اسپایدرمن توبی مگوایر

چرا اسپایدرمن توبی مگوایر از وب شوتر استفاده نمی‌کند؟

منطقی و زیبا!

یکی از جالب‌ترین نکات در رابطه با اسپایدرمن توبی مگوایر (Tobey Maguire) این ایست که او دارای وب‌شوترهای ارگانیک است، انتخاب جالب سم ریمی که باعث خلق یک ویژگی خاص برای مرد عنکبوتی او شد.

یکی از سوالاتی که همواره طرفداران مرد عنکبوتی در رابطه با این شخصیت دارند، این است که چرا اسپایدرمن توبی مگوایر ، تارهای خود را به صورت ارگانیک می‌سازد. اقتباس توبی مگوایر از مرد عنکبوتی نسبت به منابع کمیکی آن بسیار دقیق بود، اما یکی از معدود تفاوت‌های بین این دو نسخه تیراندازی تارهای ارگانیک اسپایدرمن مگوایر بود. این تفاوت قابل توجه او با دو نسخه بعدی مرد عنکبوتی است که توسط تام هالند (Tom Holland) و اندرو گارفیلد (Andrew Garfield) بازی شدند، اسپایدی‌هایی که وب‌ شوترهای مکانیکی کمیک اصلی را بازسازی کردند. زمانی که این سه شخصیت در فیلم Spider-Man: No Way Home با هم ملاقات کردند، مرد عنکبوتی هالند و مرد عنکبوتی گارفیلد پس از دیدن او متعجب شدند که چرا توبی مگوایر می‌تواند بدون کمک مکانیکی تار پرتاب کند کند، این موضوع منجر به مقایسه‌ای بیشتر طنز آمیز شد که کنار هم قرار گرفتن سه مرد عنکبوتی را بیش از پیش جذاب کرد.

در بیشتر دوران نزدیک به ۶۰ سال زندگی مرد عنکبوتی در کتاب‌های مصور و اقتباس‌های مختلف، این ابرقهرمان نمادین از یک جفت دستگاه مچ‌بند مانند استفاده می‌کرد که مایعی شبیه تار مصنوعی عنکبوت را شلیک می‌کرد و پیتر پارکر، شوترهای وب و سیال وب را شخصا خود اختراع کرده بود. در حالی که اکثر اقتباس‌های مرد عنکبوتی، این تارهای مکانیکی را حفظ می‌کنند، سه‌گانه مرد عنکبوتی سم ریمی (Sam Raimi) تصمیم گرفت به شخصیتی که توسط توبی مگوایر بازی می‌شود، وب‌ های ارگانیک ارائه دهد، که قدرت شلیک تار را از بدنش فراهم می‌کند، اما در غیر این صورت تقریباً به همان شکلی عمل می‌کند که دیگر اسپایدی‌ها با وب‌شوتر عمل می‌کنند. دستگاه‌های وب شوتر کمیک در هر نسخه مرد عنکبوتی از آن‌ها برای حمل و نقل و سلاح غیر کشنده در برابر جنایتکاران استفاده کرده، به آن‌ها تار شلیک می‌کند و این موضوع به او اجازه می‌دهد تا دشمنان خود را بدون کشتن یا زخمی کردن دستگیر کند.

اثری واقع گرایانه

اولین فیلم مرد عنکبوتی سم ریمی یک حقیقت بزرگ را تغییر داد و استانداردهای فیلم‌های ابرقهرمانی را از نظر حقیقت‌شناسی و احترام به منابع کمیک که حتی امروزه با تعداد کمی از فیلم‌ها مطابقت دارد، ارتقا داد. قبل از اواخر دهه 1990، استن لی چندین دهه تلاش کرده بود تا از اقتباس‌های پرهزینه شخصیت‌های ابرقهرمان مارول پشتیبانی کند، اما این کار موفقیت چندانی نداشت. در حالی که Blade و فرنچایز X-Men ثابت کردند که فیلم‌های ابرقهرمانی بر اساس شخصیت‌هایی غیر از سوپرمن یا بتمن نیز می‌توانند موفق باشند؛ مرد عنکبوتی این ژانر را به اوج جدیدی رساند. بدون سه گانه مرد عنکبوتی، جهان سینمایی مارول که بر فرهنگ پاپ مسلط است، ممکن بود به شکلی که مخاطبان امروزی با آن آشنا هستند وجود نداشته باشد. بسیاری از جذابیت‌های فیلم‌های مرد عنکبوتی ریمی از واقع‌گرایی نسبی آن‌ها ناشی می‌شود. در حالی که پیتر و دشمنانش توانایی‌ها و تجهیزات عجیب و غریبی دارند، همه آن‌ها به عنوان شخصیت‌هایی باورپذیر و طبیعت گرایانه به حساب می‌آیند، خارج از شخصیت‌هایی که برای عنوان لباسشان نوشته شده است.

فیلم‌های مرد عنکبوتی Raimi تغییرات قابل‌توجهی را در منابع کمیک انجام دادند، اغلب به خاطر واقع‌گرایی. پنت هاوس The Daily Bugle ونورمن آزبورن (Norman Osborn) به جای اینکه در ساختمان‌های خود قرار بگیرند، برای مثال در ساختمان Flatiron و مجموعه Tudor City واقع شده‌اند. لباس نمادین گرین گابلین با تم هالووین با یک بدنه زرهی جایگزین شده و آن را به همکاری نورمن آزبورن با ارتش ایالات متحده گره می‌زند. تصمیم به دادن وب شوترهای ارگانیک به توبی مگوایر از این مکتب فکری گرفته شده است، و در حالی که برای طرفداران کمیک‌های مرد عنکبوتی نیاز به تعدیل داشت، در نهایت راه خود را به تجسم‌های کمیک مختلف وب اسلینگر باز کرد و موفق شد.

تارزنی به سبک ارگانیک

در حالی که اولین فیلم مرد عنکبوتی سم ریمی در حال ساخت بود، پیتر در ابتدا قصد داشت از وب شوترهای مکانیکی مانند همتای کمیک خود استفاده کند. لوازمی برای تکرار این صحنه در فیلم نیز در نظر گرفته شد، دستگاه‌ها ساخته شد و صحنه‌هایی از تمرین پیتر با وب شوترهایش فیلمبرداری شد. چندین نقطه تلویزیونی برای مرد عنکبوتی شامل تصاویری از پیتر پارکر است که در اتاقش تیراندازهای وب خود را آزمایش می‌کند، و این وسایل توسط اکتیویژن در E3 سال 2001 برای تبلیغ بازی ویدیویی مرد عنکبوتی که در آن زمان ساخته شده بود به نمایش گذاشته شد. وب شوترهای Raimi دارای کیفیتی خانگی و DIY بودند که از کارتریج‌های مایع اضافی وب روی مچ بند‌ها و از یک جفت پد انگشت کوچک برای فعال سازی استفاده می‌کردند. با این حال، در مقطعی، ریمی تصمیم گرفت که با وب شوترهای مکانیکی مخالفت کند و این جهش را به عنوان توضیحی برای وب تیراندازی مرد عنکبوتی دنبال کرد.

سم ریمی دو دلیل داشت که چرا توبی مگوایر می‌تواند بدون دستگاه وب بزند. اولین مورد این بود که نیش عنکبوت پیتر بدن او را تغییر داده و او را با ویژگی‌های عنکبوت نیش زده همگام می‌کند. این شامل قدرت و سرعت متناسب، و همچنین افزایش رفلکس‌ها و توانایی بالا رفتن از دیوارها بود، اما نسخه کمیکی توانایی ایجاد تار، شکل اولیه شکار بیشتر عنکبوت‌ها را نداشت، بنابراین ریمی نسخه خود از Spider-Man را ارگانیک ارائه کرد. وب‌ها دلیل دومی بوند که ریمی به سختی می‌توانست باور کند یک دانش‌آموز دبیرستانی، حتی نابغه‌ای مانند پیتر، منابع لازم برای ساخت دستگاه و تارهای مصنوعی را داشته باشد که هیچ شرکت خصوصی یا نهاد دولتی قادر به ساخت آن نباشد.

وب شوتر در کتاب‌های کمیک 

در حالی که نسخه اصلی کمیک مرد عنکبوتی در بیشتر تاریخ خود دارای وب شوترهای مکانیکی بود، چندین تکرار جهان جایگزین دارای وب شوترهای ارگانیک بودند. یکی از شناخته شده‌ترین نمونه‌ها، میگوئل اوهارا (Miguel O’Hara) از مرد عنکبوتی 2099 است. اوهارا با منشأ بسیار جالب و قدرت کمی متفاوت از پیتر پارکر، می‌تواند از مچ دست خود تار ایجاد کند. نسخه جهان جایگزین پیتر پارکر، مرد عنکبوتی نوآر نیز توانایی شلیک تار از مچ دستش را به دست آورد، اگرچه عنکبوتی که او را نیش زد از یک بت عنکبوتی عرفانی بود که به قدرت‌های او منشأ جادویی داد.

با این حال، در سال 2004 در داستانی از مرد عنکبوتی تماشایی، نسخه اصلی پیتر پارکر توانایی ایجاد تار و پود را نیز دریافت کرد. پارکر برای داشتن قدرت‌های عنکبوتی اضافی به عنوان یک عارضه جانبی برخورد با ملکه (آنا سوریا) جهش یافت، جهشی از جمله رشد غددی در مچ دست‌هایش که دارای تارهایی با ویژگی‌های تقریباً یکسان با تیراندازهای مکانیکی او و یک عنکبوت فوق‌العاده قدرتمند بود. این تغییر به احتمال زیاد همزمان با فیلم‌های پرفروش مرد عنکبوتی انجام شده است. قدرت‌های جدید پیتر چندان دوام نیاوردند، زیرا خط داستانی بحث‌برانگیز (One More Day Spider-Man) نه تنها ازدواج پیتر و مری جین (و دانش جهان از هویت مخفی مرد عنکبوتی) را حذف کرد، بلکه جهش‌های اضافی پیتر را نیز حذف کرد. از جمله وب شوترهای ارگانیک او.

بحث و جنجال

ایده ارائه فیلم‌های سم ریمی برای تیراندازی ارگانیک تیر عنکبوتی به پیتر در فیلم اسپایدرمن از فیلم مرد عنکبوتی جیمز کامرون سرچشمه می‌گیرد که شاید او بیش از حد از آن‌ها به عنوان استعاره‌ای برای بلوغ استفاده می‌کرد. طرفداران کمیک در اوایل دهه 2000 از چنین تغییر قابل توجهی نسبت به منبع اصلی و ایده‌های خام کامرون راضی نبودند، همین باعث شد که اثر او پیش از تولید شکست بخورد و کنسل شود. نقل شده است که یکی از طرفداران نسبت به یک جهش اضافی ابراز بی‌علاقگی کرده است که پیتر پارکر را از همسالانش دورتر می‌کند، در حالی که رفتار ناهنجار او قبلاً به اندازه کافی این کار را انجام داده است. همچنین وب سایتی ایجاد شد که به جلوگیری از استفاده فیلم مرد عنکبوتی از این ایده اختصاص داشت. در نهایت، شوترهای ارگانیک وب با ذوق و سلیقه توسط Raimi انجام شد، که از این مفهوم برای حمایت از هدف خود برای تأکید بر تکامل طبیعی پیتر پارکر استفاده کرد. پیش از او هیچ کس به طور منطقی از ایده حمایت نکرده بود! و خوشبختانه ریمی این کار را به نحو احسنت به اجام رساند. 

قدرت خاص اسپایدرمن توبی مگوایر

پس از Spider-Man: No Way Home، اکنون سه مرد عنکبوتی روی پردهدر حال رشد دنیای سینمایی مارول حضور دارند. در حالی که هیچ برنامه مشخصی برای بازگرداندن مرد عنکبوتی مگوایر برای کراس اوور دیگری یا مرد عنکبوتی 4 وجود ندارد، با توجه به موفقیت مالی No Way Home و علاقه مداوم مارول به داستان‌های مولتی ورسی، این امر بسیار امکان پذیر است. در فاز جدید، مرد عنکبوتی توبی مگوایر که دارای شوترهای وب ارگانیک است، او را از دیگر ورینت‌های شخصیت مذکور متمایز می‌کند. قدرت‌های ارگانیک اسپایدرمن توبی مگوایر نشانه‌ای از این است که چگونه او را به‌عنوان یک جوان معمولی و عاطفی به جای یک بچه‌ی علمی نشان می‌دهند.

فیلم‌های مرد عنکبوتی ریمی، الگوی MCU برای ابرقهرمان‌های قابل ربط را به مخاطبان ارائه کردند، اما موفقیت دومی که او به آن دست یافت این بود که مخاطبان را به تئوری‌های پیچیده‌تری از نوع موجود در کتاب‌های کمیک قدیمی عادت داد. در حالی که ریمی به پیتر پارکر وب تیراندازی ارگانیک داد تا اسطوره مرد عنکبوتی را ساده‌تر کند، تا زمانی که نسخه‌های گارفیلد و هالند به وجود آمدند این کار دیگر ضروری نبود. با این حال، هنوز نسلی از طرفداران وجود دارند که توبی مگوایر برای آن‌ها مرد عنکبوتی قطعی است و وب شوترهای ارگانیک به او کمک می‌کنند تا او را در Spider-Man: No Way Home و پروژه های متقاطع آینده متمایز کند.

نظر شما در این باره چیست؟ مرد عنکبوتی را با وب شوتر یا با تار های ارگانیک دوست دارید؟ مرد عنکبوتی مورد علاقه شما کدام است؟ نظرات خود را با ما و سایر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید. 

4.1 15 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

10 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا