شخصیت های دنیای سینمایی مارول

دسته بندی شخصیت های دنیای سینمایی مارول | MCU

یکی از یکی هیجان‌انگیزتر!

دسته بندی شخصیت های دنیای سینمایی مارول | MCU سعید امینی فر ۱ ۳۰ آذر ۱۴۰۱ مارول

 شخصیت های دنیای سینمایی مارول به دسته بندی‌های متفاوتی تقسیم می‌شوند که در کنار هم قرار گرفتن ‌آن‌ها باعث خلق جهانی زیبا و منحصر به فرد می‌شود. 

با وجود ۳۰ فیلم، ۸‌ سریال و ۲ عنوان ویژه‌ای که توسط استودیو مارول منتشر شده، می‌توان گفت که دنیای سینمایی مارول (MCU) بزرگ‌ترین داستان سینماتیک تاریخ را به خود اختصاص می‌دهد. این داستان به ژانر‌ها و بخش‌های مختلفی تقسیم شده تا شاهد سیل عظیمی از ابرقهرمانان و ابرشرورها بر روی پرده نقره‌ای باشیم.

بعد از جریانات مربوط به سنگ‌های ابدیت، استودیو مارول (Marvel Studios) بدون فوت وقت مسیر داستان را به سمت مولتی‌ورس (Multiverse) تغییر داد، که با این تصمیم شاهد شخصیت‌ها و مکان‌های جدیدی بودیم که به MCU اضافه شدند.

هنگامی که فاز ۴ MCU تقریبا به اواخر خود رسیده بود، با نگاهی دقیق‌تر به جریاناتی مثل بازگشت بسیاری از شخصیت‌ها به داستان و گردش در نقاط جدید کهکشان، شاهد زمینه سازی‌ برای ساخت یک فاز جدید تحت عنوان مولتی‌ورس ساگا بودیم.

قبل از وارد شدن به جریانات مولتی‌ورس، تقریبا تمامی عناوینی که منتشر شدند با یکدیگر کاملا مرتبط بودند، اما حال شاهد این هستیم که MCU به بخش‌های مجزایی دسته بندی شده که احتمالا قرار است داستان آن‌ها برای عناوین مورد انتظار Avengers: Kang Dynasty و Avengers: Secret Wars در کنار یکدیگر قرار بگیرد.

در اینجا نگاهی به ۸ دسته بندی از شخصیت های دنیای سینمایی مارول خواهیم داشت.

۱- شاخه فضا (MCU Cosmic)

 اگر شما بر روی زمین نباشید پس در خارج از کهکشان‌ها قرار دارید. بسیاری از شخصیت‌های درون این بخش، ماجراجویی خود را از روی زمین آغاز کردند اما در ادامه به فضا راه یافتند تا داستان خود را در میان ستاره‌ها ادامه دهند. سنگ بنای این شاخه از همان اوایل فاز ۱ MCU گذاشته شد، جایی که ثور (Thor) به عنوان پلی میان زمین و مکان‌هایی در ورای اتمسفر زمین قرار گرفت. در حقیقت، ثور اولین کاراکتری است که ۴ عنوان انحصاری مخصوص به خود را در MCU دارد و شخصیت‌هایی مانند والکری (Valkyrie)، کورگ (Korg)، زئوس (Zeus) و همچنین عشق و ابدیت را به ما معرفی کرد که این فرنچایز به یک داستان و سفر کامل تبدیل شود. هنگامی که ثور اولین آجر را از سنگ بنای شاخه فضا در MCU قرار داد اینبار نوبت نگهبانان کهکشان (Guardians of the Galaxy) بود که به صورت گروهی در فضا بگردند و تعداد زیادی از سیاره‌های جدید را به مخاطبان نشان دهند. به نظر این سنت در Guardians of the Galaxy Vol 3 نیز ادامه خواهد داشت و شخصیت‌های بیشتری از کمیک‌های مارول مانند آدام وارلاک (Adam Warlock) نیز به داستان اضافه خواهند شد.

آخرین گروه فضایی که به MCU معرفی شدند، جاودانگان (The Eternals) بودند. برخلاف حضور بسیار طولانی این گروه بر روی زمین و تاثیرات آن‌ها بر روی اتفاقاتی که روی این سیاره افتاده است، ما در انتهای فیلم شاهد این هستیم که این گروه به اعماق فضا می‌روند تا پاسخگوی اشتباهاتی که انجام داده‌اند باشند و همچنین افراد بیشتری شبیه خود پیدا کنند. گرچه در این قسمت نمی‌توان از یکی از شناخته شده‌ترین ابرشرورهای مارول که سفر خود را از فضا به درون فیلم آغاز کرد گذشت، شخصیت تانوس (Thanos) که یکی از مهم‌ترین کاراکترهای دنیای مارول به حساب می‌آید. در نهایت به نیک فیوری (Nick Fury) و کاپیتان مارول (Captain Marvel) می‌رسیم که به طرز معناداری کار خود را از یک سفر فضایی ساده شروع کردند، اما اکنون شاهد آن هستیم که این دو در جلو و مرکز نیروی دفاع از زمین در مقابل حملات احتمالی از فضا قرار دارند.

فیوری و کارول دنورز (Carol Danvers) در خط مقدم اعضای تیم فضایی MCU به شمار می‌آیند و در بهار و تابستان سال ۲۰۲۳ در عنوان‌های The Marvels و Secret Invasion به ماجراجویی‌های بیشتری خواهند پرداخت. مونیکا رمبو (Monica Rambrau) نیز بعد از گذر کردن از اتفاقات مربوط به Westview، توسط فیوری فراخوانده شده تا در میان جنگ بین کهکشان‌ها ایفای نقش کند.

۲- فراطبیعی‌ها (MCU Supernatural)

در میان دسته‌بندی شخصیت های دنیای سینمایی مارول این جدیدترین شاخه MCU با کمترین تعداد اعضا است. ستاره این تیم که به صورت زیرکانه‌ای در فیلم Eternals معرفی شد به احتمال زیاد Blade است. شخصیت Blade به همراه دین ویتمن (Dane Whitman) که هنوز تازه‌کار محسوب می‌شود، به نظر می‌آید که تیم پسران نیمه شب را برای انجام عملیات‌های مخفیانه تشکیل خواهند داد و اینگونه راه خود را به درون شاخه فراطبیعی‌ها از مارول باز می‌کند.

مون نایت (Moon Knight) اولین پروژه معرفی شده برای این شاخه بود و بعد از انتشار، توجه بسیاری از مخاطبین به سمت این شخصیت یعنی مارک اسپکتور (Marc Spector)‌ جلب شد. اما با توجه به اتفاقات قسمت پایانی سریال Moon Knight بنظر نمی‌رسد که این شخصیت تا قبل از انتشار فصل دوم این سری، در جای دیگری حضور پیدا کند. شخصیت بعدی اولین ارائه ویژه مارول یعنی گرگینه (Werewolf) در نقش Jack Russell و دوست او هیولای مرداب (Swamp Monster) در نقش Man Thing است. تمرکز مارول بر روی این هیولاهای عجیب و غریب کلاسیک یعنی خوناشام (Blade)، مومیایی (Moon Knight)، شوالیه (Dane Whitman)، گرگینه (Jack Russell) و هیولای مرداب (Swamp Monster)، این شاخه از MCU را بسیار جالب توجه کرده است. با توجه به وجود چنین شخصیت ‌های عجیب و غریبی در این شاخه، می‌توان انتظار داشت که محبوبیت این گروه در رده بندی MCU مانند نگهبانان کهکشان به سرعت افزایش یابد یا حتی بالاتر از آنان قرار گیرد.

۳- انتقام‌جویان (MCU Avengers)

دسته انتقام‌جویان اساسی‌ترین شاخه فرنچایز MCU است. در میان ۸ شاخه متفاوت در دسته‌بندی شخصیت‌ های دنیای سینمایی مارول این همان شاخه‌ای است که همه چیز از آن شروع شد و بیشترین تغییر و تحول را نیز در میان شاخه‌های دیگر به خود دید. یکی از نفراتی که تقریبا از ابتدای شروع MCU حضور پیوسته در آثار این استودیو داشته است، بروس بنر (Bruce Banner) یا همان هالک (Hulk) بوده. خیلی از طرفداران منتظر بودند که ببیند بعد از اتفاقات Avengers: Endgame و بشکنی که توسط هالک زده شد و همه چیز به حالت اول بازگشت و باعث آسیب شدیدی به او شد، چه اتفاقی برای او در ادامه راه خواهد افتاد؟ اما بعد از دیدن او به عنوان بخشی از معارفه و ورود شانگ چی (Shang Chi) به شاخه انتقام‌جویان و ایفای نقش در عنوان She-Hulk، همچنان می‌توان گفت که این هیولای عصبانی اما دوست داشتنی، هنوز هم یکی از کاپیتا‌ن‌های این تیم است. وانگ (Wong) و کاپیتان مارول هم اعضای دیگر این گروه هستند، اما بین آن‌ها تقسیم وظایف صورت گرفته، به طوری که یکی از آن‌ها فعالیت‌های انتقام‌جویان را انجام می‌دهد و دیگری به فعالیت‌های دیگر می‌پردازد.

سم ویلسون (Sam Wilson) یا کاپیتان آمریکا جدید، به عنوان هسته مرکزی در آینده نزدیک این شاخه قرار دارد، چرا که پروژه جدید MCU یعنی Captain America: New World Order با محوریت یک تهدید بزرگ برای سیاره زمین در راه است و سم ویلسون نقش کلیدی در مقابله با این اتفاق در میان گروه انتقام‌جویان دارد.

جیمز رودز (James Rhodes) یا همان War Machine و اوکویه (Okoye) قطعات چسبیده به گروه انتقام‌جویان در زمان رخ دادن blip (ناپدید شدن نیمی از جمعیت دنیا به دست تانوس) بودند و تمام اتفاقات نشان از این دارد که این دو نفر همچنان عضو این گروه باقی خواهند ماند. عنوان Black Panther: Wakanda Forever هم شخصیت شوری (Shuri) را به عنوان بلک پنتر (Black Panther) جدید معرفی کرد که قطعا در آینده نقش مهمی را در داستان انتقام‌جویان ایفا خواهد کرد.

بهترین حدس برای عضو جدید این گروه را می‌توان به She-Hulk نسبت داد. پایان سریال She-Hulk: Attorney at Law او را در مسیری قرار داد که می‌توانیم انتظار داشته باشیم وی در آینده در یکی از اتفاقات MCU همچنان ظاهر شود.

۴- قهرمانان خیابانی (MCU Street)

در کنار گروه فراطبیعی‌های MCU یک گروه دیگر را می‌توان در نظر گرفت که با وجود کوچک بودن گروه اعضای آن شامل افراد بزرگ و قدرتمندی می‌شود. گروه قهرمانان خیابانی MCU با اتحاد هاکای (Hawkeyes) یعنی کلینت بارتون (Clint Barton) و کیت بیشاپ (Kate Bishop) تشکیل شد. اتفاقات سریال Hawkeye به طرفداران این فرصت را داد که با دقت بیشتری به گوشه و کناره‌های MCU و افراد معمولی نگاه کنند و متوجه به وجود آمدن قدرت‌هایی مانند اکو(Echo) و جان واکر (John Walker) از میان مردمان عادی شوند.

مابقی لیست شامل یلنا بلووا (Yelena Belova) و باکی بارنز (Bucky Barnes)  شده که آن‌ها را می‌توان در میان ترکیبی از دو شاخه قهرمانان خیابانی و انتقام‌جویان در نظر گرفت. اگر دنبال بزرگترین بخش‌های عاطفی و داستان‌های شخصی MCU هستید؛ باید در این بخش به دنبال آن‌ها بگردید چرا که داستان‌های این قسمت اگر مربوط به نجات دادن دنیا نباشد، می‌تواند راجب نجات دادن خود شما باشد.

و البته چهره شاخص این دسته، مت مورداک (Matt Murdock) یا همان دردویل (Daredevil) است. بعد از حضور تاثیر گذار او در دو عنوان She-Hulk و Spider-Man: No Way Home دردویل در آینده در سریال ۱۶ قسمته خود حاضر خواهد شد. با توجه به اینکه کانگ فاتح (Kang the Conqueror) مهم‌ترین ابر شرور شناخته شده برای فاز مولتی‌ورس‌ ساگا است، ما ویلسون فیسک (Wilson Fisk) یا همان کینگ‌پین (Kingpin) را در این‌جا داریم که تقریبا همان نقش را برای شاخه قهرمانان خیابانی ایفا می‌کند.

۵- اسپایدرمن (Spider-Man)

عنوان Spider-Man: No Way Home به عنوان یک انقلاب در نظر گرفته می‌شود، چرا که با وجود اتفاقاتی که در این فیلم افتاد، مسیر داستانی MCU به شدت تغییر کرد. اسپایدرمن هنوز هم نقش بزرگی در MCU دارد و همچنان به عنوان یکی از شخصیت‌های اصلی این فرنچایز در نظر گرفته می‌شود. اما این تصمیم فداکارانه برای پاک کردن ذهن‌های مردم از وجود پیتر پارکر (Peter Parker) و رها کردن اسپایدرمن برای ساختن داستان‌های جدید بعد از سه‌گانه Homecoming باعث می‌شود که این شخصیت،در میان ۸ شاخه متفاوت در مارول، شاخه جدای مربوط به خود را داشته باشد. اینکه چه اتفاقی قرار است بیوفتد، هنوز به طور کامل مشخص نیست اما احتمالات بی‌شماری برای اسپایدرمن وجود دارد.

۶- انتقام‌جویان جوان (MCU Young Avengers)

برای اولین‌بار در تاریخ MCU اتفاقات بسیار زیادی در جریان است که یک تیم از انتقام‌جویان برای مقابله با همه این‌ها کافی نیست. یک تیم توسعه دهنده نیاز است تا از استعدادهای جوانی که شاید هنوز برای رویدادهای عظیم آماده نیستند استفاده کرده و آن‌ها را آماده کند. انتقام‌جویان جوان هنوز به طور رسمی معرفی نشده‌اند، و نشانه‌ای از اینکه این اتفاق به صورت رسمی در آینده‌ای نزدیک، درون MCU رخ دهد نیز وجود ندارد، هرچند که این در صورتی ممکن است که شما تمام اتفاقاتی که در +Disney رخ می‌دهد را نادیده بگیرید. اصلی‌ترین اعضای لیست گروه انتقام‌جویان جوان، به صورت نقش‌های مکمل درون سریال‌هایی مانند WandaVision و The Falcon and the Winter Soldier معرفی شدند.

دو کاندیدای اصلی این گروه در حال حاضر کامالا خان (Kamala Khan) یا همان Ms. Marvel با هنرنمایی ایمان ولانی (Iman Vellani) و ریری ویلیامز (Riri Williams) یا همان Ironheart با هنرنمایی دامینیک تورن (Dominique Thorne) هستند. سریال Ms. Marvel، کامالا خان را به طور گسترده به بینندگان معرفی کرد و حالا او شانس بزرگی برای برداشت یک قدم رو به جلوی دیگر با ایفای نقش در عنوان The Marvels دارد. برعکس او، شخصیت Ironheart که به عنوان یک کاراکتر فرعی در Black Panther: Wakanda Forever به بینندگان معرفی شد، اکنون شانس روایت داستان خود را در سریال Ironheart دارد.

۷- شاخه مولتی‌ورس (MCU Multiverse)

بدون شک سریع‌ترین شاخه‌ای که در این میان ۸ شاخه متفاوت در مارول رشد کرده و همین‌طور با تمام توان رو به جلو ادامه می‌دهد، همین شاخه است. مولتی‌ورس در MCU با دکتر استرنج (Doctor Strange) در آخرین پروژه قسمت‌های مربوط به فاز سنگ‌های ابدیت معرفی شد و از آن زمان در مرکز توجه قرار گزفته است. در حقیقت عناوین WandaVision، Loki, Doctor Strange in the Multiverse of Madness، Spider-Man: No Way Home و …What if همگی بستر مناسبی را برای ساختن Avengers: Secret Wars فراهم کردند. این‌ها عناوینی‌اند که به صورت مستقیم در ارتباط با مولتی‌ورس هستند. اما ما نباید شخصیت‌هایی مانند لوکی (Loki) و سیلوی (Sylvie) را فراموش کنیم که در خط مقدم اتفاقات مولتی‌ورس در تقابل با کانگ قرار دارند.

می‌توان کانگ را به عنوان تانوس در مولتی‌ورس در نظر گرفت و به دلیل ارتباطاتش با فیلم Ant-Man and the Wasp: Quantumania می‌توان اسکات لنگ و هوپ پیم (Hope Pym) را نیز در شاخه مولتی‌ورس قرار داد. این شاخه‌ که در حال حاضر بیشترین وزن MCU را بر روی دوش خود حمل می‌کند قطعا در آینده‌ تدابیری برای جمع کردن بخش‌های مختلف یونیورس (Universe) که از یکدیگر جدا شده‌اند را در یک نقطه مشترک خواهد داشت.

۸- جهش‌یافته‌ها (MCU Mutants)

و شاخه نهایی بین  ۸ شاخه متفاوت در مارول، که مردم بیشتر از همه منتظر آن بودند، شاخه جهش‌یافته‌ها (Mutants) نام دارد. بعد از اینکه X-Men نتوانست مسیر خود را به MCU باز کند، پاتریک استوارت (Patrick Stewart) در نقش پروفسور ایکس (Professor X) بازگشت تا ایده X-Men و جهش‌یافته‌ها را در MCU معرفی کند. زمانی که همه فکر می‌کردند این موضوع به پایان رسیده، سریال Ms. Marvel یکی دیگر از این جهش‌یافته‌ها را به مخاطبان معرفی کرد و اکنون می‌توان گفت که کامالا خان اولین جهش‌یافته MCU است که به صورت رسمی معرفی شده.

یکی از نقاط قوت ایده جهش‌یافته‌ها در MCU ورود آن‌ها به داستان، بدون نیاز به ایده‌های استفاده شده در X-Men است، مانند حضور نیمور (Namor). یک ابرشرور واقعی، که حضورش در MCU به عنوان یک جهش‌یافته بسیار ماهرانه و در راستای بخش مهمی از داستان Black Panther: Wakanda Forever اتفاق افتاد. با توجه به Ms. Marvel و نیمور، می‌توان فهمید که شاخه جهش‌یافته‌ها پتانسیل بی‌نهایتی برای نشان دادن از خود دارد.

تفاوت میان شاخه‌های MCU بعد از هر پروژه بیشتر و بیشتر واضح می‌شود. با وجود ایده Secret Wars، به نظر استودیو مارول با وجود چنین لیست شلوغی از قهرمانان، با تقسیم کردن این افراد به چنین شاخه‌هایی کار فوق‌العاده‌ای انجام داده است ک در آینده و در مواقع نیاز بتواند برای نبردهای عظیم‌تر و هرکجا که بخواهد این گروه‌ها را در کنار یکدیگر جمع کند.

برای افرادی که نگران این هستند که MCU در حال از دست دادن ارتباطات منطقی میان عناوین خود است، باید بگوییم که فاز ۴ یک فاز زمینه ساز برای آینده است، پس به این پروسه اعتماد داشته باشید.

کدام یک از این ۸ شاخه متفاوت از شخصیت های دنیای سینمایی مارول برای شما نسبت به بقیه جذاب‌تر بودند؟ آیا از این دسته بندی که مارول انجام داده راضی هستید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

3.9 34 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا