فاز چهارم MCU

۱۰ رویداد مهم در فاز چهارم MCU | اتفاقاتی تاثیرگذار در دنیای سینمایی مارول

از پیام مرموز ده حلقه تا ظهور جهش یافته‌ها

فاز چهارم MCU دارای لحظات مهم و قابل اهمیتی است که خطوط داستانی پروژه‌های بعدی دنیای سینمایی مارول را تحت تاثیر قرار می‌دهد و پیامدهای متفاوت به‌همراه دارد. 

در رویداد اخیر کامیک کان سن دیگو به‌صورت رسمی تایید شد که فاز چهارم دنیای سینمایی مارول تقریبا به پایان رسیده و مارول خود را برای فازهای بعدی آماده کرده است. بعضی از مخاطبان و هواداران از روند و مسیری که فاز چهارم MCU طی کرد، ناراضی بودند. اما در جریان رویداد سن دیگو کامیک کان اعلام شد که تمام پروژه‌های کار شده به سمت رویداد نهایی مارول، Avengers: Secret Wars منتهی می‌شوند. به عبارت دیگر تمام پروژه‌های ساخته شده فاز چهارم مارول پس‌زمینه‌ای برای آغاز فیلم اونجرز سیکرت وارز بود. با بررسی رویکرد فاز چهارم MCU متوجه رویدادهای مهمی در این فاز می‌شوید که امکان دارد موجب معرفی شخصیت‌های جدیدی شوند یا روی خطوط داستانی فیلم‌های دیگر مارول به‌ویژه اونجرز جنگ‌های مخفی تاثیر زیادی خواهد گذاشت.

ول (Val) گروه Thunderbolts را راه‌اندازی می‌کند

نیک فیوری (Nick Fury) به‌طور عجیبی در اکثر پروژه‌های فاز چهارم دنیای سینمایی مارول حضور نداشت. اما شخصیت جدیدی در این فاز ظاهر شد و راه نیک فیوری را ادامه داد. والنتینا آلگراد د فونتین (Valentina Allegra de Fontaine) معروف به ول برای اولین بار در سریال The Falcon and the Winter Soldier حضور پیدا کرد و جان واکر (John Walker) را به‌عنوان مامور ایالات متحده منسوب کرد. همچنین او یلنا بلوا (Yelena Belova) را برای کشتن کلینت بارتون (Clint Barton) متقاعد کرد. با توجه به افرادی که او با آن‌ها کار می‌کند و اتفاقاتی که او قرار است رقم بزند، به‌نظر می‌رسد که ول قصد دارد گروه Thunderbolts را راه‌اندازی کند. وجود این گروه در جریان مراسم D23 Expo امسال تایید و تصویری از آن منتشر شد که اعضای این تیم تشکیل شده را به‌صورت واضح و کامل نشان می‌دهد.

پیدایش نسخه‌های مختلف شخصیت‌های مارول

در حالی که بسیاری از طرفداران شخصیت‌ها و بازیگران همیشگی دنیای سینمایی مارول را دوست دارند، لوکی (Loki) با نقش آفرینی تام هیدلستون (Tom Hiddleston) فاش کرد که امکان دارد نسخه‌های دیگری از کاراکترهای مارول در جهان‌های متفاوت وجود داشته باشند. سیلوی لاوفیدوتیر (Sylvie Laufeydottir) که با نام لوکی لاوفیدوتیر نیز شناخته می‌شود شاید بهترین نوع دیگر لوکی باشد که مخاطبان تاکنون دیدند، اما تعداد بیشمار لوکی در جهان‌های دیگر وجود دارد که تصویر منحصر به‌فردی از این شخصیت منعکس می‌کنند. حماسه مولتی‌ورس و چند جهانی که مارول آن را به‌تازگی در دنیای سینمایی خودش راه انداخته، هیچ‌وقت به پایان نمی‌رسد و مارول در پروژه‌های بعدی خود می‌تواند داستانی متفاوت از شخصیت‌های موجود روایت کند.

خدایان یونانی

دنیای سینمایی مارول خدایان باستانی زیادی را از جمله اساطیر اسکاندیناوی، خدایان مصر باستان و خدای بلک پنتر پوشش داد. همچنین این مسئله خدایان باستانی بعد از اکران فیلم Thor: Love and Thunder و معرفی خدایان یونانی در MCU گسترش یافت. در حالی که حضور زئوس (Zeus) و پسرش، هرکول (Hercules) در فیلم‌های مارول کمی عجیب به‌نظر می‌رسد، اما این شخصیت‌ها جزو کاراکترهای اصلی کمیک‌های مارول هستند. خدایان یونانی به‌ویژه هرکول با بازی برت گلدشتاین (Brett Goldstein) در ادامه پروژه‌های بعدی مارول نقش مهمی را ایفا می‌کنند. به‌علاوه در کمیک‌های مارول هرکول یکی از اعضای انتقام جویان به شمار می‌آید، بنابراین درآینده شاهد حضور پررنگ این کاراکتر در دنیای سینمایی مارول خواهیم بود.

سم ویلسون (Sam Wilson) در قامت کاپیتان آمریکا

زمانی‌که استیو راجرز (Steve Rogers) سپر معروف کاپیتان آمریکا (Captain America) را به سم ویلسون در پایان فیلم Avengers: Endgame اهدا کرد، برای مخاطبان سوالاتی به‌وجود آمد که استیو راجز با دادن سپرش به سم ویلسون از او می‌خواهد جانشینش شود یا خیر؟ با این حال، در سریال Falcon and the Winter Soldier به این سوال درگیرکننده پاسخ دقیقی داده شد که در نهایت سم عنوان کاپیتان آمریکا را به‌دست آورد. از لحظه‌ای که استیور راجرز و تونی استارک (Tony Stark) به فعالیت خود در دنیای سینمایی مارول پایان دادند، هواداران در مورد این‌که چه قهرمانی لایق ادامه دادن میراث آن‌ها است حدس‌هایی زدند. با انتشار Captain America: New World Order سم ویلسون به‌راحتی می‌تواند جایگاه خود را به‌عنوان کاپیتان آمریکا بعدی تثبیت کند و مانند استیو به رهبری قادر و کاریزماتیک تبدیل شود.

بازگشت شخصیت‌های مارول نتفلیکس

در حالی که نمایش‌ها و سریال‌های مارول نتفلیکس به اتفاقات دنیای سینمایی مارول اشاره می‌کردند، اما فیلم‌های اکران شده مارول داستان و جریانات روایت شده در این سریال‌ها را نادیده می‌گرفتند. هنگامی که سریال‌های مارول نتفلیکس با تصمیم غافلگیر‌کننده‌ای لغو شدند، هواداران نگران بودند که دیگر شخصیت‌های گیرا و محبوب مارول نتفلیکس را مشاهده نکنند. با این حال، فاز چهارم MCU به هواداران اطمینان داد که این کاراکترها را از یاد نبرده و برای حضور آن‌ها در پروژه‌های بعدی برنامه‌ریزی کرده است. دردویل (Daredevil) و کینگ‌پین (Kingpin) در سریال Daredevil: Born Again بازگشت خودشان را نشان می‌دهند، به‌علاوه شایعاتی مربوط به بازگشت شخصیت پانیشر (Punisher) به گوش می‌رسد. گویی مارول اتفاقات هیجان‌انگیزتری برای دنیای سینمایی‌اش رقم خواهد زد.

پیام مرموز ده حلقه

شخصیت شانگ چی (Shang-Chi) یکی از بهترین کاراکترهای جدید MCU است که در فاز چهارم معرفی شد. فیلم انفرادی او ماجراجویی درگیرکننده و خاصی را برای معرفی جهان و اتفاقات پیرامون این کاراکتر روایت می‌کرد. اما سرانجام این فیلم با نقدهای منفی از سوی منتقدان روبرو شد و اکثر مخاطبان از این فیلم با نام سیرک استقبال کردند. با این حال، صحنه پس از تیتراژ فیلم Shang-Chi and The Legend of The Ten Rings کاپیتان مارول (Captain Marvel)، بروس بنر (Bruce Banner) و وونگ (Wong) را نشان می‌دهد که اثر باستانی ده حلقه را بررسی می‌کنند و متوجه می‌شوند که این وسیله عجیب در حال فرستادن پیام به مکانی ناشناخته است. حتما در ادامه پروژه‌های مارول گیرنده این پیام و منشا آن مشخص می‌شود.

خط زمانی نابود شد

فصل اول سریال لوکی نشان داد که پایه سازمان Time Variance Authority روی دروغ ساخته شده بود و به اصطلاح Sacred Timeline نیز بر همین اساس بود. زمانی‌که لوکی و سیلوی با فرد باقی مانده این سازمان صحبت می‌کنند، او ادعا می‌کند که از خط زمانی محافظت و آن را مرتب نگه می‌دارد. با این حال، سیلوی هنگامی که این فرد را کشت، خط زمانی نابود شد و باعث از بین رفتن نظم زمان شد. جالب اینجاست که مارول هنوز عواقب نابود شدن خط زمانی در پروژه‌های سینمایی خود نشان نداده است، اما به‌نظر می‌رسد که به‌زودی اثرات پس از این اتفاق را به نمایش خواهد گذاشت.

جهش یافته‌ها ظهور می‌کنند

در سریال Ms.Marvel نحو به‌دست آوردن قدرت کامالا خان (Kamala Khan) را مشاهده کردیم، البته تغییرات زیادی با آن چیزی که در کمیک‌ها روایت می‌شد داشت. یکی از بزرگ‌ترین تغییرات، نشان دادن جهش یافته شدن کامالا بود. در حالی که معلوم نیست این تغییر چگونه روی پیشرفت شخصیت‌ها و دنیای سینمایی مارول تاثیر می‌گذارد، اما حتما مارول برای گسترش آن برنامه‌های دقیقی چینده است. همچنین هواداران منتظر بودند که این شرکت مردان ایکس و جهش یافته‌های دیگر را وارد دنیای سینمایی خودش کند و این تغییر اولین نشانه وجود آن‌ها است.

برخورد فرنچایزها

پس از تکذیب‌های پیاپی و شایعات پخش شده، بالاخره مرد عنکبوتی تام هالند (Tom Holland) در کنار مرد عنکبوتی‌های توبی مگوایر (Tobey Maguire) و اندرو گارفیلد (Andrew Garfield) در قاب دوربین فیلم Spider Man: No Way Home قرار گرفتند که این رویداد برای طرفداران بسیار مهیج بود. همچنین در فیلم Doctor Strange in the Multiverse of Madness شاهد شخصیت چارلز خاویر (Charles Xavier) با بازی پاتریک استوارت (Patrick Stewart) بودیم. به‌تصویر کشیده شدن این دو رویداد مهم در دنیای سینمایی مارول نوید اتفاقات هیجان‌انگیز و حضور کاراکترهای دیگر در پروژه‌های بعدی مارول خواهد داد.

مارول قول داد که در فیلم Avengers: Secret Wars حجم گسترده‌ای از شخصیت‌های مارول کامیکس حضور داشته باشند که از برخورد دنیاهای موازی به هم ظاهر شدند. طرفداران بار دیگر بارقه امیدی در وجودشان پدیدار شد که دوباره شخصیت‌های محبوب مانند تونی استارک و استیو راجز را در پرده بزرگ سینما مشاهده کنند. همچنین این فرصت را برای مارول به‌وجود آورد تا پروژه‌های شکست خورده خود را بازسازی کند.

کانگ فاتح (Kang the Conqueror) معرفی شد

شخصیت تانوس (Thanos) بدون شک یکی از بهترین آنتاگونیست‌ها در دنیای سینمایی مارول بود و قبول کردن این‌ که او دیگر در پروژه‌های بعدی مارول حضور نخواهد داشت برای طرفداران بسیار مسئله‌ای سخت است. اما باید پذیرفت که شخصیت منفی جدید و امیدوار کننده MCU، کانگ فاتح (Kang The Conqueror) قرار است جای تانوس را بگیرد. در سریال لوکی این شخصیت ادعا می‌کند که با نابود شدن خط زمانی نسخه‌های خطرناکی از او به جهان حال منتقل می‌شوند. سپس لوکی بعد از شکسته شدن خط زمانی خود را در جهان جدیدی پیدا می‌کند و در همین حین، مجسمه جاناتان میجرز (Jonathan Majors) را در نقش کانگ فاتح می‌بیند. این نگاه کوتاهی به این کاراکتر و تهدیدی که قرار است در فیلم‌های آینده دنیای سینمایی مارول به‌همراه بیاورد بود. کانگ پیش از این‌که در فیلم Avengers: Kang Dynasty حضور پیدا کند، در نسخه بعدی فیلم مرد مورچه تحت عنوان Ant-Man and the Wasp: Quantumania بیشتر مورد بررسی قرار خواهد گرفت. این شخصیت قطعا پتانسیل این را خواهد داشت تا یکی از موثرترین و قوی‌ترین تبهکار دنیای سینمایی مارول شود.

نظر شما درباره فاز چهارم MCU چی بود؟ آیا از پروژه‌هایی که در این فاز منتشر شدند راضی بودید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

4 1 رأی
امتیاز مطلب

نظرات

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا