۱۰ کامیک گرین گابلین که باید پیش از دیدن فیلم NWH بخوانید

۱۰ کمیک برتر گرین گابلین که باید پیش از دیدن فیلم Spider-Man: No Way Home بخوانید

بزرگ‌ترین دشمن مرد عنکبوتی را تا چه حد می‌شناسید؟

گرین گابلین (The Green Goblin) یکی از قدیمی‌ترین و قدرتمندترین دشمنان مرد عنکبوتی در کتاب‌های کمیک مارول بوده که در سری فیلم‌های مرد عنکبوتی نیز او را دیده‌ایم. گرین گابلین اولین دشمن مرد عنکبوتی بود که به سینما آمد. در فیلم مرد عنکبوتی با بازی توبی مگوایر (Tobey Maguire) در نقش پیتر پارکر و ویلم دفو (Willem Dafoe) در نقش نورمن آزبورن یا همان گرین گابلین بود که برای اولین بار این شخصیت را روی پرده نقره‌ای سینما دیدیم. اکنون با توجه به اعلام رسمی شرکت سونی و استودیو مارول این شخصیت در فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست نیز حضور خواهد داشت.

هنوز جزییات زیادی در رابطه با این اثر موجود نیست با این حال به نظر می‌رسد که باری دیگر ویلیام دفو، به عنوان نورمن آزبورن (Norman Osborn) همانطور که در پیشتر در سه‌گانه سم ریمی از مرد عنکبوتی دیدیم، این نقش را ایفا خواهد کرد. با توجه به آنچه که در سه‌گانه سم ریمی از گرین گابلین که توسط استن لی خلق شده است، دیدم در ابتدا دانشمند بزرگ شرکت آسکورپ در جریان تحقیقات این شرکت به گرین گابلین تبدیل شد و هنگامی که از سوی تعدادی از همکاران خود در زمینه کاری احساس خطر کرد، در صدد قتل آن‌ها برآمد و اینگونه بود که او به یک ابرشرور تبدیل شد. خوشبختانه مرد عنکبوتی که در ابتدا از هویت او اطلاع نداشت در مقابل او ایستاد و بارها او را شکست داد.

نورمن پدر دوست صمیمی و قدیمی پیتر یعنی هری آزبورن بود و به همین دلیل پیتر ارتباط نزدیکی با نورمن آزبورن داشت. با این حال حتی پس از آنکه هویت نورمن برای پیتر فاش شد، او همچنان در مقابل گرین گابلین ایستاد و در نهایت پس از آنکه نورمن آزبورن از اعمالی که در قالب گرین گابلین انجام داده بود آگاه شد، خود را از بین برد. با این حال پس از مرگ نورمن آزبورن هری همواره مرد عنکبوتی را مقصر مرگ پدرش می‌دانست و پس از او، خود به گرین گابلین تبدیل شد. بزرگ‌ترین ضربه‌ای که گرین گابلین به پیتر پارک زده است، به قتل رساندن گوئن استیسی (Gwendolyne Maxine Stacy) معشوقه مردعنکبوتی بود که در فیلم مرد عنکبوتی شگفت انگیز ۲ شاهد آن بودیم. 

با این حال مسیر زندگی گرین گابلین و مبارزات او با مرد عنکبوتی در کتاب‌های کمیک بسیار نسبت به آنچه که دنیای سینما مشاهده کرده‌ایم متفاوت‌تر و گسترده‌تر است.

اکنون بد نیست که پیش از اکران فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست، بیشتر با این شخصیت آشنا شده و سری به کتاب‌های کمیک مارول زده و داستان‌های مهمی که در رابطه با این شخصیت منتشر شده است را بخوانیم. در ادامه به معرفی ۱۰ مورد از مهم‌ترین کمیک‌های گرین گابلین خواهیم پرداخت.

۱۰. The Grotesque Adventure Of The Green Goblin

کمیک The Grotesque Adventure Of The Green Goblin در سال ۱۹۶۴ منتشر شده و در این اثر شاهد اولین حضور گرین گابلین در کتاب‌های کمیک مارول هستیم. این اثر در حقیقت شماره ۱۴ سری کیمک The Amazing Spider-Man بود و دو سال پس از انتشار آن برای اولین بار نورمن آزبورن به طور رسمی معرفی شد. در این کامیک گابلین به کمک عده‌ای از خلافکاران محلی، یک صحنه فیلمبرداری جعلی می‌سازد و وانمود می‌کند که فیلمی در رابطه با زندگی خود تولید می‌کند. اما در حقیقت در حین این فیلمبرداری جعلی او واقعا به اسپایدرمن حمله می‌کند. 

جالب است بدانید که در ابتدا گابلین به گونه‌ای معرفی می‌شود که ظاهرا مرد عنکبوتی علاقه‌ای ندارد تا با او درگیر شده و به مبارزه بپردازد. گرین گابلین از معدود ابرجنایتکارانی بود که در جریان مبارزه با مرد عنکبوتی دستگیر شد اما با این حال فرار کرد و هرگز اجازه نداد تا هویت واقعی او فاش شود. اگرچه به علت رابطه نزدیکی که پیتر و هری با یکدیگر داشتند، پیتر بعدها خود به این امر پی برد. 

۹. How Green Was My Goblin

بر اساس  کمیک The Amazing Spider-Man #39-40 گرین گابلین برای مدتی مرد عنکبوتی را تعقیب می‌کند تا سر از کار او در بیاورد و در نهایت به هویت واقعی او پی می‌برد. پس از اینکه گابلین متوجه می‌شود که مرد عنکبوتی در حقیقت همان پیتر پارکر است، او نیز هویت واقعی خود را برای پیتر فاش می‌کند. بین پیتر و نورمن درگیری بزرگی شکل می‌گیرد و در این مبارزه نورمن شکست خورده و حافظه خود را از دست می‌دهد. پس از آن درگیری، مبارزه این دو دیگر فراتر از مبارزه یک ابرقهرمان و یک مجرم بوده و اکنون به یک خصومت شخصی بزرگ تبدیل می‌شود. مشابه چنین رخدادی را در فیلم مرد عنکبوتی شگفت انگیز ۲ مشاهده کردیم با این تفاوت که در کمیک نورمن آزبورن حافظه خود را از دست می‌دهد اما در سینما این اتفاق برای هری می‌افتد.

۸. The Night Gwen Stacy Died

طرفداران هرگز فراموش نخواهد کرد که چه کسی مقصر مرگ گوئن استیسی است. بار گناه مرگ عزیزترین معشوقه مرد عنکبوتی همواره بر روی دوش‌های نورمن آزبورن خواهد بود. این حادثه تلخ در کمیک The Amazing Spider-Man #121-122 رخ می‌دهد، هنگامی که گابلین خاطرات خود را بیاد آورده و باری دیگر به سراغ پیتر می‌رود. با این حال او توسط گجت مشهور خود کشته می‌شود اما عشق دیرینه پیتر را نیز به کام مرگ می‌کشاند. این دو حادثه تلخ در دو فیلم متفاوت با کمی تغییر به تصویر کشیده شده‌اند. مرگ نورمن آزبورن را در فیلم مرد عنکبوتی و سقوط غم‌انگیز گوئن را نیز در فیلم مرد عنکبوتی شگفت انگیز ۲ مشاهده کردیم.

۷. The Green Goblin Lives Again

 

در کمیک The Amazing Spider-Man #136-137 ثابت می‌شود که این در حقیقت میراث گرین گابلین است که مانند ابر تیره‌ای سایه بر زندگی پیتر پارکر انداخته است. پس از مرگ نورمن آزبورن و مراسم تدفین او پیتر تصور می‌کرد که دیگر از شر گابلین دیوانه خلاص شده اما این امر صحت نداشت. هری پس از آنکه متوجه شد پیتر پارکر دوست صمیمی او در حقیقت همان مرد عنکبوتی است تصمیم گرفت تا زره پدرش را به تن کرده و به سراغ پیتر برود. اگر چه پس از یک کشمکش احساسی بزرگ پیتر پیروز این میدان شد و سپس هری را به یک آسایشگاه روانی بردند.

۶. Who Was That Goblin I Saw You With

در کمیک The Amazing Spider-Man #175-180 با خط داستانی بسیار جالبی روبه‌رو می‌شویم. هنگامی که همه تصور می‌کنند هری همچنان در آسایشگاه روانی به سر می‌برد، گرین گابلین در آسمان شهر نیویورک به پرواز درآمده و برای پیتر دردسر می‌تراشد. پس از مدتی پیتر با چیزی مواجه می‌شود که هرگز باور نمی‌کند، او در آسمان، در آن واحد دو گرین گابلین می‌بیند و هنگامی که از هویت گابلین دوم با خبر شده به شدت شوکه می‌شود. اگرچه این کمیک داستان بسیار جالب و عجیبی برای تعریف کردن دارد اما آنچنان که باید مورد استقبال طرفداران قرار نگرفته و کمتر از دیگر کمیک‌های گابلین و اسپایدرمن توسط مخاطبین خوانده شده است.

۵. The Child Within 

کمیک Spectacular Spider-Man #178-184 که یکی از شگفت‌انگیزترین کمیک‌های مرد عنکبوتی به شمار می‌رود چهره جالبی از گابلین هری را به ما نشان می‌دهد، هنگامی که پیتر به دنبال سرنخی از گذشته خود می‌گردد مجبور می‌شود تا باری دیگر با این موجود دیوانه رودررو شود. با این حال نکته جالب این است که هری طی یک عقب‌نشینی ناگهانی با دنیای شرارت مبارزه می‌کند. در این کمیک منحصر به فرد شدیداً شاهد کاوش ذهن یک ابرمجرم هستیم. این کمیک به مخاطبین خود ثابت می‌کند که در ذهن و قلب هر ابرشرور یک کودک نا‌بالغ وجود دارد که او را وادار می‌کند تا چنین اعمالی را مرتکب شود. این اثر چهره دقیق‌تری از هری را به ما نشان می‌دهد که در آن می‌بینم او از پذیرفتن میراث پدرش و گرین گابلین طفره می‌رود و ذات پلیدی ندارد اگرچه در نهایت تسلیم می‌شود.

۴. Best Of Enemies

کمیک Spectacular Spider-Man #200 در حقیقت اوج نبرد بین هری و پیتر را به تصویر می‌کشد، در این نبرد هری خانواده خود را گروگان گرفته و پیتر به دنبال آنها می‌رود. با این حال در نهایت این خود هری بود که خانواده‌اش را از چنگ تله‌های خودش نجات داد. در پایان این نبرد هری تصمیم گرفت که به این مبارزه پایان دهد بلکه در نهایت رستگاری منتظر او باشد و به همین دلیل تسلیم مرگ شد. با این حال مرگ او به نقطه عطف بزرگی در زندگی پیتر پارکر تبدیل شد. این امر به شدت در روان او تأثیر گذاشت و ثابت کرد که در حقیقت یک ابرشرور چگونه می‌تواند در زندگی یک ابرقهرمان تاثیرگذار باشد. به معنای واقعی گرین گابلین زندگی پیتر پارکر را زیر و رو کرد.

۳. The Return Of Norman Osborn 

اواخر دهه نود طرفدارن مرد عنکبوتی شاهد بازگشت یکی از بزرگترین دشمنان این ابرقهرمان به دنیای کمیک بودند. نورمن آزبورن به طرز عجیبی به زندگی بازگشت و همه شخصیت‌های فرنچایز مرد عنکبوتی و طرفداران خود را شوکه کرد. اگرچه The Osborn Journals #1 همه چیز را به خوبی توضیح داد با این حال هنوز هم این امر باعث شگفتی است مخصوصا هنگامی که او باری دیگر وسوسه می‌شود تا زره سبز ترسناک خود را به تن کند. اگرچه به نظر می‌رسد که بازگشت او از ابتدا و در تمام کمیک‌های مرد عنکبوتی پایه‌ریزی شده بوده است.

۲. The Gathering Of Five/The Final Chapter

در این کمیک به اوج دیوانگی نورمن آزبورن پی می‌بریم. او پس از آنکه چهار داوطلب را در یک مراسم باستانی عجیب دورهم جمع می‌کند، عقل خود را به خاطر قدرت قمار کرده و قسم میخورد که در نهایت مرد عنکبوتی را نابود خواهد کرد. اگرچه این کمیک به خاطر تغییر کادر نویسندگان بسیار مورد انتقاد قرار گرفت با این حال در نوع خود زیبا و خواندنی است. در پایان نبرد بزرگ گابلین و اسپایدرمن در این کمیک، پیتر تلاش می‌کند تا ساختمانی را از فروپاشی نجات دهد که این حرکت نمادین بسیار مورد توجه مخاطبین قرار گرفت. این کمیک در حقیقت پایان سری اول کمیک مرد عنکبوتی است.

۱. Dark Reign And Siege 

این سری کمیک برای طرفداران داستان‌های مدرن بسیار سرگرم‌کننده و هیجان‌انگیز است. طبق این کمیک اکنون گرین گابلین دشمن اصلی همه ابرقهرمان‌های مارول بوده و به ابرشرور اصلی این جهان تبدیل می‌شود. نورمن آزبورن در حقیقت تا حدی قدرتمند می‌شود که به آزگارد رفته و به مردم حمله می‌کند. در این کمیک با وحشتناک‌ترین چهره نورمن روبه‌رو می‌شویم و متوجه می‌شویم که گرین گابلین تا چه اندازه می‌تواند دشمن خطرناکی باشد.

گرین گابلین بدون شک یکی از برجسته‌ترین شخصیت‌های دنیای کمیک مرد عنکبوتی بوده و اکنون حضور او در فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست بسیار باعث دلگرمی و هیجان طرفداران مرد عنکبوتی است. نظر شما در رابطه با این ابرشرور چیست؟ چه سرنوشتی برای او در فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست رقم خواهد خورد؟!  

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا