#مهسا_امینی

نامزدهای جوایز فیلم بفتا 2021 معرفی شدند؛ سنت‌شکنی زنان

Nomadland و Rocks پیشتاز بیشترین نامزدی هستند

نامزدهای جوایز فیلم بتا 2021

آکادمی هنرهای فیلم و تلویزیون بریتانیا با برگزاری یک لایو استریم نامزدهای جوایز فیلم بفتا 2021 را معرفی کرده است.

وقتی نامزدهای بفتای سال گذشته معرفی شدند، موجی از اعتراض توسط کاربران فضای مجازی به راه افتاد. آن‌ها معتقد بودند داوران مراسم دست‌اندرکاران و بازیگران رنگین‌پوست را نادیده گرفتند. به منظور نشان دادن اعتراض هم هشتگ BaftaSoWhite در شبکه‌های اجتماعی به وجود آمد. نتیجه‌ی چنین اتفاقاتی، بازبینی‌های مختلف و تغییر بسیاری از قوانین و مقررات بوده است؛ تغییراتی که امروز نتیجه‌اش را می‌بینیم.

آکادمی هنرهای فیلم و تلویزیون بریتانیا به واسطه‌ی برگزاری یک مراسم زنده نامزدهای جوایز فیلم بفتا 2021 را معرفی کرده است. تعداد رنگین‌پوستان حاضر در میان نامزدهای بخش‌های مختلف به قدری زیاد است که می‌توان گفت تنوع نژادی نامزدها به بالاترین میزان خود در تاریخ مراسم بفتا رسید. در ضمن، فیلم‌های Nomadland و Rocks هر کدام در هفت رشته‌ی مختلف نامزد شده و از این لحاظ بهترین عملکرد را در میان تمامی فیلم‌ها داشته‌اند. Nomadland درباره‌ی زنی است که تمامی اموالش را فروخته و پس از خرید یک ون، سفری را در آمریکا آغاز می‌کند تا شاید بتواند شغل مورد نظرش را بیابد. ساخته‌ی جدید کلویی ژائو (Chloe Zhao) تا به اینجای کار عملکرد فوق‌العاده‌ای در فصل جوایز داشته است.

Rocks درباره‌ی دختر نوجوانی اهل بریتانیایی است که مادرش، او و برادر کوچکتر را در کودکی در خیابان رها می‌کند. با رخ دادن چنین اتفاقی، پروتاگونیست قصه باید تمام تلاش خود را به کار بگیرد تا مشکلات را یکی پس از دیگری حل کند. از دیگر آثاری که نامشان در میان نامزدهای جوایز فیلم بفتا 2021 می‌درخشد می‌توان Minari ،Mank ،The Father و Promising Young Woman را نام برد که هر کدام شش نامزدی را به دست آورده‌اند. دو فیلم The Dig و Mauritanian هم با کسب پنج نامزدی در رتبه‌ی سوم لیست قرار گرفته‌اند. در ضمن، امسال از میان شش نامزد بخش بهترین کارگردانی، چهار نفرشان زن هستند که اتفاقی بی‌سابقه به شمار می‌رود. در ادامه می‌تواند نامزدهای هر رشته را به صورت کامل مشاهده کنید:

بهترین فیلم

  • The Father
  • The Mauritanian
  • Nomadland
  • Promising Young Woman
  • The Trial Of The Chicago 7

بهترین بازیگر نقش اصلی زن

  • بوکی باکرای (Bukky Bakray) – Rocks
  • ردها بلنک (Radha Blank) – The Forty-Year-Old Version
  • ونسا کربی (Vanessa Kirby) – Pieces Of A Woman
  • فرانسس مک‌دورمند (Frances Mcdormand) – Nomadland
  • ونمی موساکو (Wunmi Mosaku) – His House
  • آلفر وودارد (Alfre Woodard) – Clemency

بهترین بازیگر نقش اصلی مرد

  • ریز احمد (Riz Ahmed) – Sound Of Metal
  • چادویک بوزمن (Chadwick Boseman) – Ma Rainey’s Black Bottom
  • آداش گوراو (Adarsh Gourav) – The White Tiger
  • آنتونی هاپکینز (Anthony Hopkins) – The Father
  • مدس میکلسن (Mads Mikkelsen) – Another Round
  • طاهر رحیم (Tahar Rahim) – The Mauritanian

بهترین بازیگر نقش مکمل زن

  • نیامه الگر (Niamh Algar) – Calm With Horses
  • کوثر علی (Kosar Ali) – Rocks
  • ماریا باکالووا (Maria Bakalova) – Borat Subsequent Moviefilm
  • دومینیک فیش‌بک (Dominique Fishback) – Judas And The Black Messiah
  • اشلی مدکیو (Ashley Madekwe) – County Lines
  • یو-یونگ یان (Yuh-Jung Youn) – Minari

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد

  • دنیل کالویا (Daniel Kaluuya) – Judas And The Black Messiah
  • بری کوگان (Barry Keoghan) – Calm With Horses
  • آلن کیم (Alan Kim) – Minari
  • اسلی لودوم جونیور (Leslie Odom Jr) – One Night In Miami…
  • کلارک پیترز (Clarke Peters) – Da 5 Bloods
  • پاول راچی (Paul Raci) – Sound Of Metal

بهترین ستاره‌ی نوظهور

  • بوکی باکرای (Bukky Bakray)
  • کونراد خان (Conrad Khan)
  • کینگزلی بن-ادیر (Kingsley Ben-Adir)
  • مورفید کلارک (Morfydd Clark)
  • سوپ دیریسو (Sope Dirisu)

بهترین فیلم بریتانیایی

  • Calm With Horses
  • The Dig
  • The Father
  • His House
  • Limbo
  • The Mauritanian
  • Mogul Mowgli
  • Promising Young Woman
  • Rocks
  • Saint Maud

بهترین فیلم اول نویسنده، کارگردان یا تهیه‌کننده‌ی بریتانیایی:

  • رمی ویکز (Remi Weekes) – His House
  • بن شاروک (Ben Sharrock) و ایرون گورتوبای (Irune Gurtubai) – Limbo
  • جک سیدی (Jack Sidey) – Moffie
  • کلیر ویلسون (Claire Wilson) و تریسا آیکوکو (Theresa Ikoko) – Rocks
  • راس گلس (Rose Glass) و الیور کسمن (Oliver Kassman) – Saint Maud

بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان

  • Another Round
  • Dear Comrades!
  • Les Misérables
  • Minari
  • Quo Vadis, Aida

بهترین مستند

  • Collective
  • David Attenborough: A Life On Our Planet
  • The Dissident
  • My Octopus Teacher
  • The Social Dilemma

بهترین انیمیشن

  • Onward
  • Soul
  • Wolfwalkers

بهترین کارگردان

  • توماس وینتربرگ (Thomas Vinterberg) – Another Round
  • شنون مورفی (Shannon Murphy) – Babyteeth
  • لی آیزاک چانگ (Lee Isaac Chung) – Minari
  • کلویی ژائو (Chloé Zhao) – Nomadland
  • جاسمیلا زبانیک (Jasmila Žbanić) – Quo Vadis, Aida
  • سارا گاونون (Sarah Gavron) – Rock

بهترین فیلمنامه‌ی غیراقتباسی

  • توماس وینتربرگ (Thomas Vinterberg) و توبایس لیندهولم (Tobias Lindholm) – Another Round
  • جک فینچر (Jack Fincher) – Mank
  • امرالد فنن (Emerald Fennell) – Promising Young Woman
  • کلیر ویلسون (Claire Wilson) – Rocks, Theresa Ikoko
  • آرون سورکین (Aaron Sorkin) – The Trial Of The Chicago 7

بهترین فیلمنامه‌ی اقتباسی

  • مویرا بافینی (Moira Buffini) – The Dig
  • کریستوفر همپتون (Christopher Hampton) و فلورین زلر (Florian Zeller) – The Father
  • روری هینز (Rory Haines)، سهراب نوشیروانی (Sohrab Noshirvani) و ام. بی. ترون (M.B. Traven) – The Mauritanian
  • کلویی ژائو (Chloé Zhao) – Nomadland
  • رامین بحرانی (Ramin Bahrani) – The White Tiger

بهترین موسیقی متن

  • ترنت رنزر (Trent Reznor) و آتیکاس راس ( Atticus Ross) – Mank
  • امیل مسری (Emile Mosseri) – Minari
  • جیمز نیوتون هاوارد (James Newton Howard) – News Of The World
  • آنتونی ویلیس (Anthony Willis) – Promising Young Woman
  • آکیتاس راس (Atticus Ross)، ترنت رنزر (Trent Reznor) و جان باتیسته (Jon Batiste) – Soul

بهترین انتخاب بازیگر

  • شاهین بیگ (Shaheen Baig) – Calm With Horses
  • الکسا ال. فوگول (Alexa L. Fogel) – Judas And The Black Messiah
  • جولیا کیم (Julia Kim) Minari
  • لیندزی گراهام آهانونو (Lindsay Graham Ahanonu) و مری ورنیو (Mary Vernieu) – Promising Young Woman
  • لوسی پاردی (Lucy Pardee) – Rocks

بهترین فیلمبرداری

  • شان بابیت (Sean Bobbitt) – Judas And The Black Messiah
  • اریک مسراشمیت (Erik Messerschmidt) – Mank
  • آلوین اچ. کوشلر (Alwin H. Küchler) – The Mauritanian
  • داریوش ولسکی (Dariusz Wolski) – News Of The World
  • جاشوآ جیمز ریچاردز (Joshua James Richards) – Nomadland

بهترین تدوین

  • یورگوس لمپرینوس (The Father-  (Yorgos Lamprinos
  • کلویی ژائو (Chloé Zhao) – Nomadland
  • فردریک ثوراوال (Frédéric Thoraval) – Promising Young Woman
  • میکل ای. جی. نیلسن (Mikkel E.G. Nielsen) – Sound Of Metal
  • آلن بمگارتن (Alan Baumgarten) – The Trial Of The Chicago 7

بهترین طراحی صحنه

  • ماریا جورکویک (Maria Djurkovic) و تاتیانا مک‌دونالد (Tatiana Macdonald) –  The Dig
  • پیتر فرانسیس (Peter Francis) و کتی فیدر استون (Cathy Featherstone) – The Father
  • دونالد گراهام برت (Donald Graham Burt) و ژان پاسکال ( Jan Pascale) – Mank,
  • دیوید کرنک (David Crank) و الیزابت کینان (Elizabeth Keenan) – News Of The World,
  • سارا گرین‌وودد (Sarah Greenwood) و کتی اسپنسر (Katie Spencer) – Rebecca

بهترین طراحی لباس

  • مایکل اوکانر (Michael O’connor) – Ammonite
  • آلیس ببیج (Alice Babidge) – The Dig
  • الکساندرا برن (Alexandra Byrne) – Emma
  • ان راث (Ann Roth) – Ma Rainey’s Black Bottom
  • تریش سامرویل (Trish Summerville) – Mank

بهترین گریم

  • جنی شیرکور (Jenny Shircore) – The Dig
  • پاتریکادهانی (Patricia Dehaney)، ارین کروگر مکاش (Eryn Krueger Mekash) و متیو مانگل (Matthew Mungle) – Hillbilly Elegy
  • ماتیکی آنوف (Matiki Anoff)، لری ام. چری (Larry M. Cherry)، سرجیو لوپز-ریورا (Sergio Lopez-Rivera) و میا نیل (Mia Neal) – Ma Rainey’s Black Bottom
  • کیمبرلی اسپیتری (Kimberley Spiteri) و جیجی ویلیامز (Gigi Williams) – Mank,
  • مارک کولیر (Mark Coulier) –  Pinocchio

بهترین صدابرداری

  •  Greyhound
  • News Of The World
  • Nomadland
  • Soul
  • Sound Of Metal

بهترین جلوه‌های ویژه

  • Greyhound
  • The Midnight Sky
  • Mulan, Sean Faden
  • The One And Only Ivan
  • Tenet, Scott Fisher

بهترین انیمیشن کوتاه بریتانیایی

  • The Fire Next Time
  • The Owl And The Pussycat
  • The Song Of A Lost Boy

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا