فاز پنجم دنیای سینمایی مارول

نگاهی به تمامی فیلم و سریال‌های فاز پنجم دنیای سینمایی مارول

جدول انتشار به‌روز شده فاز پنجم

نگاهی به تمامی فیلم و سریال‌های فاز پنجم دنیای سینمایی مارول پارسا خلیلی ۳۴ ۰۶ مرداد ۱۴۰۲ مارول

از زمانی که در کمیک کان سن دیگو معرفی شد، فاز پنجم دنیای سینمایی مارول دستخوش تغییر و تحولات زیادی شده که بزرگترین آن به‌تعویق افتادن تمامی پروژه‌های سینمایی و سریالی بود.

شاید فاز پنجم آغاز خوبی را با فیلم Ant-Man and The Wasp: Quantumania تجربه نکرده باشد اما با وجود این، هنوز می‌توان نسبت به موفقیتش امید داشت. علیرغم برخی ادعا برخی مخاطبان مبنی بر اینکه دنیای سینمایی مارول بعد از اکران فیلم Avengers: Endgame به اتمام رسیده، آثار موفقی همچون Guardians of the Galaxy 3 و اقتباس لایو اکشن Secret Invasion با داشتن داستانی گیرا، شخصیت پردازی‌ خوب، لحن جدی، استفاده بجا از کمدی و جلوه‌های ویژه بی‌نقص، به‌خوبی توانسته‌اند ضعف‌های فاز چهارم را جبران و آینده فرانچایز را تضمین کنند. عملکرد نه‌چندان خوب فاز چهارم باعث شد تا استودیو مارول با بازگشت به فرمول سابق خود، مثل گذشته داستان حماسه مولتی‌ورس را پیش ببرد. آنها نه‌تنها سیاست‌های عجیب و غیر قابل تحمل دیزنی را نادیده گرفتند، بلکه با به‌تعویق انداختن تمامی فیلم و سریال‌های فاز پنجم و ششم، برنامه‌های خود را به کررات تغییر دادند تا کیفیت تک تک پروژه‌ها تضمین شود.

نگاهی به پروژه‌های آتی فاز پنجم دنیای سینمایی مارول

فصل دوم مینی سریال I am Groot

تاریخ پخش: ۶ سپتامبر سال جاری (۱۵ شهریور سال ۱۴۰۲)

سریال لوکی تنها پروژه تلویزیونی استودیو مارول نیست که برای فصل دوم تمدید شده، چراکه طبق تایید رسمی مارول، ماجراهای خنده‌دار و بامزه بیبی گروت با فصل دوم I am Groot ادامه دارد. این سریال کوتاه که سال گذشته به دیزنی پلاس آمد، اسپین آفی از فرانچایز نگهبانان کهکشان است که وین دیزل (Vin Diesel) را برای ایفای مجدد نقش‌ بیبی گروت بازگردانده است. از جالب‌ترین نکات فصل دوم می‌توان به حضور واچر، نگهبان قدرتمند مولتی‌ورس اشاره کرد که ابتدا با صداپیشگی جفری رایت (Jeffrey Wright) در انیمیشن سریالی What If به دنیای سینمایی مارول معرفی شده است. در حال حاضر دقیقا مشخص نیست که چرا استودیو مارول به چنین اقدام شوکه‌کننده‌ای دست زده، اما با توجه به اینکه مجسمه واچر در فیلم Thor: Love and Thunder دیده شده، به‌نظر می‌رسد که مارول برنامه‌های هیجان انگیزی برای نگهبان قدرتمند مولتی‌ورس دارد.

تمامی قسمت‌های فصل دوم مینی سریال I Am Groot در تاریخ ۶ سپتامبر (۱۵ شهریور سال جاری) از دیزنی پلاس پخش خواهند شد.

فصل دوم سریال Loki

تاریخ پخش: ۶ اکتبر سال جاری (۱۴ مهر سال ۱۴۰۲)

به استثنای WandaVision، شاید هیچ سریال دیگری از فاز چهارم دنیای سینمایی مارول تا به امروز نتوانسته توجه مخاطبان مارول را به اندازه Loki به خود جلب کند. زمانی که سریال لوکی توسط استودیو مارول در کمیک کان سن دیگو ۲۰۱۹ معرفی شد، طرفداران می‌دانستند که تام هیدلستون (Tom Hiddleston) باری دیگر در قامت خدای شرارت با تسراکت در زمان سفر کرده و وارد ماجراجویی جدیدی می‌شود. اما در عوض لوکی مخاطبان را به جنگ‌های مولتی ورسی، شخصیت میس مینتس، مامور موبیوس اوون ویلسون (Owen Wilson) و البته سازمان TVA معرفی کرد. این سازمان بوروکراتیک ساخته شده توسط یکی از نسخه‌های کنگ فاتح، وظیفه دارد از خط زمانی مقدس محافظت کرده و هر نوع واریانت یا خط زمانی شاخه‌ای را که از جریان از پیش تعیین شده وقایع منحرف می‌شوند، از بین ببرند.

حتی اگر TVA به ظاهر خارج از فضا و زمان قرار گرفته باشد، این سازمان در یک مکان کاملا نامعلوم به حفاظت از پیوستگی مولتی ورس می‌پرداخته، البته قبل از شاهکار سیلوی در قسمت پایانی. به‌لطف او درب‌های مولتی ورس باز شد و خطوط زمانی از هر جهت در حال انشعاب بودند. با این حال، هنگامی که لوکی توسط سیلوی به یک سازمان TVA فرستاده می‌شود، هیچ کس او را نمی‌شناسد زیرا او به یک خط زمانی دیگر منتقل شده است. اولین فصل در حساس‌ترین نقطه ممکن به پایان رسید. متاسفانه در حال حاضر به‌جز یک تیزر کوتاه که سال گذشته در رویداد D23 Expo پشت درب‌های بسته به‌ نمایش درآمد، اطلاعات زیادی درباره فصل دوم به بیرون درز نکرده اما با توجه به نزدیک بودن تاریخ پخش، انتشار تریلر ممکن است زودتر از آنچه انتظار می‌رود صورت بگیرد. 

طبق توصیف بینندگان در رویداد D23 Expo سال گذشته، تریلر فصل دوم با تقلا کردن لوکی آغاز می‌شود. ظاهرا او پیرو اتفاقی عجیب در زمان سفر می‌کند و با نسخه‌های متفاوتی از خود روبه‌رو می‌شود. در ادامه صدای لوکی را می‌شنویم که می‌گوید: “شاید عجیب به‌نظر برسد، اما من در زمان سفر کردم و چیزهای وحشتناکی دیدم. دنیا، کل دنیا در آستانه نابودی کامل قرار دارد”. سپس لوکی به‌همراه موبیوس و نسخه‌های مولتی‌ورسی خود به دوران ممنوعیت (۱۷ ژانویه سال ۱۹۲۰ الی ۵ دسامبر سال ۱۹۳۳ میلادی) منتقل شدند. علاوه‌بر سیلوی، همچنین صحنه‌های کوتاهی از قاضی رنسلیر نیز به نمایش گذاشته شد.

کمپین بازاریابی سریال هنوز آغاز نشده اما طبق آخرین به‌روز رسانی استودیو مارول، فصل دوم لوکی برای پخش در تاریخ ۶ اکتبر سال جاری (۱۴ مهر سال ۱۴۰۲) تنظیم شده است.

دنباله کیهانی The Marvels

تاریخ اکران: ۱۰ نوامبر سال جاری (۱۹ آبان سال ۱۴۰۲)

سومین و آخرین پروژه سینمایی فاز پنجم دنیای سینمایی مارول در سال ۲۰۲۳، فیلم The Marvels است که دنباله داستان پیشینه کاپیتان مارول است. این فیلم به کارگردانی نیا داکوستا (Nia DaCosta) روایت‌گر داستانی کیهانی است که تحت تاثیر وقایع سریال‌های WandaVision ،Ms. Marvel و Secret Invasion است. طبق تیزر ماه گذشته و تریلر تازه منتشر شده می‌دانیم که داستان فیلم حول محور سه شخصیت کلیدی می‌چرخد که قدرت‌هایشان به‌خاطر پدیده درهم تنیدگی بهم متصل شده است. به‌همین جهت آنها باید یاد بگیرند تا مثل یک تیم عمل کنند.

متاسفانه با توجه به فمنیستی بودن قسمت اول، قشر وسیعی از طرفداران نه‌تنها هیجانی نسبت به این فیلم ندارند، بلکه به‌طرز عجیبی از آن متنفرند، حتی با اینکه هنوز در سینماها اکران نشده است. با این حال تریلر‌های منتشر شده وعده داستانی سرگرم کننده را می‌دهند که حداقل ارزش یک بار تماشا کردن را دارد. از طرفی دیگر فراموش نکنیم که تاخیرهای پیاپی استودیو مارول باعث شده تا جلوه‌های ویژه فیلم بهبود چشمگیری داشته باشد، بنابراین می‌شود تاحدودی نسبت بهش امیدوار بود.

دنباله کیهانی مورد انتظار The Marvels در تاریخ ۱۰ نوامبر سال جاری (۱۹ آبان سال ۱۴۰۲) در سینماها اکران خواهد شد.

سریال انفرادی Echo

تاریخ پخش: ۲۹ نوامبر سال جاری (۸ آذر سال ۱۴۰۲)

درحالیکه ممکن است بسیاری از مخاطبان تا الان متوجه این موضوع نشده باشند، اما سریال Hawkeye پروژه مهمی برای آینده دنیای سینمایی مارول بود. این سریال نه‌تنها رویای بازگشت کینگ پین وینسنت دینافریو (Vincent D’Onofrio) را محقق کرد، بلکه طرفداران را با شخصیت‌های کیت بیشاپ هیلی استاینفلد (Hailee Steinfeld) و مایا لوپز آلاکوا کاکس (Alaqua Cox) آشنا کرد. اگرچه مایا لوپز به اندازه کیت بیشاپ نقش پررنگی در سریال Hawkeye نداشت، اما شایان ذکر است که توسعه اسپین‌آف اختصاصی او، یعنی Echo، قبل از آغاز مراحل فیلمبرداری هاکای تایید شده بود که نشان می‌دهد استودیو مارول برنامه‌های بزرگی برای این بازیگر تازه وارد و شخصیت او دارد.

آخرین باری که مایا لوپز را دیدیم، به‌دنبال آشکار شدن حقیقت درباره مرگ پدرش، او در کمال خونسردی به کینگ پین شلیک کرده بود. از آن زمان سرنوشت مبهم مایا و فیسک علامت سوالی بزرگ در ذهن طرفداران به‌وجود آورده است که اولین تیزر رسمی سریال در رویداد D23 Expo سال گذشته تا حدودی به آن پاسخ داد. این تیزر بیشتر روی میراث مایا به‌عنوان یک زن بومی آمریکایی و شخصیتی مرموز با بازی گراهام گرین (Graham Greene) متمرکز می‌شود. در آخر هم شاهد بازگشت کینگ پین وینسنت دینافریو بودیم که پیرو قسمت پایانی هاکای بینایی‌اش را از دست داده و درست مثل کمیک‌ها، از چشم‌بند استفاده می‌کند. پخش آزمایشی سریال متاسفانه نتوانسته نظر تماشاگران را جلب کند و اینطور که به‌نظر می‌رسد هیچکس قرار نیست به تماشای سریال بنشیند. البته حضور دردویل چارلی کاکس (Charlie Cox) می‌تواند تنها دلیل تماشای مجموعه انفرادی اکو باشد.

تمامی قسمت‌های سریال مورد انتظار Echo در تاریخ ۲۹ نوامبر سال جاری (۸ آذر سال ۱۴۰۲) به‌صورت یکجا از دیزنی پلاس پخش خواهد شد.

ریبوت هجده قسمتی Daredevil: Born Again

تاریخ پخش: بهار سال ۲۰۲۴

مت مورداک ملقب به شیطان هلزکیچن و دردویل، وکیل نابینایی است که روزها با استفاده از قانون و شب‌ها با استفاده از مشت‌ خونین خود از محله هلزکیچن نیویورک دفاع می‌کند. این شخصیت به‌شدت محبوب کمیک‌ها با سریال تلویزیونی بی‌نظیر خود در نتفلیکس، آغازگر فرانچایز The Defenders Saga در سال ۲۰۱۵ بود. داستان مهیج، سکانس‌های اکشن نفس گیر، موسیقی متن گوش نواز، لحن خشن و تاریک و از همه مهم‌تر بازی ستودنی چارلی کاکس در نقش اصلی از جمله دلایلی است که سریال نتفلیکس دردویل را به یکی از بهترین و محبوب‌ترین پروژه‌های مارول تبدیل کرد.

این سریال سه فصلی به‌همراه تمامی عناوین فرانچایز The Defenders Saga در سال ۲۰۱۹ توسط نتفلیکس کنسل شد و خشم طرفداران را به‌دنبال داشت. اما در ماه دسامبر سال ۲۰۲۱، حضور افتخاری مت مورداک چارلی کاکس در فیلم Spider-Man: No Way Home و کینگ پین وینسنت دینافریو در سریال Hawkeye، همه چیز را عوض کرد و کورسویی از امید را در دل طرفداران به‌وجود آورد. در کنار لحن جدی و لیست بازیگران درجه یک، این ریبوت هجده قسمتی باری دیگر جان برنتال را به نقش پانیشر بازمی‌گرداند تا در خیابان‌های نیویورک و هلزکیچن حمام خون راه بیندازد.

مراحل تواید سریال به‌شدت مورد انتظار Daredevil: Born Again به‌دلیل اعتصاب انجمن نویسندگان و اتحادیه بازیگران تا اطلاع ثانوی متوقف شده و تاریخ پخش مشخصی ندارد.

فیلم مولتی‌ورسی Deadpool 3

تاریخ اکران: ۳ می سال ۲۰۲۴ (۱۴ اردیبهشت سال ۱۴۰۳)

قسمت پایانی سه‌گانه ددپول بدون شک یکی از بزرگترین، مهمترین و مورد انتظارترین آثار کمیک بوکی به‌شمار می‌رود، چراکه ضمن پیش بردن داستان کلی حماسه مولتی‌ورس، ددپول را به دنیای سینمایی مارول معرفی می‌کند و بعد از گذشت هفت سال طولانی، باری دیگر هیو جکمن (Hugh Jackman) را به نقش ولورین بازمی‌گرداند. از طرف دیگر، این فیلم رسما اولین پروژه استودیو مارول است که با درجه سنی بزرگسال (R-Rated) ساخته می‌شود و به‌گفته بازیگران، از نظر خشونت هیچ تفاوتی نسبت به فیلم‌های قبلی ندارد.

ظاهرا استودیو مارول قصد دارد تا با این فیلم مولتی‌ورسی، تابوهای غیرقابل تحمل دیزنی را با خاک یکسان کند و به دوران شکوهش بازگردد. به‌همین خاطر وقتی اکثر پروژه‌های فاز پنجم و ششم با تاخیر مواجه شدند، تاریخ اکران ددپول در اقدامی غیرمنتظره شش ماه جلو افتاد و توانست علیرغم اعتصاب انجمن نویسندگان همچنان به فیلمبرداری خود ادامه بدهد. با این حال قبل از توقف مراحل تولید پیرو اعتصاب اتحادیه بازیگران، چندین تصاویر پشت صحنه در فضای مجازی منتشر شد که نگاهی اختصاصی به لباس کمیکی ولورین و مبارزه‌اش با ددپول داشت.

فیلم به‌شدت مورد انتظار Deadpool 3 در تاریخ ۳ می سال ۲۰۲۴ (۱۴ اردیبهشت سال ۱۴۰۳) در سینماها اکران خواهد شد.

فیلم Captain America: Brave New World

تاریخ اکران: ۲۶ جولای سال ۲۰۲۴ (۵ مرداد سال ۱۴۰۳)

قسمت چهارم کاپیتان آمریکا که دنباله سریال The Falcon and the Winter Soldier است، به‌نوعی دنباله فیلم فراموش شده The Incredible Hulk از فاز اول دنیای سینمایی مارول نیز محسوب می‌شود، چراکه علاوه‌بر ژنرال راس به‌عنوان رئیس جمهور جدید ایالات متحده، بازگشت تیم بلیک نلسون (Tim Blake Nelson) به نقش ساموئل استرنز ملقب به لیدر (The Leader) را نیز شامل می‌شود. اگر به یاد داشته باشید استرنز دانشمندی بود که پانزده سال پیش در فیلم The Incredible Hulk به دنیای سینمایی مارول معرفی شد و هدفش درمان کردن بروس بنر بود اما بعد از خلق آبامینیشن، مقداری از خون رادیو اکتیو بروس وارد مغزش شد و او را به شخصیتی شرور تحت عنوان لیدر تبدیل کرد.

فیلم Captain America: Brave New World در تاریخ ۲۶ جولای سال ۲۰۲۴ (۵ مرداد سال ۱۴۰۳) در سینماها اکران خواهد شد.

اسپین‌آف سریالی Agatha: Coven of Chaos

تاریخ پخش: نامشخص

اسپین‌آف سریالی Agatha: Coven of Chaos به‌نوعی فصل دوم وانداویژن خواهد بود. این مجموعه نه قسمتی که هیچ نیازی به ساخته شدنش نبود، حول محور آگاتا هارکنس می‌چرخد و از رازهای محله وست ویو پرده برمی‌دارد. این مجموعه تلویزیونی نه‌چندان مورد انتظار که رسما اولین پروژه موزیکال مارول نام گرفته، در تاریخی نامعلوم از دیزنی پلاس پخش خواهد شد.

سریال انفرادی Ironheart

تاریخ پخش: نامشخص

سریال Ironheart به تهیه‌کنندگی رایان کوگلر (Ryan Coogler) و کارگردانی سام بیلی (Sam Bailey) و آنجلا بارنز (Angela Barnes)، بازگشت دومینیک تورن (Dominique Thorne) در قامت ریری ویلیامز را بعد از اولین حضورش در دنباله Black Panther: Wakanda Forever به دنبال دارد. او در این سریال همراه با آلدن ارنیاچ (Alden Ehrenreich)، آنتونی راموس (Anthony Ramos) و خیلی ستاره‌های با استعداد دیگر وارد ماجراجویی جدیدی می‌شود.

با اینکه مراحل فیلمبرداری سریال همچنان ادامه دارد، تیزری رسمی برای اولین بار در رویداد D23 Expo سال گذشته به نمایش درآمد و ضمن رونمایی از زره آهنی ریری ویلیامز، آنتونی راموس را به‌عنوان ابرشرور سریال، یعنی (The Hood) معرفی کرد. هود در کمیک‌های مارول آنتاگونیستی بزرگ است که حتی ویلسون فیسک نیز به قدرت‌های جادویی او حسادت می‌کند. طبق تایید رسمی استودیو مارول، این سریال شش قسمتی تقابل تکنولوژی با جادو را به تصویر خواهد کشید.

سریال Ironheart در تاریخی نامعلوم از دیزنی پلاس پخش خواهد شد.

فیلم Thunderbolts

تاریخ اکران: ۲۰ دسامبر سال ۲۰۲۴ (۳۰ آذر سال ۱۴۰۳)

فیلم سینمایی Thunderbolts به نویسندگی اریک پیرسون (Eric Pearson) و کارگردانی جیک شرایر (Jake Schreier) جمعی از ابرشرورهای قدرتمند مارول را دور هم جمع می‌کند تا با تهدیدی بزرگ‌تر از خودشان مقابله کنند. باز شدن پای این گروه مشهور به دنیای سینمایی مارول، رویای شیرینی بود که سرانجام در کمیک کان سن دیگو به واقعیت پیوست. پیرو درگذشت ناگهانی ویلیام هرت (William Hurt)، ستاره مطرحی که به‌مدت سیزده سال نقش ژنرال راس را در دنیای سینمایی مارول ایفا کرده بود، مارول هریسون فورد (Harrison Ford) برای ایفای نقش ژنرال راس جایگزین ویلیام فقید کرد. در حال حاضر مراحل تولید پیرو اعتصابات متوقف شده و به‌جز تصویر رسمی که سال گذشته در کمیک کان به‌نمایش گذاشته شد، اطلاعات دیگری از داستان و شخصیت‌های فیام نداریم.

فیلم به شدت مورد انتظار Thunderbolts در تاریخ ۲۰ دسامبر سال ۲۰۲۴ (۳۰ آذر سال ۱۴۰۳) در سینماها اکران خواهد شد.

ریبوت سینمایی Blade

تاریخ اکران: ۱۴ فوریه سال ۲۰۲۵ (۲۶ بهمن سال ۱۴۰۳)

ریبوت سینمایی بلید با بازی ماهرشلا علی (Mahershala Ali)، فیلمی است که در مسیر پرفراز و نشیبی قرار دارد. ابتدا بسام طارق (Bassam Tariq) بنابه‌دلایلی نامعلوم از منصب کارگردانی کناره‌گیری کرد، سپس بازنویسی ناگهانی فیلمنامه به جایگرین شدن استیسی اوزیکوفور (Stacy Osei-Kuffour) با بیو دیمایو (Beau DeMayo)، نویسنده انیمیشن سریالی X-Men 97 منجر شد و حالا هم مراحل تولید به‌خاطر اعتصاب انجمن نویسندگان متوقف شده است.

از زمان معرفیش در کمیک کان سن دیگو سال ۲۰۱۹ تا الان، شایعات زیادی در رابطه با این ریبوت مورد انتظار در فضای مجازی دست به دست می‌شود که یکی از بزرگترین آنها پیوستن میا گاث (Mia Goth)، ستاره فیلم ایکس به لیست بازیگران است. فعلا تنها حضور بلید در سکانس پس از تیتراژ فیلم اترنالز بوده، زمانی که شخصیت دن ویتمن با بازی کیت هارینگتون (Kit Harrington) سعی می‌کند به شمشیر ابونی دست بزند، صدای بلید شنیده می‌شود. بنابراین این احتمال وجود دارد که در ریبوت بلید شاهد حضور شخصیت بلک نایت باشیم.

ریبوت سینمایی به‌شدت مورد انتظار Blade در تاریخ ۱۴ فوریه سال ۲۰۲۵ (۲۶ بهمن سال ۱۴۰۳) در سینماها اکران خواهد شد.

5 12 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

34 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا