فیلم های نگهبانان کهکشان

رتبه‌بندی سری فیلم های نگهبانان کهکشان

سه‌گانه‌ای فراموش نشدنی

1%
  • 0/10
رتبه‌بندی سری فیلم های نگهبانان کهکشان ۰ ۰۱ خرداد ۱۴۰۲ مارول کپی لینک

سه‌گانه کیهانی Guardians of the Galaxy به نویسندگی و کارگردانی جیمز گان (James Gunn)، همواره از محبوبیت خاصی برخوردار بوده، اما کدامیک بهتر از دیگری است؟ این سوالی است که تنها با رتبه‌بندی سری فیلم های نگهبانان کهکشان می‌شود بهش پاسخ داد.

خلق شدن فرانچایز نگهبانان کهکشان، از همان ابتدا ریسکی بزرگ برای مارول به‌همراه داشت، چراکه استودیو تصمیم گرفته بود با جان بخشیدن به یکی از ‌گروه‌های کمیکی کمتر شناخته شده، بخش کیهانی دنیای سینمایی مارول را به‌تصویر بکشد. خوشبختانه استخدام فیلمسازی بااستعداد مثل جیمز گان باعث شد تا این گروه دوست داشتنی تاثیر بسزایی در گسترش و موفقیت دنیای سینمایی مارول داشته باشند. اکنون که سه‌گانه فراموش نشدنی نگهبانان با اکران قسمت سوم به سرانجام رسیده، قصد داریم به بررسی تک تک فیلم های نگهبانان کهکشان بپردازیم.

۴. فیلم The Guardians of the Galaxy Holiday Special

از چند جهت کلیدی، فیلم کریسمسی The Guardians of the Galaxy Holiday نشان دهنده تغییر چشمگیر سرعت فیلم‌های نگهبانان کهکشان و حتی خود دنیای سینمایی مارول است. برای شروع، این یک فیلم بلند با بودجه نجومی نیست، بلکه اثری ۴۲ دقیقه‌ای با داستانی سرگرم کننده است که شیوه جدید تولید محتوای استودیو مارول تحت عنوان Special Presentation است.

خلاصه داستان حول محور درکس و مانتیس است که سعی می‌کنند پیتر را شاد کنند، با توجه به اینکه او گامورا را از دست داده و نسخه‌ای که در Avengers: Endgame معرفی شد، کلا از یک جدول زمانی متفاوت است. به‌همین خاطر آنها برای کمک به او، به زمین سفر می‌کنند تا با ربودن کوین بیکن (Kevin Bacon)، کریسمسی فراموش‌ نشدنی را برایش رقم بزنند.

۳. فیلم Guardians of the Galaxy Vol. 2

عنوان بعدی در لیست، قسمت دوم نگهبانان کهکشان است، دنباله‌ای که پس از واکنش باورنکردنی منتقدان و طرفداران به اولین فیلم، بلافاصله وارد مرحله تولید شد. در واقع قسمت دوم به‌عنوان راهی برای پر کردن شکاف بین دو فیلم Guardians of the Galaxy و Avengers: Infinity War و در عین حال بیشتر در مورد شخصیت‌های تثبیت‌شده در قسمت اول بود.

یکی از بزرگترین مشکلات Guardians 2 تکیه بیش از حد به شوخی است. در حالی که فیلم اول تعادل کاملی بین طنز و جدیت داشت، دنباله آن بیش از حد به شوخی تکیه می‌کند که در نتیجه‌اش رشد شخصیتی نگهبانان و عمق احساسی داستان قربانی می‌شوند، درست مثل اتفاقی که برای فیلم Thor: Love and Thunder افتاد. مشکل دیگر طرح داستانی پیچیده است. این فیلم به‌طور همزمان به روایت چندین خط داستانی اصلی و فرعی می‌پردازد که تاحدودی با هم فاصله دارد و خوب توسعه نیافته‌اند. طرح اصلی مربوط به ایگو و رابطه‌اش با استار لرد می‌شود که بسیار جالب و جذاب است، اما تلاقی آن با برخی خطوط داستانی فرعی باعث می‌شود آن پختگی و عمق لازم را نداشته باشد. با این حال، مسلما بزرگترین مشکل Guardians 2 صرفا ناشی از ناتوانی در بازیابی حس ناملموس فیلم قبلی است. فیلم Guardians of the Galaxy نفسی تازه برای سینمای ابرقهرمانی بود، به این معنی که دنباله آن احساس بی‌نظیر بودن و اصالت را از دست داد و به‌دلیل اتکای بیش از حد به طنز، طرح پیچیده و شخصیت پردازی‌های نه‌چندان خوب، نتوانست به ارتفاعات فوق‌العاده رفیع فیلم اول برسد.

۲. فیلم Guardians of the Galaxy Vol. 1

فیلم Guardians of the Galaxy یک داستان پیشینه شگفت‌انگیز بود که شانس را به چالش کشید و نگهبانان را برای اولین بار در فیلمی باورنکردنی معرفی کرد. این یک برداشت تازه از ژانر ابرقهرمانی بود که ما را با گروهی از شخصیت‌ها آشنا کرد که هم خنده‌دار و هم صمیمانه بودند. از سکانس آغازین تا تیتراژ پایانی، فیلم یک ماجراجویی هیجان‌انگیز بود که ما را روی صندلی‌هایمان نگه داشت.

یکی از دلایلی که باعث شد این فیلم در گیشه سال ۲۰۱۴ بسیار موفق عمل کند، شخصیت‌های باورنکردنی‌اش بود. هر یک از اعضای نگهبانان چیزهای منحصر به فردی را روی میز آوردند، از شوخ طبعی و جذابیت پیتر کوئیل گرفته تا شوخ طبعی مرده درکس و عزم شدید گامورا. البته نباید شیمی فوق‌العاده راکت و گروت را فراموش کنیم. از دیگر ویژگی‌هایی که باعث برجسته شدن این فیلم شد، موسیقی متن گوش نوازش بود. استفاده از راک کلاسیک و آهنگ‌های دهه ۷۰، نبوغی بود که عمق بیشتری به داستان فیلم اضافه کرد. صحبت داستان به میان آمد، باید اشاره کنم که پختگی و جذابیت داستان قسمت اول برمی‌گردد به نویسندگی و کارگردانی ستودنی جیمز گان. در واقع جیمز سبک و دیدگاه منحصر به فرد خود را به فیلم آورد و دنیایی را خلق کرد که هم از نظر بصری خیره کننده و هم از نظر احساسی طنین انداز بود. ترکیبی از اکشن، طنز و احساسات که ضمن متعادل بودن، تماشاگران را درگیر و سرگرم می‌کرد.

همانطور که پیش‌تر اشاره کردم، فیلم Guardians of the Galaxy یک داستان پیشینه شگفت‌انگیز است که شانس‌ها را به چالش کشید و ما را با گروهی ناسازگار اما دوست داشتنی آشنا و مرزهای یک فیلم ابرقهرمانی را جابجا کرد.

۱. فیلم Guardians of the Galaxy Vol. 3

با اطمینان می‌توان گفت که فیلم Guardians of the Galaxy Vol. 3 بهترین اثر در میان سری فیلم های نگهبانان کهکشان است، چراکه نه‌تنها ما را تحت تاثیر قرار داد، بلکه طنز خاصی را نیز به ارمغان آورد که امضای فرانچایز نگهبانان است.

یکی از دلخراش‌ترین بخش‌های فیلم، داستان پیشینه تلخ و دردناک راکت بود. ما جنبه‌ای از او را می‌بینیم که قبلا هرگز ندیده‌ایم و این جنبه‌ای است که مدت‌ها پس از پایان فیلم در یادها خواهد ماند. دوستانش لیلا، تیفس و فلور آنقدر شخصیت‌های دوست‌داشتنی بودند که نمی‌توانستیم از درک کردن راکت و رنجی که او با از دست دادنشان متحمل شده بود، ممانعت کنیم. این عمق احساسی دقیقا همان چیزی است که Guardians of the Galaxy Vol. 3 را از دیگر آثار سه‌گانه جدا می‌کند.

حضور چوکوودی ایووجی (Chukwudi Iwuji) در قامت شخصیت تکامل عالی (The High Evolutionary) نیز به‌قدری خوب بود که می‌توانست ترس را در دل مخاطبان و خود نگهبانان ایجاد کند. تکامل عالی بدون شک یکی از بهترین آنتاگونیست‌ها برای پیشبرد داستان احساسی و مهیج قسمت سوم بود که به‌بهترین شکل ممکن توسط ایووجی به تصویر کشیده شد. این فیلم نه تنها احساسی و اکشن بود، بلکه لحظات خنده‌‌دار زیادی هم داشت. در واقع طنز به جا بود و آسیبی به داستان وارد نمی‌کرد. جوک‌ها هرگز اجباری یا بیجا احساس نمی‌شدند، بلکه به‌طور یکپارچه در روایت ادغام می‌شدند. این فیلم توانست بین طنز و درام تعادل کامل برقرار کند و فیلمی خوش‌حساب و لذت‌بخش بسازد.

در کل فیلم Guardians of the Galaxy Vol. 3 یک پیروزی بزرگ بود، زیرا در دوره‌ای که دنیای سینمایی مارول با آثار متوسط و نسبتا ضعیفی مثل ثور، شی هالک و کوانتومانیا، با افتی شدید مواجه شده، توانست داستانی تکان دهنده و احساسی را ارائه دهد و در عین حال سرگرمی و هیجانی را که از فرانچایز جیمز گان انتظار داشتیم حفظ کند. سفر پر فراز و نشیب نگهبانان یک ترن هوایی احساسی بود و ما برای تک تک لحظاتش سپاسگزاریم.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments