1%
  • 0/10

پیش بینی ارزش رمز ارزها و قیمت‌گذاری ارزهای دیجیتال در بازار دنیا

آیا قیمت بیت کوین همچنان روند صعودی خواهد داشت

پیش بینی ارزش رمز ارزها و قیمت‌گذاری ارزهای دیجیتال در بازار دنیا ۰ ۰۴ اسفند ۱۳۹۹ مقالات فناوری کپی لینک
رمز ارز یا بورس

قیمت رمز ارزها با سرعت عجیبی در حال افزایش است و از چند روز گذشته قیمت‌ ارز دیجیتال بیت کوین به شکل باورنکردنی به رقم ۵۵ هزار دلار رسیده است.

اما در این میان بسیاری از تحلیلگران نظرات ضد و نقیضی درباره‌ی آینده این ارز دیجیتال دارند؛ مثلا موسسه تحقیقاتی جی‌پی‌مورگان معتقدند که قیمت بیت کوین پایدار نیست و به زودی شاهد کاهش تدریجی قیمت ارزش این ارز دیجیتال محبوب خواهیم بود.

بیت کوین به عنوان بزرگترین ارز دیجیتال جهان روز چهارشنبه گذشته پس از شکستن رکورد ۵۰ هزار دلار برای اولین بار به رقم ۵۲ هزار و ۳۰۰ دلار رسید.

بانک سرمایه گذاری ایالات متحده میزان نوسانات نرخ رمز ارزها در مقابل طلا را ۸۷ به ۱۶ برآورد کرده است؛ به این ترتیب ارزش بیت کوین در طول سال گذشته با ۸۷ درصد چندین برابر طلا رشد داشته است که به این ترتیب بسیاری از مردم از خرید طلا به سوی سرمایه‌گذاری در بازار رمز ارزها کشیده شده‌اند.

بر اساس گزارش تحلیلگران، ارزش کل بیت کوین در گردش از ۲۰۰ میلیارد دلار در ماه سپتامبر (شهریور) به ۹۰۰ میلیارد دلار افزایش یافته که جهش ۷۰۰ میلیارد دلاری را طی تقریبا ۶ ماه نشان می‌دهد.

اما بر اساس گزارش تحلیلگران جی‌پی‌مورگان، عرضه‌ی بیت کوین با محدودیت همراه است و موضوع عرضه‌ی محدود باعث بالا رفتن شدید قیمت این ارز دیجیتال شده است.

اما سوال مهم این است که این روند تصاعدی تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟ آیا بعد از افزایش ارزش قیمت بیت کوین شاهد ریزش ناگهانی قیمت این ارز دیجیتال خواهیم بود؟

اما موضوع مهم دیگر قیمت این ارزهای دیجیتال است؛ به طوری که برخی از آنها مثل بیت کوین قیمتی تا بیش از ۵۰ هزار دلار دارند، در حالی که برخی دیگر کمتر از یک دلار!

در زمان انتشار این مقاله ارزش بیت کوین بیش از ۵۷ هزار دلار است، در حالی که یک دوج کوین (DOGE) حدود ۰.۰۶۸ دلار ارزش دارد؛ اگر در بازار ارزهای دیجیتال تازه‌وارد هستید، ممکن است در ابتدا فکر کنید که دوج کوین بعد از مدتی به قیمت بیت کوین برسد و ارزش آن به بیش از ۲۰ هزار دلار افزایش یابد. اما این طرز تفکر غیر منطقی است. چرا؟ به دلیل سرمایه بازار و عرضه دارایی.

ارزش بازار هر رمز ارز معادل مجموع ارزش دلاری دارایی درگردش است که با افزایش و کاهش ارزش دارایی تغییر می‌کند. وب‌سایت‌های نرخ‌گذاری ارزهای دیجیتال همچون کوین‌مارکت‌کپ (CoinMarketCap) هر ارز رمزپایه را به ترتیب محدودیت بازار رتبه‌بندی می‌کنند. بیت کوین قدیمی‌ترین رمز ارز دنیاست که ارزش آن هم‌اکنون معادل ۸۷۹ میلیارد دلار است.

ارزش بازار مقدار تقاضای درگردش هر دارایی را مدنظر می‌گیرد و تقاضای درگردش مقداری از هر دارایی به‌شمار می‌آید که آزادانه در بازار در جریان و معامله است. ارزش بازار حاصل ضرب تقاضای درگردش در قیمت سرمایه است. ارزها یا دارایی‌هایی که عرضه درگردش بیشتری دارند، اغلب از نظر ارزش دلاری هر سکه یا رمز با قیمت ارزان‌تری معامله می‌شوند. در حال حاضر عرضه BTC در حدود ۱۸.۶ میلیون در گردش است و این میزان بر اساس استخراج به کندی افزایش می‌یابد و حداکثر عرضه آن تقریبا به ۲۱ میلیون سکه می‌رسد. در همین حال بر اساس محاسبات کوین‌مارکت‌کپ عرضه درگردش دوج کوین حدود ۱۲۸.۳ میلیارد است.

با توجه به عرضه دوج کوین، اگر قیمت هر سکه تقریبا ۶.۲۳ دلار باشد، ارزش بازار این ارز دیجیتال به ۸۰۰ میلیارد دلار می‌رسد. در همین حال، ارزش بیت کوین به دلیل عرضه کم گردش باوجودی که قیمتش بیش از ۴۰ هزار دلار است همان مقدار ارزش بازار را دارد.

رسیدن به قیمت حتی ۱۵۰۰ دلار برای هر دوج مستلزم داشتن دارایی در گردش حدود ۱۹۲.۴ تریلیون دلار است که هم‌اکنون کل ارزش بازار این ارز دیجیتال حدود ۱.۴۶ تریلیون دلار محاسبه می‌شود.

به طور کلی، دارایی‌هایی که عرضه کم درگردش دارند نسبت به دارایی‌هایی که تعداد زیادی عرضه دارند، قیمت آنها در هر سکه بالاتر رود. برای مثال ارزش Yearn finance برابر با ۳۶،۶۳۵ توکن است که از ۹۰۰ دلار در اوایل تابستان ۲۰۲۰ تا اواخر تابستان به ۴۰ هزار دلار رسید. بسیاری از مولفه‌های دیگر در افزایش قیمت رمز ارزها نقش دارند و به طور معمول اگر دارایی یک ارز در‌گردش نسبتا بزرگتر باشد، قیمت هر سکه را نمی‌توان مستقیما با قیمت سکه با عرضه کمتری مقایسه کرد.

میزان عرضه‌ی دارایی‌های رمز ارز معمولا برابر حداکثر میزان مجوز نرم‌افزارشان است. اما هر سرمایه معمولا با رشد زیادی همراه نیست مگر اینکه از روش‌های مختلف مثلا در شبکه‌ی بلاک‌چین، یعنی ماینینگ یا استیکنیگ، به حداکثر مقدار عرضه‌ی خود برسند.

در بسیاری از موارد عرضه کوین‌ها یا توکن‌ها ممکن است باعث کاهش قیمت آن‌ها شود.

تفاوت بین عرضه کل و حداکثر عرضه چیست؟

كل عرضه ارزهای دیجیتال و رمز ارزها به تعداد سكه‌ها یا توکن‌هایی اطلاق می‌شود كه هم اكنون موجود یا در گردش هستند یا به طریقی قفل می‌شوند، منهای کل سکه‌هایی که سوزانده شده یا از بین رفته‌اند.

در همین حال، حداکثر میزان عرضه برابر همه‌ی سکه‌ها یا توکن‌هایی است که از ابتدا تولید و استخراج شده است؛ به این ترتیب با دستیابی به حداکثر میزان عرضه، دیگر راهی برای تولید سکه یا توکن وجود ندارد.

درک مفهوم کل دارایی و ارزش بازار هر رمز ارز بسیار مهم است و به شما امکان می‌دهد که فضای این بازار را به شکل واقع‌بینانه‌تری ارزیابی کنید. ممکن است با دیدن قیمت یک بیت کوین، آن را خیلی گران ارزیابی کرده و بلافاصله روی ارز ارزان‌تری تمرکز کنید. موضوعات و عوامل زیادی درباره‌ی سرمایه‌گذاری بازار رمز ارزها وجود دارد از جمله موارد استفاده، میزان پذیرش، پتانسیل سود و خطرات مرتبط با آن که هر کدام با عوامل دیگر متفاوت است. با این وجود بررسی هر نوع رمز ارز با توجه به محدودیت بازار، قیمت و عرضه می‌تواند در ارزیابی بازار تاثیرگذار باشد.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments