فیلم Spider-Man 4

فیلم Spider-Man 4 | چه انتظاراتی از مرد عنکبوتی در دنیای سینمایی مارول داریم؟

بازگشت اسپایدرتام تایید شده

ساخت فیلم Spider-Man 4 با بازی تام هالند (Tom Holland) به تازگی توسط کوین فایگی (Kevin Feige)، تایید شده، اما چطور این اثر سینمایی موفق خواهد شد؟

آثار دنیای سینمایی مارول سه فاز باشکوه با عنوان حماسه ابدیت (Infinity Saga) را برای ما به تصویر کشیدند تا از تماشای اقتباس‌های نه‌چندان دقیق کمیک‌های مارول، به صورت سینمایی، لذت ببریم. با این حال نکته قابل توجه اینجاست که پس از فیلم Avengers: Endgame اوضاع در MCU به شدت تغییر کرد.

تقریبا همان موقع که از پنل فاز چهارم دنیای سینمایی مارول در سال ۲۰۱۹ توسط کوین فایگی رونمایی شد، با دیدن نام فیلم Doctor Strange: In The Multiverse of Madness می‌دانستیم که قرار است تا داستان دوره جدید، درباره جهان‌های موازی باشد. با این حال، شاید هیچوقت فکرش را نمی‌کردیم که فاز چهارم انقدر در دید منتقدان و طرفداران، ضعیف باشد!

این فاز با سریال به شدت جذابی به نام WandaVision شروع شد، اما در ادامه با ارائه فیلم‌هایی مانند Black Widow و Eternals، موفق نشد تا نظر برخی از طرفداران را جلب کند. سپس فیلم‌هایی مانند Doctor Strange 2 و Thor 4 اکران شدند که هرکدام مشکلات خاص خود را داشتند. این در حالی بود که شکسته شدن مولتی ورس و روایت داستان آن پس از دو سریال Loki و What If…?، در فیلم سینمایی Spider-Man: No Way Home به تصویر کشیده شد.

مرد عنکبوتی در دنیای سینمایی مارول نقش بسیار مهمی را از سال ۲۰۱۵ بازی کرده و پس از مرگ مرد آهنی (Iron Man) که به نحوی استاد او بود، حال در جهان خود تنهاتر شده است. بخصوص اینکه بعد از وقایع No Way Home و زدن طلسم فراموشی هویت پیتر پارکر (Peter Parker)، او دیگر حتی دوستان نزدیک به خود را هم ندارد!

در واقع پایان فیلم Spider-Man: No Way Home نشان داد که پیتر پارکر دنیای سینمایی مارول چقدر تنها شده و تازه به تقدیر و راه دو مرد عنکبوتی دیگر رسیده است؛ طوری که مجبور است تا برای پنهان کردن هویت خود تلاش کند، تنهایی در مقابل دشمنان مبارزه کند و از عشق خود دور بماند. با این حال، به تازگی ساخت فیلم Spider-Man 4 توسط کوین فایگی تایید شده و باید به زودی شاهد بازگشت اسپایدرمن محبوب محله به MCU باشیم!

چگونه فیلم Spider-Man 4 به اثری موفق تبدیل خواهد شد؟

ماجرای مرد عنکبوتی در دنیای سینمایی مارول، خیلی با دو نسخه قبلی که با بازی توبی مگوایر (Tobey Maguire) و اندرو گارفیلد (Andrew Garfield) دیده بودیم فرق داشت. بیشتر دلیل این تفاوت، وجود دیگر ابرقهرمان‌ها در کنار او، مانند انتقام جویان (Avengers) و حتی نگهبانان کهکشان (Guardians of The Galaxy) بوده است. اما بعد از اتفافاتی که در فیلم Spider-Man: No Way Home افتاد، داستان پیتر به کلی عوض شد.

در حال حاضر، پیتر پارکر کسی است که کسی از دوستانش او را نمی‌شناسد، خانواده‌ای ندارد، باید از نو درس بخواند تا برای دانشگاه MIT پذیرفته شود. حال داستان فیلم Spider-Man 4 چگونه روایت خواهد شد ‌و چه انتظاراتی از آن داریم؟

کنار زدن سایه مرد آهنی و تمرکز روی زندگی پیتر پارکر

در کل سری فیلم‌های مرد عنکبوتی در دنیای سینمایی مارول، کاملا تاثیر شخصیت تونی استارک (Tony Stark) با بازی رابرت داونی جونیور (Robert Downey Jr.) را روی زندگی پیتر پارکر مشاهده کردیم. در واقع تونی استارک بود که پیتر را به یک قهرمان و اونجر تبدیل کرد و پیش از آن، مرد عنکبوتی صرفا کسی بود که در سطح خیابانی دزدهای مغازه را دستگیر می‌کرد. با این وجود، شاید برای پیتر پارکر واقعا چنین چیزی نیاز باشد.

حقیقت مرد عنکبوتی و لقب او «اسپایدرمن محبوب محله»‌ نیز دقیقا همین است. داستان مرد عنکبوتی از ریشه برای دستگیر کردن دزدها و فعالیت‌های خیابانی ساخته شده بود و بسیاری از ابرشرورهای داستان او (مانند کینگ پین) هم دقیقا از همین سبک زندگی پشتیبانی می‌کنند. با این حال، چنین اتفاقی تا زمانی که سایه تونی استارک از روی پیتر برداشته نشود،‌ امکان‌پذیر نخواهد بود.

اشتباه نکنید، ارتباط بین تونی استارک و پیتر واقعا یکی از بهترین و شاید حتی غم‌انگیزترین المان‌هایی بود که به صورت بسیار خاص و ناب در دنیای سینمایی مارول پیاده‌سازی شد؛ اما در هر صورت، اگر قرار باشد تا داستان پیتر پارکر پیشرفت کند و بعد از مرگ مرد آهنی رو به جلو برود،‌ لازم است تا کمی از این وابستگی کمتر شود.

در فیلم Spider-Man 4 جالب می‌شود اگر ببینیم که پیتر پارکر در دنیایی که هیچکس را ندارد، چطور با شرایط کنار می‌آید و مثل دو نسخه قبلی خود، دزدها را دستگیر می‌کند. شاید حتی پلیس هم ضد او شوند؛ چیزی که عملا یکی از کلاسیک‌ترین اتفاقات در داستان مرد عنکبوتی است.

اضافه کردن ابرشرورهای کلاسیک کمیک‌های اسپایدرمن

تا به حال سه فیلم از مرد عنکبوتی در دنیای سینمایی اکران شده که هرکدام ابرشرورهای متفاوتی را داشته‌اند. عنوان Homecoming شخصیت وولچر (Vulture) را با بازی مایکل کیتون (Micheal Keaton) به تصویر کشید، سپس در Far From Home شاهد حضور شخصیتی مرموز به نام میستریو (Mysterio) بودیم. در آخر نیز جمعی از شرورهای کلاسیک دو سری قبلی Spider-Man و The Amazing Spider-Man بودیم که هرکدام به نحوی درمان شدند.

حال ارزیابی کنید؛ وولچر انتخاب خوبی بود، میستریو بیشتر ابرشرور داستان مرد آهنی بود تا اسپایدرمن و در نهایت، عنوان No Way Home نیز ابرشرورهای قدیمی را به تصویر کشید. تا به اینجا ما شاهد ۳ فیلم از مرد عنکبوتی در دنیای سینمایی مارول بوده‌ایم که فقط یکی از آن‌ها از یک ابرشرور مختص به داستان‌های اسپایدرمن استفاده کرده است.

با این حساب، بد نیست در فیلم Spider-Man 4 بیشتر شاهد حضور شخصیت‌های منفی خاص جهان مرد عنکبوتی، مانند اسکورپیون (Scorpion)، هاب گابلین (Hobgoblin – که همان ند است) یا حتی کاملیون (Chameleon) و بومرنگ (Boomerang) باشیم. در واقع حتی حضور اسکورپیون در صحنه پس از تیتراژ Homecoming تایید هم شده بود، اما متاسفانه از او هیچ استفاده‌ای در فیلم‌های بعدی مرد عنکبوتی نشد.

پیدا کردن دوستان جدید

پایان فیلم Spider-Man: No Way Home نشان داد که پیتر حتی دوستان نزدیک به خود را هم به خاطر طلسم پاک کردن حافظه، از دست داده است. عمه می (Aunt May) هم که توسط گرین گابلین (Green Goblin)‌ کشته شد و از طرفی، هپی (Happy) هم دیگر او را به خاطر ندارد. با این وجود، منطقی است که شاهد برخی روابط بین شخصیت‌های باقی مانده و پیتر در فیلم Spider-Man 4 باشیم، اما در نهایت چیزی که باعث می‌شود تا داستان او پیشرفت کند، ملاقات با شخصیت‌های جدید در دانشگاه یا حتی در خیابان خواهد بود.

این مورد حتی ممکن است در دانشگاه به پیدا کردن شخصیت‌هایی مانند هری آزبورن (Harry Osborn) و حتی پایه‌گذاری کمپانی آزکورپ (Oscorp) در فیلم Spider-Man 4 منجر شود. علاوه بر آن، فراموش نکنید که پیتر پارکر در دنیای کمیک دوستان و یاران بسیاری از جمله مایلز مورالز (Miles Morales) و همچنین گوئن استیسی (Gwen Stacy) دارد که هنوز آن‌ها را در دنیای سینمایی مارول ندیده‌ایم.

اضافه کردن شخصیت گوئن استیسی

نمی‌توان انکار کرد که ام جی (MJ) در زندگی پیتر پارکر تاثیر بسیار مهمی گذاشت و زندیا (Zendaya) توانست نقش این شخصیت را در دنیای سینمایی مارول به خوبی بازی کند. با این حال، نکته قابل توجه اینجاست که بعد از وقایع No Way Home، او دیگر پیتر را به یاد نمی‌آورد!‌ همچنین وقتی که پیتر سعی کرد تا بعد از اتفاقات گذشته، به یاد او بیاورد که کیست و آن‌ها عاشق همدیگر بودند، از این کار صرف نظر کرد تا بیشتر از این به ام جی آسیب نرسد.

انتخاب پیتر برای تنها بودن، چیزی است که خود او خواسته و احتمالا فکری پشت آن وجود دارد. اما در هر صورت، بالاخره مرد عنکبوتی مجددا فردی را در زندگی خود خواهد داشت و بعید نیست که این فرد، گوئن استیسی (Gwen Stacy) باشد! در حال حاضر، داستان فیلم Spider-Man 4 کاملا نامشخص است،‌ اما سازندگان خیلی راحت می‌توانند با اضافه کردن گوئن به عنوان همکلاسی پیتر و حتی تبدیل کردن او به گوست اسپایدر (Ghost-Spider)، داستان را هیجان‌انگیزتر کنند.

شاید گوئن اولین نفری باشد که بعد از فراموشی همگانی درباره هویت پیتر پارکر، بفهمد که فرد قایم شده پشت نقاب مرد عنکبوتی کیست و حتی عاشق او شود. همچنین در این داستان عملا می‌توان حضور مایلز مورالز را هم دخیل کرد تا داستان زندگی پیتر، پیچیده‌تر و جالب‌تر شود.

ونوم؟!

سکانس پس از تیتراژ فیلم Venom 2 تعجب بسیاری از طرفداران را به دنبال داشت. ونوم از جهان اسپایدرمن سونی، همراه با ادی براک (Eddie Brock) وارد دنیای سینمایی مارول شد. شاید فکر می‌کردیم که قرار است تا این شخصیت در فیلم Spider-Man: No Way Home در کنار دیگر ابرشرورهای کلاسیک مرد عنکبوتی قرار بگیرد. اما چنین اتفاقی هرگز رخ نداد.

در واقع ما فقط دیدیم که ادی براک و ونوم در یک رستوران نشسته‌اند، نوشیدنی سفارش می‌دهند و از یک خدمتکار، درباره سایر شخصیت‌های مارول سوال مانند هالک (Hulk) و تانوس (Thanos) سوال می‌پرسند. این کار تقریبا رفتن ونوم به دنیای سینمایی مارول را تا حدودی بی‌ارزش کرد، چراکه پس از مدتی کوتاه، او دوباره به جهان خود بازگشت! اما یک نکته بسیار مهم، در این سکانس وجود داشت.

در واقع هنگامی که ونوم از دنیای سینمایی مارول خارج می‌شد، بخشی از وجود او در MCU باقی ماند؛‌ چیزی که بعدها می‌تواند توسط سازندگان برای فیلم Spider-Man 4 مورد استفاده قرار بگیرد. در واقع ماندن بخشی از وجود ونوم در دنیای سینمایی مارول، قاعدتا باید هدف خاص و مهمی داشته باشد، وگرنه این کار کاملا انتظارات را زمین زده و یکبار دیگر طرفداران را نا امید می‌کند.

اما نظر شما درباره فیلم Spider-Man 4 چیست و چه انتظاراتی از این اثر سینمایی دارید؟

4.6 19 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

20 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا