پیش ‌بینی بازار ارزهای دیجیتال برای سال ۲۰۲۳

پیش ‌بینی بازار ارزهای دیجیتال برای سال ۲۰۲۳

کاهش قیمت بیت کوین به زیر ۱۰ هزار دلار

پیش بینی بازار ارزهای دیجیتال برای سال ۲۰۲۳ و همچنین برآورد قیمت بیت کوین کار ساده‌ای نیست، زیرا تمایل به سرمایه گذاری در بازار رمزارزها به پایین‌ترین سطح خود نزدیک شده است.

بازار کریپتو برخلاف سال‌های گذشته بازار پر جنب‌وجوشی نیست و به کمترین سطح تعامل خود در تاریخ عرضه‌ی رمزارزها رسیده است. قیمت بیت کوین به شدت افت کرده و شرایط برای یک طوفان سهمگین در سال ۲۰۲۳ فراهم شده است. در این مقاله پیش‌ بینی بازار ارزهای دیجیتال را برای سال آینده میلادی گردآوری کرده‌ایم. این موضوع به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا درک بهتری از سال ۲۰۲۳ داشته باشند و درست تصمیم بگیرند.

سوگیری صعودی در چندین هفته طلایی

اولین پیش‌ بینی از بازار ارز دیجیتال برای سال ۲۰۲۳ این است که قیمت بیت کوین بالاتر خواهد رفت، با هدف پایه ۴۰ هزار دلار که میانگین رقم ۹۰ هفته‌ی گذشته است، البته در این مورد خیلی نمی‌توان امیدوار بود چرا که طی چند ماه گذشته قیمت بیت کوین به شدت با کاهش روبه‌رو شده و رشد این رمزارز خیلی دور از انتظار است.

سال ۲۰۲۰ برای بیت کوین یک سال طلایی بود به‌طوری‌که به بالاترین قیمت خود در طول تاریخ عرضه رسید. این رشد حتی تا سال ۲۰۲۱ هم ادامه پیدا کرد و به بیش از ۶۰ هزار دلار رسید.

پیش بینی بازار ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۳

اما سال ۲۰۲۲ برای این ارز دیجیتال سال خوبی نبود و ارزش آن ۶۰ درصد کاهش یافت. بیت کوین اکنون با قیمت ۱۶۸۰۰ دلار (۱۳۸۰۰ پوند) به فروش می‌رسد که از اوج ۶۴۴۰۰ دلار در نوامبر ۲۰۲۱ کاهش عجیبی را تجربه کرده است. ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال ۱.۶۳ تریلیون دلار کمتر از دسامبر ۲۰۲۱ یعنی درست یک سال پیش است.

به گفته بسیاری از تحلیلگران بازار، این رکود که بسیاری از آن به عنوان “زمستان ارزهای دیجیتال” یاد می‌کنند، می‌تواند بسیار بیشتر از آنچه ابتدا انتظار می‌رفت ادامه یابد. برخی از تحلیلگران کاهش پیش بینی شده قیمت ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۳ را “حمام خون بیت کوین” توصیف کرده‌اند.

از سوی دیگر فروپاشی صرافی FTX اثرات بدی روی بازار رمزارزها گذاشته و سرمایه‌گذاران را به دنبال دارایی‌های ایمن‌تر سوق داده است. سرمایه گذاران در هفته پس از تشکیل پرونده ورشکستگی این صرافی، بیش از ۱۰ میلیارد دلار از دست دادند. به گفته مفسران ارزهای دیجیتال، این دیگر فصل زمستان نیست، یک حمام خون است، زیرا بحران FTX مانند دومینویی بود که آسیب‌های آن بسیاری از شرکت‌ها را دامن‌گیر کرد.

زمستان کریپتو باعث شده است که برخی از معامله گران زیان‌های مالی زیادی را متحمل شوند. این امر به‌ویژه برای به اصطلاح «سرمایه‌گذاران خرده‌فروشی» صادق است؛ افراد عادی، نه متخصصان آموزش‌دیده، که در مورد ارزهای دیجیتال گمانه‌زنی کرده‌اند.

بر أساس گزارش صرافی Bitfinex، ۲.۳ میلیون بیت کوین در صرافی‌های مختلف نگهداری می‌شود که از بالاترین رکورد تاریخ ۳.۱ میلیون در سال ۲۰۲۰ کمتر است. این موضوع نشان می‌دهد که مردم ترجیح می‌دهند رمزارز خود را در این صرافی‌ها نگهداری نکنند.

به گفته تحلیلگران  Bitfinex، نشانه‌ها حاکی از آن است که تعداد قابل توجهی از سرمایه‌گذاران خرد تا مرز خروج کامل از رمزنگاری دلسرد شده‌اند.

کاهش قیمت بیت کوین به کمتر از ۵ هزار دلار

در همین حال، پیش بینی تحلیلگران چارترد از بازار ارزهای دیجتال برای سال ۲۰۲۳ را اینطور اعلام کرده‌اند که قیمت بیت کوین به زیر پنج هزار دلار سقوط می‌کند و از این موضوع به عنوان یکی از غافلگیری‌های بازار یاد کرده و احتمال آن را زیاد دانسته‌اند. این بدان معناست که قیمت این ارز دیجیتال نسبت به قیمت فعلی خود که حدود ۱۷۰۰ دلار است، ۷۰ درصد دیگر کاهش خواهد یافت.

بر این اساس انتظار می‌رود شرکت‌ها و صرافی‌های رمزنگاری بیشتر و بیشتری احتمالا با نقدینگی ناکافی مواجه شوند که منجر به ورشکستگی و کاهش اعتماد سرمایه‌گذاران به دارایی‌های دیجیتال می‌شود.

همه‌ی این‌ اتفاقات ممکن است به کاهش بیشتر قیمت بیت کوین بیانجامد و احتمال می‌رود تا پایان سال آینده قیمت این رمزارز به ۶ هزار دلار برسد.

بازار ارزهای دیجیتال بازاری است که به شدت تحت تاثیر احساسات قرار دارد و هر اتفاق سیاسی، اجتماعی و اقتصادی روی آن تاثیر می‌گذارد و به شکلی کاملا غیرقابل پیش‌بینی اعداد و رقم‌ها به سرعت تغییر می‌کنند.

قیمت بیت کوین و طلا در سال ۲۰۲۳ همگرا می‌شوند

حباب ارزهای دیجیتال به دلیل تشدید شرایط نقدینگی و افزایش نرخ بهره ترکیده است.

به نظر می‌رسد بیت کوین در سال‌های آینده باز هم با کاهش ارزش همراه شود و در کمترین رقم پیش بینی‌ها به ۳ هزار دلار هم سقوط کند.

بر خلاف بیت کوین، ارزش طلا در سال ۲۰۲۲ به شکل عجیبی افزایش یافت و کسانی که سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ به سراغ سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال رفتند حالا دوباره به سوی خرید طلا سوق پیدا کرده‌اند.

قیمت بیت کوین پیش بینی بازار ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۳

پیش‌بینی می‌شود هر اونس طلا به ۲۵۰۰ دلار آمریکا طی سال‌های ۲۰۲۳-۲۴ برسد و انتظار می‌رود قیمت بیت کوین و هم قیمت طلا در محدوده ۳ تا ۴ هزار دلاری زودتر از پیش‌بینی‌ها همگرا شوند.

از آنجایی که ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۳ به کاهش تورم ادامه می‌دهند و خرید طلا در یک رکود جهانی چند برابر می‌شود، قیمت طلا به دلار آمریکا در هر اونس در نهایت با بیت کوین همگرا خواهد شد. سپس، طلا از نظر قیمت از بیت کوین پیشی می‌گیرد و موقعیت خود را به عنوان پول پایه پیشرو برای ارزش گذاری هر چیز دیگری در دنیای بانکداری ذخایر کسری پس می‌گیرد. این موضوع می‌تواند به سرعت اتفاق بیفتد، یا ممکن است چندین سال طول بکشد، اما احتمالا این همگرایی به زودی به واقعیت تبدیل خواهد شد.

پیش بینی بازار رمزارزها در سال ۲۰۲۳ با کاهش قیمت بیت کوین به زیر ۱۰ هزار دلار اتفاقی است که ناگزیر رخ خواهد داد. بر این اساس کاملا منطقی است که سرمایه گذاران و معامله گران باید خود را برای همگرایی قیمت هر دو دارایی بین ۳ تا ۴ هزار دلار در پایان سال ۲۰۲۳ یا زمانی در سال ۲۰۲۴ آماده کنند.

از نوامبر ۲۰۲۱ یعنی مدت مشابه سال قبل، سقوط منفی ۷۵ درصدی بیت‌کوین عجیب و باورنکردنی بود، اما حالا کاهش ۷۵ درصدی ارزش بیت کوین در مقابل افزایش ۷۰ تا ۱۲۰ درصدی قیمت طلا، پیش‌بینی‌ها درباره قیمت بیت کوین را به رقم ۳ تا ۴ هزار دلار می‌رساند.

شاید بهترین راهکار در شرایط فعلی اجتناب از خرید یا فروش بیت کوین برای جلوگیری از ضرر بیشتر در ارزهای دیجیتال است.

این در حالی است که بازار طلا همیشه و به‌خصوص از زمان شیوع و همه‌گیری کووید ۱۰ از سال ۲۰۲۰ به دلیل کمبود فلزات در سطح جهان با افزایش ارزش همراه بوده است.

کلام آخر

شاید این سوال برای‌تان پیش آمده باشد که آیا پیش بینی برای بازار ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۳ که در این مقاله به آن پرداختیم می‌تواند اشتباه باشد؟ برای جواب این سوال باید بگوییم که بله تا حدی می‌توانست اشتباه باشد، در صورتی‌که نه ارزش بیت کوین و نه طلا در سال ۲۰۲۳ کاهش یا افزایش زیادی نداشته باشند و رکود اقتصادی محقق نشود. در این صورت ممکن است تا دو یا سه سال دیگر همگرایی قیمت طلا و ارزهای دیجیتال صورت نگیرد.

بسیاری ترجیح می‌دهند روی یک برنده اثبات شده در طول تاریخ سرمایه‌گذاری کنند مثل طلا که از گذشته‌های دور وجود داشته و به عنوان نوعی ثروت و پول پذیرفته شده و می‌توان از طلا به عنوان تزیینات استفاده کرد، همچنین برای کاربردهای الکترونیکی و صنعتی این فلزات بسیار مهم هستند. بنابراین، طلا به راحتی بیت کوین را برای نگهداری بلندمدت شکست می‌دهد.

پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که افزایش قیمت طلا به رقم ۵ یا حتی ۱۰ هزار دلار در طول زمان قطعی است. تنها سوال این است که این اعداد چه زمانی مشخص خواهند شد. به یاد داشته باشید، طلا در سال ۱۹۷۰ با قیمت ۵۰ دلار در هر اونس و ۲۷۵ دلار در سال ۲۰۰۱ معامله شد و امروز این فلز با ارزش به قیمت ۱۷۵۹ دلار معامله می‌شود که تنها یک پله موقت به سوی ارقام بالاتر در آینده‌ای نه چندان دور است. بحث ما این است که برای محافظت از ثروت خود در برابر کاهش ارزش دلار، روی طلا حساب کنیم، نه بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا