نسخه‌ های مختلف اسپایدرمن

معرفی ۳۰ مورد از نسخه‌ های مختلف مرد عنکبوتی | ماجرای عنکبوت و عنکبوتی‌ها

من رو یه عنکبوت رادیو اکتیوی گاز گرفته!

ما در طول سال‌های طولانی با نسخه‌های مختلف مرد عنکبوتی آشنا شده‌ایم، اما کدام یک از آن‌ها قدرتمندتر از بقیه است؟ کدامیک محبوب‌تر و آیا اسپایدرمن می‌تواند شرور هم باشد؟

همانطور که انیمیشن Spider-Man: Into the Spider-Verse فاش کرد، پیتر پارکر (Peter Parker) که طرفداران او را به عنوان اسپایدرمن می‌شناسند و دوست دارند، تنها مرد عنکبوتی نیست. در حالی که اکثر نسخه‌‌های او روی صفحه نمایش، او را به عنوان تنها ابرقهرمان موجود در جهان خود نشان می‌دهند، مارول جهان‌های جایگزین بی‌شماری را در طول سال‌ها به نمایش گذاشته است که در بسیاری از آن‌ها نسخه‌های منحصر به فرد خود از مرد عنکبوتی را داشتند.

اکثر این جهان‌های متناوب، نسخه‌های متفاوتی از پیتر پارکر دارند، حتی این پیتر ممکن است کاملاً متفاوت از آن چیزی باشد که بیشتر مردم می‌شناسند. یکی از محبوب‌ترین نمونه‌های آن مرد عنکبوتی نوآر است که تنها شباهت واقعی آن با پیتر پارکر نام اوست. همچنین، او احساس می‌کند یک شخصیت کاملاً متفاوت بوده و دقیقا با انگیزه‌ها و رفتارهایش نسبتاً متفاوت است. بسیاری از دیگر مردان عنکبوتی جایگزین حتی پیتر پارکر نام ندارند. در حالی که برخی دیگر نام‌های مشابه‌ای دارند، مانند پنی پارکر، برخی دیگر نام‌های کاملاً متفاوتی دارند و ظاهراً هیچ ارتباط مستقیمی با خود پیتر ندارند. با این حال، آنها هنوز هم به دلیل توانایی های عنکبوتی خود در Spider-Verse به معنای جهان عنکبوتی گنجانده می‌شوند، زیرا بسیاری از داستان‌های اصلی آن‌ها یکسان است، حتی اگر نام و ویژگی‌های آن‌ها مشابه نباشند.

 

حتی خارج از Spider-Verse، تعدادی از نسخه‌های جایگزین مرد عنکبوتی در طول سال‌های مختلف راه خود را به کمیک‌ها باز کرده‌اند، مانند Ben Reilly و Miles Morales که نسخه‌ های نسبتا متفاوتی هستند. همه این مردان و زنان عنکبوتی جایگزین، این سوال را مطرح می‌کنند که کدام مرد عنکبوتی قوی‌ترین است؟ با نگاهی به مردان عنکبوتی مختلفی که در طول سال‌ها در کمیک‌های مارول ظاهر شده‌اند، ممکن است پاسخی مطلق وجود نداشته باشد، زیرا داستان‌های جهان کمیک‌های مارول دائما در حال تغییر و به روز شدن هستند. در آینده نزدیک مرد عنکبوتی یک بار دیگر به صفحه بزرگ نقره‌‌ای سینما باز می‌گردد و این بار مولتی‌ورس در ابعاد وسیع‌تری در خطر است! با تغییرات بی‌شماری از تار و پود حقیقت و نظم فضا و زمان، که باعث می شود نسخه‌‌های مختلف اسپایدی در کنار یکدیگر قرار گرفته و بجنگند تا مولتی ورس را باری دیگر نجات دهند. 

۳۰ ورینت مختلف اسپایدرمن!

“Golden Spongecake” Spider-Man

این نسخه از مرد عنکبوتی دقیقاً مانند مرد عنکبوتی معمولی به نظر می‌رسد، تنها تفاوت او از مواد خوراکی به عنوان سلاح برای از بین بردن دشمنانش استفاده می‌کند. او از یک واقعیت جایگزین می‌آید که در آن هر ابرقهرمانی فقط از کیک‌های اسفنجی برای مبارزه با جرم و جنایت استفاده می‌کند. شاید یکی از عجیب‌ترین نسخه‌‌های اسپایدرمن! این مرد عنکبوتی در ابتدا به عنوان یک تبلیغ برای Hostess در یک کتاب کمیک مارول ساخته شد، اما او در نهایت به بخشی رسمی از Spider-Verse تبدیل گشت. در حالی که توانایی‌های او کاملاً خنده دار به نظر می‌رسد، استفاده از کیک‌های اسفنجی برای مبارزه با جرم و جنایت محدودیت‌هایی دارد. این محدودیت‌ها باعث شد تا این مرد عنکبوتی جان خود را در همان اوایل رویداد کتاب کمیک Spider-Verse از دست بدهد.

Spider-Girl (Penelope Parker)

یکی از شخصیت‌های کارتونی Spider-Man از Spider-Verse، شخصیت Spider-Girl است که جوان‌ترین نسخه مرد عنکبوتی است. پنه لوپه پارکر قدرت عنکبوتی خود را در سن ۱۱ سالگی در حالی که در اردو مدرسه شرکت کرده بود به دست آورد. او مانند هر مرد عنکبوتی دیگری، در نهایت برای مبارزه با جرم و جنایت به خیابان‌ها آمد. در حالی که به نظر می‌رسد او مانند پیتر پارکر دارای قدرت‌های معمولی در مرد عنکبوتی است، او فاقد قدرت وحشیانه سایر قهرمانان همتای بالغ خود است. پنه لوپه پارکر مطمئناً وقتی به سن بالاتری می‌رسد قوی‌تر خواهد شد و در سنی که اکنون در آن قرار دارد، او یکی از قهرمانان سطح پایین Spider-Verse به حساب می‌آید.

Spider-Monkey

از یک دنیای جایگزین معروف به جهان میمون‌های مارول، جایی که تقریباً هر انسانی در حال حاضر نوعی میمون است، میمون عنکبوتی به عنوان ورینت اسپایدرمن می‌آید، این پیتر پارکر همانطور که می‌توانید تصور کنید، میمونی بود که توسط یک عنکبوت رادیواکتیو گزیده شد. در حالی که میمون عنکبوتی اساساً همان قدرت پیتر پارکر را در جهان میمون‌ها دارد، اکثر مردم او را می‌شناسند، بدن میمون او، متأسفانه، محدودیت‌های خود را داشته، حداقل زمانی که او در مقابل یک دشمن انسانی از Spider-Verse قرار می‌گیرد به سختی موفق می‌شود تا در امان بماند. علاوه بر این، با توجه به اینکه او یک میمون است، هوش او کمی کاهش یافته، بنابراین به اندازه همتایان انسانی خود در مبارزه با استراتژی عالی عمل نمی‌کند.

Lady Spider

می ریلی، عمه می نسخه جهان موازی و جوانتر از عمه می جهان اصلی است. او به عنوان دختر دانشمندی شناخته شده در جهان خود بود که یک روز به آزمایشگاه پدرش رفته و توسط یکی از عنکبوت‌هایی که در آنجا وجود داشتند گاز گرفته می‌شود. متأسفانه، برخلاف دیگر مردان و زنان عنکبوتی جایگزین، عنکبوت مذکور هیچ توانایی به او نداده، اما درس دیگری به او یاد داد، اینکه اجازه نده کسی تو را در قفس بگیرد.
این عنکبوت به او قدرت خاصی نداد، اما به او الهام بخشید. می در ادامه کاستوم اسپایدری خود را که از نظر مکانیکی بهبود یافته بود ساخت و با بازوهایی در پشت بدنش که شبیه لباس عنکبوتی آهنین بود، به عنوان لیدی اسپایدر به خیابان‌ها آمد. متأسفانه، حتی با لباس مکانیکی خود، او هنوز قدرت شگفت انگیز مردان عنکبوتی دیگر را ندارد.

Spider-Man Noir

Spider-Man Noir یک پیتر پارکر جذاب و متفاوت در دهه ۱۹۳۰ است که توانایی خاصی شبیه به عنکبوتی‌ها ندارد، اما این بدان معنا نیست که او یک دشمن سرسخت نیست. این نسخه از مرد عنکبوتی بسیار شبیه به شخصیت Punisher عمل می‌کند، با دوز مناسبی از خون و هوش شرلوک هلمز در بدن او. Spider-Man Noir سابقه‌ای غنی در آموزش به عنوان یک مبارز دارد و برای تحقیق در مورد جنایات مختلف به خیابان‌ها می‌رود. زمانی که جنایات مورد نظر را حل کرد، وظیفه دستگیری جنایتکاران را نیز بر عهده می‌گیرد. او هیچ قدرتی ندارد، اما مهارت او در تاب خوردن در هوا هنوز به او برتری خاصی نسبت به افرادی که آن‌ها دنبال می‌کند، می‌دهد.

Spider-Ma’am

در یک جهان جایگزین، روزی که پیتر پارکر قرار بود توسط عنکبوت رادیواکتیو مشهور گزیده شود، ناهار خود را فراموش کرد؛ اتفاقی که مسیر سرنوشت را به جاده‌های جالب منتهی کرد. عمه می برای اینکه مطمئن شود برادرزاده‌اش سیر خواهد شد و به خوبی نهار می‌خورد، ناامیدانه به محل کار پیتر رفته و آنجا به جای برادرزاده‌اش توسط عنکبوت رادیواکتیوی مرموز گزیده می‌شود. طولی نکشید که عمه می شخصیت اسپایدر مام را به خود گرفت و به خیابان‌ها آمد تا محله‌اش را به مکانی بهتر تبدیل کند. در حالی که او تقریباً همان میزان قدرت پیتر پارکر کلاسیک را داشت، بر کسی پوشیده نیست که سن بالاتر و بدن شکننده‌اش او را در سطح قدرت پایین‌تری در Spider-Verse نگه خواهد داشت.

Old Man Spider

در دنیای موازی دیگر، پس از درگذشت پیتر پارکر، ازکیل سیمز به شخصیت مرد عنکبوتی جدید تبدیل می‌شود، هویتی که او حتی چندین سال قبل از اینکه وقایع Spider-Verse وارد زندگی‌اش شود، آن را حفظ کرده بود. در این مرحله، او به یک پیرمرد تبدیل بود و به عنوان نسخه مرد عنکبوتی پیر با نام لوگان به مردم خدمت می‌کرد. Old Man Spider اساساً همان توانایی‌های پیتر پارکر را دارد، اما مانند Spider-Ma’am، او نیز به دلیل کهولت سن کمی فرسوده شده و مبارزه برایش سخت است. با این حال، این او را از تبدیل شدن به یکی از آماده ترین قهرمانان در کل Spider-Verse باز نمی‌دارد و او تا آخرین حد انرزی خود به مبارزه با جنایات می‌پردازد.

Spider-Ham

پیتر پورکر نسخه‌ای از پیتر پارکر در جهانی جایگزین است که از نسخه‌های بسیار دوست داشتنی به حساب می‌آید. به معنای واقعی کلمه یکی از ورینت‌های هر ابرقهرمان و فردی از هر جهان که اکثر طرفداران آن را می‌شناسند و دوست دارند در واقع نوعی حیوان است، از جمله کروکتر استرنج، همتای کروکودیل دکتر استرنج، و ووپی گلدفیش، که فقط ووپی گلدبرگ است در نقش یک ماهی قرمز. مانند بسیاری از مردان عنکبوتی جایگزین، اسپایدرهام نیز دارای توانایی‌های نسبتا مشابهی با مرد عنکبوتی است که اکثر طرفداران آن را می شناسند، از جمله قدرت فوق العاده، تار پراکنی و توانایی چسبیدن به دیوار تنها نقطه ضعف او این واقعیت است که این اسپایدی به اندازه یک خوک کوچک است، که وقتی او در برابر دشمنی با اندازه معمولی از یک جهان متفاوت قرار می‌گیرد آنچنان قوی عمل نخواهد کرد.

Dr. Aaron Aikman

بر خلاف بسیاری از مردان عنکبوتی دیگر، دکتر آرون آیکمن در واقع طی آزمایش عنکبوت‌های مختلف به اسپایدی تبدیل شد و نه گزیده شدن. او آزمایشی را انجام داد که DNA او را با یک عنکبوت ترکیب کرد، اما آنطور که برای مردان عنکبوتی دیگر انجام شد، روی او کار نکرد. در عوض، دکتر برای استفاده کامل از قدرت های خود، مجبور شد برای خود لباسی مکانیکی بسازد. در حالی که آیکمن واقعاً یک ابرقهرمان قوی در مبارزه است، اما در سطح قدرت پیتر پارکر و بسیاری دیگر از قهرمانان عنکبوتی نیست. در حالی که لباس او مطمئناً وی را قوی می‌کند، دکتر بدون آن عملا ناتوان است.

Hobgoblin

در یک جهان موازی، پس از از دست دادن گوئن استیسی به دست گرین گابلین، متاسفانه پیتر پارکر به غرایز تاریک‌تر خود روی آورده و برای انتقام  زندگی گرین گابلین گرفت. او سپس هویت مرد عنکبوتی خود را کنار گذاتشه و خود به گابلین تبدیل می‌شود شروری بسیار ترسناک‌تر را خلق می‌کند. علیرغم قوی بودن به اندازه پیتر پارکر که اکثر طرفداران آن را می‌شناسند، این یک واقعیت است که وضعیت روحی او مطمئناً مانند گذشته نیست. زمانی که او برای پیوستن به ارتش عنکبوتی‌ورس استخدام شد، در ابتدا به دلیل غیر قابل اعتماد بودن گروه را ترد کرد. اما هنگامی که متوجه شد فردی که او را به خدمت گرفته خود گوئن است، در نهایت جانش را فدای او کرد.

Supaidāman (Takuya Yamashiro)

Supaidāman اولین حضور خود را در اثر ژاپنی اولیه Spider-Man به عمل رساند، با این برنامه تلویزیونی که برای مخاطبان خاص اقتباس شده بود. تغییرات جالبی در این شخصیت وجود داشت، از جمله مجموعه‌ای از توانایی‌های خاص که به لطف بودجه و معرفی تاکویا یاماشیرو به جای پیتر پارکر ارائه شدند. این شخصیت از آن زمان برای اولین بار در زمین ۶۱۶ در کمیک‌ها ظاهر شد و به دلیل مکانیکی که با نام لئوپاردون با آن وارد جنگ می‌شود به خوبی محبوب و شناخته شده است. البته قدرت او توسط ربات غول پیکری تقویت می‌شود، اما Supaidāman نسبت به سایر ورینت‌های هوشیار مهارت کمتری دارد.

Spider-Woman (May Parker)

در یک جهان جایگزین، پیتر پارکر (که هنوز مرد عنکبوتی بود) و مری جین واتسون در نهایت به آن زندگی عاشقانه‌ای رسیدند که همیشه آرزویش را داشتند. آن‌ها در نهایت ازدواج کرده و صاحب یک دختر شدند که نام او را با احترام به عمه پیتر می پارکر گذاشتند.

می برخی از توانایی‌های عنکبوتی مانند پدرش را به ارث برده بود و شخصیت دختر عنکبوتی را تصاحب کرد و در نهایت پس از رسیدن به بزرگسالی نام خود را به زن عنکبوتی تغییر داد. متأسفانه توانایی‌های عنکبوتی می کمی ضعیف‌تر از پدرش بود، زیرا دی‌ان‌ای که او به ارث برد، ترکیبی بود بین دی‌ان‌ای او و مری جین و نه کاملاً DNA پیتر. صرف نظر از این، زن عنکبوتی خود را به عنوان یک مبارز فوق العاده در جهان خود همواره ثابت کرده است.

Spider-Girl (Betty Brant)

در دنیای جایگزین دیگری، بتی برانت، کارمند Daily Bugle، در طول ماجرایی به جای خود پیتر توسط یک عنکبوت رادیواکتیو گاز گرفته شد و این اتفاق باعث شد تا او هویت جایگزین Spider-Girl را ایجاد کند. توانایی‌های Spider-Girl کاملاً مشابه توانایی‌های پیتر پارکر بود قدرت‌‌هایی که بیشتر طرفداران آن را می‌شناسند: او حتی می‌توانست تجهیزات مشابهی با Spider-Man دنیای سینمایی مارول داشته باشد زیرا Spider-Girl در واقع با پیتر جهان خود دوست شد و او  به اسپایدی دختر کمک کرد تا وب‌های خود را بسازد. چیزی که Spider-Girl را در کمیک‌های خود جالب کرده این بود که او نسبت به پیتر پارکر، او رابطه صمیمی‌تری با سردبیر Daily Bugle داشته که به او در جمع‌آوری اطلاعات کمک می‌کند. 

Spider Moon-Man

این پیتر پارکر از جهانی آمده است که در آن بشریت در واقع راهی برای استعمار ماه پیدا کرده است. او در نیویورک قمری زندگی می‌کرد که اساساً یک شهر نیویورک آینده‌نگرتر بود در جهانی مدرن از آینده. علاوه بر آن، او کاملاً شبیه مرد عنکبوتی اصلی است و توسط یک عنکبوت رادیواکتیو گاز گرفته شده، او برای Daily Bugle کار می‌کند و طبق معمول عاشق مری جین می‌شود. متأسفانه، این مرد عنکبوتی یکی از اولین مردهای عنکبوتی بود که در جریان رویداد Spider-Verse جان خود را از دست داد، مورلون شرور او را قبل از اینکه حتی فرصتی برای دانستن بقیه قسمت‌های Spider-Verse داشته باشد، از دست داد. او هرگز نتوانست ثابت کند که آیا می‌تواند قوی ترین مرد عنکبوتی باشد یا خیر.

Spider-UK

بیلی برداک نسخه‌ای از مرد عنکبوتی بود که در بریتانیا و در یک جهان جایگزین خاص قرار داشت. با این حال، این بدان معنا نیست که او تنها مرد عنکبوتی این جهان بود. بیلی در واقع زیر نظر کاپیتان بریتانیا در جهان خود تمرین می‌کرد و قبل از اینکه متوجه شود توانایی‌هایی مشابه با توانایی‌های مرد عنکبوتی واقع در نیویورک به دست آورده است به تمرین می‌پرداخت. او به زودی شخصیت مشابهی را خلق کرد، اما با یک پیچش بریتانیایی. Spider-UK پس از شکست دیگر مرد عنکبوتی جهانش به Spider-Verse پیوست. خوشبختانه، Spider-UK به عنوان یک جایگزین عالی عمل کرد، با سطح قدرت او یکسان است با پیتر پارکر.

Pavitr Prabhakar

پاویتر پرابهاکار اساساً همان داستان پیتر پارکر را دارد. تنها تفاوت این است که داستان پاویتر در هند اتفاق افتاده است. پاویتر با عمه مایا و عمو بهیم زندگی می کرد و عاشق میرا جین بود. با این حال، پاویتر به جای گزیده شدن توسط یک عنکبوت رادیواکتیو، توانایی های عنکبوت خود را از یک یوگی باستانی به دست آورد که به او هدیه مبارزه با شیطان را در دنیای خود را داد. ماجراجویی‌های Pavitr همه کاملاً هوشمندانه بود، و دارای شخصیت‌های شرور فوق‌العاده شبیه شخصیت‌های شرور مرد عنکبوتی که بیشتر طرفداران آن‌ها را می‌شناسند، اما با تغییراتی که به فرهنگ هند مرتبط بود. برجسته ترین دشمن او نالین اوبروی بود، نسخه جایگزین نورمن آزبورن که از یک طلسم برای احضار یک دیو استفاده می‌کرد که نالین را تسخیر کرد تا تبدیل به یک شرور شبیه گابلین شود.

Arácnido Jr.

بسیاری از قهرمانان Spider-Verse در اصل نسخه‌های جایگزین پیتر پارکر از کشورهای مختلف هستند. آراکنیدو جونیور نیز از این قاعده مستثنی نیست و اساسا مرد عنکبوتی اهل مکزیک است. در حالی که نام واقعی و منشأ قدرت او هنوز ناشناخته است، با نام واقعی او فقط “جونیور” شناخته می‌شود، بقیه داستان او کاملاً آشناست. آنتاگونیست اصلی آراکنیدو جونیور اسکورپیون است، اما در یک جایگزین دیگر. نسخه جهانی اسکورپیون که مسئول قتل پدر آراکنیدو جونیور است دشمت همیشگی او به حساب می‌آيد. جونیور سپس قبل از اینکه بخشی از Spider-Verse شود، محافظ ابرقهرمانان و مبارز با جرم و جنایت مکزیکوسیتی شد. او پتانسیل این را دارد که در آینده یکی از قوی ترین مردان عنکبوتی باشد.

Scarlet Spider

در حالی که اکثر این مردان عنکبوتی در دنیا‌های موازی متفاوت به نظر می‌رسند، بن ریلی یا همان اسکارلت اسپایدر به معنای واقعی کلمه شبیه‌سازی اصلی پیتر پارکر است. در دنیای اصلی مارول، یکی از دشمنان مرد عنکبوتی، از DNA پیتر پارکر برای ایجاد یک کلون دقیق از او استفاده کرد. با این حال، همانطور که این کلون از ظاهر و توانایی های پیتر تقلید می‌کرد، شخصیت او را نیز تقلید و کپی می‌کرد و برای ادامه حرفه ابرقهرمانی خود، علیه سازنده خود به مبارزه پرداخت. او در ادامه یکی از جالب‌ترین شخصیت‌های مرد عنکبوتی در کمیک‌ها بود، و زمانی که با زندگی به‌عنوان یک کلون سازگار شد، یک قوس نسبتاً جالب را پشت سر گذاشت.

Peter Parker

پیتر اساساً میانگین پایه برای مقایسه سطوح قدرت در مورد قهرمانان Spider-Verse است، با تعدادی از مردان عنکبوتی جایگزین قوی‌تر از او و تعدادی دیگر ضعیف تر. در پایان، پیتر پارکر اصلی همان مرد عنکبوتی است که اکثر طرفداران با او آشنا هستند. این قهرمانی است که هر شش فیلم لایو اکشن مرد عنکبوتی بر اساس آن ساخته شده‌اند، که به جالب‌تر کردن مرد عنکبوتی جایگزین کمک می‌کند، زیرا به نظر می‌رسد که همه آن‌ها گونه‌هایی از این قهرمان واحد هستند که اکنون به چیزی شبیه به یک کهن الگو تبدیل شده است.

Spider-Gwen

Spider-Gwen مطمئناً در سال‌های اخیر به یکی از شناخته‌شده‌ترین قهرمانان عنکبوتی بدل شده است، از دنیایی که گوئن استیسی توسط عنکبوت گزیده شد و پیتر پارکر جان خود را از دست داد. او حتی پس از از دست دادن دوستش مانند سایر قهرمانان Spider-Verse به مبارزه با جنایت و محافظت از شهر نیویورک ادامه داد. چیزی که گوئن را بالاتر از پیتر پارکر قرار می دهد دسترسی او به تجهیزات پلیس است. پدر او، کاپیتان پلیس جورج استیسی، هنوز در دنیای او زنده است، به این معنی که او به تجهیزات و اطلاعات پلیس دسترسی مستقیم دارد که می تواند در مبارزه روزمره با جرم و جنایت از آنها استفاده کند.

Spider-Man 2099

میگل اوهارا (Miguel O’Hara) که به عنوان مرد عنکبوتی ۲۰۹۹ معروف است، یکی از ورینت‌ های جذاب اسپایدرمن به حساب آمده که توسط استن‌لی و استیو دیکتو خلق شده است. به نظر می رسد که این شخصیت یکی از آنتاگونیست‌های انیمیشن Spider-Man: Into the Spider-Verse بوده و صداپیشگی آن را هم اسکار آیزیک (Oscar Isaac) بازیگر فیلم محبوب تل ماسه و سریال موفق شوالیه ماه انجام خواهد داد. میگل در سال ۲۰۹۹ ساکن نیویورک است و تلاش می‌کند تا با استفاده از علم و فناوری ژن افراد مختلف را تغییر داده و آن‌ها را به مرد یا زن عنکبوتی تبدیل کند. در نهایت نیز این اتفاق برای خود او رخ داده و خود میگل به اسپایدرمن ۲۰۹۹ تبدیل می‌شود.

Miles Morales

مایلز در سال ۲۰۱۲ توسط برایان مایکل بندیس و تصویرگر سارا پیکلی به کمیک‌های مارول آمد و در همان ابتدا با داستان منحصر به فرد .و هیجان‌آنگیز خود طرفداران مارول را به خود جذب کرد. مایلز مورالز تنها مرد عنکبوتی سیاه ‌پوست مارول است که خلق او باعث انقلابی در این فرنچایز شد. مایلز یک نوجوان آفریقایی – لاتین است و پس از کشته شدن پیتر پارک تایم لاین خود به مرد عنکبوتی تبدیل می شود. می‌توان گفت طرفداران دنیای سینمایی مارول این شخصیت را در اثر انیمیشنی برنده جایزه اسکار بهترین فیلم پویانمایی سال ۲۰۱۲ Spider-Man: Into the Spider-Verse دیده و شناختند و محبوبیت او پس از انتشار این اثر چند برابر شد. قسمت دوم این اثر پویانمایی نیز به زودی و در سال آینده اکران خواهد شد و طرفدارن سرنوشت مایلز دوست داشتنی را خواهند فهمید.

Ghost-Spider

گوست اسپایدر در حقیقت یک نسخه شیطانی و پلید از مرد عنکبوتی پیتر پارکر است که تمام دیگر نسخه‌های مرد عنکبوتی که در اطراف خود می‌شناخته را کشته و قدرت‌ آن‌ها را از آن خود کرده است. در جهان گوست اسپایدر عمو بن هنوز زنده است و به پیتر در راه تبدیل شدن به مرد عنکبوتی کمک می‌کند. اما این نسخه از پیتر که دانشمندی ثروتمند و توانا به حساب ‌می رود و مالک یک کمپانی بزرگ است، تمایل به قدرت‌‌های پلید و شیطانی دارد و حتی یکبار هم مرده و زنده می‌شود. 

Captain Universe

کاپیتان یونیورس که یکی از ورینت‌‌های قدرتمند مرد عنکبوتی به شمار می‌رود، در حقیقت به عنوان نگهبان اترنیتی شناخته شده و مفهومی متفاوت از خدای نور را ارائه می‌دهد. در حقیقت دستیابی پیتر پارکر به نیروی کیهانی uni- power باعث می شود تا یک شخصیت به کاپیتان یونیورس تبدیل شود و برای مدت کوتاهی این قدرت به دست پیتر پارکر رسید. می توان گفت که کاپیتان یونیورس مرد عنکبوتی یکی از قوی‌ترین نسخه‌ های این شخصیت به شمار می‌رود و قدرت‌های این پیتر پارکر با قدرت خدایان برابری می‌کند. در حقیقت چیزی که باعث می‌شود تا نسخه کاپیتان یونیورس او از همه قوی تر باشد این موضوع است که دریافت توانایی های نیرو یونی با قدرت ذهنی و جسمی خود فرد دریافت کننده ارتباط مستقیم دارد. 

Max Borne

دکتر مکس بورن مرد عنکبوتی سال ۲۲۱۱ بوده و. یکی از نسخه‌ های نامحبوب اسپایدرمن به حساب می‌رود که معمولا کمتر کسی نام او را شنیده است. او کاستومی متفاوت نسبت به مرد عنکبوتی تایم لاین اصلی به تن مرده و دارای چهار بازوی مکانیکی عجیب است که به او این امکان را می‌دهد که در مبارزات خود بهتر عمل کند. مکس در حقیقت به سازمانی همکاری می‌کند که در رابطه با امن نگه داشتن مفهوم زمان و عملکرد آن فعالیت می‌کنند. متاسفانه او طی یک مبارزه ناچارا به مبارزه با دختر خود می‌پردازد که تلاش داشته تا با اضافه کردن یک عمو بن به تایم لاین خود تار و پود حقیقت آن زمان را دچار تغییر کرده و اینگونه با پدر خود به مشکل بر می‌خورد.

Spider-Man: The Manga

شاید جالب باشد که بدانید علاوه بر استودیو مارول یک کمپانی ژاپنی نیز داستان مرد عنکبوتی را روایت کرده است. بدون شک می‌توان گفت که مانگا نسخه ژاپنی کمیک به حساب آمده و ژانر منحصر به فرد و جذاب خود را دارد. محبوبیت داستان مرد عنکبوتی باعث شده تا نویسندگان ژاپنی این ابر قهرمان مشهور را به دنیا مانگا آورده و داستان او را باری دیگر در ستینگی ژاپنی تعریف کنند. مانگای اسپایدرمن در سال ۱۹۷۰ منتشر شد و نسخه‌ای ژاپنی از مرد عنکبوتی را معرفی کرد. در ابتدا به نظر می‌رسید که داستان این نسخه از مرد عنکبوتی تنها ترجمه‌‌ای از نسخه آمریکایی اورجینال آن باشد اما رفته رفته نویسندگان ژاپنی داستان‌های تازه و جالب خود را به زندگی و ماجراجویی‌های پیتر پارکر خود اضافه کردند.

The Superior Spider-Man

یکی از جالب‌ترین اتفاقاتی که می‌توانست داستان اصلی پیتر پارکر را دچار تحول کند جابه جا شدن او با کی از آنتاگونیست‌‌های اصلی داستانش بود که در داستان The Superior Spider-Man به حقیقت پیوست. در داستان این نسخه از مرد عنکبوتی دکتر اختاپوس جایگاه پیتر پارکر به عنوان اسپایدرمن را تصاحب کرده و به مرد عنکبوتی تبدیل می‌شود و تلاش می‌کند تا مرد بهتری نسبت به اکتاویس و اسپایدی بهتری نسبت به پیتر پارکر باشد؛ او پس این اتفاق لباس کلاسیک مرد عنکبوتی را تغییر داده و با توجه به سبک خود تلاش می‌کند تا مسیر او به عنوان یک ابرقهرمان را ادامه دهد. او رنگ مشکی را جایگزین رنگ آبی کاستوم اسپایدی کرده که به نظر تغییر بسیار جالبی می‌آید.

Sindy Moon

سیلک (Silk) یا سیندی مون (Sindy Moon) توسط همان عنکبوت رادیواکتیوی که پیتر پارکر جهان اصلی مارول را نیش زد گزیده شد و این گونه به یکی از همتایان بسیار قدرتمند او مبدل گشت. سیلک در حقیقت قوی‌ترین اسپایدی سنس (قدرت مخصوص اسپایدرمن که به او این توانایی را می‌دهد تا اتفاقات پیش رو را حس کرده و از خطر اجتناب کند) را داشته و این قدرت به او امکان دیدن آینده را می‌دهد. می‌ةوان گفت که سیلک تنها ورینت اسپایدی است که می‌تواند آینده را پیش‌بینی کرده و آن را ببیند در حالی که دیگر نسخه‌های مرد عنکبوتی تنها آن را احساس می‌کنند.

Six-Arm Spider-Man

شاید اگر اسپایدرمن چهار دست اضافه داشت می‌توانست گوئن استیسی را نجات داده و حتی تانوس را به تنهایی شکست دهد. اما نکته جالب این است که در حقیقت در یکی از تایم‌لاین‌های اسپایدرمن در کمیک‌های مارول که به دست استن‌لی نیز نوشته شده است، پیتر پارک چهار بازوی اضافه داشته و در این اثر برای اولین بار با موربیوس خون آشام معروف دنیا مارول مواجه می‌شود. به نظر می رسد که این شخصیت برای اولین بار از جهان کمیک خارج شده و به دنیای سینمایی مارول خواهد آمد و طرفداران می‌توانند این شخصیت را در اثر مورد انتظار Spider-Man: Across the Spider-Verse مشاهده کنند. این شخصیت در اثر مذکور عضو گروه Spider-Forces که توسط میگل اوهارا مرد عنکبوتی ۲۰۹۹ رهبری می‌شود خواهد بود.

Spider-Punk

هوبی براون (Hobie Brown) یکی از جذاب‌ترین نسخه‌های مرد عنکبوتی به حساب می‌آید که ظاهری نسبتا متفاوت داشته و با توجه به استایل پانکی و راک اند رولی خود توجه مخاطبین جوان‌تر را بسیار به خود جلب کرده است. این شخصیت که با گیتار زیبای خود که اکثر مواقع به همراه دارد، یکی از جدیدترین و محبوب‌ترین ورینت‌های مردعنکبوتی است که پیتر پارکر نیست و هویت جداگانه‌‌ای دارد. او با توجه قلب مهربان خود همواره زندگی‌اش را وقف اعمال خیر کرده و با توجه به خصوصیات جذاب خود بسیار محبوب و مشهور شده است.

نظر شما در رابطه با نسخه های مختلف اسپایدرمن چیست؟ کدام‌یک از آن‌ها را بیشتر از همه دوست دارید؟ آیا ورینت دیگری از مرد عنکبوتی می‌شناسید که در این مقاله نام آن برده نشده باشد؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید!

3.9 31 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

7 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا