ونوم - Venom

ونوم | هر آنچه باید درباره‌ی شخصیت Venom بدانید

فضاییِ دوست‌داشتنی

1%
  • 0/10
ونوم | هر آنچه باید درباره‌ی شخصیت Venom بدانید ۱ ۰۶ مهر ۱۴۰۰ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

در جدیدترین قسمت مجموعه مقاله‌های جامع وب سایت رسرگرمی به سراغ ونوم (Venom) رفته‌ایم؛ شخصیتی که این روزها خبرهای زیادی با محوریت جدیدترین اقتباس سینمایی‌اش به گوش می‌رسد.

مرد عنکبوتی در کمیک بوک‌ها مقابل شخصیت‌های متعددی قرار گرفته که یکی از مشهورترین و محبوب‌ترینشان، ونوم است. این ابرشرور با Spider-Man 3 به سینماها آمد اما چندان فرصت خودنمایی پیدا نکرد. ونوم حدودا یک دهه بعد و اینبار در قالب یک فیلم اختصاصی به نام Venom روی پرده نقره‌ای آمد. اثر مزبور بازخوردهای متنقاضی را از سوی منتقدان دریافت کرد اما مخاطبان از نتیجه کار رضایت داشتند. به همین دلیل، محصول سونی پیکچرز موفق شد به فروشی ۸۵۶ میلیون دلاری دست یابد.

اکران Venom در سال ۲۰۱۸ میلادی تاثیرات غیرقابل‌انکاری روی سینما داشت. این فیلم نه تنها شرایط مورد نیاز برای ایجاد فرنچایز Sony’s Spider-Man Universe را فراهم کرد، بلکه باعث شد ونوم به عنوان ک ضدقهرمان به شهرت بسیاری در میان مخاطبان عام سینما دست یابد. همین افزایش محبوبیت هم باعث شده تا دنباله فیلم، یعنی Venom: Let There Be Carnage در لیست انتظار بسیاری قرار داشته باشد. البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که نسخه جدید ادی براک توسط تام هاردی به تصویر کشیده شده و همین موضوع، نقش بسزایی در موفقیتش داشته است.

از آنجایی که فاصله چندانی با اکران Venom: Let There Be Carnage در ایالات متحده آمریکا نداریم، تصمیم گرفتیم در قالب یک مقاله جامع به معرفی ونوم بپردازیم.

فهرست مطالب

طرحی که به خلقت ونوم منجر شد

خلقت ونوم چگونه رخ داد؟

اگر در فضای مجازی پیرامون خالق یا خالقان ونوم تحقیق ساده‌ای انجام دهید، با نام‌های دیوید میشیلینی و تاد مک فارلین مواجه می‌شوید. این موضوع صحت دارد. میشیلینی و مک فارلین، دست‌اندرکاران شماره ۲۹۹ و ۳۰۰ کمیک بوک The Amazing Spider-Man هستند که سیمبیوت فضایی در آن‌ها معرفی می‌شود. با این حال، اگر بخواهید دقیق‌تر به ماجرا نگاه کنید، فرد دیگری را به عنوان خالق این شخصیت در نظر خواهید گرفت.

مارول چند دهه قبل قبل رقابتی را برگزار کرد و به واسطه آن، از علاقه‌مندان خواست ایده‌های خود را برای آن بفرستند. یکی از طرفداران که رندی شولر نام داشت، ایده خود را برای ناشر آمریکایی ارسال کرد؛ ایده‌ای که روی لباس جدید مرد عنکبوتی تمرکز داشت. شولر در سال ۲۰۰۷ میلادی مصاحبه‌ای را با وب سایت CBR انجام و ایده اولیه خود را شرح داد:

فکر می‌کردم جالب می‌شود اگر عنکبوتی قدرت و ظاهرش را آپگرید کند. در نتیجه، این ایده به ذهنم زد که رید ریچاردز [یکی از شخصیت‌های چهار شگفت انگیز] با استفاده از همان مولکول‌های ناپایداری که در لباس‌های چهار شگفت‌آنگیز به کار گرفته شده‌اند، لباس جدیدی برای مرد عنکبوتی بسازد.

مولکول‌های ناپایدار وارد بدن پیتر شده و به او اجازه می‌دهند بهتر به دیوارها بچسبد. گمان می‌کنم ایده اولیه من این بود که قدرت چسبندگی‌اش در حدود ۲۵ درصد افزایش یابد.

رندی شولر برای طراحی لباس جدید که قدرت مرد عنکبوتی را افزایش می‌دهد، از لباس مخفی‌کاری او الهام گرفت که ترکیبی از مشکی و سفید بود. از آنجایی که سفید در تاریکی خودنمایی کرده و چندانی برای مخفی ماندن مناسب نیست، تصمیم گرفت از رنگ سرخ استفاده کند. شولر نهایتا ایده خود را تکمیل کرد و برای مارول فرستاد. او چند ماه بعد نا‌مه‌ای را از سوی ناشر آمریکایی دریافت کرد. آن‌ها نه تنها خواهان خریداری ایده شولر بودند، بلکه دوست داشتند ایده‌اش را به داستان تبدیل کند. او سپس چند پیش‌نویس آماده و ارسال کرد اما هیچ کدام مورد استفاده قرار نگرفتند. با این حال، به خاطر ایده و تلاش‌هایش ۲۲۰ دلار دریافت کرد که با در نظر گرفتن تورم، ۵۳۶ دلار می‌شود.

رندی شولر گمان می‌کرد ایده‌اش به صورت کامل کنار گذاشته شده تا اینکه شماره ۲۵۲ کمیک بوک The Amazing Spider-Man از راه رسید. او در مصاحبه گفت با خواندن کمیک بوک «شوکه و ناراحت» شده بود. بد نیست بدانید لباس مشکی و جدید نخستین بار در شماره ۲۵۲ معرفی شده و ونوم یا سیمبیوت هم چندین شماره بعد به نمایش گذاشته می‌شود.

سیمبیوت‌ها در واقع یک نژاد فضایی به نام کلینتار هستند. آن‌ها نوعی انگل بوده و برای ادامه حیات خود به یک میزبان نیاز دارند. وقتی با شخصی ادغام می‌شوند، توانایی‌ها و دانش او را افزایش داده و همچنین شرایطی را به وجود می‌آورند تا نیمه تاریک شخصیت او خودنمایی کند.

بد نیست بدانید ونوم در جریان کمیک بوک Secret Wars به مرد عنکبوتی چسبیده و همراهش به سیاره زمین می‌آید.

میزبانان

همان‌طور که گفتیم، ونوم یک نوع انگل بوده و برای ادامه حیات به میزبان نیاز دارد. او در ابتدا همراه با پیتر پارکر به ماجراجویی پرداخت اما در ادامه خود را با دیگر شخصیت‌ها ادغام کرد. در ادامه به معرفی مهم‌ترین میزبانان ونوم می‌پردازیم.

پیتر پارکر

مرد عنکبوتی و دیگر قهرمانان در مجموعه کمیک بوک Marvel Super Heroes Secret Wars به سیاره دیگری به نام بتل ورلد انتقال داده می‌شوند. لباس مخصوص پیتر پارکر پس از نبردهای متعدد نابود شده و دیگر قابل‌استفاده نیست. در همین شرایط، ثور و هالک به پیتر پیشنهاد می‌دهند به یک اتاق بخصوص رفته و از ماشینی که در آنجا است برای تولید لباس جدید بهره ببرد. به گفته آنان، ماشین مزبور می‌تواند ذهن کاربر را خوانده و چیزی را تحویل دهد که می‌خواهد. پیتر به اتاق رفته و اشتباها ماشین دیگری را فعال می‌کند. به محض فعال شدن، یک کره مشکی رنگ مقابلش پدیدار شده و سپس تمام بدنش پخش می‌شود. در پی این اتفاق، لباس قدیمی از بین رفته و ماده مشکی رنگ به لباس جدید تبدیل می‌شود. پیتر در ادامه متوجه می‌شود او می‌تواند لباس خود را به هر شکلی که می‌خواهد در بیاورد. همچنین حالا و به لطف لباس قدرت بیشتری دارد.

در مجموعه کمیک بوک The Amazing Spider-Man فاش می‌شود چیزی که بدن پیتر پارکر را پوشانده، یک انگل فضایی بوده و به شدت در مقابل آتش و انرژی صوتی آسیب‌پذیر است. او لباس را پیش ریچارد ریدز می‌برد تا بررسی‌اش کند. ریچارد به واسطه آزمایش به ماهیت واقعی آن می‌برد. پیتر هم طبیعتا جلویش را گرفته و نمی‌گذارد بار دیگر به او بچسبد. چهار شگفت‌انگیز، سیمبیوت را در محفظه‌ای قرار می‌دهند اما موفق به فرار شده و بار دیگر با پیتر ادغام می‌شود. او اینبار از صدا استفاده کرده و خودش را جدا می‌کند. نکته جالب اینجا است که سیمبیوت در طول مدتی که با پیتر ادغام شده بود، شدیدا به او وابستگی عاطفی پیدا کرده بود.

ونوم
تصویری از کمیک بوک Secret Wars

ادی براک

ادی براک یکی از روزنامه‌نگاران دیلی گلوب بوده که روی پرونده گناه خوار یا Sin-Eater کار می‌کرد. او پس از بررسی‌های مختلف فردی را به عنوان عامل اتفاقات معرفی کرد اما نهایتا فاش شد او برای اعتراف تحت فشار بود. در نتیجه این اتفاق، ادی کار خود را از دست داد و با مشکلات روحی فراوانی مواجه شد. او به منظور بهبود شرایط خود به باشگاه بدنسازی رفت اما فایده‌ای نداشت و تمایل شدیدی برای خودکشی پیدا کرد. او یکبار به کلیسا رفت تا شاید آنجا بتواند آرامش بیاید؛ همان کلیسا‌یی که پیتر پارکر سعی داشت سیمبیوت را از خود جدا کرد. در پی جداسازی، سیمبیوت نفرت ادی نسبت به مرد عنکبوتی را حس و خود را با او ادغام کرد.

اسکورپیون/مک گارگان

سیمبیوت طی اتفاقاتی به سراغ مک گارگان آمد و پیشنهاد داد در ازای ادغام، قابلیت‌های جدیدی را به او می‌دهد. نکته جالب ماجرا اینجا است که سیمبیوت برخلاف گذشته، کنترل کامل بدن را در اختیار داشت و هر کاری که می‌خواست انجام می‌داد.

فلش تامپسون

فلش از سوی دولت استخدام شد تا به عنوان یک مامور ویژه، لباسی که توسط سیمبیوت ساخته شده را به تن کند. او اجازه داشت لباس را تنها به مدت ۴۸ ساعت به تن کند، در غیر این صورت ممکن بود ادغام او و سیمبیوت به صورت همیشگی شود. فلش همچنین یک ابزار جدید به نام Multi-Gun دریافت کرد. این ابزار به گونه‌ای طراحی شده بود که می‌توانست به هر سلاحی تبدیل شود.

دولتمردان احتمال می‌دادند ادغام فلش تامپسون و سیمبیوت همیشگی شود. به همین دلیل، یک دکمه غیرفعالسازی تعبیه کرده بودند تا به واسطه آن بتوانند به ادغام فلش و سیمبیوت پایان دهند. هر چند، فلش ترجیح داد هرگز از دکمه استفاده نکند.

ان ویینگ

ان ویینگ همسر سابق و یک وکیل موفق است. یکبار که به ملاقات ادی براک رفت، گناه خوار شلیک به سمتش شلیک کرد تا جانش را بگیرد. در حالی که در آستانه مرگ قرار داشت، سیمبیوت از ادی براک جدا شد و خود را با ان ادغام کرد تا بدین ترتیب بتواند جانش را نجات دهد.

سرگذشت در کمیک بوک‌ها

از آنجایی که ادی براک در میان مخاطبان عام سینما بیشترین شهرت را دارد، سرگذشت او در صفحات کمیک بوک را مرور می‌کنیم.

سال‌های ابتدایی زندگی ادی براک

ادوارد چارلز آلن براک به خانواده‌ای کاتولیک در سان فرانسیسکو تعلق دارد. مادر حین به دنیا آوردن او جان خودش را از دست داده است. به همین دلیل، کارل نسبت به فرزند خود سرد و بی‌عاطفه است. ادی پس از چند سال و افزایش سن، متوجه رفتارهای پدر خود شده و سعی می‌کند با ثبت عملکردی عالی در دوران تحصیل و فعالیت‌های ورزشی توجه او را جلب کند اما به خواسته خود نمی‌رسد. ادی پس از اینکه مقاله‌ای پیرامون رسوایی واترگیت می‌خواند، رشته تحصیلی خود در دانشگاه را به روزنامه‌نگاری تغییر می‌دهد. او یکبار که نوشیدنی الکلی خورده بود و هوشیاری نداشت، با ماشین پدرش تصادف کرده و یک کودک را می‌کشد. ادی می‌‍داند چه کار کرده و خود را مستحق رفتن به زندان می‌داند اما پدرش چنین اجازه‌ای را نمی‌دهد. بعد از فارغ‌ التحصیلی، او به نیویورک رفته و در روزنامه دیلی گلوب مشغول به کار می‌شود. ادی در آنجا هم موفق عمل می‌کند اما پدر همچنان سرد و بی‌عاطفه است.

ادی براک به عنوان روزنامه‌نگار روی پرونده‌ای به نام گناه خوار کار می‌کند. در همین حین، فردی به نام امیل گرگ با او تماس گرفته و اعتراف می‌کند قاتل تحت تعقیب است. ادی پس از اینکه فاش می‌کند از هویت واقعی گناه خوار اطلاع دارد، از سوی مقامات تحت فشار قرار می‌گیرد تا هویت واقعی او را فاش کند. در نتیجه، یک مطلب نوشته و مطابق خواسته‌شان عمل می‌کند. در همین حین، گناه خوار واقعی توسط مرد عنکبوتی به دام افتاده و فاش می‌شود فردی که ادی معرفی کرده بود، یک کلاهبردار است. در نتیجه این اتفاقات، ادی از کار خود اخراج شده و از همسرش طلاق می‌گیرد. پدر هم ارتباطش را به صورت کامل قطع می‌کند. او قادر نیست با اشتباهات خود کنار آمده و مرد عنکبوتی را مقصر شرایط کنونی‌اش می‌داند. ادی همچنین برای بهبود شرایط روحی‌اش به بدنسازی می‌رود. در نتیجه، استرس او کاهش می‌یابد اما خشم و نفرتش بدون تغییر باقی می‌ماند.

مرد عنکبوتی به یک کلیسا رفته و سعی دارد با استفاده از صدای ناقوس، سیمبیوت را از خود جدا کند؛ زیرا متوجه شده انگل فضایی می‌خواهد برای همیشه با او ادغام شود. پیتر نهایتا موفق می‌شود سیمبیوت را از خود جدا کند. با گذشت مدتی، ادی براک به همان کلیسا رفته و از خدا تقاضای بخشش می‌کند. سیمبیوت که خود را از زمان ترک مرد عنکبوتی در خرپاهای ساختمان پنهان کرده بود، حضور و نفرت ادی نسبت به مرد عنکبوتی را درک کرده و خود را با او ادغام می‌کند. سیمبیوت نه تنها هویت واقعی تارزن نیویورکی را برای ادی فاش می‌کند، بلکه قدرت‌های مشابهی را در اختیارش می‌گذارد.

ونوم
طراحی ادی براک در کمیک بوک

ونوم

پیتر پارکر هنوز نمی‌داند چه اتفاقی برای سیمبیوت رخ داده است. ادی براک از این شرایط نهایت استفاده را برده و سعی می‌کند با انجام اقدامات مختلف او را آزار دهد. نکته جالب ماجرا اینجا است که ادی می‌تواند بدون فعال شدن حس ششم پیتر به او نزدیک شده و نقشه‌اش را اجرایی کند. او در ادامه مری جین را ترسانده و سپس با مرد عنکبوتی رویارو می‌شود. ادی در مواجهه نه تنها هویت واقعی خود را فاش می‌کند، بلکه تاکید دارد ونوم نام گرفته است. پیتر در ادامه متوجه می‌شود ادغام ادی و سیمبیوت تکمیل شده و امکان ندارد انگل فضایی را بدون کشتن ادی از بین برد.

سیمبیوت در جریان نبرد با مرد عنکبوتی خود را فدا می‌کند تا جان ادی براک را نجات دهد. ادی سپس به زندانی برده شده و پیتر هم باقی مانده انگل فضایی را از بین می‌برد تا دیگر مجبور نباشد با آن مقابله کند. هر چند، سیمبیوت به حالت کما می‌رود تا ریکاوری صورت بگیرد. پس از این، به حالت عادی بازگشته و خود را به ادی می‌رساند. بدین ترتیب، او موفق می‌شود از زندان فرار کند. در جریان فرار، سیمبیوت به صورت غیرجنسی تولید مثل کرده و سیمبیوت کوچکی را جا می‌گذارد. این سیمبیوت با هم‌سلولی ادی، یعنی کلتوس کسدی ادغام شده و باعث خلق کارنیج می‌شود. پس از فرار از زندان، ونوم موفق می‌شود مرد عنکبوتی را دزدیده و به یک جزیره دورافتاده ببرد تا با او مبارزه کند. پیتر که چاره‌ای ندارد، مرگ خودش را جعل کرده تا ادی را متقاعد کند انتقامجویی‌اش به انتها رسیده است.

مرد عنکبوتی قادر نیست به تنهایی کارنیج را شکست دهد. در نتیجه، به سراغ ونوم رفته و ناچارا از او درخواست کمک می‌کند. او به ادی براک قول می‌دهد در صورت پیروزی، دیگر کاری به کارش نداشته و می‌تواند آزاد باشد. پس از شکست کارنیج، ونوم چند بار تلاش می‌کند مرد عنکبوتی را بکشد. پیتر که چاره‌ای ندارد، زیر حرفش زده و با کمک چهار شگفت‌انگیز ادی را شکست داده و به زندان می‌اندازد.

حالا وقت تبدیل شدن به ضدقهرمان است

ادی براک در زندان تصویری از والدین پیتر پارکر را دیده و تصمیم می‌گیرد آن‌ها را برباید. در همین راستا، از زندان گریخته و و نقشه‌اش را اجرایی می‌کند. در جریان نبرد با مرد عنکبوتی، اتفاقاتی رخ داده و ان ویینگ در آستانه مرگ قرار می‌گیرد اما مرد عنکبوتی نجاتش می‌دهد. مشاهده همین اتفاق کافی است تا ادی نسبت به اقدامات خود پشیمان شده و تصمیم بگیرد با دشمنش صلح کند.

ونوم سپس به سان فرانسیسکو رفته و در آنجا به انجام اقدامات ابرقهرمانانه به منظور محافظت از مردم بی‌خانمان مشغول می‌شود. او طی اتفاقاتی توسط گروهی به نام «بنیاد زندگی» اسیر گرفته می‌شود. آن‌ها می‌خواهند سیمبیوت‌ها را یافته و با آزمایش‌های مختلف رویشان، نیروی پلیسی قدرتمند بسازد. اگرچه اعضای بنیاد زندگی سیمبیوت را از او جدا می‌کنند، ادی موفق می‌شود با کمک مرد عنکبوتی بار دیگر با آن ادغام شود.

با گذشت مدتی از اتفاقات سان فرانسیسکو، سر و کله کارنیج بار دیگر پیدا شده و دست به قتل عام در نیویورک می‌زند. ادی براک به محض با خبر شدن از این اتفاقات خود را به نیویورک رسانده تا دشمنش را متوقف کند. او طی اتفاقاتی به این نتیجه می‌رسد که به تنهایی قادر نیست کلتوس کسدی را شکست دهد. به همین دلیل، از مرد عنکبوتی درخواست کمک می‌کند اما پیتر پارکر نمی‌پذیرد؛ زیرا ونوم از روش‌های خشونت‌آمیز بهره می‌برد. البته این ابرقهرمان در ادامه و از روی ناچار به بلک کت، موربیوس و کلاک پیوسته و آن‌ها را حین نبرد در کنار ونوم کمک می‌کند. شخصیت‌های اصلی نهایتا موفق می‌شود کارنیج را متوقف کنند. براک هم پس از این اتفاقات و بدون گفتن چیزی رفته و برای مدتی از دیده‌ها پنهان می‌شود.

بازگشت به شرارت

وقتی ان ویینگ توسط گناه خوار گلوله خورده و در آستانه مرگ قرار می‌گیرد، ادی برک سیمبیوت را مجبور می‌کند جدا شده و خود را با او ادغام کند. این اتفاق رخ داده و زخم‌های ان بهبود می‌یابد. در پی ادغام، سیمبیوت کنترل کامل را بدست گرفته و تعدادی انسان بی‌گناه را می‌کشد. ادی براک که می‌داند ادامه یافتن این شرایط به نفع هیچ کس نیست، از سیمبیوت درخواست می‌کند بازگردد؛ اتفاقی که رخ می‌دهد.

در پی جرم‌هایی که مرتکب شد، ان ویینگ توسط نیورهای پلیس دستگیر شده و به زندان برده می‌شود. ادی براک که نمی‌تواند او را رها کند، بار دیگر سیمبیوت را از خود جدا می‌کند تا بدین ترتیب بتواند شرایط را برای فرار ان مهایا کند. مطابق انتظار، سیمبیوت خود را به ان رسانده و با آن ادغام می‌شود. هالبته ان پس از فرار به ادی می‌گوید سیمبیوت را پیش خود نگه داشته و هرگز نگذارد با او ادغام شود؛ زیرا انگل فضایی غیرقابل‌کنترل بوده و دست به اقدامات خشونت‌آمیز زیادی می‌زند.

ادی براک طی اتفاقاتی دستگیر شده و یک بازدارنده وارد بدنش می‌شود تا سیمبیوت نتواند خود را فعال کند. او سپس به دادگاه برده می‌شود تا به خاطر جرایمش محاکمه شود. کلتوس کسدی هم به عنوان شاهد در دادگاه حضور دارد. طی اتفاقاتی، بازدارنده او و ادی غیرفعال شده و سیمبیوت‌ها فعال می‌شوند. مت مورداک که به عنوان وکیل مدافع ادی در دادگاه حضور دارد، به کمک او شتافته و سعی می‌کند کلتوس را متوقف کند. قبل از اینکه شرایط برای ادامه محاکمه مهیا شود، ادی توسط یک سازمان دولتی مخفی ربوده می‌شود. آن‌ها به ادی پیشنهاد می‌دهند در صورتی که به مامورشان تبدیل شود، برایش عفو می‌گیرند. او پیشنهاد را پذیرفته و عملیات‌های مختلفی را انجام می‌دهد. ادی در ابتدا از همکاری لذت می‌برد اما پس از اینکه در جریان یک ماموریت خطرناک رها می‌شود، تصمیم می‌گیرد پس از نجات یافتن ارتباطش را با آن‌ها قطع می‌کند. البته در جریان این ماموریت سرش ضربه خورده و دچار فراموشی می‌شود.

اگرچه سیمبیوت طی اتفاقاتی از میزبان خود جدا شده بود، موفق می‌شود ادی براک را یافته و بار دیگر او را به ونوم تبدیل کند. این شخصیت سپس به تاسیسات ریون کرافت رفته، کارنیج را یافته و آن را در خود جذب می‌کند. او همچنین به صورت موقت به اعضای گروه شش شرور می‌پیوندد اما از سوی آن‌ها خیانت می‌بیند. در نتیجه، تصمیم می‌گیرد تک تکشان را به سزای اعمالشان برساند. در همین حین، ان ویینگ که می‌ترسد سیمبیوت بار دیگر به سراغش بیاید، دست به خودکشی رده و می‌میرد. سیمبیوتبه محض اطلاع یافتن از این اتفاق، به گونه‌ای صحنه‌سازی می‌کند که مرد عنکبوتی عامل مرگ معشوقه ادی باشد. هر چند، قبل از اینکه انتقامجویی رخ دهد، سیمبیوت توسط سناتور وارد از ادی جدا می‌شود تا مورد بررسی بیشتر قرار بگیرد.

ونوم
تاکسین

جدایی سیمبیوت از ادی

خط داستان The Hunger که در سال ۲۰۰۳ میلادی منتشر شد، اطلاعات بیشتری را از گذشته ادی براک شامل می‌شود. طبق آن، نفرت ادی نسبت به مرد عنکبوتی تنها عاملی نبود که باعث شد سیمبیوت با آن ادغام شود. ادی در آن زمان سرطان داشت که باعث می‌شد بدنش بیشتر از حد معمول آدرنالین تولید کند؛ ماده‌ای که حکم غذا را برای انگل فضایی داشت.

پس از اینکه سیمبیوت ادی براک را ترک می‌کند، او در اثر ابتلا به سرطان می‌میرد. پس از پی بردن به این موضوع، مرد عنکبوتی انگل فضایی را مجبور می‌کند تا بار دیگر با ادی ادغام شده و بدین ترتیب، او را به زندگی بازگرداند؛ اتفاقی که رخ می‌دهد. در همین حین، کارنیج فرزند خود را به دنیا می‌آورد که تاکسین نامیده می‌شود. ونوم در ابتدا سعی دارد تاکسین را به متحدی برای خود تبدیل کند اما پس از اینکه متوجه می‌شود این سیمبیوت متمایل نیست، نظرش تغییر کرده و در راستای نابودی‌اش قدم برمی‌دارد. هر چند، موفق نمی‌شود؛ زیرا مرد عنکبوتی و بلک کت سر رسیده و آن را نجات می‌دهند.

ادی براک طی اتفاقاتی دچار بحران ایمان شده و دیگر نمی‌خواهد ونوم باشد. می‌داند در اثر ابتلا به سرطان طی مدت کوتاهی پس از جدایی می‌میرد. با این حال، آن را برای فروش گذاشته و قصد دارد ۱۰۰ میلیون دلاری که بدست می‌آورد را به خیریه بدهد. دان فورچوناتو که یک خلافکار بوده و گروهی بزرگ را مدیریت می‌کند، سیمبیوت را خریده و به فرزندش می‌دهد. آنجلو برای مدتی به ونوم دوم تبدیل می‌شود اما سیمبیوت تصمیم می‌گیرد ترکش کند؛ زیرا آنجلو میزبان شایسته‌ای نیست. با رفتن سیمبیوت، آنجلو جانش را از دست می‌دهد.

ادی براک شرایط مساعدی نداشته و نه تنها در آستانه مرگ است، بلکه خیال می‌کند ونوم در کنارش است. او در همان بیمارستانی بستری شده که عمه می استراحت می‌کند. ادی که تحت تاثیر توهمات قرار دارد، تصمیم می‌گیرد عمه می را بکشد اما موفق نمی‌شود؛ زیرا او فرد بی‌گناهی است. در همین حین، پیتر پارکر سر می‌رسد. ادی با دیدن او درخواست بخشش کرده و سپس خود را از پنجره به پایین می‌اندازد تا بمیرد اما پیتر نجاتش می‌دهد. ادی پس از بهوش آمدن متوجه می‌شود غل و زنجیر شده است. او همچنین سیمبیوت را مقابل خود می‌بیند. ادی به سیمبیوت می‌گوید تنها در صورتی اجازه ادغام را می‌دهد که کنترل ونوم فقط در دستان خودش باشد.

ضد ونوم وارد می‌شود

مت مورداک قاضی را متقاعد می‌کند ادی براک وقتی با سیمبیوت ادغام می‌شود، کنترل نداشته و نباید مسئول اقداماتش شناخته شود. بدین ترتیب، او عفو شده و موفق می‌شود یک شغل معمولی در رستورانی تحت مدیریت مارتین لی (مستر نگتیو) بیایبد. لی که قدرت‌های ویژه‌ای دارد، سرطان ادی را درمان می‌کند. با گذشت مدتی، ادی توسط مک گارگانی مورد حمله قرار می‌گیرد که سیمبیوت را داخل بدن خود دارد. انگل فضایی سعی می‌کند بار دیگر با میزبان سابق خود ادغام شود اما پوست ادی اجازه نمی‌دهد. در همین حین، باقی مانده سیمبیوت داخل بدن ادی با سلول‌های سفیدش ادغام شده و یک سیمبیوت سفید رنگ به وجود می‌آید؛ دلیل این اتفاق را باید در قدرت‌های لی جستجو کرد که حین درمان ادی، سلول‌های سفیدش را تغییر داده بود.

ادی براک بعدها با مستر نگتیو مقابله کرده و متوجه می‌شود او در واقع مارتین لی است. پی بردن به این موضوع، ضربه روحی عمیقی به ادی می‌زند؛ زیرا مارتین را الگوی خود قرار داده بود. ادی در پی این اتفاقات کنترل خود را از دست داده و تعدادی از خلافکاران خرده‌پا را می‌کشد. شرایط با گذشت زمان بهبود یافته و بار دیگر سعی می‌کند مستر نگتیو را متوقف کند. البته او این کار را به تنهایی انجام نداده و مرد عنکبوتی و رث هم کمکش می‌کنند. در ضمن، ادی به دشمنی خود با پیتر پارکر بار دیگر خاتمه می‌دهد.

یک آرتورک با محوریت ضد ونوم

تاکسین قدرتنمایی می‌کند

ادی براک در آخرین ماجراجویی خود سیمبیوت سفید رنگش را فدا کرد تا جان میلیون‌ها نفر را نجات دهد. به همین دلیل، حالا هیچ قدرتی نداشته و یک انسان کاملا عادی به شمار می‌رود. هر چند، او به دنبال نابودی تمامی انگل‌های فضایی بوده و در همین راستا، هیبرید و اسکریم را به کام مرگ فرستاده است. پس از اینکه در کشتن مامور ونوم (فلش تامپسون) شکست می‌خورد، توسط شروری به نام کرایم مستر اسیر گرفته شده و به اجبار با تاکسین ادغام می‌شود. براک سپس مامور ونوم را یافته و بار دیگر سعی می‌کند جانش را بگیرد اما شکست می‌خورد. این نبرد یک بار دیگر هم رخ می‌دهد که اینبار جدایی ادی و سیمبیوتش را به همراه دارد. هر چند، هردویشان نجات یافته و بار دیگر ادغام می‌شوند.

فلش تامپسون و ادی براک برای آخرین بار مقابل هم قرار می‌گیرند. ادی اینبار به جای تلاش کشتن تصمیم می‌گیرد یک معامله انجام دهد. او به فلش می‌گوید در صورتی که کنترل سیمبیوت را بدست گرفته و اجازه ندهد خونریزی بیشتری راه بیاندازد، کاری به کارش ندارد. ادی در ادامه فیلادلفیا را ترک می‌کند تا به فعالیت‌هایش برای مقابله با جرم و جنایت ادامه دهد.

بازگشت ونوم

ادی براک بنا به دلایلی تصمیم می‌گیرد به اف‌آبی‌ای کمک کند تا ونوم و میزبان جدیدش را متوقف کند. با کمک اف‌بی‌آی و مرد عنکبوتی، اتفاق مزبور رخ داده و جدایی صورت می‌گیرد. با گذشت مدتی، ادی به سراغ سیمبیوت رفته و با آن ادغام می‌شود.

شرایط مطابق انتظار پیش نرفته و رابطه ادی براک و سیمبیوت فراز و نشیب‌های متعددی را پشت سر می‌گذارد؛ زیرا انگل فضایی بنا به دلایلی نامشخص تمایل زیادی به استفاده از روش‌های خشونت‌آمیز برای رسیدن به خواسته‌های خود پیدا کرده است. البته ادی موفق می‌شود با استفاده از داروهای ضدافسردگی شرایط را بهبود داده و سیمبیوت ونوم را تحت کنترل خود بگیرد.

ادی براک حالا به عنوان یک عکاس کار می‌کند. او خود را به یک معامله مواد مخدر می‌رساند که مطابق انتظار پیش نرفته و به یک درگیری خشونت‌بار تبدیل می‌شود. ادی که چاره‌ای ندارد، به ونوم تبدیل شده و جک اولنترن را متوقف می‌کند. در همین حین، سیمبیوت کنترل را به صورت کامل به دست گرفته و می‌خواهد جک را بکشد که مردی به نام رکس استریک لند سر می‌رسد. او برای ادی فاش می‌کند ونوم اولین سیمبیوتی نیست که به زمین آمده و دولت آمریکا در جریان جنگ ویتنام از سربازانی بهره برد که با سیمبیوت‌ها ادغام شده بودند. سربازانی که سرکش شده‌اند، همچنان تحت تعقیب قرار دارند. ادی هم از سوی استریک لند ماموریت می‌یابد آن‌ها را پیدا کند.

با گذشت مدتی، یک اژدهای عظیم که متشکل از هزاران سیمبیوت است، به نیویورک حمله می‌کند. ادی براک به ونوم تبدیل شده و سعی می‌کند موجود عظیم‌الجثه را متوقف کند اما ناگهان کنترل را از دست می‌دهد. در همین حین، مایلز مورالز سر رسیده به واسطه یک ابزار جدید، ونوم را به حالت عادی بازمی‌گرداند. این ابزار، باعث می‌شود ارتباط سیمبیوت و ایزدشان قطع شده و دیگر تحت تاثیر او نباشند. آن دو سپس متحد شده و ایزد سیمبیوت‌ها را به صورت موقت شکست می‌دهند. در ادامه فاش می‌شود ایزد سیمبیوت‌ها تحت عنوان کنال شناخته می‌شود. کنال طی اتفاقاتی سیمبیوت ونوم را از ادی جدا کرده و قول می‌دهد تاثیر تعامل با بشریت را از وجودش پاک کند. در انتهای این ماجرا، ادی و مایلز موفق می‌شوند کنال را شکست دهند.

در پی اتفاقاتی که در نبرد با کنال رخ داده، سیمبیوت ونوم به شدت ضعیف شده و نمی‌تواند قدرتنمایی کند. ادی برک در ملاقات خود با میکر از او می‌پرسد قادر است انگل فضایی را ریکاوری کند یا خیر. ابرقهرمان مزبور در پاسخ می‌گوید تنها راه، اتصال به هایو سیمبیوت‌ها بوده و تنها فردی که این کار را انجام داده، فلش تامپسون بوده که حالا زنده نیست. آن دو سپس تکه‌های باقی مانده سیمبیوت در بدن فلش را استخراج کرده و با استفاده از آن‌ها موفق می‌شوند سیمبیوت ونوم را ریکاوری کرده و به حالت عادی بازگردانند. نکته جالب اینجا است که سیمبیوت حالا خاطرات فلش را در اختیار دارد.

سرگذشت در سینما

ادی براک، دو نسخه لایو اکشن دارد: نسخه اول، در سه‌گانه‌ای رونمایی شد که اثر سم ریمی به شمار می‌رود؛ نسخه دوم، به فرنچایز Sony’s Spider-Man Universe تعلق دارد.

Spider-Man 3 محصول سال ۲۰۰۷

ادی براک با نقش‌آفرینی توفر گریس در Spider-Man 3 یک عکاس بوده و رقیب پیتر پارکر برای گرفتن شغل ثابت در دیلی گلوب به شمار می‌رود. او همچنین با گوئن استیسی رابطه عاشقانه دارد. پیتر پس از ادغام با سیمبیوت رفتارهای شدیدا عجیبی از خود نشان داده و با بی‌رحمی با اطرافیانش برخورد می‌کند. یکی از اقدامات، افشای فریبکاری براک، نابود کردن آینده شغلی و آغاز رابطه عاشقانه با گوئن است.

ادی براک که چیزی برای از دست دادن ندارد، به کلیسا رفته و از خدا می‌خواهد جان پیتر پارکر را بگیرد. در همین حین، پیتر سعی می‌کند با استفاده ناقوس کلیسا سیمبیوت را از خود جدا کند. از آنجایی که انگل فضایی به میزبان نیاز دارد، سریعا خود را به ادی چسبانده و بدین ترتیب، ونوم به وجود می‌آید. او سپس با مرد شنی متحد می‌شود تا از مرد عنکبوتی انتقام بگیرد. در جریان نبرد نهایی، پیتر پارکر موفق می‌شود ادی را از سیمبیوت جدا کند. او سپس یکی از نارنجک‌های مخصوص گرین گابلین را به سمت انگل فضایی پرتاب می‌کند تا نابود شود. در همین حین، ادی که وابستگی شدیدی به سیمبیوت پیدا کرده، خودش را به سمت آن پرتاب می‌کند. بدین ترتیب، هردویشان نابود می‌شوند.

تام هاردی در نقش ادی براک

دنیای سینمایی Sony’s Spider-Man Universe

ادی براک با نقش‌آفرینی تام هاردی یک روزنامه‌نگار بوده و سعی دارد پشت پرده شرکتی عظیم به نام بنیاد زندگی را افشا کند. در همین راستا، بدون اجازه معشوقه‌اش به سراغ لپتاپ او رفته و اسناد محرمانه را می‌خواند. این اتفاق در ادامه به اخراج براک و ان ویینگ از کارهایشان منجر می‌شود. ویینگ هم که به شدت از اقدام ادی دلخور بوده، رابطه‌ عاشقانه‌شان را پایان می‌دهد.

ادی براک طی اتفاقاتی با یکی از کارمندان بنیاد زندگی ملاقات می‌کند. کارمند که دیگر نمی‌تواند آزمایش‌های بی‌رحمانه را تحمل کند، به ادی می‌گوید قادر است شرایط را برای ورود به آنجا و یافتن مدرک مهیا کند. ادی وارد تاسیسات شده و در آنجا با یکی از سیمبیوت‌ها ادغام شده و بدین ترتیب، ونوم شکل می‌گیرد.

با گذشت مدتی، کارلتون دریک مدیرعامل بنیاد زندگی با یکی از دیگر سیمبیوت‌هایی که به زمین آمده ادغام می‌شود. او تصمیم دارد یک کاوشگر را به فضا ارسال کرده و باقی سیمبیوت‌ها را به سیاره بیاورد. ونوم بنا به دلایلی به ادی کمک می‌کند تا جلوی این اتفاق را بگیرد. آن‌ها سپس به مقابله با جنایتکاران می‌پردازند.

ادی براک در دومین ماجراجویی خود مقابل کلتوس کسدی قرار می‌گیرد. مانند آنچه در کمیک بوک‌ها رخ داده، او طی اتفاقاتی با فرزند سیمبیوت ادغام می‌شود؛ سیمبیوتی که کارنیج نام دارد.

قدرت‌ها و قابلیت‌ها

ادی براک پس از ادغام با سیمبیوت ونوم قابلیت‌هایی را بدست آورد که شباهت زیادی به مرد عنکبوتی داشتند؛ او از قدرت، سرعت، اسقامت و چابکی فراانسانی برخوردار بود و می‌توانست در کسری از ثانیه واکنش نشان دهد. علاوه بر این، قادر بود مانند پیتر پارکر از هر سطحی بالا برود و ماده‌ای چسبناک را پرتاب کند که حکم تار را برایش داشت. یک نکته بسیار مهم پیرامون سیمبیوت وجود دارد. ماده‌های چسبناکی که به عنوان تار پرتاب می‌کند، در واقع بخشی از او است. در نتیجه، زیاده‌روی در استفاده از قابلیت تاراندازی می‌تواند به تضعیف ونوم منجر شود. البته انگل فضایی به مرور زمان می‌تواند خود را برای تاراندازی مجدد ریکاوری کند.

ونوم می‌تواند بازوهایی را ایجاد کند که قادر به نگه داشتن یا برداشتن اشیا هستند. سیمبیوت همچنین قادر است حس ششم مرد عنکبوتی را دور زده و بدون اینکه متوجه شود، خودش را به او برساند. از دیگر قابلیت‌های ونوم می‌توان به بهبود سریع وضعیت جسمانی، التیام زخم‌ها، مقاومت در برابر گلوله و بقا در شرایط محیطی سخت اشاره کرد. در ضمن، سیمبیوت و میزبان می‌توانند اطلاعاتشان را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

ادی براک با تبدیل به ضد ونوم هم قدرت‌های فراانسانی بدست آورد. سیمبیوت قادر بود زخم‌ها را در سریع‌ترین زمان ممکن التیام بخشیده و میزبان را به حالت عادی بازگرداند. او همچنین می‌تواند متوجه بیماری در دیگر انسان‌ها شده و مشکلات جسمی‌شان را به سادگی حل کند. از دیگر قابلیت‌هایش می‌توان به قدرت و سرعت فراانسانی اشاره کرد. ضد ونوم برخلاف سیمبیوت با صدا یا آتش از بین نمی‌رود و تنها نقطه ضعفش، ماده‌ای به خصوص و انرژی‌های شلیک شده از سوی مستر نگتیو است.

چه تفاوت‌هایی میان نسخه کمیک بوکی و نسخه سینمایی وجود دارد؟

تفاوت‌های قابل‌توجهی میان نسخه کمیک بوکی و سینمایی ونوم با نقش‌آفرینی تام هاردی وجود دارد که به سادگی نمی‌توان ار کنارشان گذاشت. یکی از اولین تفاوت‌ها، به نوع ارتباط ادی براک و ونوم مربوط می‌شود. ادی در کمیک بوک‌ها از همان ابتدا رابطه بسیار خوبی را با سیمبیوت ایجاد می‌کند اما چنین چیزی در Venom قابل‌مشاهده نیست. روزنامه‌نگار مشهور در ابتدا از انگل فضایی ترسیده و به مرور زمان به حضور او عادت می‌کند. دومین تفاوت، به طراحی لباس ونوم ربط دارد. در کمیک بوک‌ها، روی آن لوگوی متفاوت مرد عنکبوتی دیده می‌شود اما لباس ونوم در نسخه سینمایی بدون هیچ گونه نشانی از لوگو تارزن نیویورکی است.

سومین تفاوت میان نسخه کمیک بوکی و سینمایی ونوم در نیاز دوطرفه است. ادی براک در کمیک بوک‌ها به سرطان ابتلا داشته و بدون سیمبیوت جان خود را از دست می‌دهد اما نسخه سینمایی یک فرد کاملا سالم بوده و بدون انگل فضایی مشکلی در زنده ماندن نخواهد داشت. چهارمین تفاوت، به نژاد سیمبیوت ربط دارد. مخاطب در کمیک بوک‌ها به صورت کامل با سیمبیوت آشنا می‌شود اما چنین اتفاقی هنوز روی پرده نقره‌ای رخ نداده است. تنها می‌دانیم یک انگل فضایی بوده و برای بقا به موجودی نیاز دارد که اکسیژن مصرف می‌کند. آخرین تفاوت، به مرد عنکبوتی مربوط می‌شود. یکی از شاخص‌ترین ویژگی‌های ادی براک، تنفرش نسبت به پیتر پارکر است؛ موردی که فعلا در Sony’s Spider-Man Universe جایگاهی ندارد.

چه در آینده‌ای در انتظار ونوم قرار داد؟

وقتی سونی تصمیم گرفت Sony’s Spider-Man Universe را راه بیاندازد، گمان می‌شد با یک فرنچایز متفاوت و مستقل از Marvel Cinematic Universe مواجه هستیم. این طرز فکر حاکم بود تا اینکه اولین تریلر رسمی Morbius از راه رسید و گمانه‌زنی‌هایی را با محوریت ارتباطشان به وجود آورد. تایریس گیبسون یکی از بازیگران اولین اقتباس لایو اکشن موربیوس بوده و در یکی از مصاحبه‌های خود صریحا اعلام کرد Sony’s Spider-Man Universe بخشی از Marvel Cinematic Universe است. مطابق انتظار، منابع رسمی ادعای مزبور را انکار کردند.

اندی سرکیس کارگردان دومین اقتباس سینمایی ونوم یعنی Venom: Let There Be Carnage است. او در یکی از مصاحبه‌های خود صریحا به طرفداران آثار ابرقهرمانی اطمینان خاطر داد ادی براک و پیتر پارکر یک روز با یکدیگر مواجه خواهند شد. البته او شخصا ترجیح می‌دهد ونوم نخست ماجراجویی‌های متعددی را پشت سر گذاشته و سپس با مرد عنکبوتی مواجه شود.

ونوم در حال حاضر Venom: Let There Be Carnage را در لیست انتظار دارد که طی روزهای آینده به سالن‌های نمایش خواهد آمد. در حال حاضر مشخص نیست سونی پیکچرز و مارول اینترتینمنت برای قسمت سوم چه برنامه‌ریزی‌هایی انجام داده‌اند.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments