برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
قسمت نهم سریال X-Men 97
1%
  • 6.5/10

موشکافی قسمت نهم سریال X-Men 97

بهترین قسمت فصل اول؟!

موشکافی قسمت نهم سریال X-Men 97 ۷۲ ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ مارول کپی لینک

از جان گرفتن خط داستانی محبوب کمیک‌های مردان ایکس گرفته تا حضور افتخاری شوکه‌کننده چهره‌هایی آشنا، قصد داریم در این مطلب به بررسی ایستراگ و نکات جالب قسمت نهم سریال X-Men 97 بپردازیم.

آنچه در قسمت‌های پیشین فصل اول سریال X-Men 97 گذشت؛ به‌دنبال گردهمایی جهش‌یافته‌های محبوب دنیای مارول و نجات سان اسپات از دست اعضای گروه دوست‌داران بشریت، مردان ایکس با حقیقتی شوکه‌کننده در رابطه با جین گری مواجه می‌شوند. سپس استورم حین محافظت از مگنیتو در دادگاه، قدرت‌های خود را از دست می‌دهد و یکی از دوستان صمیمی پروفسور ایکس به‌نام فورج سر راه او قرار می‌گیرد تا قدرت‌های استورم را بازیابی کند. در قسمت پنجم مگنیتو به‌همراه روگ و گمبیت راهی جزیره جنوشا می‌شوند تا در مراسم سالانه جهش‌یافته‌ها به‌نام هلفایر گالا (Hellfire Gala) شرکت کنند. متاسفانه جشن و پایکوبی در کسری از ثانیه به حمام خون تبدیل شد، زیرا یک ابرسنتینال که در کمیک‌ها ارتباط نزدیکی با کاساندرا نوا، ابرشرور فیلم Deadpool & Wolverine دارد، در اقدامی غیرمنتظره به جزیره جنوشا حمله کرد و گمبیت نیز به‌منظور نجات جهش‌یافته‌ها و از بین بردن ابرسنتینال جان خود را از دست داد.

در حالی که مشغول هضم اتفاقات رخ داده بودیم، قسمت ششم رسما تایید کرد که پروفسور چارلز اگزاویر زنده است و به‌دنبال وقایع فصل پایانی سریال اصلی، مرگ خود را جعل و به فضا سفر کرده است. او قصد داشت با لیلاندرا، ملکه امپراتوری شیار ازدواج و صلحی ابدی بین زمین و دیگر سیارات بیگانه برقرار کند، ولی زمانیکه از فاجعه جزیره جنوشا باخبر شد، تصمیم گرفت دوباره به زمین بازگردد. هفته گذشته هم شاهد آغاز جنگ تکاملی بودیم که در یک فینال سه ‌بخشی با نام “Tolerance Is Extinction” به تصویر کشیده می‌شود. امروز دومین قسمت این فینال سه بخشی از دیزنی پلاس پخش شده و ضمن از سر گرفتن داستان، به یکی از شوکه‌کننده‌ترین لحظات کمیک‌های مردان ایکس که قراره به‌طور مفصل درباره‌اش صحبت کنیم، جان بخشیده است.

نگاهی به ایستراگ و نکات قسمت نهم سریال X-Men 97

بازگشت مگنیتو به لباس کلاسیک نمادین خود

مگنیتو که همچنان تحت تاثیر اتفاقات رخ داده در جزیره جنوشا بود، پس از فرار از چنگ بسشن و میستر سینیستر در قسمت قبلی، از قدرت‌های خود برای انتشار یک پالس الکترومغناطیسی بزرگ در سطح جهان استفاده کرد که تمامی سیستم‌های الکترونیکی را از کار انداخت. او با این کار نه‌تنها علیه بشریت اعلام جنگ کرد، بلکه با از بین بردن میدان‌های مغناطیسی کره زمین، شمارش معکوس انقراض آن را نیز آغاز کرد. به‌دنبال عوض کردن موضع خود، مگنیتو باری دیگر لباس کلاسیک نمادینی که هر قسمت در تیتراژ آغازین می‌بینیم را به‌تن کرد.

تیم‌های آبی و طلایی!!

از آنجایی که بسشن با سنتینال‌های پیشرفته خود از یک طرف و مگنیتو با قدرت‌هایی غیرقابل تصور از طرف دیگر بشریت را تهدید می‌کردند، مردان ایکس تصمیم گرفتند به دو تیم آبی و طلایی تقسیم شوند. حالا شاید بپرسید چرا آبی و طلایی؟ این دو رنگ اشاره‌ای هوشمندانه به تیم‌های کلاسیکی است که در دهه ۱۹۹۰ شکل گرفتند. تیم آبی به‌ رهبری سایکلاپس، متشکل از پروفسور ایکس، ولورین، جوبیلی و نایت‌ کراولر بود که برای مقابله با مگنیتو به سیارک M سفر کردند. در همین حین، تیم طلایی به رهبری استورم و جین گری، متشکل از بیست، کیبل، فورج و مورف وظیفه غیرفعال کردن ارتباط ذهنی بسشن با سنتینال‌ها را برعهده گرفتند که متاسفانه نتیجه‌ مطلوبی هم در پی نداشت.

بازگشت سیارک M

به‌دنبال منتشر کردن پالس الکترومغناطیسی عظیم، مگنیتو با استفاده از قدر‌های خود سیارک M را خلق کرد. نکته جالب این است که در سریال X-Men: The Animated Series، این سیارک حکم پناهگاهی برای بشریت را داشت اما بعد از اتفاقاتی که در جنوشا افتاد، مگنیتو تصمیم گرفت از آن علیه بشریت استفاده کند.

پروتکل‌های مگنیتو به کمیکی معروف اشاره دارد

در طول مکالمه ذهنی چارلز با رئیس جمهور رابرت کلی، از پروتکل‌های مگنیتو یاد می‌شود که اشاره مستقیم به مجموعه کمیک‌های محبوب Fatal Attractions است. برای کسانی که نمی‌دانند، پروتکل‌های مگنیتو مجموعه‌ای از ماهواره‌های فوق پیشرفته هستند که برای نفی قدرت مگنیتو در زمین ساخته شدند، عملی که باعث شد او در کمیک‌ها از قدرت‌های خود برای انتشار یک پالس الکترومغناطیسی بزرگ در سطح زمین استفاده کند (دقیقا مشابه چیزی که در فینال سه بخشی X-Men 97 دیدیم).

درخشیدن مردان ایکس در لباس‌های کلاسیک خود

بدون شک یکی از بهترین سورپرایزهای قسمت نهم سریال X-Men 97، تغییر ظاهر مردان ایکس بود. اما اینجا از هر تغییر ظاهری حرف نمی‌زنیم، زیرا بعد از مدتی طولانی شاهد درخشیدن جهش‌یافته‌های محبوب مارول در لباس‌های کلاسیک خود بودیم. در حالی که لباس همه طراحی بی‌نظیری دارند، ولی دیدن ولورین در لباس کلاسیک زرد و قهوه‌ای نمادینش خیلی لذت‌بخش‌تر بود.

اشاره هوشمندانه به اولین فیلم لایو اکشن مردان ایکس

همانطور که در تریلر نهایی سریال دیده بودیم، حین لباس پوشیدن کیبل به ظاهر جدید مردان ایکس طعنه می‌زند و می‌گوید: “آیا راهی جنگ می‌شوم یا سیرک؟”. سایکلاپس هم در جواب می‌گوید: “انتظار چه چیزی داشتی؟ چرم مشکی؟”. این جمله اسکات اشاره‌ای هوشمندانه به اولین فیلم لایو اکشن مردان ایکس از فاکس قرن بیستم است که جهش‌یافته‌های محبوب مارول را در یونیفرم‌های چرمی مشکی به تصویر کشید و آن زمان با انتقادات شدیدی هم مواجه شد.

تبدیل شدن مورف به هالک شگفت انگیز

درس مثل قسمت‌های پیشین، مورف باری دیگر با قدرت منحصر به‌فرد خود مخاطبان را غافلگیر کرد. او بخشی از تیم طلایی بود که وظیفه غیرفعال کردن ارتباط ذهنی بسشن با سنتینال‌ها را برعهده داشت. وقتی سنتینال‌ها سر راه تیم طلایی قرار گرفت، مورف به هالک شگفت انگیز تبدیل شد و درست مثل بروس بنر یه تنه ارتش سنتینال‌ها را با خاک یکسان کرد. قبلا گمان می‌کردم مورف تنها توانایی تبدیل شدن به جهش‌یافته‌ها را دارد، اما این سکانس به‌خوبی ثابت کرد که قدرت‌های مورف هیچ محدودیتی ندارد و می‌تواند به هر شخصیتی از دنیای مارول تبدیل شود. به‌همین خاطر می‌توان با اطمینان گفت که مورف رسما قدرتمندترین شخصیت مارول است.

غذاخوری دیمایو؟!

در همان سکانس مبارزه هالک با سنتینال‌‌ها، تابلوی غذاخوری دیمایو را می‌بینیم که اشاره به بیو دیمایو (Beau DeMayo)، تهیه‌کننده اجرایی پروژه دارد. دیمایو قبل از پخش سریال از استودیو مارول اخراج شده بود، اما همچنان درمورد سریال اظهار نظر می‌کرد و حتی به طرفداران توصیه کرده بود که برای درک فینال سه بخشی X-Men 97، حتما باید گذری به سریال مردان ایکس اصلی داشته باشند که شامل قسمت دوم و سوم فصل چهارم با عنوان “One Man’s Worth” و همچنین رویداد دو قسمتی “Sanctuary” می‌شود.

جدا شدن آدامانتیوم از بدن ولورین مستقیما از کمیک‌ها برداشته شده

بدون شک یکی از خشن‌ترین و شوکه‌کننده‌ترین لحظاتی که استودیو مارول به آن جان بخشیده، جدا شدن فلز آدامانتیوم از بدن ولورین است. این اتفاق وحشتناک مستقیما از مجموعه کمیک به‌شدت محبوب Fatal Attractions برداشته شده که منبع الهام داستان فصل اول نیز بوده است. اکنون سوالی که ذهن طرفداران را درگیر کرده این است که آیا ولورین در پایان قسمت نهم سریال X-Men 97 جان خود را از دست داده است؟ در کمیک‌ مذکور، ولورین توانست به‌واسطه توانایی شفابخشی خود، از حمله بی‌رحمانه مگنیتو جان سالم بدر ببرد، اما با این حال مدت زیادی را با پنجه‌های استخوانی سپری کرد. او پیرو شکست دادن مگنیتو در شماره پایانی کمیک Fatal Attractions، به‌طور موقت از گروه مردان ایکس جدا شد تا بتواند با اتفاقات رخ داده کنار بیاید.

همچنین شایان ذکر است که آقای کال داد (Cal Dodd)، صداپیشه شخصیت ولورین قبلا آغاز کار روی فصل دوم سریال X-Men 97 را تایید کرده بود، بنابراین می‌توان نسبت به زنده ماندن ولورین اطمینان کامل داشته باشید. در واقع حمله وحشتناک و بی‌رحمانه مگنیتو تنها باعث شده تا جهش‌یافته نامیرای محبوب مارول، فلز آدامانیتوم را از دست بدهد. او همچنان از توانایی شفا بخشی و پنجه‌های استخوانی برخوردار است.

قسمت پایانی فصل اول سریال X-Men 97 در تاریخ ۱۵ می (۲۸ اردیبهشت) از دیزنی پلاس پخش خواهد شد.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

72 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments