برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
1%
  • 0/10

با تصویب مجلس تعرفه واردات گوشی دو برابر شد | به‌روزرسانی: جزییات وصول حقوق ورودی ۱۲ درصدی گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار

قیمت گوشی افزایش می‌یابد

با تصویب مجلس تعرفه واردات گوشی دو برابر شد | به‌روزرسانی: جزییات وصول حقوق ورودی ۱۲ درصدی گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار ۰ ۰۷ خرداد ۱۴۰۰ اخبار فناوری کپی لینک
آموزش رجیستری گوشی

همانطور که پیشتر هم اعلام شده بود، از اوایل سال ۱۴۰۰ تعرفه واردات گوشی های بالای ۶۰۰ دلار دوبرابر می‌شود و ظاهرا این قانون به تصویب لایحه‌ی بودجه ۱۴۰۰ کمیسیون تلفیق رسیده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که مجلس شورای اسلامی در بررسی‌های خود لایحه‌ی مربوط به دریافت عوارض ورود گمرکی گوشی‌های تلفن همراه بالای ۶۰۰ دلار را تصویب کرده است.

این لایحه که تا پیش از این با کش و قوس‌هایی همراه بود، حالا ظاهرا به تصویب رسیده و از اوایل سال ۱۴۰۰ گوشی‌های موبایل بالای ۶۰۰ دلار مشمول تعرفه واردات دو برابری می‌شود. تعرفه واردات برای گوشی های بالای ۶۰۰ دلار تاکنون ۶ درصد محاسبه می‌شد که با تصویب مجلس شورای اسلامی این رقم به ۱۲ درصد افزایش می‌ٰیابد.

پیشتر اعلام شده بود با تصویب کمیسیون تلفیق این موضوع جنبه‌ی قانونی پیدا می‌کند که ظاهرا به تصویب رسیده و قرار است از ابتدای سال آینده رسما اجرایی شود.

از اوایل تابستان امسال با اعلام ممنوعیت واردات گوشی های بالای ۳۰۰ یورو، موجبات افزایش قیمت گوشی فراهم شد. سپس افزایش تعرفه واردات گوشی های بالای ۶۰۰ دلار در دستور کار قرار گرفت که حالا این موضوع نیز تصویب شده و قرار است از ابتدای سال آینده اجرایی شود.

گوشی های بالای ۶۰۰ دلار شامل موبایل‌های پرچمدار است که به نظر می‌رسد این بار این افزایش تعرفه گوشی های رده بالا و به‌ویژه گوشی های آیفون اپل هدف قرار گرفته تا این بار دوباره با افزایش قیمت روبه‌رو شوند.

به این ترتیب با تصویب افزایش تعرفه واردات گوشی های بالای ۶۰۰ دلار، بالا رفتن قیمت گوشی بعید و دور از انتظار نیست و احتمالا نه تنها تعرفه واردات باعث افزایش قیمت می‌شود بلکه در این میان بازاری که همیشه مستعد نوسان قیمت است و نظارتی روی آن وجود ندارد، شاهد نابسامانی‌هایی نیز خواهد شد.

بر این اساس باید منتظر تغییراتی در بازار موبایل باشیم. نظر شما در این باره چیست؟ به‌نظر شما آیا افزایش تعرفه واردات دردی از آشفته بازار موبایل کشورمان را درمان می‌کند یا باز هم موجب آشفتگی بیشتر این بازار خواهد شد؟

به‌روزرسانی ۷ خرداد ۱۴۰۰| جزئیات وصول حقوق ورودی ۱۲ درصدی گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار

گمرک ایران جزئیات وصول حقوق ورودی ۱۲ درصدی گوشی تلفن همراه وارداتی با ارزش بیش از ۶۰۰ دلار را اعلام کرد.

مدیر کل دفتر بازبینی و حسابرسی گمرک ایران با صدور بخشنامه ای به گمرکات اجرایی کشور با اشاره به بخشنامه اخیر وزارت صنعت،‌ اعلام کرد:

با توجه به اینکه بر اساس قانون بودجه سال جاری میزان حقوق ورودی گوشی تلفن همراه با ارزش بالای ۶۰۰ دلار ۱۲ درصد تعیین شده است،‌ همچنین با توجه به اینکه فرایند ماخذ و تعرفه از فرایند ارزش گذاری منفک شده،‌ لازم است این موضوع توسط کارشناسان کنترل و اقدام شود. همچنین واحد بازبینی بایستی با استخراج مجدد اظهارنامه‌های مربوطه نسبت به کنترل مجدد اظهارنامه‌ها و رعایت قوانین و مقررات مرتبط اقدام کند.

تعرفه واردات گوشی بالای ۶۰۰ دلار

 
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments