برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
قسمت پایانی سریال X-Men 97
1%
  • 10/10

موشکافی قسمت پایانی سریال X-Men 97

منتظر فصل دوم باشید!!

موشکافی قسمت پایانی سریال X-Men 97 ۱۳۴ ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ مارول کپی لینک

از حضور افتخاری شوکه‌کننده چهره‌هایی آشنا گرفته تا راه اندازی داستان فصل دوم، قصد داریم در این مطلب به بررسی ایستراگ و نکات جالب قسمت پایانی سریال X-Men 97 بپردازیم.

آنچه در قسمت‌های پیشین فصل اول سریال X-Men 97 گذشت؛ به‌دنبال گردهمایی جهش‌یافته‌های محبوب دنیای مارول و نجات سان اسپات از دست اعضای گروه دوست‌داران بشریت، مردان ایکس با حقیقتی شوکه‌کننده در رابطه با جین گری مواجه شدند. سپس استورم حین محافظت از مگنیتو در دادگاه، قدرت‌های خود را از دست داد و یکی از دوستان صمیمی پروفسور ایکس به‌نام فورج سر راه او قرار گرفت تا قدرت‌هایش را بازیابی کند. در قسمت پنجم مگنیتو به‌همراه روگ و گمبیت راهی جزیره جنوشا شدند تا در مراسم سالانه جهش‌یافته‌ها به‌نام هلفایر گالا (Hellfire Gala) شرکت کنند. متاسفانه جشن و پایکوبی در کسری از ثانیه به حمام خون تبدیل شد، زیرا یک ابرسنتینال که در کمیک‌ها ارتباط نزدیکی با کاساندرا نوا، ابرشرور فیلم Deadpool & Wolverine دارد، در اقدامی غیرمنتظره به جزیره جنوشا حمله کرد و گمبیت نیز به‌منظور نجات جهش‌یافته‌ها و از بین بردن ابرسنتینال جان خود را از دست داد.

درست وقتی مشغول هضم اتفاقات رخ داده بودیم، قسمت ششم رسما تایید کرد که پروفسور چارلز اگزاویر زنده است و به‌دنبال وقایع فصل پایانی سریال اصلی، مرگ خود را جعل و به فضا سفر کرده است. او قصد داشت با لیلاندرا، ملکه امپراتوری شیار ازدواج و صلحی ابدی بین زمین و دیگر سیارات بیگانه برقرار کند، ولی زمانیکه از فاجعه جزیره جنوشا باخبر شد، تصمیم گرفت دوباره به زمین بازگردد. در قسمت هفتم، ابرشرور اصلی داستان یعنی بسشن که گونه فوق پیشرفته سنتینال‌ها است، از سایه بیرون آمد و به‌کمک سینیستر پروژه پرایم سنتینال خود را تکمیل کرد. سپس شاهد آغاز فینال سه بخشی با نام “Tolerance Is Extinction” بودیم که یکی از دیگری بزرگ‌تر و شوکه‌کننده‌تر بود. در بخش اول مردان ایکس مقابل پرایم سنتینال‌ها قرار گرفتند که نتیجه مطلوبی نداشت. به‌همین خاطر مگنیتو از قدرت‌های خود برای انتشار یک پالس الکترومغناطیسی بزرگ در سطح جهان استفاده کرد که تمامی سیستم‌های الکترونیکی را از کار انداخت.

او با این کار نه‌تنها علیه بشریت اعلام جنگ کرد، بلکه با از بین بردن میدان‌های مغناطیسی کره زمین، شمارش معکوس انقراض آن را نیز آغاز کرد. سپس در بخش دوم پروفسور ایکس به زمین بازگشت تا دوست قدیمی خود را از اعلام جنگ علیه بشریت منصرف کند که آن هم نتیجه مطلوبی نداشت، مگنیتو نه‌تنها صحبت‌های چارلز را نادیده گرفت، بلکه اعضای تیم را مقابل یکدیگر قرار داد و حتی در اقدامی شوکه‌کننده فلز آدامانتیوم را به‌ بدترین شکل ممکن از بدن ولورین خارج کرد. روز گذشته نیز پخش پایانی فینال “Tolerance Is Extinction” از راه رسید و ضمن به سرانجام رساندن داستان فصل اول، زمینه را برای جان گرفتن یکی از بزرگ‌ترین خطوط داستانی کمیک‌های مردان ایکس فراهم کرد که قراره در فصل دوم به تصویر کشیده شود.

نگاهی به ایستراگ و نکات قسمت پایانی سریال X-Men 97

جدال ذهنی چارلز و مگنیتو به خط داستانی Onslaught اشاره دارد

قسمت پایانی سریال X-Men 97 با مکالمه‌ چارلز و مگنیتو آغاز می‌شود که ابتدا شبیه به یک فلش بک است، اما رفته رفته مشخص می‌شود که یک جدال ذهنی است. چارلز به مگنیتو هشدار می‌دهد که اگر مقاومت کند ممکن است ذهن هر دو متلاشی شود. با اینکه جدال ذهنی آنها جهت دیگری گرفت، اما جالب است بدانید که در کمیک‌ها این اتفاق افتاد و به خلق موجودی به‌شدت قدرتمند به‌نام Onslaught منجر شد. درست مثل دستکش ابدیت و جنگ‌های مخفی، این مجموعه کمیک نیز به‌خاطر پیچش‌های داستانی و اتفاقات شوکه‌کننده‌اش، رسما یکی از بزرگترین رویدادهای مردان ایکس نام گرفت.

بازگشت سیلور سامورایی

مقاومت مگنیتو باعث شد تا چارلز از تمام قدرت خود برای بدست گرفتن کنترل ذهن دوست قدیمی خود استفاده و میدان‌های الکترومغناطیسی زمین را دوباره فعال کند. درست مثل قسمت هشتم، شاهد حضور افتخاری چهره‌های آشنای زیادی بودیم که یکی از آنها سیلور سامورایی بود. برای کسانی که نمی‌دانند یا احتمالا فراموش کرده‌اند، سیلور سامورایی از آنتاگونیست‌های معروف مردان ایکس است که اولین بار با فیلم سینمایی The Wolverine به دنیای لایو اکشن پا گذاشت. او در واقع همان سرباز ژاپنی بود که به‌لطف ولورین از حادثه هیروشیما جان سالم بدر برد.

حضور افتخاری مرد آهنی و کاپیتان آمریکا

از آنجایی که حضور کوتاهی در قسمت هفتم داشته، دیدن دوباره کاپیتان آمریکا چندان غیرمنتظره نبود، اما کمئو تونی استارک از سریال مرد آهنی دهه ۱۹۹۰ یکی از بزرگترین سورپرایزهای قسمت پایانی بود. قبل از ورود پرسروصدایش به دنیای لایو اکشن در سال ۲۰۰۸، انتقامجوی آهنی دنیای مارول در انیمیشن سریالی انفرادی خود می‌درخشید. به‌همین خاطر حضور افتخاری او برای طرفداران قدیمی ارزش غیرقابل تصوری دارد.

حضور افتخاری شیطان هلزکیچن

در ادامه سکانس پرکمئو قسمت پایانی سریال X-Men 97، شاهد حضور افتخاری مت مورداک در قامت شیطان هلزکیچن بودیم. درست مثل سایر ابرقهرمانان نیویورک، دردویل هم مشغول مبارزه با جرم و جنایات در خیابان‌های هلزکیچن بود، اما وقتی تاثیر پالس الکترومغناطیسی مگنیتو از بین رفت، مجبور شد با پرایم سنتینال‌ها نیز مقابله کند. دردویل ابتدا با سریال Spider-Man: The Animated Series وارد دنیای انیمیشن شد و شبیه به نو وی هوم، وکالت پیتر پارکر را پذیرفت تا از او در برابر اتهاماتی بزرگ همچون کمک به اسپایدرمن در ایجاد ناامنی در نیویورک دفاع کند.

به‌لطف استودیو مارول، شیطان هلزکیچن نقش پررنگی در دنیای سینمایی مارول خواهد داشت، زیرا به‌دنبال چندین حضور افتخاری کوتاه در قسمت پایانی سه‌گانه اسپایدرمن، فاجعه تلویزیونی شی هالک و اسپین آف اکو، قراره ابتدا در سریال به‌شدت مورد انتظار Daredevil: Born Again و سپس در چندین قسمت از انیمیشن سریالی Your Friendly Neighborhood Spider-Man بدرخشد.

حضور افتخاری دکتر استرنج

یکی دیگر از کمئوها، دکتر استیون استرنج بود که به‌خاطر از کار افتادن دستگاه‌ها، از قدرت‌هایش برای نجات دادن جان بیماران استفاده می‌کرد. نکته جالب این سکانس نگه داشتن تیغ جراحی با استفاده از جادو بود که نشان می‌دهد دستان استرنج همچنان بهبود نیافته است. جادوگر اعظم دنیای مارول قبلا در یک قسمت از سریال X-Men: The Animated Series، یک قسمت از سریال Spider-Man: The Animated Series و یک قسمت از سریال The Incredible Hulk حضور داشته است. این کمئوها اغلب درباره داستان پیشینه و تقابلش با شخصیت‌هایی همچون بارون موردو و دورمامو بوده است تا کسانی که کمیک نمی‌خواندند بتوانند بیشتر با او آشنا شوند.

حضور افتخاری پلنگ سیاه (تچاکا، پدر تچالا)

وقتی ارتش پرایم سنتینال دوباره فعال شد، شاهد حضور افتخاری پادشاه تچاکا، پدر تچالا بودیم که در واکاندا مشغول مبارزه با ارتش پرایم سنتینال‌ها بود. در دنیای سینمایی مارول تچاکا قربانی یک حمله تروریستی می‌شود، به‌همین خاطر پسرش تچالا با بازی چدویک بوزمن (Chadwick Boseman) فقید نام پلنگ سیاه را زنده نگه می‌دارد. شاید بپرسید چرا تچاکا را برای قسمت پایانی سریال X-Men 97 انتخاب کرده‌اند؟ هنوز اطلاعاتی در این رابطه منتشر نشده، اما از آنجایی که چدویک صداپیشه این شخصیت نمادین را در سریال وات ایف برعهده داشته، به نظر می‌رسد استودیو مارول نمی‌خواسته بازیگر دیگری را جایگزین او کند و به‌همین خاطر تچاکا را انتخاب کرده است.

حضور افتخاری کلوک و دگر

کلوک و دگر نام مستعار تای جانسون و تندی بوون است که از زمان معرفیشان در کمیک‌ها، چندان مورد توجه طرفداران واقع نشده‌اند. البته در سال ۲۰۱۸ یک سریال لایو اکشن دریافت کردند که آن هم چندان موفق نبود، بنابراین دیدنشان در قسمت پایانی سریال X-Men 97 اتفاق بزرگی محسوب می‌شود.

حضور افتخاری امگا رد، کریمسون داینامو و دارک استار

درست مثل سرباز زمستان، امگا رد نیز شخصیتی است که توسط دولت‌های بزرگ شستشو مغزی شده و از قدرت‌هایش در راستای رسیدن به اهدافی مشخص سوءاستفاده شده و هرگاه کنترل خود را از دست می‌داد، توسط دستگاهی مخصوص منجمد می‌شد. جالب است بدانید که امگا رد قراره در بازی به‌شدت مورد انتظار Marvel’s Wolverine نیز نقش پررنگی ایفا کند. بعد از کمئو کوتاهش در قسمت هشتم، امگا رد دوباره بازگشته اما این بار دو شخصیت نمادین دیگر یعنی کریمسون داینامو و دارک استار نیز در کنارش هستند. جالب است بدانید که هر سه شخصیت مذکور قبلا در سریال X-Men: The Animated Series نیز حضور داشتند.

تولد دوباره جین گری از خاکستر، درست مثل ققنوس

یکی از محبوب‌ترین خطوط داستانی جین گری که تمامی مدیاها به تصویر کشیده شده، خط داستانی ققنوس تاریک است. جین در سریال اصلی ققنوس تاریک را شکست داده بود، اما اینطور که پیداست اثرات آن همچنان درونش باقی مانده بود، زیرا درست زمانی که بسشن قصد جان کیبل را داشت، جین به‌لطف قدرت ققنوس دوباره از خاکستر خود متولد شد. جالب است بدانید که این سکانس تایید کرد میستر سینیستر بعد از وقایع ققنوس تاریک جین گری را با مدلین پرایر عوض کرده چون مدلین هیچ ارتباطی با ققنوس نداشت.

اشاره سایکلاپس به جلمه نمادین کمیک‌ها

سایکلاپس برای دادن انگیزه به لوگان می‌گوید: “دوباره دلش (جین گری) را نشکن. کاری را انجام بده که توش بهترینی، خوب شو”. این جمله نمادین مستقیما از کمیک‌های مردان ایکس گرفته شده، همان کمیکی که در آن مگنیتو فلز آدامانتیوم را به ‌بدترین شکل ممکن از بدن ولورین خارج کرد. اما این جمله یک معنای عمیق‌تری هم دارد. در واقع ثابت می‌کند که برخلاف تصور همه، بهترین ویژگی لوگان پنجه‌های آدامانتیومی نیست، بلکه توانایی شفا بخشی و خوب شدنش است.

اسمش گمبیت بود، به خاطر داشته باش!!

یکی از صحنه‌های قسمت پایانی سریال X-Men 97 که مو به تن مخاطب سیخ می‌کند، جمله روگ به بسشن بود. درست زمانی که بسشن قصد داشت هسته سیارک M را از بین ببرد، روگ با لحن عصبانی می‌گوید: “اسمش گمبیت بود، به خاطر داشته باش”. سپس مشتی محکم به صورتش می‌کوبد و نبردی شبیه به نبرد سوپرمن با ژنرال زاد شکل می‌گیرد. به‌لطف سکانس پایانی قسمت پنجم، شنیدن دوباره این جمله آن هم از زبان روگ به‌شدت احساسی و هیجان انگیز بود.

بخش آبی ماه، لوکیشنی آشنا در کمیک‌های مارول

مبارزه روگ با بسشن از سیارک M آغاز و در بخش آبی ماه به پایان می‌رسد. در کمیک‌ها، این بخش ماه که هوای قابل تنفس دارد، لوکیشن محبوبی به شمار می‌رود، زیرا ابتدا خانه واچرها بوده و بعدها به آتیلان، شهر ناانسان‌ها (Inhumans) تبدیل شد.

اشاره به تمامی بازیگران مگنیتو در پرونده پروتکل مگنیتو

پروتکل‌ مگنیتو اشاره مستقیم به مجموعه کمیک‌ محبوب Fatal Attractions دارد. برای کسانی که نمی‌دانند، این پروتکل‌ یک حمله اتمی است که منحصرا برای نابود کردن مگنیتو در نظر گرفته شده است. وقتی رییس جمهور کلی پرونده را باز می‌کند، نام تمامی بازیگران و صداپیشگان شخصیت مگنیتو یعنی دیوید همبلن (David Hemblen)، ایان مک‌کلان (Ian McKellan) و مایکل فاسبندر (Michael Fassbender) دیده می‌شود.

حضور افتخاری فرزندان مگنیتو

در ذهن مگنتو، چارلز به دوست قدیمی خود نشان می‌دهد که با وجود تاریکی و آسیب‌های گذشته، هنوز افراد و خانواده‌ای دارد که باید از آنها مراقبت کند. در همین حین سه چهره که کنار روگ ایستاده‌اند را می‌بینیم. اگر کمی دقت کنید، متوجه می‌شوید که این سه چهره در واقع فرزندان مگنیتو، یعنی اسکارلت ویچ، کوییک سیلور و پولاریس هستند. حالا چرا صورت واضحی ندارند؟ دلیلش این است که مگنیتو هیچ خاطره‌ای از آنها ندارد. جالب اینجاست که او در ادامه به چارلز می‌گوید: “صورت پدر و مادرم را به یاد نمی‌آورم، چرا نمی‌توانم صورتشان را به یاد بیارم؟”. دلیلش دقیقا همین است، چون وقتی در کودکی از پدر و مادرش جدا شد، به‌جای صورت، به کفش‌هایشان نگاه می‌کرد.

تبدیل شدن مورف به رید ریچاردز

درست مثل قسمت‌های پیشین، مورف باری دیگر با قدرت منحصر به‌فرد خود مخاطبان را غافلگیر کرد. وقتی سیارک M توسط پروتکل مگنیتو منفجر شد، مورف برای اینکه به فضا پرتاب نشود، از قدرت‌های خود برای تبدیل شدن به رید ریچاردز استفاده کرد. نکته جالب این سکانس، لباس آقای شگفت انگیز است که یاد‌ آور انیمیشن سریالی چهار شگفت انگیز در دهه ۱۹۹۰ است.

اشاره هوشمندانه مارول به کمیک Onslaught

در حالی که مردان ایکس در فضا مشغول مبارزه با بسشن هستند، مردم روی زمین به گزارش‌هایی مبنی بر اصابت موشک به سیارک M گوش می‌دهند. وقتی دو نفر سعی دارند رادیو ماشین خود را روی اخبار مربوطه تنظیم کنند، اعداد 1996.06 را می‌‌توان دید که اشاره به ژوئن سال ۱۹۹۶، تاریخ انتشار اولین کمیک Onslaught دارد.

حضور افتخاری شوکه‌کننده پیتر پارکر و مری جین؟؟؟

آخرین کمئوهای قسمت پایانی سریال X-Men 97، پیتر پارکر و مری جین هستند که اخبار سقوط سیارک M را از تلویزیون‌های یک مغازه دنبال می‌کنند. یکی از نکات به‌شدت خفن این سکانس که شاید خیلی‌ از مخاطبان بهش توجه نکرده‌اند، ترک‌های روی شیشه ویترین مغازه است که به شکل تار عنکبوت است. اما نکته شوکه‌کننده که علامت سوال بزرگی در ذهن همه بوجود آورده، حضور مری جین است. چطور؟ در قسمت پایانی سریال Spider-Man: The Animated Series، متوجه شدیم که پیتر پارکر تمام مدت با کلون مری جین زندگی می‌کرده است (درست مثل اتفاقی که برای جین گری و سایکلاپس افتاد). وقتی این کلون جان خود را از دست داد، پیتر از مادام وب کمک گرفت تا بتواند مری جین اصلی که از هویتش خبر ندارد را پیدا کند. با اینکه هنوز چیزی تایید نشده، اما حضور افتخاری او می‌تواند به این معنا باشد که پروژه بعدی استودیو مارول انیمیشن، احیای سریال Spider-Man 98 است.

سفر به گذشته و ملاقات با نسخه جوان آپوکالیپس

در سکانس پایانی بیشاپ تایید کرد که شخصی مرموز مردان ایکس را به زمان‌های مختلف منتقل کرده است. برخی از اعضای گروه به گذشته و برخی دیگر به آینده‌ای دور منتقل شده‌اند. آنهایی که در گذشته (۳۰۰۰ سال قبل از میلاد حضرت مسیح) هستند خیلی تصادفی با نسخه جوان‌تر آپوکالیپس مواجه شدند که ان صباح نور نام دارد و به احتمال قوی آنتاگونیست اصلی فصل دوم است.

رویارویی جین گری و سایکلاپس با ریچل سامرز

از طرف دیگر، جین گری و اسکات که به آینده‌ای دور (۳۹۶۰ سال بعد از میلاد حضرت مسیح) منتقل شده‌اند، با رییس قبیله اسکانی روبرو شدند که کسی نیست جز ریچل سامرز، دخترشان و خواهر نیتن.

بازگشت گمبیت به‌عنوان یکی از اسب سواران آپوکالیپس

قسمت پایانی سریال X-Men 97 یک سکانس پس از تیتراژ داشت که رسما بازگشت گمبیت در فصل دوم به‌عنوان یکی از چهار اسب سواران آپوکالیپس را تایید کرد. برای کسانی که نمی‌دانند، در کمیک‌ها آپوکالیپس از قدرت‌های خود برای دادن جان دوباره به گمبیت استفاده کرد و او را مرگ نامید. اگر دقت کنید در این سکانس هم وقتی آپوکالیپس کارت گمبیت را برمی‌دارد، با لحنی شرورانه می‌گوید: “So Much Pain My Children, So Much DEATH”. بنابراین منتظر بازگشت گمبیت در فصل دوم باشید.

موشکافی تمامی قسمت‌های فصل اول سریال X-Men 97 در این بخش جمع آوری شده است. منتظر نقد و بررسی سریال تا یکی دو هفته آتی باشید.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

134 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments