دلیل تنفر دکتر استرنج نسبت به تونی استارک چیست؟

دلایلی شخصی که شاید به آن‌ها توجه نکرده باشید

تنفر دکتر استرنج نسبت به تونی استارک

تونی استارک (Tony Stark) یا مرد آهنی (Iron Man) یکی از محبوب‌ترین ابرقهرمانان دنیای سینمایی مارول (MCU) و طرفداران زیادی عاشقانه او را دوست دارند. اما مانند هر کس دیگر، او نیز میان همه محبوب نیست و اکنون می‌خواهیم به دلایل تنفر دکتر استرنج نسبت به تونی استارک بپردازیم.

دکتر استیون استرنج (Dr. Stephen Strange) دلایل عمیقا شخصی‌ای برای تنفر نسبت به تونی استارک داشت و این دلایل در پشت اولین قسمت از مجموعه فیلم‌های Doctor Strange پنهان شده است. در حماسه مولتی‌ورس (Multiverse Saga) شاهد این هستیم که دکتر استرنج به یک جایگزین برای تونی استارک در دنیای سینمایی مارول تبدیل شده است. با توجه به احساسات پیچیده دکتر استرنج نسبت به این عضو اصلی و کلیدی گروه انتقام‌جویان که در فیلم Avengers: Endgame جان خود را برای نجات جهان فدا کرد، این جایگاه برای او هم مناسب و هم کمی طعنه‌آمیز است.

اعضای گروه انتقام‌جویان همیشه در زمانی که واقعا مهم است، دور هم جمع می‌شوند، اما آن‌ها در مقابل یکدیگر نیز قرار گرفته‌اند. فیلم Captain America: Civil War نشان داد که چگونه تفاوت‌های ایدئولوژیک می‌تواند بین قدرتمندترین قهرمانان کره زمین فاصله بیندازد و این تنها باری نیست که دنیای سینمایی مارول تنش پیچیده بین قهرمانان خود را آشکار می‌کند. به طور مثال، مشخص شده است که در دکتر استرنج نیز تا حدی از تونی استارک متنفر بود، اما این جادوگر قدرتمند دنیای سینمایی مارول نیز به طرز شگفت‌انگیزی توسط مرگ او در فیلم Avengers: Endgame ضربه شدید خورد. با این حال، دلیل تنفر دکتر استرنج نسبت به تونی استارک چیست؟

تونی استارک به دکتر استرنج داستان پیشینه‌اش را یادآوری می‌کرد

مهم‌ترین نکته‌ای که وجود دارد این است که دلیل تنفر دکتر استرنج نسبت به تونی استارک، تفاوت‌هایی که این دو با یکدیگر دارند، نبود. در عوض، دکتر استرنج از تونی استارک به این دلیل متنفر بود، زیرا که او را یاد هویت قبلی خودش می‌انداخت، زمانی که یک جراح بود و هزینه حادثه تصادف برای او پیش نیامده بود. دکتر استرنج هنوز هم بسیار باهوش است، اما در طول دوره قبل از تصادف او در قسمت اول فیلم Doctor Strange در سال ۲۰۱۶، او یک جراح در سطح جهانی بود و تفاوت‌های زیادی با دکتر استرنج کنونی داشت. تنها یک تصادف رانندگی و مقداری جادوی شگفت‌انگیز لازم بود تا دکتر استرنج به یک شخصیت متواضع تبدیل شود و نفرت‌انگیزترین ویژگی‌ها خود را به آرامی از بین ببرد.

در حالی که در دنیای سینمایی مارول، تونی استارک نیز دارای لحظات متواضعانه‌ای بود، اما شخصیت بیرونی او شبیه به دکتر استرنج بود، زیرا به طرز آزاردهنده‌ای مغرور و تهاجمی و همراه با عدم توجه عمومی به دیگر بود. با وجود این که دکتر استرنج توانست تا بفهمد تونی استارک در نهایت ۱۰۰ درصد آن آدمی نیست که فکرش را می‌کرد، اما باز هم برای او تجربه بسیار ناراحت‌کننده‌ای بود که همچنان با کسی روبرو شود که ممکن است در گذشته یک موجود وحشتناک بوده باشد. این موضوع هم احتمالا کمی نکرده باشد که از نظر ظاهری، هر دوی این قهرمانان به طور تصادفی ریش و سبیلی به یک شکل یکدیگر دارند

چرا به نظر می‌رسد که مرگ تونی استارک به شدت به دکتر استرنج ضربه زده است؟

این همبستگی عجیب همچنین به توضیح این که چرا دکتر استرنج ظاهرا با مرگ تونی استارک ضربه شدیدی خورده است، کمک می‌کند. با تاکتیک‌هایی که توسط دکتر استرنج در فیلم Avengers: Endgame به کار برده شد، در نهایت به این نتیجه منجر شد که همه از شرور تانوس (Thanos) نجات پیدا کنند، اما این امر مستلزم مرگ تونی استارک بود. برای دکتر استرنج این تجربه‌اس سورئال و در عین حال انتقام‌جویانه بود که می‌دید فردی بسیار شبیه به خودش در نهایت این فداکاری را انجام می‌دهد و جان خود را برای نجات جهان از دست می‌دهد.

دلیل تنفر دکتر استرنج نسبت به تونی استارک بدخواهانه نبود. حالا که کار مرد آهنی و کاپیتان آمریکا در دنیای سینمایی مارول به پایان رسیده، دکتر استرنج به نوعی نقش مربی و رهبر گروه انتقام‌جویان را به ویژه برای پیتر پارکر (Peter Parker) یا مرد عنکبوتی بر عهده گرفته است جای تعجبی نیست که او کاملا در جای تونی استارک قرار گرفته باشد، اما فقط زمان نشان خواهد داد که در آینده نیز دکتر استرنج باید یک فداکاری بزرگ در حد تونی استارک انجام دهد یا خیر.

3.3 23 آراء
امتیاز مطلب

guest

7 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا