شخصیت دکتر استرنج - Doctor Strange

بیوگرافی شخصیت دکتر استرنج – جادوگر اعظم مارول

محافظ واقعیت در مارول

1%
  • 0/10
بیوگرافی شخصیت دکتر استرنج – جادوگر اعظم مارول ۴ ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

شخصیت دکتر استرنج (Doctor Strange) بیش از ۵۰ سال است که در کمیک‌های مارول (Marvel) حضور دارد. با این حال، چقدر با جادوگر اعظم زمین، در داستان‌های دنیای مارول آشنایی دارید؟

امروزه اکثر طرفداران دنیای مارول، شخصیت‌های مختلف و مورد علاقه خود را از جهان سینمایی آن (یا همان MCU) می‌شناسند؛ جهانی که بیش از ۱۰ سال پیش، کوین فایگی (Kevin Feige) پس از جدا شدن از تیم سازندگان سری فیلم‌های مردان ایکس (X-Men)، با گروهی از سازندگان و کارگردانان مختلف در استودیو مارول بنا کرد و همچنان فیلم‌ها و سریال‌های آن برای طرفداران هیجان‌انگیز هستند.

با این حال، همیشه یکی از ابرقهرمانان مهم دنیای مارول شخصیتی به نام استیون استرنج (Stephen Strange) بوده و فایگی نیز در سال ۲۰۱۶ او را به جهان سینمایی آورد تا بعدها در کنار سایر اعضای تیم انتقام جویان (Avengers) حاضر شده و حتی تصمیمات مهمی بگیرد که در Endgame نتیجه آن‌ها را دیدیم. این در حالی است که استیون استرنج، در جهان کمیک بوکی پیشینه فوق‌العاده طولانی و کامل‌تری دارد که در ادامه به بررسی مختصر و مفید مهم‌ترین بخش‌های آن می‌پردازیم.

پیشینه کمیک بوکی شخصیت دکتر استرنج

ایده خلق ابرقهرمانی به اسم استیون استرنج، اولین بار در سال ۱۹۶۲ به ذهن استن لی رسید و یکسال بعد، جادوگر معروف دنیای مارول در کمیک شماره ۱۱۰ استرنج تیلز (Strange Tales) دیده شد؛ سری داستان‌های ترکیبی که اکثر ابرقهرمان‌های دنیای مارول در آن حضور داشتند و از طرفی استیون استرنج نیز در کنار هیومن تورچ (Human Torch) از گروه فنتستیک فور (Fantastic Four) قرار گرفت.

جالب است بدانید همانطور که استن لی نویسنده داستان‌های هر دو شخصیت مرد عنکبوتی (Spider-Man) است، استیو دیتکو (Steve Ditko) نیز وظیفه طراحی هر دو این ابرقهرمان‌های دوست داشتنی مارول را انجام داده بود. شاید به همین دلیل نیز این دو شخصیت بیشتر در شهر نیویورک حضور دارند و داستان‌های مرتبط بسیاری درباره آن‌ها نوشته و به قلم طراحان مختلف به تصویر کشیده شده است.

با این حال پس از معرفی عجیب و غریب دکتر استرنج به عنوان یک جادوگر در دنیای مارول، طولی نکشید تا طرفداران خواستار توضیحات بیشتری درباره زندگی و پیشینه او شدند. به همین ترتیب نیز شماره ۱۱۵ کمیک استرنج تیلز با تمرکز کامل روی این کاراکتر نوشته شد تا افراد بیشتر با او و نحوه تبدیل شدنش به جادوگر اعظم آشنا شوند.

از جراحی فوق حرفه‌ای تا جادوگری در کامارتاژ

استیون استرنج یک جراح فوق‌العاده حرفه‌ای با دستانی بود که دقت آن‌ها در جهان نظیر نداشت. با این حال به واسطه داشتن چنین استعدادی، استرنج همیشه مغرور بود و حتی هر مریضی را نمی‌پذیرفت،‌ تا زمانی که طی یک حادثه ناگوار با خودرو گران قیمت خود از دره سقوط کرد و با درمان کادر حرفه‌ای درمان زنده ماند. اما نکته اینجاست که علی‌رغم زنده ماندن خود او، استعدادهایش با از دست دادن رشته‌های عصبی و آسیب دیدن آن‌ها برای همیشه کشته شدند!

استرنج تمام پول خود را خرج کرد تا بالاخره بتواند یکبار دیگر استعداد ذاتی که داشت را به واسطه درمان دست‌هایش پس بگیرد، اما هیچ دکتری در هیچ نقطه از جهان این توانایی را نداشت تا درد استیون را از جان او دور کند. این در حالی بود که وقتی استیون استرنج با نا امیدی کامل در خیابان‌های شهر قدم می‌زد، متوجه صحبت عابرانی شد که درباره یک جادوگر بزرگ به نام انشنت وان (The Ancient One) صحبت می‌کرند؛ کسی که ناگهان به آخرین امید استرنج تبدیل شد تا بتواند از راهی به جز پزشکی عصب دست‌هایش را درمان کند.

دکتر استرنج که دیگر در بیمارستان فعالیتی نداشت، به هند سفر کرد تا با رد شدن از هیمالیا، به انشنت وان و در نهایت هدف خود برسد. با این وجود وقتی او به کامارتاژ رسید و از انشنت وان درخواست کرد، گفته او توسط انشنت وان زمین زده شد و هرگز پذیرفته نشد! چراکه به گفته جادوگر بزرگ و کهن، استرنج خیلی مغرور بود و توان اجرای طلسم را نداشت. با این وجود استرنج وقتی که دید تهدیدهایی بزرگ‌تر از درد دستانش برای زندگی انسان‌ها وجود دارد، تصمیم گرفت تا تمامی رازها و جزئیات کتاب‌های جادوگری را مطالعه کرده و یاد بگیرد.

اما جان استاد او (انشنت وان) رو به آخر بود و دیگر پس از مدتی نمی‌توانست در کنار استرنج باشد تا چیزهای بیشتری را به او یاد بدهد. به همین ترتیب نیز پس از درگذشت انشنت وان، استرنج به عنوان شاگرد ارشد به مقام جادوگر اعظم رسید و با قدرتی که داشت، ثابت کرد برازنده این جایگاه است.

ورود به ژانر وحشت!

شاید برای طرفدارانی که مدتی منتظر اکران فیلم Doctor Strange 2 بوده‌اند و آن را دیده‌اند سوال پیش بیاید که واقعا چرا برخی المان‌ها ترسناک در آن وجود دارد؟ در واقع اینکه سم ریمی (Sam Raimi)، کارگردان این اثر است، خود یکی از دلایل اضافه شدن ژانر وحشت به مولتی‌ورس جنون خواهد بود؛ اما بد نیست بدانید که در سال ۱۹۶۸ نویسنده‌ای به نام روی توماس (Roy Thomas) تصمیم گرفت تا سری تازه‌ای از کمیک‌های دکتر استرنج را در ژانر متفاوت وحشت روایت کند؛ مجموعه ۱۵ قسمتی که اصلا باب میل طرفداران نبود و از طرفی افراد آن‌ها را خارج از دنیای مارول می‌دانستند.

با این وجود کمپانی مارول با این شکست روی شخصیت دکتر استرنج تسلیم نشد و در سال ۱۹۷۰ سری کمیک اختصاصی و تازه‌ای درباره این شخصیت در دسترس طرفداران قرار گرفت که تا ۱۹۸۷ ادامه داشت و در ۸۱ شماره عرضه شد. در داستان‌های این کمیک‌های جدید، زوایای بیشتری از زندگی جادوگر اعظم دیده شدند و انواع کراس اور‌های مختلف در آن رخ دادند. برای مثال، در یک داستان استرنج به زمان گذشته سفر کرد تا به جهانی برود که در آن، کانگ فاتح (Kang The Conqueror) خود را به عنوان فرعون جای زده بود و با گروه فنتستیک فور می‌جنگید. همچنین ابرشرورهای بزرگی مانند دورمامو (Dormammu) و شوماگوراث (Shuma-Gorath) نیز در این داستان‌ها معرفی شدند تا در نهایت، برای مدتی کوتاه کمیک‌های اختصاصی استرنج به پایان برسد.

شخصیت دکتر استرنج در گروه‌های مختلف ابرقهرمانی

شخصیت دکتر استرنج پس از اتمام سری ۸۱ قسمتی کمیک‌های اختصاصی خود، به عنوان مهمان در بسیاری از داستان‌های مختلف از کمیک‌های سایر ابرقهرمانان مانند مرد عنکبوتی ظاهر شد. این در حالی بود که او پس از مدتی برای مبارزه با تهدیدهای بزرگ‌تر،‌ گروهی به نام مدافعان یا همان Defenders را پایه‌گذاری کرد؛ تیمی که از نیمور (Namor)، هالک (Hulk) و همچنین سیلور سرفر (Silver Surfer) در کنار خود استرنج تشکیل شده بود. با این وجود، جالب است بدانید که به دکتر استرنج این گروه که در جهان‌های دیگر وجود نداشت نیز دفندر استرنج می‌گفتند.

پس از آن نیز دکتر استرنج به عضویت گروهی قدرتمندتر به نام ایلومیناتی (Illuminati) درآمد؛ تیمی که متشکل از نماینده‌های تمامی گروه‌های ابرقهرمانی مانند اونجرز، میوتنت‌ها و .. بود. در ایلومیناتی، مرد آهنی (Iron Man)، بلک بولت (Black Bolt)، نیمور، دکتر استرنج و پروفسور ایکس حضور داشتند و برای مبارزه با تهدیدهای مولتی‌ورسی و گرفتن تصمیماتی دور هم جمع می‌شدند که هیچکس دیگری قادر به اجرای آن‌ها نبود.

ادامه راه استرنج تا مرگی عجیب و ناگوار

جادوگر اعظم دنیای مارول پس از حدود ۴۰ سال حضور در کمیک‌های مختلف، بالاخره در سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۷ در یک سری ۶ قسمتی جدید و اختصاصی حضور پیدا کرد که در آن، به دنبال راه درمان برای بیماری رفیق خود، وانگ بود. با این وجود، پس از اتمام این سری طرفداران تا سال ۲۰۱۵ صبر کردند تا بالاخره شاهد روایت تازه‌ای از استیون استرنج، در سری کمیک تازه‌ای باشند؛ جایی که ظاهر استرنج به آنچه که امروزه در فیلم‌های کمیک بوکی می‌بینیم خیلی نزدیک‌تر شده بود و از طرفی یک تبر دو لبه نیز به دسته وسایل مورد استفاده‌اش اضافه شد.

با این وجود حضور استرنج تا سال ۲۰۲۲ بیشتر دوام نیاورد و مدتی پیش در یکی از کمیک‌های این شخصیت، شاهد کشته شدن او به عجیب‌ترین شکل ممکن بودیم! در کمیک Death of Doctor Strange که به قلم جد مکی (Jed Mackay) نوشته شده، دکتر استرنج در حال روایت کارهایی است که تاکنون انجام داده و در مدرسه خود به دانش‌آموزانی عجیب درس می‌دهد که اگر یک روز کشته شد، ویشانتی بالاخره یک نفر دیگر را به عنوان جادوگر اعظم انتخاب می‌کند.

به هر حال اسم کمیک خود گویای ماجراست که دکتر استرنج در آن کشته می‌شود، اما نحوه انجام آن به طرز بسیار خشنی انجام می‌شود! یک شب فردی ناشناخته وارد خانه استرنج می‌شود و دستان او را قطع می‌کند تا در نهایت جانش را بگیرد. این مرگ تمامی موجودات زنده و دوستان استرنج را به سمت خانه او می‌کشاند تا همگی به دنبال قاتل باشند؛ در حالی که استرنج قدیمی خود از یک پورتال وارد می‌شود تا او نیز در این روند کمک کند.

قدرت‌ها و اسلحه دکتر استرنج

دکتر از همان زمان معرفی با قدرت‌های جادویی دیده شد و به عبارتی نشان می‌دهد که او نیز مانند انشنت وان و سایر جادوگران زمین، می‌تواند از انرژی خالص سلاح بسازد و از آن‌ها برای زمین‌گیر کردن دشمنان خود استفاده کند. با این حال، تفاوت استرنج با دیگر جادوگران این است که شنل مخصوصی که Cloak of Levitation نام دارد او را انتخاب کرده و از طرفی کتاب‌های جادو بسیار زیادی توسط استیون مطالعه شده‌اند که سطح دانش او را شدیدا بالاتر برده‌اند.

با این وجود، سلاح اصلی استرنج به جز جادو، سنگ زمان و همچنین چشم آگاموتو (Eye of Agamotto) است که به او اجازه می‌دهد تا همه موجوداتی که از بعد تاریک وارد می‌شوند را ببیند. در واقع آگاموتو یکی از سه خدایان برتری است که به ویشانتی معروف هستند و استرنج نیز از ابزار چشم او برای دیدن ذات حقیقی موجودات استفاده می‌کند.

جدای از این موارد نیز در سری کمیک سال ۲۰۱۵ شخصیت دکتر استرنج او از یک تبر دو لبه نیز استفاده می‌کرد که قابلیت چندان ویژه‌ای ندارد، اما برای قطع کردن سر دشمنان بهترین گزینه موجود در میان ابزار استیون خواهد بود!

حضور دکتر استرنج در دنیای سینمایی مارول

استودیو مارول، نزدیک به ۲ دهه است که از شخصیت‌های مختلف کمیک‌های مارول استفاده می‌کند تا داستان شخصیت‌ها را به صورتی نسبتا متفاوت روایت کند و اخیرا نیز به اوج خود در فاز چهارم رسیده است؛ جایی که بالاخره مولتی‌ورس ایجاد شده و دروازه‌ها به سوی هر اتفاقی باز هستند.

با این وجود در میان شخصیت‌های مارولی که هم‌اکنون در جهان MCU حضور دارند، سال ۲۰۱۶ بالاخره نوبت به دکتر استرنج رسید تا قدم به این جهان خیالی بگذارد. داستان استیون استرنج در فیلمی که توسط اسکات دریکسون (Scott Derrickson) کارگردانی شده بود، تقریبا به همان شکلی نشان داده شد که اولین بار در کمیک شماره ۱۱۵ استرنج تیلز دیده بودیم. با این حال، داستان برای این استرنج متفاوت به پبش رفت و در آینده شاهد اضافه شدن او به تیم انتقام جویان در آثار Avengers: Infinity War و Endgame بودیم.

این در حالی است که استیون استرنج، همانطور که در دنیای کمیک با جریان سفر در زمان و همچنین مولتی‌ورس سر و کار داشت، در دنیای سینمایی مارول هم با فیلم Doctor Strange: In The Multiverse of Madness به این موضوع می‌پردازد و در آینده نزدیک شاهد درگیر شدن بیشتر او با مسائل بین جهانی خواهیم بود.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

4 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments