نگهبانان کهکشان | بیوگرافی Guardians of The Galaxy

پیشینه اصلی نگهبانان کهکشان | بیوگرافی Guardians of The Galaxy

نگهبانانی از جنس فضا

1%
  • 0/10
پیشینه اصلی نگهبانان کهکشان | بیوگرافی Guardians of The Galaxy ۰ ۲۱ تیر ۱۴۰۱ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

نگهبانان کهکشان – Guardians of The Galaxy گروهی از ابرقهرمانان معروف مارول هستند که در این مطلب، قصد داریم تا کامل درباره پیشینه آن‌ها در کمیک و همچنین دنیای سینمایی مارول به شما توضیح دهیم.

کمیک‌های ابرقهرمانی معمولا درباره شخصیت‌هایی هستند که روی زمین حضور دارند؛ ابرقهرمان‌هایی که با ظلم و فساد مبارزه می‌کنند و اکثریت آن‌ها نیز انسان‌های جهش‌یافته هستند. با این وجود، در سال ۱۹۶۹، تیمی از فضایی‌ها کنار همدیگر جمع شدند تا نگهبانان کهکشان باشند؛ تیمی که شاید اعضای آن را با توجه به شناختی که در دنیای سینمایی مارول از آن دارید، هرگز نشناسید!

پیشینه کمیک بوکی تشکیل اولین گروه از نگهبانان کهکشان

سال ۱۹۶۹ در شماره ۱۸ سری کمیک‌های Marvel Super-Heroes تیم نگهبانان کهکشان برای اولین بار به قلم آرنولد دریک (Arnold Drake) معرفی شدند. داستان این کمیک که درباره گروهی از فضایی‌ها بود، نشان می‌داد که چطور افرادی از سیاره‌ها و پیشینه‌های مختلف کنار همدیگر جمع می‌شوند تا برای هدفی درست مبارزه کنند. با این وجود، داستان نگهبانان کهکشان، در جهانی بود که زمین تا آسمان با دنیای اصلی و ۶۱۶ مارول فرق داشت.

داستان زمین ۶۹۱

در خط زمانی ۶۹۱، زمین در دهه ۱۹۸۰ میلادی به دلیل آثار گرمایشی خورشید تحت تاثیر قرار گرفت و به عبارتی لایه اوزون نابود شد. پس از آن، به کلی وضعیت آب و هوا روی زمین تغییر کرد و انسان‌ها مجبور شدند تا برای زنده ماندن از اندام‌های مصنوعی استفاده کنند و به نحوی ترکیبی از یک ربات و انسان باشند.

با این حال در سال ۱۹۸۸ فضانوردی به نام میر ونس استرو (Major Vance Astro) تصمیم می‌گیرد تا با سفری به یک منظومه دیگر، سعی کند تا راهی برای رسیدن به یک سیاره جدید برای زندگی نسل بشر را پیدا کند. با این حال، چنین سفری صدها سال به طول می‌انجامد و او نیز برای اینکه بتواند در این ماجراجویی فضایی زنده بماند، از اندام مصنوعی برای خود استفاده کرده بود. این در حالی بود که در سال ۱۹۹۰، روی زمین اولین جنگ بین انسان‌های باقی مانده با عضوهای مصنوعی شکل گرفت.

این جنگ که با نام Bionic Wars شناخته می‌شود، سر کمبود مواد غذایی بود و انسان‌های زنده مانده برای دوام آوردن سعی می‌کردند تا منابع همدیگر غارت کنند. با این حال بعد از اینکه یک بمب هسته‌ای جنگ را تمام کرد، اولین گروه از انسان‌های متحد از بین تمامی ملت‌ها تشکیل شد؛ فدراسیونی که در سال ۱۹۹۵، همه انسان‌ها را برای زنده ماندن، زیر یک پرچم و بدون خط و مرز متحد می‌کرد.

با این وجود چنین اتحادی فقط بین انسان‌ها شکل گرفته بود و در این خط زمانی هم متاسفانه مشکلات بسیاری بین نژاد انسان و میوتنت‌ها وجود داشت؛ تا حدی که نهایتا تصمیم بر آن شد که بدون جنگ، میوتنت‌ها به یکی از قمرهای سیاره مشتری به نام اروپا، مهاجرت کنند. این در حالی بود که جامعه تازه تشکیل شده انسان‌ها چندان هم دوامی نداشت و بعد از مدتی کوتاه و در سال ۲۰۰۱، مریخی‌ها حمله کردند تا سال ۲۰۷۵ انسان‌ها را به بردگی کشیدند.

سپس تا سال ۲۵۲۵ زمین توسط موجودات دیگری به نام تکنو بارون‌ها (Techno-Barons) به سلطه کشیده شد، تا اینکه بالاخره در سال ۲۵۵۳، انسان‌ها توانستند یکبار دیگر به قدرت برسند؛ قدرتی که با عصر طلایی پیشرفت تکنولوژی همراه بود و به انسان‌ها اجازه می‌داد تا روی سیاره‌های مختلف در منظومه شمسی، کلونی‌هایی را تشکیل دهند. این در حالی بود که پس از دست یافتن به پیشرفت فوق‌العاده چشمگیری از تکنولوژی، نهایتا تا سال ۳۰۰۶ دوام آورد.

در واقع در همین سال بود که بالاخره فضانورد استرو که هزار سال پیش به سفر رفته بود، نهایتا به سیاره سنچواری ۴ (Centauri-IV) رسید؛ مقصدی که انسان‌ها خیلی وقت پیش به آن رسیده بودند و خود استرو هم پس از دیدن این وضعیت شوکه شده بود. سپس طولی نکشید تا نژادی به نام بادون (Badoon) به انسان‌ها حمله سنگینی انجام دادند و تک به تک تمامی کلونی‌های آن‌ها را برای خود تسخیر کردند.

شکل‌گیری اولین نگهبانان کهکشان در کمیک

پس از آنکه انسان‌ها از نژاد بادون شکست خوردند، هنوز بازمانده‌های بسیاری از آن‌ها وجود داشتند که در کلونی‌‌های مختلف و تسخیر شدن حضور داشتند. در این بین شخصیتی به نام چارلی ۲۷ (Charlie-27) که از کلونی مریخ بود، پس از بازگشت از ماموریتی که داشت، متوجه می‌شود که ارتش انسان‌ها شکست خورده و به جز چند گروه بازمانده، تیم دیگری وجود ندارد که موفق به مقاومت کردن در مقابل بارون‌ها باشد.

او پس از گشت و گذار در فضا به سیاره پلوتو می‌رود؛ جایی که با قهرمان دیگری به نام مارتینکس (Martinex) آشنا می‌شود. آن‌ها با همدیگر تیم می‌شوند و سعی می‌کنند تا گروهی را تشکیل دهند که در مقابل ظلم بادون‌ها مقاومت می‌کند. پس از آن اولین ماموریتی که برای خود در نظر می‌گیرند، این است که به سراغ فضانورد استرو بروند و او را همراه با یاندو (Yandu) از دست فضایی‌ها نجات دهند.

استرو انسانی از گذشته دور بود که عملا با اندام‌های مصنوعی به یک ربات با احساس تبدیل شده و از طرفی یاندو نیز یکی از اعضای کلونی سیاره سنچواری بود؛ کسی که کل قبیله و مردم خود را به خاطر حمله وحشیانه بارون‌ها از دست داده بود. این در حالی بود که پس از آزاد شدن این افراد، آن‌ها هم به تیم جدید مارتینکس و چارلی ۲۷ اضافه شدند تا نگهبانان کهکشان باشند و کم کم بادون‌ها را از میان بردارند.

سفر در زمان و ملاقات با ابرقهرمانان گذشته

پس از گذشت حدود ۷ سال از تشکیل گروه نگهبانان کهکشان و مبارزه مخفیانه با تیم بارون‌ها، روزی یک زن به نام تارین (Tarin) ناگهان هزاران سال به گذشته تلپورت شد و متوجه شد که این کار به خاطر تست‌های پورتال تیم چهار شگفت‌انگیز (Fantastic Four) انجام شده است. آنجا او با کاپیتان آمریکا (Captain America)، تینگ (Thing) و شارون کارتر (Sharon Carter) مواجه می‌شود و از آنها برای نجات دادن مردم خط زمانی خودش کمک می‌خواهد.

بدین ترتیب، تارین پس از رفتن به آینده با تیمی از چهار شگفت‌انگیز و انتقام‌جویان، با نگهبانان کهکشان ارتباط برقرار می‌کند و آن‌ها ابتدا از شهر نیویورک شروع می‌کنند تا رفته رفته همه جهان را از دست بارون‌ها نجات دهند. با این وجود برای نجات دادن خط زمانی خود، آن‌ها هم از نظر تعداد و هم از نظر اطلاعات بسیار در مقابل بارون‌ها ضعیف‌تر بودند. به همین خاطر هم مجبور شدند تا با رفتن به گذشته‌های دور و خط‌های زمانی مختلف، بیشتر درباره بارون‌ها یاد بگیرند.

با این وجود داستان نگهبانان کهکشان زمین ۶۹۱ برای نابود کردن بارون‌ها به حدی ادامه پیدا می‌کند که نهایتا به آخرین رسوخ منجر شده و در آن مولتی‌ورس از بین می‌رود تا دوره‌ای تازه شروع شود!

نگهبانان کهکشان در زمین ۶۱۶

در نتیجه یک رسوخ و بهم پیوستن چند خط زمانی (یا جهان)، استار لورد (Star Lord) که یک ابرقهرمان شناخته شده فضایی بود، تصمیم می‌گیرد تا تیمی از قهرمان‌ها و یاغی‌های کهکشان را در مکانی به نام نوور (Knowhere) دور هم جمع کند. این تیم شامل گروت (Groot)، گامورا (Gamora)، راکت (Rocket) و مانتیس (Mantis) می‌شد. این در حالی است که با گذشت زمان و طی داستان‌های مختلف، تیم نگهبانان کهکشان مدام در حال تغییر بود و به همین جهت نیز اعضای آن عوض می‌شدند.

با این وجود جالب است بدانید که اولین ماموریت این تیم با همین اعضای اصلی، درباره یک اتفاق عجیب بود که باعث شد تا شخصی به نام استرو، در زمین ۶۱۶ حضور پیدا کند؛ کسی که از آینده دور آمده بود و خود را از تیم نگهبانان کهکشان معرفی می‌کرد. این اسم باعث شد تا راکت همین نام را برای تیم جدید خود با استار لورد انتخاب کند و بدین ترتیب تیم Guardians of The Galaxy روی زمین تشکیل شد.

نگهبانان کهکشان در دنیای سینما

برخلاف آنچه که در دنیای کمیک بوکی درباره نگهبانان کهکشان دیده بودیم، در جهان سینمایی مارول خبری از مارتینکس، استرو و چارلی نیست؛ بلکه کوین فایگی (Kevin Feige) با همکاری جیمز گان (James Gunn) به عنوان کارگردان، در سال ۲۰۱۴ تصمیم گرفتند تا اثری را خلق کنند که برگرفته از کمیک‌های نسل بعد نگهبانان کهکشان بود و ربطی به نسخه سال ۳۰۱۶ نداشت.

در این اثر سینمایی که با نام Guardians of The Galaxy منتشر شده بود، شخصیت‌های اصلی گروه متشکل از پیتر کویل (Peter Quill) یا همان استار لورد، راکت، گامورا، درکس (Drax) و گروت است؛ تیمی که به دنبال یک گوی حاوی سنگ قدرت هستند و نهایتا زندانی می‌شوند؛ تا اینکه با همکاری همدیگر، از این زندان نجات پیدا می‌کنند و با کمک (Yandu)، سعی می‌کنند تا جلوی حمله سربازان رونان (Ronan) را بگیرند؛ یکی از سردسته‌های نژاد کری (Kree) که قصد به دست آوردن سنگ قدرت و نابود کردن سیاره زاندار (Xandar) را داشت.

با این حال تیم نگهبانان کهکشان پس از جلوگیری از حمله رونان و شکست دادن او، در فیلم دنباله Guardians Of The Galaxy 2 گسترش پیدا کردند و اینبار، نبیولا (Nebula) و مانتیس هم به جمع آن‌ها اضافه شدند. داستان در نسخه دوم (که در سال ۲۰۱۷ اکران شده بود)، درباره پیشینه پیتر کویل است؛ کسی که فرزند ایگو (Ego) بوده و قدرتی فراتر از یک انسان عادی دارد. با این وجود نکته قابل توجه اینجاست که پدر پیتر، فقط قصد داشت تا از قدرت او سوء استفاده کند و همین موضوع نیز باعث شد تا او به همراه تیم خود، جلوی این افراد را بگیرد.

اما سفر نگهبانان به اینجا ختم نشد و آن‌ها پس از شکست دادن ایگو، در فیلم Avengers Infinity War متوجه یک نابودی بزرگ در فضا شدند؛ جایی که که سفینه ازگاردین‌ها توسط تانوس متلاشی شده بود و مردم آن (از جمله ثور) روی هوا معلق مانده بودند! در اینجا بود که نگهبانان کهکشان با خدای رعد آشنا شدند و راکت او را برای به دست آوردن یک تبر جدید، تا نودلیر (Nidavellir) همراهی کرد.

این در حالی است که با وجود تمامی تلاش‌هایی که در این فیلم انتقام‌جویان و نگهبانان کهکشان انجام دادند، نهایتا تانوس موفق شد تا بشکن معروفش را بزند و در نهایت، نیمی از جمعیت کل جهان را پاک کند. کاری که به پودر شدن گروت و سایر اعضای نگهبانان (به جز نبیولا و راکت) منجر شد.

اما پس از این اثر سینمایی، چهارمین فیلمی که نگهبانان کهکشان در آن حضور پیدا کردند، Avengers: Endgame بود؛ جایی که راکت و نبیولا به انتقام‌جویان کمک کردند تا طی سفر در زمان، سنگ‌های ابدیت را از گذشته پیدا کرده و به آینده بیاورند تا بتوان با آن‌ها اثر بشکن تانوس را خنثی کرد. کاری که در نهایت هم انجام شد و دیدیم که چطور تمامی اعضای نگهبانان کهکشان در کنار ثور به یک ماجراجویی تازه، بعد از جنگی تمام عیار رفتند.

نگهبانان کهکشان در فیلم Thor: Love And Thunder

در واقع فیلم Thor: Love And Thunder پنجمین اثر سینمایی است که تیم Guardians of The Galaxy در آن حضور پیدا می‌کنند. اما مشکل اصلی آنجاست که نگهبانان در این فیلم تمرکز اصلی کار نیستند و حتی دیالوگ‌ها و دقایقی که آن‌ها در این اثر سینمایی حضور دارند، خیلی کم است.

داستان در این فیلم دقیقا از پایان Endgame شروع می‌شود؛ جایی که ثور در کنار نگهبانان به ماجراجویی‌های مختلف می‌رود و در نهایت، دوباره هیکل درخور خدای رعد را برای خود می‌سازد! اما طولی نمی‌کشد که مسیر او از محافظین کهکشان جدا می‌شود و در نتیجه، دیگر آن‌ها را کنار همدیگر نمی‌بینیم. این مورد در تریلرهای فیلم Thor: Love And Thunder نیز قابل مشاهده است.

آینده Guardians of The Galaxy در دنیای سینمایی مارول

به هر حال شاید در این فیلم ما زیاد شاهد حضور نگهبانان کهکشان نباشیم، اما این به منظور پایان کار این تیم دوست داشتنی در دنیای سینمایی مارول نیست.

در واقع فیلم Guardians of The Galaxy 3 برای اکران در سال آینده میلادی (۲۰۲۳) تایید شده و جیمز گان یکبار دیگر برای کارگردانی یکی دیگر از آثار سری GoTG بازمی‌گردد. با این وجود، گفته شده که این فیلم حکم یک نتیجه‌گیری مهم بر داستان نگهبانان کهکشان را دارد و همین موضوع بسیاری از طرفداران را برای دوباره دیدن شخصیت‌های دوست داشتنی این تیم در آینده، نگران کرده است.

با این وجود هنوز آینده این تیم پس از اکران فیلم Guardians of The Galaxy 3 مشخص نیست. همچنین درباره داستان این اثر سینمایی، هنوز هیچ اطلاعات خاصی داده نشده و نمی‌دانیم که اینبار چه کسی در مقابل نگهبانان قرار می‌گیرد. این در حالی است که هنوز در جهان سینمایی مارول، ما هیچ صحنه یا اشاره خاصی به نگهبانان کهکشانی که در آینده هستند را دریافت نکرده‌ایم، و احتمال دارد که فیلم بعدی در یک جهان موازی و درباره این تیم باشد؛ جایی که به کلی داستان متفاوت می‌شود و روایتی از سال ۳۰۰۰ به بعد را مشاهده خواهیم کرد.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments