برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
1%
  • 0/10

آلت کوین (Altcoin) چیست | چه آینده‌ای در انتظار ارزهای دیجیتال است؟

انواع آلتکوین‌ها

آلت کوین (Altcoin) چیست | چه آینده‌ای در انتظار ارزهای دیجیتال است؟ ۰ ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ مقالات فناوری کپی لینک
آلت کوین altcoin

آلت کوین (Altcoin) به کوین‌هایی اطلاق می‌شود که پس از بیت کوین معرفی شده‌اند و به اصطلاح این کوین‌ها برای جایگزین شدن به جای بیت کوین متولد شدند.

این کوین‌ها ویژگی‌های مشترکی با بیت کوین دارند اما از جهات دیگر با آنها متفاوت هستند. به عنوان مثال، برخی از altcoin ها از سازوکار اجماع متفاوتی برای تولید بلاک یا اعتبارسنجی معاملات استفاده می‌کنند یا آنها با ارایه قابلیت‌های جدید یا اضافی مانند قراردادهای هوشمند یا نوسانات قیمت پایین، خود را از بیت کوین متمایز می‌کنند.

اواخر زمستان سال گذشته (۱۳۹۹) تعداد رمز ارزها به ۹ هزار عدد رسید و آلت کوین‌ها حالا بیش از ۴۰ درصد کل بازار ارزهای رمزنگاری شده را تشکیل می‌دهند و از آنجا که این ارزهای رمز پایه از بیت کوین گرفته شده‌اند، مدل قیمتی آن را دنبال می‌کنند.

آلت کوین (Altcoin) ترکیبی از دو کلمه “alt” و “coin” است و شامل تمام گزینه‌های جایگزین بیت کوین می‌شود. چارچوب اساسی بیت کوین و آلت کوین مشابه است. بنابراین آنها کد و عملکردی به عنوان سیستم‌های نظیر به نظیر دارند یا به عنوان یک کامپیوتر غول پیکر قادر به پردازش همزمان مقادیر زیادی از داده‌ها و معاملات هستند. در برخی موارد، آلت کوین‌ها همچنین با تبدیل شدن به روشی ارزان برای معاملات دیجیتال، درصدد تبدیل شدن به بیت کوین بعدی هستند.

تفاوت بیت کوین با آلت کوین

اما بین این دو رمز ارز تفاوت‌های زیادی وجود دارد.

فلسفه و طراحی بیت کوین معیار توسعه سکه‌های دیگر است. با این حال، اجرای آن کاستی‌های متعددی دارد؛ به عنوان مثال Proof-of-Work (PoW) ، سازوکار اجماعی که برای ایجاد بلوک استفاده می‌شود، انرژی‌بر و بسیار وقت‌گیر است. قابلیت‌های قرارداد هوشمند بیت کوین نیز محدود است.

Altcoins برای ایجاد یک مزیت رقابتی، محدودیت‌های بیت کوین را بهبود می‌بخشد. بر این اساس چندین آلت کوین از روش توافق Proof-of-Stake (PoS) برای به حداقل رساندن مصرف انرژی و زمان لازم برای ایجاد بلوک و اعتبارسنجی معاملات جدید استفاده می‌کنند.

یا اتر به عنوان دومین ارز رمزنگاری شده بزرگ جهان است که به عنوان پرداخت هزینه‌های معامله در قراردادهای هوشمند در Ethereum استفاده می‌شود. Altcoins همچنین به انتقادات سنتی علیه بیت کوین می‌پردازد.

آلت کوین ها با تمایز از بیت کوین، برای خود بازار ایجاد کرده‌اند. به نوبه خود، این موضوع باعث جذب سرمایه گذاران شده است که پتانسیل موجود در آنها را جایگزین بیت کوین می‌دانند. سرمایه گذاران انتظار دارند سود بیشتری کسب کنند زیرا altcoin باعث جذب بیشتر کاربران و افزایش قیمت آنها می‌شود.

انواع آلت کوین

بسته به ویژگی‌ها و سازوکارهای آنها، آلت کوین ها در انواع مختلف عرضه می‌شوند.

آلت کوین های مبتنی بر استخراج

همانطور که از نام آنها مشخص است، این مدل altcoin ها، استخراج می‌شوند. بیشتر altcoins های مبتنی بر استخراج از Proof-of-Work (PoW) (یک سازوکار اجماع غیرمتمرکز است که اعضای یک شبکه را مجبور می‌کند تا برای حل یک معمای ریاضی تلاش کنند تا مانع بازی کسی در سیستم شود. PoW به طور گسترده‌ای در استخراج ارز رمزنگاری شده، برای اعتبار سنجی معاملات و استخراج رمزهای جدید استفاده می‌شود) استفاده می‌کنند، روشی که در آن سیستم‌ها با حل مشکلات دشوار، سکه‌های جدید تولید می‌کنند تا بلوک ایجاد کنند.

آلت کوین altcoin

نمونه‌هایی از آلت کوین‌های مبتنی بر استخراج، لایت کوین، مونرو (Monero) و Zcash هستند.

بیشترین آلت کوین‌ها اوایل سال ۲۰۲۰ در گروه مبتنی بر استخراج قرار گرفتند. گزینه جایگزین altcoin های مبتنی بر استخراج، سکه‌های از قبل استخراج شده است. چنین سکه‌هایی از طریق الگوریتمی تولید نمی‌شوند بلکه قبل از فهرست شدن در بازارهای ارزهای رمزپایه توزیع می‌شوند. یک نمونه از سکه‌های از قبل استخراج شده Ripple’s XRP است.

Stablecoins

تجارت و استفاده از ارز رمزنگاری شده از زمان راه اندازی با نوساناتی همراه بوده است. Stablecoins با متصل کردن ارزش آنها به یک سبد کالا مانند ارزهای فیات، فلزات گران‌بها یا سایر ارزهای رمزپایه، این نوسانات کلی را کاهش می‌دهد. در صورت بروز مشکل در ارز رمزنگاری شده، سبد خرید به عنوان ذخیره‌ای برای بازخرید دارندگان آن عمل می‌کند. قرار نیست نوسانات قیمت Stablecoin ها از یک محدوده‌ی مشخص فراتر رود.

رمزهای امنیتی

رمزهای امنیتی مانند اوراق بهادار معامله شده در بازارهای سهام هستند با این تفاوت که منشأ دیجیتال دارند. رمزهای امنیتی به سهام سنتی شباهت دارند و غالبا نوید سهام به صورت مالکیت یا پرداخت سود سهام به دارندگان را می‌دهند. پیش بینی افزایش قیمت برای این قبیل توکن‌ها یک سرمایه بزرگ برای سرمایه گذاران است. رمزهای امنیتی معمولا از طریق پیشنهادات اولیه سکه یا ICO به سرمایه گذاران ارایه می‌شوند.

آیا Altcoin سرمایه گذاری مناسبی است؟

بازار آلت کوین نوپاست. تعداد آلت کوین‌ها در بازار ارزهای رمزنگاری شده در دهه گذشته به سرعت چند برابر شده و انبوهی از سرمایه گذاران را به خود جلب کرده است.

بازارهای محدود و نبود مقررات باعث ایجاد نوسان در ارزیابی altcoin می‌شود.

مثلا اتریوم را در نظر بگیرید که در اولین ماه از سال ۲۰۱۸ قیمت آن به اوج خود یعنی ۱۲۹۹.۹۵ دلار رسید، اما کمتر از یک ماه بعد به ۵۹۷.۳۶ دلار کاهش یافت و در پایان سال قیمت اتر به ۸۹.۵۲ دلار نزول کرد.

معاملات به موقع می‌تواند سود زیادی را برای تاجران فراهم کند؛ اما یک مشکل وجود دارد؛ بازارهای ارزهای رمزنگاری شده هنوز به بلوغ نرسیده‌اند. علیرغم چندین تلاش، هیچ معیار سرمایه گذاری یا معیار مشخصی برای ارزیابی ارزهای رمزپایه وجود ندارد. در بیشتر موارد، بازار altcoin با گمانه‌زنی‌ها هدایت می‌شود. موارد متعددی از ارزهای رمزپایه از بین رفته‌اند؛ مواردی که نتوانستند به اندازه کافی جذب شوند یا پس از جمع آوری پول سرمایه گذاران به سادگی از بین رفتند، وجود دارد.

بنابراین بازار altcoin به درد سرمایه گذارانی می‌خورد که مایلند ریسک بسیار بزرگ فعالیت در یک بازار غیرمجاز و در حال ظهور را که مستعد نوسان است، بپذیرند. آنها همچنین باید بتوانند فشارهای ناشی از نوسانات شدید قیمت را تحمل کنند. برای چنین سرمایه گذارانی بازارهای ارزهای رمزپایه سود بسیار خوبی را ارایه می‌دهند.

آینده آلت کوین

آلت کوین altcoin

بحث در مورد آینده altcoins و در واقع ارزهای رمزپایه همانند قرن نوزدهم است که تازه دلار عرضه شد. در آن زمان انواع مختلفی از ارزهای محلی در ایالات متحده جریان داشتند؛ هرکدام ویژگی منحصر به فردی داشتند و توسط پشتوانه خاصی پشتیبانی می‌شدند. به عنوان مثال، گواهی‌های طلا با سپرده گذاری طلا در خزانه داری پشتیبانی می‌شدند. بانک‌های محلی نیز ارز خاص خود را صادر می‌کردند که در برخی موارد با ذخیره‌های ساختگی پشتیبانی می‌شد. این تعدد ارزها و ابزارهای مالی به موازات وضعیت فعلی در بازارهای آلتکوین است. امروزه هزاران آلت کوین در بازار موجود است که هرکدام ادعا می‌کنند هدف و بازار متفاوتی را در بر دارند.

بعید است وضعیت فعلی بازارهای altcoin در یک ارز رمزنگاری شده یکپارچه شود. اما همچنین این احتمال وجود دارد که بیش از ۱۸۰۰ آلتکوین ذکر شده در بازارهای رمزنگاری باقی نمانند. بازار altcoin آن ارزهایی که کاربرد قوی‌تری دارند و موارد استفاده آنها به‌هم پیوسته است را تحت سلطه خود قرار خواهند داد.

برای سرمایه گذاران که به دنبال ایجاد تنوع در بازارهای رمزنگاری هستند، altcoins راهی ارزان برای گسترش افق دید خود به فراتر از بیت کوین است. تجمع در بازارهای ارزهای رمزپایه بازدهی را به دست آورده که چندین برابر بازده تولید شده توسط بیت کوین است. اما خطراتی در سرمایه گذاری در altcoin وجود دارد که مهمترین آنها نبود مقررات است. بلوغ بازارهای ارزهای رمزنگاری شده احتمالا پیچیدگی و سرمایه بیشتری را در صنعت به وجود می‌آورد و زمینه را برای تنظیم و نوسانات کمتر فراهم می‌کند.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments