۱۰ مورد از قدرت های دکتر استرنج که هنوز در دنیای سینمایی مارول دیده نشده است
1%
  • 7/10

۱۰ مورد از قدرت های دکتر استرنج که هنوز در دنیای سینمایی مارول دیده نشده است

نگاهی به طلسم‌های کمترشناخته‌شده جادوگر اعظم!!

۱۰ مورد از قدرت های دکتر استرنج که هنوز در دنیای سینمایی مارول دیده نشده است ۳۴ ۲۴ اسفند ۱۴۰۲ مارول کپی لینک

قدرت های دکتر استرنج تنوع گسترده‌ای در کمیک‌ها دارد که متاسفانه بنا به دلایلی نامعلوم، بسیاری از آنها در فرانچایز پانزده ساله دنیای سینمایی مارول دیده نشده است.

دکتر استرنج، قدرتمندترین جادوگر دنیای مارول دارای طیف گسترده‌ای از طلسم و قدرت‌ها است که اکثر مواقع از زمین در برابر تهدیدات کیهانی بزرگ محافظت کرده است. حالا چرا بسیاری از طلسم و قدرت های دکتر استرنج در فرانچایز پانزده ساله دنیای سینمایی مارول دیده نشده‌اند؟ احتمالا به این دلیل است که MCU هنوز به اندازه کمیک‌ها تهدیدات کیهانی بزرگ نداشته است. توضیح احتمالی می‌تواند این باشد که استرنج هنوز مجبور به استفاده از آنها نشده است. او در اولین فیلم انفرادی خود با یک ترفند نسبتا ساده، دورمامو را شکست داد و زمانی که با تانوس مبارزه می‌کرد، از قبل می‌دانست باید از چه طلسم‌هایی استفاده کند، چون قبل از رویارویی با تایتان دیوانه، چهارده میلیون احتمال را مشاهده کرده بود. خوشبختانه از آنجایی که دکتر استرنج یکی از چهره‌های اصلی دنیای سینمایی مارول است، ممکن است در پروژه‌های آتی مثل Avengers 5 و Avengers: Secret Wars از طلسم و قدرت‌های بیشتری استفاده کند.

۱۰ مورد از قدرت های دکتر استرنج که هنوز در دنیای سینمایی مارول دیده نشده است

هیپنوتیزم کردن

کمیک Strange Tales #110 (1951)

در کمیک‌ها، دکتر استرنج هیپنوتیزم کردن را از مربی خود (Ancient One) آموخت. اگرچه او در این کار خوب بود، اما هنوز محدودیت‌هایی برای توانایی او وجود داشت. این امر به‌ویژه هنگام مقابله با دشمنی با توانایی‌های جادویی صادق بود اما خوشبختانه به مرور زمان توانست بر آن تسلط پیدا کند. در دنیای سینمایی مارول، چشم آگاموتو (Eye of Agamotto) فقط به‌عنوان یک محفظه برای سنگ زمان (یکی از شش سنگ ابدیت) استفاده شد در حالی که در کمیک‌ها، توانایی‌های جادویی بسیار زیادی دارد که یکی از مهمترین آنها تقویت توانایی‌های هیپنوتیزم دکتر استرنج است.

فرستادن افراد به بعدهای مختلف

کمیک Strange Tales #120 (1964)

شاید یکی از قدرتمندترین قدرت های دکتر استرنج، طلسمی باشد که افراد یا اشیا را به ابعاد دیگر می‌فرستد. این قدرت به‌طور بالقوه در دنیای سینمایی مارول نشان داده شده است. اگر به‌خاطر داشته باشید در فیلم Avengers: Infinity War دکتر استرنج سنگ زمان را از بعد دیگری بیرون کشید و در ازای بخشیدن جان تونی استارک به تانوس تسلیم کرد. جالب است بدانید که در کمیک‌ها، فرستادن افراد یا اشیا به ابعاد مختلف، بخارهای ویشانتی (Vapors of Vishanti) نامیده می‌شود و تاحدودی شبیه فرستادن افراد به بعد آینه است؛ ترفند پرکاربردی که به کررات در دنیای سینمایی مارول استفاده شده است.

ورود به جسم افراد

کمیک Doctor Strange #80 (1986)

در اولین فیلم انفرادی دکتر استرنج دیدیم که استیون روح و هوشیاریش را از جسم فیزیکی خود جدا می‌کرد. با این حال در کمیک‌ها استرنج می‌تواند یک قدم جلوتر برود و به‌معنای واقعی کلمه وارد بدن شخص دیگری بشود. این بدان معنا است که به جای دستور دادن به کریستین در اتاق عمل، استرنج می‌توانست کنترل بدن او را بدست گرفته و خودش عمل جراحی را انجام بدهد. شاید این قدرت پرکاربردی باشد، اما از طرفی برای دکتر استرنج بسیار خطرناک است، زیرا وقتی وارد جسم شخصی می‌شود، به افکار و خاطرات او نیز دسترسی پیدا می‌کند. این یعنی اگر مراقب نباشد، ممکن است حافظه خود را به‌کلی از دست بدهد و دیگر به‌خاطر نیاورد که چه کسی بوده است. دنباله Doctor Strange 2 با معرفی طلسم Dream Walking که امکان تسخیر بدن نسخه مولتی‌ورسی و کنترل آن از یک بعد دیگر را فراهم می‌کند، نمونه مشابه این قدرت کمتردیده شده است.

سفر به رویای دیگران

کمیک Strange Tales #110 (1951)

به طور کلی، دنیای سینمایی مارول از نمایش دادن بسیاری از قدرت‌های مبتنی بر ذهن دکتر استرنج دوری کرده است، زیرا به تصویر کشیدن آنها در دنیای لایو اکشن دشوارتر و پرهزینه‌تر است. یکی از این مدل قدرت‌ها، توانایی سفر به رویاهای دیگران است و در بسیاری از خطوط داستانی کمیک‌ها دیده شده، مثل زمانی که با ابرشروری معروف ملقب به کابوس مبارزه می‌کرد.

شلیک کردن انرژی خالص

کمیک Doctor Strange #32 (1978)

دنیای سینمایی مارول مملو از شخصیت‌هایی است که توانایی شلیک انرژی خالص را دارند، مثل مرد آهنی و کاپیتان مارول. شاید به همین دلیل است که استودیو مارول تصمیم گرفته از به تصویر کشیدن این قدرت صرف نظر کند. اما اوضاع در دنیای کمیک‌ها فرق می‌کند. رایج‌ترین نوع پرتو انرژی که دکتر استرنج در کمیک‌ها استفاده کرده و می‌کند، Bolt of Balthakk نام دارد و در مواقع بسیار زیادی جان استرنج را نجات داده است.

خلق پول با استفاده از جادو

کمیک Strange Tales #151 (1966)

در کمیک‌ها، دکتر استرنج این توانایی را دارد که با جادو هر چیزی که به ذ‌هنش خطور می‌کند را خلق کند. جای شکی نیست که اگر کسی چنین قدرتی داشت، از آن برای خلق پول استفاده می‌کرد. دکتر استرنج هم از این قاعده مستثنا نیست زیرا در کمیک‌ها به کررات به چنین کاری دست زده است. یادتان می‌آید که در سکانس آغازین فیلم Avengers: Infinity War، وانگ پول کافی برای غذا خریدن نداشت؟ اگر نویسنده به او اجازه می‌داد، استرنج می‌توانست سفره مفصلی برای دوست صمیمی خود پهن کند.

کنترل زمان بدون سنگ ابدیت

کمیک Doctor Strange #17 (1976)

بدون شک یکی از بهترین قدرت های دکتر استرنج، سفر در زمان است. برخلاف دنیای سینمایی مارول، دکتر استرنج در کمیک‌ها می‌توانست بدون کمک سنگ ابدیت زمان را کنترل کند. در دنیای سینمایی مارول دکتر استرنج برای انجام هر گونه جادوی مبتنی بر زمان به سنگ ابدیت نیاز داشت. با توجه به اینکه چقدر سفر در زمان می‌تواند برای اهداف داستان نویسی مشکل ساز باشد، قابل درک است که چرا مارول می‌خواهد محدودیت قابل توجهی برای جادوگر اعظم ایجاد کند. اما علیرغم همه محدودیت‌ها، او همچنان یکی از قدرتمندترین شخصیت‌های فرانچایز است.

تشخیص کسانی که زمان را دستکاری کردند

کمیک Doctor Strange #1 (2015)

یکی دیگر از قدرت های دکتر استرنج که در دنیای سینمایی مارول دیده نشده، تشخیص کسانی است که زمان را دستکاری کردند. این به معنای دیدن موجودات جادویی یا آثاری از طلسم‌ها است که دیگر افراد قادر به دیدنشان نیستند. هنگامی که استرنج این توانایی را با چشم آگاموتو تقویت می‌کند، حتی می‌تواند تغییرات عمده در زمان را هم حس کند.

عبور کردن از اشیا مثل ویژن

کمیک Strange Tales # 119 (1964)

در کمیک‌های قدیمی، استرنج قدرت‌هایی را به نمایش گذاشت که از آن زمان به ندرت دیده شده است. یکی از این قدرت‌ها توانایی عبور از دیوارها یا سایر اجسام جامد مثل ویژن بود. او همچنین می‌تواند علاوه‌بر خودش، افراد دیگر را از اجسام جامد عبور دهد. دیده نشدن این قدرت در دنیای سینمایی مارول ممکن است می‌تواند به این خاطر باشد که استودیو مارول می‌خواسته عبور کردن از اشیا فقط مخصوص شخصیت ویژن باشد. شاید هم عبور از اشیا قدرت اصلی استرنج نبوده و به‌همین خاطر نخواستند بودجه خود را طرف به تصویر کشیدن قدرتی بکنند که شکل و شمایل خاصی ندارد.

ورود به ابعاد مختلف بدون کمک هیچکس

کمیک Doctor Strange #71 (1985)

در فیلم Doctor Strange 2، استیون برای سفر به ابعاد مختلف به کمک آمریکا چاوز نیاز داشت. با این حال، اگر او به قدرت‌های کمیکی خود دسترسی داشت، می‌توانست همه چیز را به تنهایی مدیریت کند. استرنج کمیک‌ها همچنین می‌تواند بدون کمک هیچکس به ابعاد جادویی مانند بعد تاریک و حتی قلمرو موفیستو نیز سفر کند. چرا این قدرت در دنیای سینمایی مارول دیده نشد؟ جواب خیلی ساده است؛ چون می‌خواستند شخصیت آمریکا چاوز را در مرکز داستان قرار بدهند.

چگونه سه‌گانه دکتر استرنج  از داستان فیلم Spider-Man 3 تاثیر گرفت؟

سونی پس از پشت سر گذاشتن یکسری موانع پیرو بدست آوردن حق امتیاز شخصیت اسپایدرمن، سرانجام در سال ۲۰۰۲ از اولین فیلم لایو اکشن اسپایدرمن به کارگردانی سم ریمی و هنرنمایی توبی مگوایر (Tobey Maguire) در نقش پیتر پارکر رونمایی کرد که موفقیت بی‌سابقه آن در گیشه به ساخته شدن دو قسمت دیگر نیز منجر شد. با اینکه فیلم Spider-Man 2 همچنان به‌عنوان یکی از بهترین‌ فیلم‌های ابرقهرمانی تاریخ شناخته می‌شود، اما متاسفانه قسمت سوم و پایانی سه‌گانه از وضعیت مشابهی برخوردار نبوده است. در این فیلم نه‌تنها شاهد رویارویی اسپایدرمن با گرین گابلین جیمز فرانکو (James Franco)، سندمن توماس هیدن چرچ (Thomas Haden Church) و ونوم توفر گریس (Topher Grace) بودیم، بلکه شاهد روایت شدن داستانی پیچیده‌ و شخصیت پردازی‌های ناقص و ضعیف شخصیت‌های اصلی نیز بودیم که همگی شکست بزرگی را برای سم ریمی رقم زدند.

فاجعه مالی فیلم Spider-Man 3 به‌قدری روی این کارگردان کهنه‌ کار تاثیر گذاشته بود که او حتی قصد پیوستن به دنیای سینمایی مارول هم نداشت، به‌خصوص زمانی که دنباله مولتی‌ورسی دکتر استرنج دنبال کارگردانی کار کشته بود. همانطور که پیش‌تر اشاره شد، فیلم Spider-Man 3 به‌دلیل داشتن شخصیت‌های منفی و خطوط داستانی زیاد، نداشتن حس شوخ طبعی سابق در مقایسه با فیلم‌های قبلی، شخصیت‌ پردازی‌های ضعیف و توسعه نیافته و خیلی موارد دیگر به‌شدت توسط منتقدان و مخاطبان مورد انتقاد قرار گرفت. خود ریمی هم زمانی این فیلم را اثری افتضاح نامید و آشکارا در مورد تصمیمات اشتباه اتخاذ شده در مرحله پیش تولید صحبت کرد، مانند اینکه چگونه سونی او را تحت فشار گذاشت تا ونوم را به‌ لیست آنتاگونیست‌های فیلم اضافه کند. واکنش منفی علاقه‌مندان سینما به این اثر شکست خورده به‌قدری روی ریمی تاثیر گذاشته بود که او در سال ۲۰۲۱ حین مصاحبه‌ با وب‌سایت Collider باری دیگر درباره‌اش صحبت کرد و از آن به‌عنوان تجربه‌ای تلخ یاد کرد.

ریمی همچنین خاطرنشان کرد که وقتی مدیر برنامه‌اش با او تماس گرفت تا نظرش را درباره کارگردانی فیلم دکتر استرنج بپرسد، او کمی مردد بود زیرا می‌دانست استاندارد فیلم‌های ابرقهرمانی چقدر تغییر کرده است. خوشبختانه ریمی نظرش را عوض کرد و درست مثل اسکات دریکسون (Scott Derrickson)، کارگردان اولین فیلم دکتر استرنج، با عشق و علاقه وظیفه کارگردانی آن را به‌عهده گرفت و باری دیگر در عرصه فیلم‌های ابرقهرمانی قدم برداشت. دنباله مولتی‌ورسی دکتر استرنج عملکرد بسیار خوبی در گیشه و باکس آفیس داشت اما بازهم با نقدهای منفی زیادی مواجه شد. اگرچه این بار کارگردانی ریمی همراه با جلوه‌های بصری، موسیقی متن و طراحی تولید فیلم مورد تحسین قرار گرفت و نقدهای منفی تنها گریبان فیلمنامه را گرفت. خوشبختانه در آخر همه چیز طبق برنامه پیش رفت، چراکه اگر سم ریمی داستان دنباله دکتر استرنج را روایت نمی‌کرد، شرایط ساخته شدن قسمت سوم فراهم نمی‌شد.

از فیلم Doctor Strange 3 چه می‌دانیم؟

با توجه به اینکه فیلم Doctor Strange 2 دومین فیلم اختصاصی بندیکت کامبربچ (Benedict Cumberbatch) در دنیای سینمایی مارول است، کاملا طبیعی است که در آینده‌ای نه‌چندان دور شاهد اکران قسمت سوم سه‌گانه دکتر استرنج باشیم. در حالی که عبارت «دکتر استرنج بازخواهد گشت» بعد از تیتراژ به نمایش درآمد، اما در حال حاضر هیچ نشانه‌ای از ساخت قسمت سوم وجود ندارد. البته با توجه به سابقه طولانی استیون استرنج در کمیک‌های مارول، بدون ‌شک داستان‌های هیجان انگیز زیادی برای تعریف کردن وجود دارد.

پس از رویارویی استرنج جهان ۶۱۶ با اسکارلت ویچ و استفاده از دارک هولد به‌منظور شکست دادن او، چشم سوم دکتر استرنج باز شد و طرفداران را با پایانی شوکه کننده تنها گذاشت. این سکانس می‌تواند اولین رونمایی از حالت فیزیکی چشم آگاموتو باشد، اگرچه هنوز سوالات بی‌شماری در مورد توانایی‌های چشم سوم و اینکه چگونه می‌تواند به قوی شدن هرچه بیشتر استرنج کمک کند، وجود دارد. علاوه بر آن، استاد مهارت‌های عرفانی در سکانس پس از تیتراژ فیلم، با شخصیت کلیا شارلیز ترون (Charlize Theron) مواجه شد و همراه با او به بعد تاریک سفر کرد. این شخصیت مرموز که برادر زاده دورمامو است، تاریخ طولانی و رمانتیکی با دکتر استرنج در کمیک‌ها دارد و همین خط داستانی جذاب و مهیج می‌تواند ماجراجویی بعدی این جادوگر محبوب مارول در فاز ششم دنیای سینمایی مارول باشد.

از آنجایی که هیچ اطلاعاتی از پروسه تولید در دست نیست، نمی‌دانیم که فیلم Doctor Strange 3 چه زمانی روی پرده سینماها می‌رود، اما با توجه به جایگاه دکتر استرنج در دنیای سینمایی مارول، احتمال می‌رود که قسمت پایانی سه‌گانه‌اش بخشی از فاز ششم باشد.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

34 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments