برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
قسمت هشتم سریال X-Men 97
1%
  • 10/10

موشکافی قسمت هشتم سریال X-Men 97

آغاز جنگ تکاملی کمیک‌ها!!

موشکافی قسمت هشتم سریال X-Men 97 ۳۳ ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ مارول کپی لینک

از جان گرفتن خط داستانی محبوب کمیک‌های مردان ایکس گرفته تا حضور افتخاری شوکه‌کننده چهره‌هایی آشنا، قصد داریم در این مطلب به بررسی ایستراگ و نکات جالب قسمت هشتم سریال X-Men 97 بپردازیم.

آنچه در قسمت‌های پیشین فصل اول سریال X-Men 97 گذشت؛ به‌دنبال گردهمایی جهش‌یافته‌های محبوب دنیای مارول و نجات سان اسپات از دست اعضای گروه دوست‌داران بشریت، مردان ایکس با حقیقتی شوکه‌کننده در رابطه با جین گری مواجه می‌شوند. سپس استورم حین محافظت از مگنیتو در دادگاه، قدرت‌های خود را از دست می‌دهد و یکی از دوستان صمیمی پروفسور ایکس به‌نام فورج سر راه او قرار می‌گیرد تا قدرت‌های استورم را بازیابی کند. در قسمت پنجم مگنیتو به‌همراه روگ و گمبیت راهی جزیره جنوشا می‌شوند تا در مراسم سالانه جهش‌یافته‌ها به‌نام هلفایر گالا (Hellfire Gala) شرکت کنند. متاسفانه جشن و پایکوبی در کسری از ثانیه به حمام خون تبدیل شد، زیرا یک ابرسنتینال که در کمیک‌ها ارتباط نزدیکی با کاساندرا نوا، ابرشرور فیلم Deadpool & Wolverine دارد، در اقدامی غیرمنتظره به جزیره جنوشا حمله کرد و گمبیت نیز به‌منظور نجات جهش‌یافته‌ها و از بین بردن ابرسنتینال جان خود را از دست داد.

در حالی که مشغول هضم اتفاقات رخ داده بودیم، قسمت ششم رسما تایید کرد که پروفسور چارلز اگزاویر زنده است و به‌دنبال وقایع فصل پایانی سریال اصلی، مرگ خود را جعل و به فضا سفر کرده است. او قصد داشت با لیلاندرا، ملکه امپراتوری شیار ازدواج و صلحی ابدی بین زمین و دیگر سیارات بیگانه برقرار کند، ولی زمانیکه از فاجعه جزیره جنوشا باخبر شد، تصمیم گرفت دوباره به زمین بازگردد. هفته گذشته هم شاهد بیرون آمدن ابرشرور اصلی داستان از سایه‌ها بودیم که با قتل عام جهش‌یافته‌های جنوشا، سعی در آغاز جنگ تکاملی داشته است. جنگ تکاملی یکی از بزرگترین رویدادهای کمیکی مارول است که قراره در یک فینال سه‌بخشی حماسی با نام “Tolerance Is Extinction” به تصویر کشیده شود.

نگاهی به ایستراگ و نکات قسمت هشتم سریال X-Men 97

کامپیوتر فوق‌پیشرفته کیبل!!

پس از ترک زندگی خود در آینده و بازگشت به زمان حال، کیبل به مردان ایکس می‌پیوندد تا با پیدا کردن بسشن و متوقف کردن پروژه Operation: Zero Tolerance از وقوع آینده‌ای وحشتناک جلوگیری کند. برای عملی کردن نقشه، مردان ایکس ابتدا باید شناختی از بسشن داشته باشند، به‌همین خاطر کیبل از کامپیوتر مکعبی فوق‌پیشرفته خود که در کمیک‌ها و حتی سریال اصلی X-Men: The Animated Series نیز دیده شده، کمک می‌گیرد.

اشاره هنک به کامارتاج و قانون نقطه مطلق MCU

در طول مکالمه مردان ایکس با کیبل درباره سقوط جنوشا و شکست او در توقف آن، هنک به “جادوگران کامارتاج” و مطالعات آنها در رابطه با قانون نقاط مطلق زمان (Absolute Points) اشاره می‌کند. اگر به‌خاطر داشته باشید قانون نقاط مطلق ابتدا در قسمت چهارم فصل اول سریال What If معرفی شده بود. طبق این قانون یک سری اتفاقات کلیدی در تمامی دنیاهای موازی وجود دارند که غیرقابل تغییر هستند، مانند کشته شدن کریستین پالمر در داستان دکتر استرنج. حتی برخی طرفداران معتقدند که مرگ تونی استارک در نبرد پایانی اندگیم نیز یک نقطه مطلق است (البته این موضوع هنوز تایید یا تکذیب نشده). به‌گفته هنک حمله به جزیره جنوشا نیز یک نقطه مطلق است و این یعنی هیچ نیرویی توان جلوگیری یا تغییر دادنش را ندارد. در واقع وقوع فاجعه جنوشا در تمامی دنیاهای موازی ضروری است و به‌همین خاطر وقتی کیبل سعی داشت به همه هشدار بدهد توسط دستگاه سفر در زمان خود به آینده منتقل شد. جادوگران کامارتاج نیز اشاره به دکتر استرنج و وانگ دارد که از قدرتمندترین جادوگران دنیای سینمایی مارول هستند.

دیده شدن ویلیام استراکر در یک برنامه تلویزیونی

ویلیام استرایکر که با بازسازی پروژه ابرسرباز کاپیتان آمریکا، ولورین با نام مستعار سلاح ایکس را خلق کرد، حضور افتخاری کوتاهی در قسمت هشتم سریال X-Men 97 دارد. او در یک برنامه تلویزیونی مشغول صحبت درباره اجتناب ناپذیر بودن جنگ بین انسان‌ها و جهش‌یافته‌ها بود. ویلیام استراکر در کمیک‌های مردان ایکس نقش پررنگی داشته، زیرا علاوه‌بر ولورین، مسبب خلق شخصیت‌های دیگری همچون فانتوم و سلاح اچ (ترکیبی از هالک و ولورین) نیز بوده است.

اشاره جالب به منگله، فرشته مرگ آلمانی

در پایگاه عملیات Operation: Zero Tolerance، والری کوپر از میستر سینیستر به‌عنوان “دکتر منگله بسشن” یاد می‌کند. برای کسانی که نمی‌دانند، منگله یکی از اعضای حزب نازی بود که در طول جنگ جهانی دوم روی یهودیان زندانی در اردوگاه‌های کار اجباری آشویتس آزمایش‌های غیرقابل تصور می‌کرد. به‌همین خاطر به این هیولای واقعی لقب «فرشته مرگ» داده شد.

تتو مخصوص مگنیتو

مگنیتو پس از سقوط جزیره جنوشا در تاسیسات OZT زندانی شده و وقتی والری کوپر با او صحبت می‌کند، تتو مخصوصی روی دست او می‌بینیم که اشاره به گذشته تلخش دارد. برای کسانی که نمی‌دانند، بعد از کشته شدن خانواده‌اش در هولوکاست، نازی‌ها مگنیتو را به کمپی واقع در آشویتس منتقل کردند و یک شماره شناسایی منحصر به‌فرد روی دستش تتو کردند. اگر به‌خاطر داشته باشید اتفاقی مشابه هم برای راکت راکون افتاده بود، زیرا تکامل عالی بعد از انجام آزمایشات وحشتناک، کد منحصر به‌فردی برای راکت تعیین کرده بود.

اشاره ریز به نمایشگاه استارک

وقتی سایکلاپس، جین گری و کیبل برای پیدا کردن اثری از بسشن، وارد خانه دوران کودکی او می‌شوند، پوستری برای تبلیغ نمایشگاه استارک به چشم می‌خورد که اشاره جالبی به دنباله فیلم Iron Man 2 است. در کمیک‌ها، این نمایشگاه حکم یک جشن بزرگ از علم و نوآوری بود که هاوارد استارک در اوایل دهه ۱۹۴۰ برپا کرد و بعدا توسط تونی احیا شد.

حضور افتخاری شوکه‌کننده دکتر دووم

یکی از شوکه‌کننده‌ترین حضور افتخاری یا همان کمئوهای قسمت هشتم سریال X-Men 97، دکتر ویکتور وان دووم است. او حین صحبت با بسشن از طریق یک ویدیو کنفرانس، اعتراف می‌کند که از فاجعه جزیره جنوشا خبر نداشته و هیچکس در این رابطه با او مشورت نکرده است. این امر تاحدودی منطقی است، زیرا دکتر دووم رهبر مستقل لاتوریا است و دخالتش در چنین اتفاقاتی می‌تواند پیامدهای ژئوپلیتیکی منفی به‌همراه داشته باشد. مدت زیادی است که تئوری حضور دکتر ویکتور وان دووم در فرانچایز پانزده ساله استودیو مارول بین طرفداران دست به دست می‌شود، چراکه یکی از بزرگترین پروژه‌های MCU، اقتباس لایو اکشن جنگ‌های مخفی با نام Avengers: Secret Wars است. از آنجایی که چیزی حدود چهار سال با اکران فیلم فاصله داریم، هنوز هیچ صحبتی از صحت داشتن یا نداشتن تئوری مذکور به میان نیامده اما اخراج ناگهانی جاناتان میجرز (Jonathan Majors) پیرو گناهکار شناخته شدنش توسط هیئت منصفه نیویورک، طرفداران بیش از پیش نسبت به معرفی شدن دکتر دووم به‌عنوان ابرشرور اصلی حماسه مولتی‌ورس مطمئن هستند. طبق گزارشات دکتر دووم قراره با فیلم چهار شگفت انگیز به دنیای سینمایی مارول معرفی شود و استودیو مارول هنوز بازیگر این شخصیت نمادین را پیدا نکرده است. بنابراین وقتی صحبت از دکتر دووم می‌شود، باید منتظر اخبار موثق از سوی مارول باشیم.

حضور افتخاری شوکه‌کننده بارن زیمو

بلافاصله پس از دکتر دووم، یکی دیگر از اعضای پروژه OZT را می‌بینیم که کسی نیست جز بارن زیمو. او در طول ویدیو کنفرانس به بسشن هشدار می‌دهد که وقتی رئیس ‌جمهور ایالات متحده مردان ایکس و سایر جهش‌یافته‌ها را متحدان بشریت بدانند، برنامه سنتینال او نمی‌تواند گسترش پیدا کند. بارن زیمو در کمیک‌ها حضور پررنگی داشته، اما تنها دو بار در دنیای سینمایی مارول دیده شده است. کسی چه می‌داند، شاید استودیو مارول بتواند شرایط را برای بازگشت او در اقتباس لایو اکشن Thunderbolts فراهم کند.

تبدیل شدن مورف به جاگرنات

وقتی گونه جدید سنتینال‌های بسشن به عمارت اگزاویر حمله می‌کنند، مورف از ظاهر و قدرت جاگرنات استفاده می‌کند که متاسفانه خیلی هم کارساز نبوده است. برای کسانی که نمی‌دانند، جاگرنات برادر پروفسور چارلز اگزاویر است که بیشتر به‌خاطر ظاهر متفاوتش بین طرفداران شناخته می‌شود. او علاوه‌بر کمیک و انیمیشن‌، در دنیای لایو اکشن نیز دیده شده و حتی به‌گفته افشاگران قراره در فیلم به‌شدت مورد انتظار Deadpool & Wolverine هم حضور داشته باشد.

اشاره جیوبیلی به قسمت آغازین سریال اصلی

وقتی توسط گونه جدید سنتینال‌های بسشن مورد حمله قرار می‌گیرند، جیوبیلی به سان اسپات می‌گوید: “دیگر هیچ کاری با مراکز خرید ندارم”. این اشاره جالبی به قسمت آغازین سریال اصلی است، زیرا جیوبیلی در قسمت آغازین سریال اصلی نیز هنگام گشتن در یک مرکز خرید مورد حمله سنتینال‌ها قرار گرفته بود.

حق با مگنیتو بود!!

در حالی که مگنیتو در قطب شمال قدرت‌های خود را تقویت می‌کرد (منعکس‌کننده خط داستانی جاذبه‌های مرگبار کمیک)، والری کوپر به بسشن می‌گوید: “حق با مگنیتو بود”. با درک اینکه مگنیتو حقیقت را درمورد ناتوانی بشر در همزیستی با جهش‌یافته‌ها می‌دانست، جمله “حق با مگنیتو بود” به یک شعار کلاسیک در کمیک‌های مردان ایکس تبدیل به کررات به آن اشاره شده است.

حضور افتخاری شوکه‌کننده اسپایدرمن

بزرگترین سورپرایز قسمت هشتم سریال X-Men 97، حضور افتخاری اسپایدمن بود. متاسفانه ما فقط برای مدت کوتاهی او را دیدیم، اما همین احتمال احیا شدن مجموعه تلویزیونی محبوب Spider-Man: The Animated Series توسط استودیو مارول را قوت می‌بخشد. شاید بپرسید این امر چگونه امکان پذیر است؟ اگرچه مارول مشغول کار روی Your Friendly Neighborhood Spider-Man است، اما ایده ریبوت شدن یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین اقتباس‌های اسپایدرمن چندان غیرممکن نیست. اگر به‌خاطر داشته باشید در قسمت آغازین X-Men 97، یک کپی از روزنامه دیلی بیوگل به چشم می‌خورد که در یکی از تیترهای آن به اسپایدرمن و ادی براک اشاره شده بود. از آنجایی که این سریال هیچگونه ارتباطی با دنیای سینمایی مارول ندارد و داستانش در دنیایی مستقل روایت می‌شود، دست مارول برای توسعه هر دو پروژه به‌طوری که هیچ تداخلی با یکدیگر نداشته باشند، باز است.

حضور افتخاری سامورایی نقره‌ای

سامورایی نقره‌ای یکی دیگر از چهره‌های آشنا از کمیک‌های مارول است که انتظار دیدنش را نداشتیم. او از آنتاگونیست‌های معروف مردان ایکس است که اولین بار با فیلم سینمایی The Wolverine به دنیای لایو اکشن پا گذاشت.

حضور افتخاری امگا رد

درست مثل سرباز زمستان، امگا رد نیز شخصیتی است که توسط دولت‌های بزرگ شستشو مغزی شده و از قدرت‌هایش در راستای رسیدن به اهدافی مشخص سوءاستفاده شده و هرگاه کنترل خود را از دست می‌داد، توسط دستگاهی مخصوص منجمد می‌شد. جالب است بدانید که امگا رد قراره در بازی به‌شدت مورد انتظار Marvel’s Wolverine نیز نقش پررنگی ایفا کند.

بازگشت پروفسور ایکس به زمین

پروفسور ایکس که متوجه وخامت اوضاع شده، از ازدواج با لیلاندرا و ایجاد صلح در سطح کهکشانی منصرف می‌شود و دوباره به زمین بازمی‌گردد. او به محض رسیدن از طریق قدرت‌ تله‌پاتی خود، اعضای گروه را صدا زده و می‌گوید: “To Me, My X-Men”. شندین این جمله نمادین بهترین راه برای به پایان رساندن قسمت هشتم و بالا بردن هیجان طرفداران برای دو قسمت بعدی است.

از فینال سه‌بخشی فصل اول سریال X-Men 97 چه می‌دانیم؟

آقای بیو دیمایو، تهیه‌کننده اجرایی پروژه به‌تازگی به تمامی طرفداران (قدیمی و جدید) هشدار داده که برای درک سه قسمت پایانی حتما باید گذری به سریال مردان ایکس اصلی داشته باشند که شامل قسمت دوم و سوم فصل چهارم با عنوان “One Man’s Worth” و همچنین رویداد دو قسمتی “Sanctuary” می‌شود. برای کسانی که نمی‌دانند در قسمت دوم و سوم فصل چهارم، نمیراد که گونه‌ای فوق‌پیشرفته از سنتینال‌ها است در زمان به عقب سفر می‌کند تا پروفسور چارلز اگزاویر را به سبک فیلم‌های ترمیناتور به قتل برساند. متاسفانه مرگ پروفسور ایکس به دست نیمراد خط زمانی را دستخوش تحول وحشتناکی می‌کند، زیرا گروه مردان ایکس هرگز شکل نمی‌گیرد و عصر آخرالزمان که یکی از محبوب‌ترین رویدادهای کمیکی مارول است به واقعیت تبدیل می‌شود.

البته بیشاپ بعدا با همکاری ولورین و استورم موفق شد تا نیمراد و مستر مولد که ترکیبشان در کمیک‌ها به خلق بسشن منجر می‌شود را متوقف کند و خط زمانی را به حالت اول بازگرداند. در رویداد دو قسمتی “Sanctuary” هم مگنیتو پس از درگیری با سازمان ملل، سیارک M را ایجاد کرد که بعدا توسط مردان ایکس نابود شد. جزیره جنوشا و آپوکالیپس نیز در این قسمت‌ها نقش پررنگی دارند، اگرچه معلوم نیست چگونه قراره در فینال سه بخشی “Tolerance Is Extinction” گنجانده شوند. طرفداران به خودی خود برای این فینال سه‌بخشی هیجان دارند، اما با این حال استودیو مارول روز گذشته با انتشار آخرین تریلر سریال X-Men 97، هیجان آنها را دوچندان کرده است. از اتحاد استورم با اعضای گروه گرفته تا بازگشت پروفسور چارلز اگزاویر به زمین و پاک کردن خاک ویلچر نمادینش، تریلر به‌بهترین شکل ممکن وقایع قسمت‌های پیشین را مرور و طرفداران را برای یک رویداد کراس اوری بزرگ آماده کرد. یکی از نکات جالبی که خیلی‌ها متوجه آن نشدند هم شوخی سایکلاپس با لباس‌های چرمی مشکی مردان ایکس از فرانچایز سینمایی فاکس قرن بیستم بود.

رویداد کراس اوری سه‌بخشی فصل اول سریال X-Men 97 از امروز آغاز شده و تا تاریخ ۱۵ می (۲۶ اردیبهشت) ادامه دارد، لذا چیزی حدود دو هفته برای تماشای قسمت‌های مشخص شده از سریال اصلی فرصت دارید.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

33 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments