#مهسا_امینی

فیلتر گوگل پلی استور را از دسترس خارج کرد

فیلتر گوگل پلی استور

پس از فیلتر اینستاگرام و واتساپ، از ساعاتی پیش بزرگ‌ترین فروشگاه نرم‌افزاری اندرویدی، گوگل پلی برای کاربران ایرانی غیرقابل دسترس شده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های داخلی، فیلترینگ فروشگاه پلی استور گوگل در پی حذف برنامه روبیکا از این فروشگاه نرم‌افزاری صورت گرفته است.

البته باید به این نکته اشاره کنیم که از ابتدای فیلترینگ گسترده شبکه‌های اجتماعی محبوب و پرطرفدار اینستاگرام و واتساپ، اگرچه پلی استور گوگل قابل دسترس بود، اما عملا امکان دانلود هیچ نرم‌افزار یا اپلیکیشنی از آن وجود نداشت.

با این حال علاوه بر فیلترینگ فروشگاه گوگل پلی، سرویس‌ FireBase گوگل نیز از دسترس خارج شده که به این ترتیب امکان دریافت پیامک و اعلان نرم‌افزارهایی مانند روبیکا و پیام‌رسان‌های دیگر ایرانی وجود ندارد و کاربران باید برای دریافت نوتیفیکیشن، روی گوشی خود فیلترشکن فعال کنند.

پیشتر به موضوع فیلتر شبکه‌های اجتماعی و ضرر و زیان جبران‌ناپذیری که این اقدامات متوجه کاربران کرده، پرداختیم؛ این موضوع بسیاری از کسب و کارها و استارتاپ‌های بزرگ و کوچک را تحت تاثیر قرار داده و به نظر می‌رسد موج فیلترینگ هر روز در حال گسترده‌تر شدن است و به این ترتیب می‌توان پیش‌بینی کرد که چه بلایی بر سر کسب و کارها خواهد آمد؛ از ضرر و زیان‌های مالی تا تعدیل نیرو و ورشکستگی بسیاری از کسب و کارها که در نهایت نتیجه‌ای جز بدتر شدن اوضاع اقتصادی جامعه را در پی نخواهد داشت.

از سوی دیگر اپلیکیشن‌های اینستاگرام و واتساپ از فروشگاه‌هایی مثل مایکت هم حذف شده‌اند، این در حالی است که بسیاری از کاربران همچنان امیدوار به رفع فیلتر این اپ‌های کاربردی و محبوب بودند؛ چرا که نه فقط چنین اپلیکیشن‌هایی برای بسیاری جنبه سرگرمی دارد، بلکه بسیاری از مردم از این راه کسب درآمد می‌کنند.


guest

7 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا