بهترین انیمه‌های شبیه انیمه Akira

از شبح در پوسته تا پسر بخار

بهترین انیمه های شبیه انیمه Akira

در این‌جا، شش انیمه شاهکار را به شما معرفی می‌کنیم که فضا و داستانی مشابه با انیمه Akira دارند.

سی و پنج سال از ساخته شدن انیمه Akira اثر کاتسوهیرو اوتومو (Katsuhiro Otomo) می‌گذرد، اما هنوز طرفداران بی‌شماری در سرتاسر جهان دارد. چرا؟ به این دلیل که همچنان یکی از تاثیرگذارترین انیمه‌های تاریخ است. این فیلم، نه‌تنها فیلمسازان غربی بلکه حتی فرهنگ پاپ را تحت تاثیر قرار داده است. البته این تنها دلیل ماندگاری Akira نیست. مضامین، شخصیت‌ها، فضای سایبرپانک و خطوط داستانی آن هم به حدی جذاب هستند که هیچ تماشاگری با دیدنش خسته و دلزده نخواهد شد. ضمنا باید به این نکته هم اشاره کرد که Akira در زمان خود، یک اثر پیشگام بود. چنان که بسیاری از تکنیک‌های ساخت و متحرک‌سازی آن، بعدها در تولید انیمه‌های مدرن به کار برده شد.

Ghost in the Shell

امکان ندارد که درباره اثری شبیه به Akira صحبت کنید و از انیمه شبح در پوسته (Ghost in the Shell) حرفی نزنید. این انیمه در سال 1995 منتشر شد و تاثیر شگرفی بر آثار پس از خود گذاشت. به طوری که گفته می‌شود الهام‌بخش واچوفسکی‌ها (The Wachowskis) در ساخت فیلم ماتریکس (The Matrix) بوده است. شبح در پوسته با سه دنباله سینمایی و چند مجموعه تلویزیونی ادامه یافت و در سال ۲۰۱۷ توسط هالیوود بازسازی شد.

داستان در اواسط قرن بیست و یکم می‌گذرد و درباره سرگرد موتوکو کوساناگی (Motoko Kusanagi) است. او هدایت گروهی از افسران پلیس را برعهده دارد که از شهر نیهاما (Niihama) محافظت می‌کنند. در این شهر، فناوری به حدی پیشرفت کرده است که حتی شهروندان عادی می‌توانند یک مغز سایبری داشته باشند و با آن به انواع شبکه‌های آنلاین دسترسی پیدا کند. سرگرد کوساناگی نه‌تنها از یک مغز سایبری برخوردار است، بلکه سایر قسمت‌های بدنش هم با فناوری‌های فوق پیشرفته ادغام شده‌اند. بنابراین او نمی‌داند که آیا در بدن سایبورگی‌اش روحی انسانی دارد یا نه.

شباهت‌های Akira و شبح در پوسته فراوان است. اولا هر دو از پیشگامان ژانر سایبرپانک بوده‌اند. ثانیا هر دو بر موضوعات فلسفی و عمیقی دست می‌گذارند، مثلا این پرسش را مطرح می‌کنند که دقیقا چه چیزی یک انسان را تعریف می‌کند. همچنین هر دو مملو از صحنه‌های اکشن و مبارزه‌های فرابشری هستند. شبح در پوسته، شباهت‌هایی هم به انیمه Death Note دارد و می‌تواند یکی از انیمه‌های پیشنهادی برای طرفداران دفترچه مرگ باشد.

Elfen Lied

انیمه های شبیه حمله به تایتان

ترانه پریان (Elfen Lied) انیمه‌ای است که تنها سیزده قسمت دارد، اما تاثیرش بر مخاطب از انیمه‌های طولانی هم بیشتر است. داستان بر شخصیت لوسی تمرکز می‌کند؛ دختری جهش‌یافته با قدرت‌های فوق انسانی که می‌تواند به‌راحتی آدم بکشد. لوسی در یک محیط بسته و خفقان‌آور زندانی شده است، ولی از آن‌جا می‌گریزد و با دو جوان دانشجو ملاقات می‌کند. آن‌ها تمام توان خود را به کار می‌گیرند تا به لوسی کمک کنند، اما…

شباهت ترانه پریان به Akira بیشتر از جهت سوژه‌های آزمایشی است. علاوه بر این، هر دو انیمه دارای مقادیر گسترده‌ای از خشونت گرافیکی و خشونت روانی هستند. زیرا هر دو می‌خواهند جهانی کابوس‌وار و بدون امید را به تصویر بکشند که سراسر تلخی و سیاهی است. طرفداران Akira باید ترانه پریان را حتما ببینند.

Psycho-Pass

پیشنهاد انیمه برای نوروز

اگر به دنبال انیمه‌ای هستید که ترکیبی از Akira و شبح در پوسته باشد، قطعا Psycho-Pass بهترین گزینه است. ماجراهای این انیمه در آینده‌ای نه‌چندان دور اتفاق می‌افتد. جایی که می‌توان عواطف، رویاها و علایق انسان را در یک سامانه امنیتی سنجید و اندازه‌گیری کرد. این سامانه موجب شده است که مجرمان و خلافکاران پیش از آنکه اقدام به ارتکاب جرم کنند، به‌سرعت شناسایی و بازداشت شوند. در انیمه Psycho-Pass با پلیسی جوان به نام آکانه سونموری (Akane Tsunemori) همراه می‌شویم که پس از پیوستن به نیروی پلیس به حقایقی شوکه‌کننده دست می‌یابد.

یکی از شباهت‌های Psycho-Pass و انیمه Akira داستان پیچیده آن‌هاست. این پیچیدگی در Psycho-Pass به حدی است که شناخت نحوه عملکرد قوانین در دنیای داستان را مشکل کرده است. ضمن اینکه شما باید به انگیزه‌های مجرمان هم دقت کنید تا متوجه شوید دقیقا چه اتفاقی می‌افتد. بنابراین شاید تماشای Psycho-Pass سخت باشد، اما واقعا لذت بخش است.

Steamboy

بهترین انیمه های شبیه انیمه Akira

ری استیم (Ray Steam) پسر جوانی است که در بریتانیا زندگی می‌کند و به اختراع کردن علاقه دارد. پدربزرگ ری از مخترعان بزرگ زمانه است که وسیله مرموز و خطرناکی به نام توپ بخار را اختراع کرده است. اکنون همه تبهکاران به دنبال توپ بخار هستند تا از آن در جهت منافع خود استفاده کنند و تنها ری می‌تواند مانع از دستیابی آن‌ها به توپ بخار شود.

انیمه پسر بخار (Steamboy) دومین اثر کاتسوهیرو اوتومو به شمار می‌رود که بسیار شبیه به اولین انیمه اوست. مهم‌ترین شباهت انیمه‌های پسر بخار و Akira در طراحی شخصیت‌ها و صحنه‌های اکشن است. افزون بر این، مکان‌های کوچکی در پس‌زمینه وجود دارند که انگار در Akira هم آن‌ها را دیده بودیم. پس اگر تماشای Akira برایتان جذاب بوده است، با دیدن انیمه پسر بخار هم می‌توانید لذت ببرید.

Tekkon Kinkreet

بهترین انیمه های اکشن

کورو (Kuro) و شیرو (Shiro) دو پسر یتیم هستند که در یک شهر خیالی به نام شهر گنج یا تاکاراماچی (Takaramachi) زندگی می‌کنند و از قدرتی فوق‌العاده برخوردارند. آن‌ها که وظیفه خود را محافظت از تاکاراماچی می‌دانند، تصمیم می‌گیرند که این شهر را از دست یاکوزاها نجات دهند. اما این کار تبعاتی هم برای آن‌ها به دنبال دارد.

تکونکینکریت یکی از بهترین انیمه‌های اکشن و خلاقانه‌ای است که می‌توانید تماشا کنید. زیرا این انیمه، یک بازگویی مدرن از ایده اصلی و اولیه Akira محسوب می‌شود. به همین دلیل، هر دو دارای شخصیت‌هایی هستند که برای چیزی بزرگ‌تر از خودشان مبارزه می‌کنند. اگر روابط شخصیت‌هایی مانند کاندا (Kaneda) و تتسوئو (Tetsuo) دلیل لذت بردن شما از Akira بوده است، مطمئن باشید که تکونکینکریت هم نظرتان را جلب خواهد کرد.

Freedom

در سال 2041 انسان‌ها موفق به ساخت پایگاه فضایی در سطح ماه می‌شوند. پس از نابودی کره زمین، انسان‌ها دوباره به ماه برمی‌گردند و در آن‌جا شهر عدن را می‌سازند. اما داستان انیمه Freedom در سال 2267 اتفاق می‌افتد؛ زمانی که پسر جوانی به نام تاکرو (Takeru) منشا به وجود آمدن شهر عدن را کشف می‌کند. او خیلی زود متوجه می‌شود که هیچ چیز آن‌طور که به نظر می‌رسد، نیست.

از آن‌جا که شخصیت‌های این انیمه را خود اوتومو طراحی کرده است، در همان نگاه اول می‌توان به شباهت‌های آن با انیمه Akira پی برد. شباهت‌های داستانی این دو انیمه هم شایان توجه است. مثلا در هر دو، شخصیت‌ها زندگی عادی خود را می‌گذرانند تا آنکه به چیزی بسیار بزرگ‌تر از خودشان برخورد می‌کنند. کسانی که به طرح اصلی Akira و صحنه‌های دوچرخه‌سواری آن علاقه دارند، نباید انیمه Freedom را از دست بدهند.

5 2 آراء
امتیاز مطلب


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا