مقاله (کامیک)

گروه ایلومیناتی (Illuminati) از قوی‌ترین ابرقهرمانان جهان تشکیل شده و این گروه برای اولین بار در فیلم دکتر استرنج ۲ به MCU خواهند آمد. 

بدون شک در دنیای سینمایی مارول گروه‌های مختلفی وجود دارد که هر کدام وظیفه محافظت از ارکان مختلفی در جهان را بر عهده دارند. در گذشته به لطف دنیای سینمایی مارول با چند نمونه از این گروه‌ها مانند گروه انتقام‌جویان، محافظان کهکشان و نگهبانان مولتی‌ورس آشنا شدیم و چند نمونه از فعالیت‌های آن‌ها را از نزدیک مشاهده کردیم. اخیرا نیز گروهی تحت عنوان ایلومیناتی در فیلم دکتر استرنج ۲ معرفی شده‌اند که ظاهرا وظیفه محافظت از مولتی‌ورس را برعهده دارند. 

خاستگاه گروه ایلومیناتی در کتاب‌های کمیک

گروه ایلومیناتی از شش نماینده تشکیل شده است که هر کدام به نژادی خاص تعلق دارند. می‌توان گفت عملکرد این گروه تقریبا نقطه مقابل اعتقادات کانگ یا همان شخصیت آن شخص جاویدان (He Who Remains)، در سریال Loki به حساب می‌آید.
در حقیقت کانگ فاتح با توجه به این امر که از اسرار مولتی‌ورس با خبر بوده و حتی با نسخه‌های مختلف خود ارتباط برقرار کرده بود، تصمیم گرفت تا سازمانی به نام TVA را تاسیس کرده و خط‌های زمانی مختلف را نابود سازد. او باور داشت که وجود تایم‌لاین‌های متفاوت باعث جنگ و ایجاد هرج و مرج می‌شود و به همین دلیل باید تنها یک تایم لاین، تحت عنوان خط زمانی مقدس وجود داشته باشد. 

بر اساس کتاب‌های کمیک، اولین حضور این گروه در سری هفتم کمیک New Avengers بوده، که توسط برایان میچل بندیس (Brian Michael Bendis) خلق شد. اعضای ایلومیناتی برای حل مشکلات مولتی‌ورس، تصمیم گرفتند تا مخفیانه و بدون آنکه مردم جهان و دیگر ابرقهرمانان متوجه شوند، هیئتی را تشکیل بدهند که تقریبا به سازمان ملل شباهت داشته و به این ترتیب فعالیت مردم در جریان‌های زمانی مختلف مورد بررسی قرار گیرد. اینگونه اگر کسی دست از پا خطا کرده، امنیت تایم لاین خود را به خطر بیندازد یا باعث بروز مشکلات مولتی‌ورسی شود، گروه ایلومیناتی او را متوقف و بازداشت خواهد کرد. 

جالب است بدانید که پرتاب شدن هالک به سیاره سکار، چیزی که در فیلم Thor: Ragnarok دیدیم به یکی از داستان‌های معروف این گروه مربوط می‌شود. طبق این داستان هالک باعث دردسرهای بزرگی شده و در شماره اول کمیک New Avengers: Illuminati به دستور گروه ایلومیناتی به فضا تبعید می‌شود. هالک بعد از اینکه به اجبار گرند مستر، در سیاره سکار مانند یک گلادیاتور مبارزه می‌کند، به زمین بازگشته و در ماجرای کمیک what if: world war Hulk جنگ جهانی هالک را راه می‌اندازد. بدین ترتیب او از گروه ایلومیناتی انتقام سرنوشتی که برایش رقم خورده را می‌گیرد.

در جریان جنگ Kree-Skrull war مردآهنی پیشنهادی را مطرح می‌کند که در نهایت به تشکیل گروه مذکور می‌انجامد. او عنوان می‌کند که جامعه ابرقهرمانی، گروه بزرگی را تشکیل دهد که قادر باشد تا به صورت گسترده‌ از تمام دنیا محافظت کند.

در حقیقت این فکر پس از اتفاقات جنگ Kree-Skrull war به ذهن تونی استارک خطور کرد. او با خود اندیشید، اگر گروهی وجود داشت که قادر بود اتفاقات این جنگ رو سازماندهی کند، شاید می‌شد از کشته شدن خیلی از افراد و به بار آمدن فجایع بزرگ جلوگیری کرد. به همین خاطر پیشنهاد داد که از هر قشری در مولتی‌ورس، یک نفر به عنوان نماینده در این گروه قرار بگیرد تا اینگونه اتفاقات بزرگ مولتی‌ورس، مدیریت شود. اصطلاح ایلومیناتی در زبان انگلیسی از کلمه illuminated گرفته شده است؛ به معنی روشن سازی. با توجه به اینکه اعضای این گروه هر کدام توانایی و بینش متفاوت و خاصی دارند، در کنار هم قرار گرفتند آن‌ها باعث به وجود آمدن گروهی قدرتمند و توانا خواهند شد. گروهی که می‌تواند از رخ دادن اتفاقات بزرگی مانند جنگ‌های مختلف مولتی‌ورسی جلوگیری کرده و حقایقی را دیده و پیش‌بینی کند که شاید یک ابرقهرمان به تنهایی متوجه آن‌ها نشود. یکی دیگر از اقدامات جالب این گروه جمع‌آوری و نگه‌داری سنگ‌های بینهایت است. گروه ایلومیناتی برای جلوگیری از اینکه این سنگ‌های قدرتمند به دست شخص اشتباهی نیفتند، آن‌ها را بین خود تقسیم کرده و هر کدام سنگ خود را در مکانی امن پنهان کرده است. 

 اعضای ایلومیناتی در کتاب‌های کمیک

در طول شکل‌گیری گروه ایلومیناتی از افراد زیادی درخواست شد تا به این گروه بپیوندند اما با این حال چنین وظیفه بزرگی بسیاری از آن‌ها را فراری داده و برخی نیز با سیاست‌های این گروه موافق نبوده‌اند. در نهایت شش گروه مختلف از بین نژاد‌ها و تیره‌های گوناگون جهان‌های موازی انتخاب شد تا از هر کدام یک نماینده در گروه ایلومیناتی قرار گیرد.  

مرد آهنی 

نماینده گروه انتقام‌جویان

مرد آهنی یا همان تونی استارک (Tony Stark) که طرفداران کتاب‌های کمیک او را به خوبی می‌شناسند، یکی از اولین ابرقهرمانان دنیای مارول بوده و در حقیقت او موسس گروه ایلومیناتی است. به نظر می‌رسد اولتران بات‌هایی که در تریلر فیلم دکتر استرنج ۲ می‌بینیم نیز توسط آیرون من ساخته شده‌اند. ظاهرا تونی استارک در یک جهان موازی بر خلاف اتفاقی که در فیلم Avengers: Age of Ultron شاهد آن بودیم، موفق شده تا پروژه اولتران خود را به ثمر برساند. اکنون نیز همانطور که مشاهده می‌شود، او این ربات‌ها را در خدمت گروه ایلومیناتی قرار داده است. آیرون من که در تمام تایم لاین‌ها به عنوان تونی استارک شناخته شده و هویت دیگری ندارد، در بین اعضای ایلومیناتی به عنوان نماینده گروه انتقام‌جویان یا همان اونجرز شناخته می‌شود.

پروفسور ایکس 

نماینده گروه جهش‌یافته‌ها

پروفسور ایکس (Professor X) یا همان چارلز اگزاویر (Charles Xavier) که به نحوی رهبر گروه ایلومیناتی هم به حساب می‌آید، نماینده گروه جهش‌یافته‌ها (Mutants) بوده و موسس گروه مردان ایکس که در فرنچایز X-Men با آن‌ها آشنا شدیم نیز به حساب می‌آید. با توجه به قدرت‌های جالب پروفسور ایکس او می‌تواند مهره خیلی مهمی برای ایلومیناتی‌ها باشد. اگر فیلم‌های فرنچایز مردان ایکس را تماشا کرده‌ باشید به خوبی می‌دانید که او می‌تواند ذهن افراد را بخواند، آن‌ها را کنترل کند یا حتی خاطراتشان را هم دستکاری کند.

دکتر استرنج 

استاد هنرهای عرفانی و جادوگر اعظم

 دکتر استرنج خود نیز یکی از اعضای اصلی گروه ایلومیناتی به حساب می‌آید و وظیفه محافظت از سنگ زمان را برعهده دارد. دکتر استرنج به عنوان جادوگری عالی‌رتبه و محافظ اصلی سیاره زمین، در برابر تهدیدهای جادویی و عرفانی شناخته می‌شود، همانطور که خود او نیز در فیلم Thor: Ragnarok به ثور خدای آذرخش گفت، او لیستی از تمام مواردی که امنیت سیاره زمین را تهدید می‌کنند آماده کرده و همیشه گوش به زنگ و آماده است. اگر حین حمله تانوس به زمین او به مدت پنج سال ناپدید نمی‌شد اکنون به عنوان جادوگر اعظم در دنیای سینمای مارول شناخته می‌شد، اما متاسفانه اکنون وانگ، به عنوان جادوگر اعظم شناخته می‌شود.

نیمور 

فرمانروای جزیرهٔ افسانه‌ای آتلانتیس

نیمور مک‌کنزی (Namor the Sub-Mariner) پادشاه سرزمین آتلانتیس بوده و با هیولاهای دریایی در ارتباط است. او یکی از اعضای گروه ایلومیناتی است که همواره با بسیاری از برنامه‌ها و ایده‌های این گروه مخالفت داشته است. مثلا وقتی که همه گروه موافق تبعید هالک به فضا بودند، او با این تصمیم مخالفت کرد. جالب است بدانید که موقع تاسیس گروه ایلومیناتی، از بلک پنتر هم دعوت شد تا به این گروه بپیوندد اما تیچلا موافقت نکرد و باور داشت که تصمیمات این گروه می‌تواند اشتباه باشد. اگرچه نیمور هم تا حدی با نظر تیچلا موافق بود اما نهایتا تصمیم گرفت تا به خاطر منافع سرزمین خود از نزدیک در این تصمیم گیری‌ها دخیل باشد و معتقد بود که این کار بهتر است.

بلک بولت 

رهبر گروه ناانسان هاـ Inhumans

بلک بولت (Black Bolt) رهبر گروه Inhumans یا ناانسان‌ها است. این نژاد که در واقع ساکن زمین هستند، نتیجه آزمایشات نژاد کری (kree) روی انسان‌ها به حساب می‌آیند. بلک بولت هم عضو خاندان سلطنتی بوده و پادشاه این نژاد است. جالب است بدانید که صدای بلک بولت به حدی بلند و آسیب زننده است که او اکثرا حتی یک کلمه هم به زبان نمی‌آورد و در حقیقت به کمک همسرش ملکه ناانسان‌ها، مدوسا (Medusa)، با بقیه ارتباط برقرار می‌کند.

آقای شگفت‌انگیز (رید ریچاردز)

دانشمند

رید ریچاردز (reed richards) یکی از باهوش‌ترین و مهم‌ترین شخصیت‌های کمیک‌های مارول است و رهبر گروه مشهور چهارشگفت انگیز هم به حساب می‌آید. اگر دنبال یک همتا برای هوش سرشار رید ریچاردز باشید، شاید بتوان از بروس بنر (Bruce Banner) و تونی استارک (Tony Stark) نام برد. اما تفاوت ریچاردز با این دو در این است که ریچاردز علاوه بر هوش سرشار خود از قدرت فیزیکی خوبی هم برخوردار است که به او برتری خاصی می‌دهد. باورش سخت است اما طی یکی از داستان‌های قدیمی، آقای شگفت‌انگیز در یونیورس ایلومیناتی به یک ابرشرور تبدیل شده و حتی مرگ خود را هم جعل می‌کند.

ایلومیناتی در دنیای سینمای مارول 

با انتشار تیزرهای رسمی از سوی استودیو مارول حضور گروه ایلومیناتی در فیلم Doctor Strange in the Multiverse of Madnes تایید شده، اما اکنون سوال‌های زیادی برای طرفداری مارول پیش خواهد آمد. به نظر می‌رسد که گروه ایلومیناتی که در این اثر خواهیم دید، نسبت به کمیک‌ها متفاوت کمی است.

ظاهرا در دنیای سینمایی مارول این گروه از پروفسور ایکس با بازی پاتریک استوارت (Patrick Stewart)، موردو با بازی چیوِیتِل اِجیوفور (Chiwetel Ejiofor)، رید ریچاردز و کاپیتان کارتر با بازی هایلی اتول (Hayley Atwell) تشکیل شده است. همچنین به نظر می‌رسد شخصیتی نورانی که در تریلرها می‌بینیم نیز یکی از اعضای گروه ایلومیناتی، مونیکا رمبو یا کاپیتان مارول باشد. شایعاتی نیز شنیده می‌شد مبنی بر حضور تام کروز (Tom Cruise) به عنوان آیرون من که توسط استودیو مارول رد شد. همانطور که موردو در جدیدترین تیزر دکتر استرنج ۲ از عنوان ایلومیناتی استفاده کرد، به نظر می‌رسد که به جای دکتر استرنج یک نسخه باستانی و قوی از این شخصیت به عنوان استاد هنرهای عرفانی در گروه ایلومیناتی MCU حضور دارد.

حال که استرنج با پاک کردن حافظه مردم دنیا در رابطه با هویت پیتر پارکر، باعث ایجاد تغییر در ساختار واقعیت دنیای خود شده است، جنگی ترسناک به راه افتاده و او اکنون باید به گروهی که وظیفه آن‌ها محافظت از مولتی‌ورس است، جواب پس بدهد.

تا امروز بزرگ‌ترین گروه ابرقهرمانی که استودیو مارول به ما معرفی کرده اعضای انتقام جویان بوده است. اما بعد از اتفاقات فیلم End Game مشخص نیست که تیم بزرگ ابرقهرمانی بعدی چه زمانی معرفی خواهد شد. اگرچه به نظر می‌رسد که با معرفی شدن شخصیت کیت بیشاپ (Kate Bishop) مارول برنامه‌ای جالب برای معرفی گروه انتقام جویان جوان دارد اما باز هم بعید نیست که ایلومیناتی‌ها ابرقهرمانان بزرگ بعدی مارول و جایگزین گروه اونجرز در  فازهای بعد این دنیای سینمایی باشند.

با این حال ممکن است آنچه که در فیلم multiverse of madness از گروه ایلومیناتی می‌بینیم اصلا شبیه به آنچه  که در کتاب‌های کمیک از این گروه منتشر شده است نباشد و مفهومی متفاوت با اعضایی متفاوت را ارائه دهد. نظر شما در رابطه با گروه ایلومیناتی چیست؟ آیا این گروه علاوه بر فیلم دکتر استرنج ۲ در دیگر پروژ‌های دنیای سینمایی مارول حضور خواهند داشت؟

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا