#مهسا_امینی

ممنوعیت دوباره چند مدل از گوشی های شیائومی، اوپو و وان‌پلاس به کشور

به‌روزرسانی: واردات آیفون و سری N و S و Z سامسونگ از این پس با ارز آزاد

ممنوعیت واردات گوشی های شیائومی

گزارش‌ها حاکی از آن است که مدیرکل استاندارد و تایید نمونه سازمان رگولاتوری با ارسال نامه‌ای از وزارت صنعت، معدن و تجارت درخواست ممنوعیت واردات چند مدل از گوشی های هوشمند به کشور را کرده است.

گرشاسب جمشیدنژاد طی نامه‌ای از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواسته تا واردات ۳ مدل از گوشی‌های شیائومی شامل 11T، 11T Pro و وان پلاس 9 ممنوع شود.

ظاهرا این دومین درخواست وی برای ممنوعیت واردات گوشی های برندهای چینی به کشور است؛ چرا که این مقام مسئول چندی پیش نیز با ارسال نامه‌ای از انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی خواسته بود که مشکل تماس سرشماره‌های اضطراری کشور در ۲۳ مدل از گوشی‌هایی که پیشتر مشمول ممنوعیت شده بود را پیگیری کند.

گوشی‌هایی که مشمول ممنوعیت واردات شده‌اند از برندهای اوپو، وان پلاس، نوکیا، ریلمی و Cat هستند و در این لیست همچنین نام یک مدل از تبلت‌های آلکاتل دیده می‌شود.

گزارش‌ها حاکی از آن است که مهلت در نظر گرفته شده برای حل مشکل گوشی‌های مذکور تا سی‌ام آذرماه سالجاری بوده است.

با این حال با توجه به تحریم‌های ایالات متحده برای واردات گوشی به ایران، بسیار بعید به نظر می‌رسد که مشکل سرشماره‌های اضطراری به این سرعت حل شود.

انجمن واردکنندگان موبایل طی انتشار چند رشته توییت اعلام کرده است: «آخرین گزارش همتا اختلاف معناداری را بین واردات و مصرف یکی از مقرون به‌صرفه‌ترین برندهای بازار نشان می‌دهد. مصرف این برند در دی‌ماه ۳۱۶ هزار دستگاه بوده، در حالی که واردات ۲۶۳ هزار دستگاه است. اما ظاهرا اقبال مصرف کننده به این محصولات برای دولت معنایی نداشته و باز هم ممنوعیت واردات برخی از مدل‌های پرتقاضا و مقرون به‌صرفه در دستور کار قرار گرفته است؛ چرا که گرهی که با دست باز می‌شود را چرا می‌خواهند با دندان باز کنند؟ ممنوعیت واردات مدل‌های جدید شیائومی مشتی است نشانه خروار.»

به‌روزرسانی ۲۷ بهمن ۱۴۰۰

بر اساس گزارش انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی، طی مصوبه کارگروه هماهنگی سیاست‌های ارزی و تجاری مقرر شد تهاتر ارز صادرات خشکبار با واردات موبایل بالای سیصد دلار صورت گیرد و از هفته آینده برای صرفا برندها و سری‌های زیر انجام می‌شود:

برند آیفون
سری های N و S و Z سامسونگ

بدین ترتیب برای مدل‌های یاد شده ارز نیمایی تخصیص داده نخواهد شد و این مدل‌ها از این پس با قیمت ارز آزاد (اختلاف ۱۰ تا ۱۵ درصد با ارز نیما) وارد کشور خواهند شد.


guest

3 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا