#مهسا_امینی

احتمال افزایش قیمت گوشی‌های پرچمدار با حذف واردات موبایل بالای ۶۰۰ دلار

واردات گوشی موبایل بالای

رئیس کل گمرک اعلام کرده است که از سال آینده واردات گوشی‌هایی که بیش از ۶۰۰ دلار قیمت دارند، حذف می‌شود که به این ترتیب پیش بینی افزایش قیمت‌ گوشی‌های پرچمدار دور از انتظار نیست.

بر اساس گزارش رئیس کل گمرک، به ‌علت حفظ تعادل ارز کشور واردات گوشی‌ با بیش از ۶۰۰ دلار قیمت، برای سال آینده در نظر گرفته نشده که این موضوع روی تعرفه‌ها و حقوق ورودی، تأثیرگذار خواهد بود.

به گفته‌ی علیرضا مقدسی، گمرک سومین منبع درآمد کشور برای تأمین بودجه است؛ حدود ۶ هزار تعرفه وجود دارد که تقریباً ۴ هزار عدد از آن‌ها به مجوز نیاز دارند و ۵۰ درصد از این رقم بیش از یک مجوز لازم دارند.

اواخر سال گذشته مجلس شورای اسلامی طی لایحه‌ی بودجه، به ۲.۵ برابر کردن تعرفه‌‌ی گوشی‌های موبایلی که بیش از ۶۰۰ دلار قیمت دارند، رای داد. به این ترتیب تعرفه‌ی گوشی‌هایی با قیمت بیش از ۶۰۰ دلار از پنج به ۱۲ درصد افزایش یافت. با این مصوبه، سود بازرگانی واردات تجاری موبایل بالای ۶۰۰ دلاری از یک به هشت درصد افزایش یافت و با درنظر گرفتن چهار درصد حقوق و عوارض گمرکی، تعرفه‌ی واردات از پنج به ۱۲ درصد افزایش یافت.

طی یک سال گذشته واردات رسمی گوشی‌هایی که بیش از ۶۰۰ دلار قیمت دارند به پنج درصد کاهش یافته که همین تصمیم افزایش قیمت گوشی‌های این رنج را در پی داشته است.

با توجه به اینکه سال آینده نیز قرار است همین رقم نیز از واردات رسمی حذف شود، پیش بینی افزایش قیمت گوشی‌های بالارده دور از انتظار نیست؛ چرا که با تصویب چنین طرحی، این مدل گوشی‌ها در بازار کمیاب می‌شود و همین موضوع افزایش قیمت را در پی خواهد داشت؛ کما اینکه با وجود عدم واردات رسمی گوشی‌های بالارده، این گوشی‌ها همچنان به شکل مسافری و چمدانی وارد بازار می‌شوند و با رقم‌های نجومی رجیستر و در شبکه موبایل کشور ثبت می‌شوند.

اگرچه بسیاری از دست‌اندرکاران سال‌هاست که برای جلوگیری از واردات این مدل گوشی‌ها تلاش می‌کنند و هر بار چنین پافشاری‌هایی فقط افزایش قیمت‌ها را در پی داشته و از سوی دیگر راه را برای قاچاق گوشی به داخل کشور هموار کرده، اما همچنان شاهدیم که هیچ تصمیم کارشناسانه و منطقی در این زمینه گرفته نمی‌شود و در این میان تنها مشتری نهایی است که متضرر می‌شود، زیرا این مدل گوشی‌ها با وجود افزایش قیمت، همچنان مشتری خود را در بازار دارند و تنها سود هنگفتی به جیب دلالان سرازیر می‌شود.


guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا