فناوری‌هایی که ما را سال ۲۰۲۲ به سمت متاورس هدایت می‌کنند

از ارزهای دیجیتال تا هوش مصنوعی

metaverse متاورس

متاورس واژه‌ی جدیدی است که عصر تازه‌ای را پیش روی ما باز کرده است و به لطف آن می‌توانیم تجربیاتی در فضای مجازی داشته باشیم که تا پیش از این غیرممکن بود.

با وجود هیجان‌انگیز بودن پروژه‌ی متاورس، اما نگرانی‌هایی نیز در رابطه با مشکلات و تاثیراتی که ممکن است این فناوری بر کاربران، محیط‌ زیست و جامعه داشته باشند، وجود دارد. با درک این نگرانی‌ها، کسب‌وکارها می‌توانند راه‌های جدیدی برای جلوگیری از خسارت به محیط زیست و جامعه به کار گیرند تا اقتصاد دیجیتال را شکوفا کنند.

علاوه بر این، درک این فناوری‌ها مهم است؛ زیرا توسعه روش‌های پیشرفته‌تر برای استفاده در پروژه‌های متاورس، می‌تواند روش مقرون‌به‌صرفه‌تری نسبت به طراحی و توسعه اپلیکیشن به شمار برود. بر این اساس صاحبان مشاغل باید آگاه باشند که هنگام برنامه ریزی برای اقدامات بعدی خود، باید روی چه چیزی تمرکز کنند.

کسب‌وکارها همچنین باید بدانند که با تکامل چشم‌انداز متاورس، ماهیت محتوا نیز تغییر خواهد کرد. ایجاد استراتژی‌های بازاریابی محتوای با کیفیت با در نظر گرفتن محیط‌های مجازی و همه‌جانبه، با پیشروی این صنعت ضروری است.

بلاک چین و ارزهای دیجیتال

ارایه حس امنیت با ایجاد یک شبکه بسیار امن و قرار گرفتن در صدر فهرست فناوری‌هایی که این پلتفرم انقلابی را شکل می‌دهند، تنها با ادغام بلاک‌چین و ارز دیجیتال در متاورس ممکن می‌شود.

بلاکچین و ارزهای دیجیتال می‌توانند به طور بالقوه افراد را برای کار در متاورس تشویق کنند. با توجه به اینکه شرکت‌های بیشتری ایده کار از راه دور را در نظر می‌گیرند، ممکن است در آینده شاهد ارائه مشاغل مرتبط با متاورس باشیم.

فناوری‌های AR/VR

فناوری‌های واقعیت افزوده و واقعیت مجازی به عنوان یک وسیله‌ی مهم برای وارد شدن به دنیای متاورس عمل می‌کنند، زیرا آنها در مرکز قرار دارند و نحوه استفاده مردم از آن‌ها به عنوان نقطه ورود به دنیای مجازی به شمار می‌رود.

متاورس

با پیشرفت‌های جدیدی که در توسعه تجهیزات VR اتفاق افتاده، احتمالا تجربه متاورس را در جهت شبیه‌سازی فیزیکی گسترش می‌دهد. با توجه به تطبیق پذیری مفهوم Metaverse، می‌توان انتظار داشت که شرکت‌های مرتبط با متاورس بیشتری به زودی در جهت توسعه تجهیزات AR و VR سرمایه گذاری کنند.

مدل سازی سه بعدی

ادغام فناوری‌های پیشرفته، متاورژن را تا حد زیادی شکل می‌دهد. به عنوان مثال، ساخت مدل‌های سه بعدی از انسان و حضور در دنیای مجازی، نمونه‌ی تازه‌ای از تعامل انسان با دنیای مجازی به شمار می‌رود.

به تازگی یک عروسی مجازی در متاورس برگزار شد؛ زیرا این زوج می‌خواستند از محدودیت‌های مرتبط با ویروس کرونا در بزرگ‌ترین روز زندگی خود اجتناب کنند. بر این اساس می‌توان دید که چگونه با ساخت مدل سه‌بعدی و ایجاد آواتارهای دیجیتالی، این زوج توانستند یک مراسم عروسی را با حضور سه هزار نفر مهمان برگزار کنند.

هوش مصنوعی

با مطرح شدن مفهوم متاورس، نام بزرگ دیگری در فهرست فناوری‌های برتر شکل‌دهنده متاورس، هوش مصنوعی (AI) است که فناوری مهمی به شمار می‌رود که در پشت صحنه به عنوان جادو عمل خواهد کرد.

تحت عنوان برترین فناوری‌هایی که متاورس را شکل می‌دهند، هوش مصنوعی در Metaverse می‌تواند برای ساخت شخصیت‌های مختلف  استفاده شود. با توانایی‌های پردازشی هوش مصنوعی، افراد را می‌توان در فضاهای سه‌بعدی قرار داد تا مکالمات واقعی با کاربران را امکان‌پذیر کند یا می‌توان از آنها برای انجام کارهای خاص دیگر استفاده کرد. هوش مصنوعی همچنین می‌تواند کاربر خود را قادر سازد به چندین زبان مختلف مکالمه کند.

IoE

IoE یا internet of every things واژه‌ای است که علاوه بر ارتباط بین اشیاء یا دستگاه‌ها، ارتباطات بین افراد و ماشین‌ها و افراد با افراد به‌واسطه ابزارهای فناوری را شامل می‌شود.

با ادغام یکی دیگر از فناوری‌های نسل بعدی در فهرست فناوری‌های برتر شکل دهنده متاورس، می‌توانیم سیستم‌های XR و متاورس خود را با داده‌ها و تعاملات مربوط به کاربر تغذیه کنیم. اینترنت همه چیز (IoE) کاربر را قادر می‌سازد تا سیستم‌های دیگر را فراتر از سیستم XR ما کنترل کند و در عین حال از محدودیت دستورات صوتی با استفاده از دستیارهای مجازی اجتناب کند.

متاورس

انسان‌های دیجیتال

سطح جدیدی از فناوری شامل نقش برجسته‌ای برای انسان‌های دیجیتال می‌شود؛ NPC ها (شخصیت‌های غیرقابل بازی) و دستیاران مجازی متاورس هستند. طبق گزارش گارتنر در سال ۲۰۲۱، این فناوری در ۱۰ سال آینده بهترین سناریو برای XR خواهد بود.

در حال حاضر، شرکت‌هایی مانند UNEEQ وجود دارند که به این نوع فناوری پرداخته‌اند. الکسا یا کورتانا از این مدل‌ها به شمار می‌روند که دستیار دیجیتالی نامیده می‌شوند و می‌توانند در بسیاری از موارد اطلاعات مهمی در هر موردی که نیاز داریم به ما بدهند و در نتیجه تجربه‌ای راحت‌تر برای افراد ایجاد کنند.

0 0 آراء
امتیاز مطلب


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا