کدام گوشی‌های شیائومی و نوکیا مشمول ممنوعیت واردات می‌شوند؟| به‌روزرسانی: ممنوعیت ۹ مدل دیگر از گوشی‌های شیائومی برداشته می‌شود

ممنوعیت واردات برخی از گوشی‌ها را گران کرد

گوشی های شیائومی و نوکیا

ظاهرا واردات برخی از گوشی‌های شیائومی و نوکیا به دلیل نبود امکان اتصال به شماره‌های اضطراری کشور ممنوع شده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که سال گذشته، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با ارسال نامه‌ای از شرکت‌های تولیدکننده خواست که استاندارد شماره‌های اضطراری ایران را رعایت کنند، اما به دلیل تحریم‌های آمریکا، ظاهرا این استانداردها رعایت نشده و در گوشی‌های جدید امکان برقرای ارتباط با شماره‌های اضطراری وجود ندارد. بر این اساس اکنون رگولاتوری دستور توقف واردات برخی گوشی‌های شیائومی و نوکیا را صادر کرده است.

همه گوشی‌های موبایل از این قابلیت برخوردارند که کاربر بتواند بدون سیم کارت با شماره اضطراری تماس بگیرد. هر کشور شماره اضطراری خود را دارد؛ مثل شماره ۱۱۰ یا ۱۱۵.

طی سال‌های گذشته که تحریم‌ها علیه ایران شدت نگرفته بود و برندها به شکل رسمی در ایران فعالیت می‌کردند، شماره‌های اضطراری ایران روی همه گوشی‌ها فعال بود.

بر این اساس رگولاتوری از وزارت صنعت خواسته تا جلوی ثبت سفارش برخی از مدل‌های برند شیائومی و نوکیا گرفته شود.

در حالی موضوع ممنوعیت واردات برخی از مدل‌های برندهای شیائومی و نوکیا مطرح شده، که این برندها و به‌خصوص شیائومی توانسته سهم خوبی از بازار ایران را به خود اختصاص دهد.

شیائومی و نوکیا

اما لیست گوشی‌هایی که از این پس وارد بازار نخواهند شد به شرح زیر است:

 • برند شیائومی مدل ردمی‌نوت ۱۰
 • برند شیائومی مدل REDMI9C
 • برند شیائومی مدل REDMI9AT
 • برند شیائومی مدل POCOX3
 • برند شیائومی مدل POCOX3 NFC
 • برند شیائومی مدل Redmi Note 9 Pro
 • برند شیائومی مدل Redmi Note 7 Pro
 • برند شیائومی مدل Realme 6 Pro
 • برند شیائومی مدل Realme 7
 • برند شیائومی مدل Realme 7i
 • برند شیائومی مدل Realme 7 Pro
 • برند شیائومی مدل Realme 8 Pro
 • برند شیائومی مدل Realme C21
 • برند نوکیا مدل Nokia 3.4
 • برند نوکیا مدل  Nokia 5.4
 • برند نوکیا مدل  Nokia C20

گزارش‌ها حاکی از آن است که طی روزهای آینده مدل‌های بیشتری به این فهرست اضافه خواهد شد.

اکثر این مدل‌ها از گوشی‌های پرطرفدار و پرفروش بازار هستند که پس لرزه‌های این خبر تاکنون باعث نایاب شدن و بالا رفتن قیمت این مدل‌ها شده است.

در همین راستا انجمن واردکنندگان موبایل اقدام به ارسال نامه‌ای به رییس سازمان رگولاتوری کرده و خواستار تجدید نظر فوری ایشان در رابطه با تصمیم ممنوعیت واردات این گوشی‌ها شده است.

بر این اساس انجمن واردکنندگان موبایل به رگولاتوری پیشنهاداتی ارایه کرده تا به جای ممنوعیت واردات، این مشکل به شکل ساده‌تری حل شود؛ چرا که هم‌اکنون برند شیائومی ۲۵ تا ۳۰ درصد سهم بازار موبایل کشور را در اختیار دارد.

انجمن واردکنندگان موبایل با اشاره به این موضوع که عدم امکان تماس با شماره‌های اضطراری با استفاده از گوشی‌های مذکور به شکل مستقیم و بدون سیم‌کارت که باعث اخذ چنین تصمیمی از سوی نیروی انتظامی و ستاد مدیریت بحران کشور شده را به حق دانسته، اما تاکید کرده است که این موضوع باید از جنبه‌های دیگر هم مورد بررسی قرار بگیرد و یک راه حل منطقی و عملیاتی در نظر گرفته شود تا هم آرامش بازار حفظ شده و هم به تقاضای بالای مصرف کنندگان نسبت به این مدل گوشی‌ها پاسخ داده شود.

در این نامه رییس هیات مدیره انجمن واردکنندگان متذکر شده است کرده که شرایط تحریم‌ها باعث قطع ارتباط مستقیم با برندهای اصلی موبایل شده و به همین دلیل امکان مذاکره یا فروش بی‌واسطه به ایران وجود ندارد و بازرگانان و واردکنندگان از راه‌های سخت تحریم‌ها را دور می‌زنند تا نیاز مصرف کنندگان تامین شود؛ بر این اساس امکان درخواست تغییرات نرم افزاری در این گوشی‌ها به طور رسمی از سوی ایران وجود ندارد.

شیائومی و نوکیا

انجمن واردکنندگان موبایل همچنین تاکید کرده که واردات این برندها برای کشور صرفه اقتصادی دارد و از سوی دیگر طرفداران زیادی در بازار کشورمان دارند به طوری که این برندها سهم ۳۰ درصدی در ایران دارند و ممنوعیت واردات این مدل‌ها باعث بروز مشکلاتی می‌شود و تنش و بحران جدید خلق می‌کند.

انجمن واردکنندگان از رگولاتوری خواسته برای حل این مشکل همکاری کرده و محدودیت‌های به وجود آمده را متوقف کنند. این انجمن پیشنهادات خود را به شرح زیر ارایه کرده است:

دریافت تعهد از بازرگانان برای نصب برچسب روش شماره گیری صحیح سرشماره‌ای اضطراری برای موبایل‌های برندهای مذکور روی جعبه هر گوشی و اطلاع رسانی مناسب در شبکه‌های فروش و شبکه‌های اجتماعی شرکت‌ها برای آگاه سازی مصرف کنندگان تا زمان لغو تحریم‌ها یکی از این پیشنهادات است. همچنین مذاکره با سامانه همتا و همکاری رگولاتوری برای ارسال پیامک اطلاع رسانی به مصرف کننده پس از فعالسازی گوشی با هدف آگاه سازی آنها از روش شماره گیری صحیح شماره‌های ضروری تا زمان لغو تحریم‌ها از دیگر پیشنهادات انجمن واردکنندگان موبایل است. همچنین می‌توان با اپراتورهای کشور به تعامل رسید تا یک راهکار نرم افزار موقتی برای حل بحران موجود ایجاد کرد و از واردات بخش بزرگی از نیاز بازار موبایل کشور جلوگیری کرد تا تنش و نارضایتی در بین مردم و فعالان صنفی به وجود نیاید.

بر اساس گزارش انجمن واردکنندگان، بسیاری از مدل‌هایی که در لیست ممنوعه قرار گرفته‌اند از پیش ثبت سفارش شده‌اند و در راه ورود به کشور هستند و این موضوع می‌تواند آسیب جدی مالی به بسیاری از واردکنندگان وارد کرده و موجب اعتراضات صنفی و بازرگانان و در نتیجه برهم خوردن نظم بازار بشود.

شماره اضطراری ایران طی سال‌‌های گذشته برای برندهایی که نمایندگی رسمی در ایران نداشتند از این طریق برای گوشی‌ها لحاظ می‌شد که معمولا تامین‌کننده‌ها در کشور امارات زمان ثبت سفارش اعلام می‌کردند که برای مثال چند هزار گوشی برای بازار ایران نیاز دارند و این محصولات باید از شماره تماس اضطراری ایران پشتیبانی می‌کردند.

اما از چند سال پیش که تحریم‌ها علیه کشورمان شدیدتر شد، تولیدکنندگان گوشی از آنجا که نگرانی‌هایی در زمینه‌ی ارتباط با ایران دارند و نگران مشکلاتی هستند که در این زمینه برای‌شان به وجود بیاید، از لحاظ کردن یک سری امکانات از جمله شماره تماس‌های اضطراری مربوط به کشور ایران امتناع می‌کنند.

به‌روزرسانی ۱۹ مهر ۱۴۰۰

پیشتر واردات ۱۸ مدل از گوشی‌های شیائومی، ریلمی و نوکیا ممنوع اعلام شد.

اما انجمن واردکنندگان موبایل به تازگی گزارش داده که هفت مدل از گوشی‌های شیائومی، قابلیت تماس با سرشماره‌های اضطراری کشور را پیدا کرده‌اند.

گوشی‌ های شیائومی که رفع مشکل شده‌ و ممنوعیت‌شان برداشته شده مطابق لیست ذیل است:

 • Redmi note 8 (2021)
 • Poco M3 pro 5G
 • Redmi note 10 5G
 • Poco X3 GT
 • Mi 11i
 • Redmi 9a
 • Redmi note 10

گفته می‌شود با برطرف شدن مشکل گوشی‌های مذکور، ورود این مدل‌ها به کشور آزاد خواهد شد.

براساس اعلام انجمن واردکنندگان موبایل، به‌زودی مدل‌های دیگر نیز به‌روزرسانی جدید را دریافت می‌کنند و پس از حل مشکل برقراری تماس با سرشماره‌های اضطراری، ممنوعیت ورود آن‌ها نیز برداشته خواهد شد.

بر این اساس انتظار می‌رود که قیمت مدل‌هایی که در لیست ممنوعه قرار گرفته بود، به رقم قبل برگردد. 

به‌روزرسانی ۱۰ آبان ۱۴۰۰

ممنوعیت واردات ۹ مدل دیگر از گوشی های شیائومی برداشته شد

انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی اعلام کرده که ممنوعیت واردات ۹ مدل دیگر از گوشی های شیائومی که آپدیت نرم‌افزاری را دریافت کرده‌اند برداشته می‌شود.

به گزارش انجمن واردکنندگان موبایل، با به‌روزرسانی جدید، امکان برقراری ارتباط با شماره‌های اضطراری در این گوشی‌ها میسر شده است.

گوشی‌هایی که این به‌روزرسانی را دریافت کرده‌اند به شرح زیر هستند:

Xiaomi Redmi Note 9S

Xiaomi Mi 11 Lite

Redmi Note 10 pro

Xiaomi Poco F3  

Xiaomi Poco X3 Pro

 POCO X3 NFC M2007J20CG

Xiaomi Redmi 9

Redmi Note 8T

Xiaomi Mi 10T Lite

اواسط ماه مهر، به روزرسانی نرم‌افزاری برای ۷ مدل از گوشی‌های شیائومی ارایه و امکان برقراری تماس‌های اضطراری توسط این گوشی‌ها فراهم شد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا