نیمی از معاملات بیت کوین در بازار جعلی است

گول حجم معاملات بازار ارزهای دیجیتال را نخورید

نیمی از معاملات بیت کوین در بازار جعلی است تیم سرگرمی ۰ ۱۳ شهریور ۱۴۰۱ اخبار فناوری
رمز ارز معاملات جعلی بیت کوین ارزهای دیجیتال

تجزیه و تحلیل جدید مجله فوربس از ۱۵۷ صرافی رمزارز نشان می‌دهد که ۵۱ درصد از حجم معاملات روزانه بیت کوین احتمالا جعلی است.

در بازار نوظهور ارزهای دیجیتال که کمتر از ۱۰ هزار توکن وجود دارد، بیت کوین ۴۰ درصد از یک تریلیون دلار دارایی ارزهای دیجیتال موجود را تشکیل می‌دهد.

بیت کوین در میان ارزهای رمزپایه پیشرو است. طبق گزارش گروه سرمایه گذاری دیجیتال نیویورک، حدود ۴۶ میلیون نفر آمریکایی اقدام به خرید این رمز ارز کرده‌اند و تعداد زیادی از سرمایه گذاران نهادی و شرکت‌ها در حال ورود به این بازار هستند.

اما آیا می‌توانید به آنچه که صرافی‌های رمزارز یا کارگزاری‌های الکترونیکی در مورد تجارت در مهمترین ارز دیجیتال گزارش می‌دهند اعتماد کنید؟

یکی از رایج‌ترین انتقادات به بیت کوین، معاملات جعلی و نظارت ضعیف بر صرافی‌ها است. کمیسیون معاملات کالا ایالات متحده، تجارت جعلی در حوزه‌ی ارزهای دیجیتال را اینگونه تعریف می‌کند: «ورود به معاملات یا ادعای وارد شدن به معاملات برای نشان دادن این که خرید و فروش انجام شده است، بدون اینکه متحمل ریسک بازار یا تغییر موقعیت معامله‌گر در بازار شود».

دلیل اینکه برخی از معامله گران به تجارت جعلی می‌پردازند این است که حجم معاملات یک دارایی را افزایش ‌دهند تا ظاهر محبوبی از آن را به نمایش بگذارند. در برخی موارد، ربات‌ها این معاملات جعلی را در توکن‌ها انجام می‌دهند و حجم یک سری معاملات را افزایش می‌دهند، در حالی که در همان زمان افراد پشت پرده چنین معاملاتی، قیمت را بالا می‌برند. تجارت جعلی به نفع صرافی‌ها است زیرا به آنها اجازه می‌دهد حجم بیشتری از معاملات نسبت به آنچه که واقعا در حال انجام است، به نظر برسند و به طور بالقوه تجارت قانونی‌تر را تشویق می‌کند.

جالب است بدانید که هیچ روشی برای محاسبه حجم روزانه بیت کوین، حتی در میان معتبرترین شرکت‌های تحقیقاتی این صنعت، وجود ندارد. به عنوان مثال، تا زمان نگارش این مقاله، CoinMarketCap آخرین معاملات ۲۴ ساعته بیت کوین را ۳۲ میلیارد دلار، CoinGecko را ۲۷ میلیارد دلار، Nomics  را ۵۷ میلیارد دلار و Messari را ۵ میلیارد دلار اعلام کرده است.

به این چالش‌ها، نگرانی‌های مداوم در مورد پرداخت بدهی صرافی‌های کریپتو را اضافه کنید چنانچه که هنوز ورشکستگی‌های زیادی در صرافی‌ها وجود دارد.

بر اساس تحقیقات فوربس در مورد اکوسیستم کریپتو با استفاده از داده‌های سال ۲۰۲۱، این مجله ۶۰ صرافی برتر را در ماه مارس رتبه‌بندی کرد و به بررسی چند سوال مهم درباره‌ی بازارهای معاملات بیت کوین پرداخت:

بیت کوین کجا معامله می‌شود؟

روزانه چقدر بیت کوین معامله می‌شود؟

بیت کوین چگونه معامله می‌شود؟

فوربس ۱۵۷ صرافی رمزارز را در سراسر جهان ارزیابی کرد. بر این اساس مشخص شد:

بیش از نیمی از کل حجم معاملات گزارش شده در بازار ارزهای دیجیتال احتمالا جعلی یا غیراقتصادی است. فوربس تخمین می‌زند که حجم روزانه جهانی بیت کوین برای صنعت در ۱۴ ژوئن (۲۸ خرداد) ۱۲۸ میلیارد دلار بوده است؛ این میزان ۵۱ درصد کمتر از ۲۶۲ میلیارد دلاری است که با جمع آوری مجموع حجم گزارش شده از منابع متعدد به دست می‌آید.

به این ترتیب چنین اقداماتی موجب اختلال در بازارهای رمزنگاری می‌شوند و مشکلاتی را ایجاد می‌کنند. صرافی‌های بزرگ ایالات متحده از این ابزارها یا قراردادها در هیچ یک از معاملات خود استفاده نمی‌کنند. با این حال، برخی از صرافی‌ها از این روش‌ها به‌عنوان راه‌هایی برای ایجاد نقدینگی مصنوعی دلار آمریکا در پلت‌فرم‌های خود استفاده می‌کنند.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا