فاز ششم دنیای سینمایی مارول

تمام تغییرات فاز ششم دنیای سینمایی مارول از زمان معرفیش در کمیک کان سن دیگو

طی یک سال گذشته چه اتفاقاتی افتاده است؟

تمام تغییرات فاز ششم دنیای سینمایی مارول از زمان معرفیش در کمیک کان سن دیگو پارسا خلیلی ۴ ۲۵ مرداد ۱۴۰۲ مارول

از زمان معرفیش در همایش کمیک کان سن دیگو، فاز ششم دنیای سینمایی مارول دستخوش تغییر و تحولات زیادی شده که در ادامه مطلب به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

با آغاز فاز چهارم، فرانچایز استودیو مارول به‌دلیل عدم انسجام و جهت‌گیری نامشخص به‌شدت مورد انتقاد قرار گرفت. این موضوع باعث شد تا کوین فایگی (Kevin Feige) با حاضر شدن در همایش کمیک کان سن دیگو ۲۰۲۲ از آینده دنیای سینمایی مارول با نام حماسه مولتی‌ورس (The Multiverse Saga) رونمایی کند. اگرچه تمامی پروژه‌های فاز پنجم معرفی شدند اما وقتی نوبت به فاز ششم رسید، مارول تنها به سه پروژه Avengers: The Kang Dynasty ،Fantastic Four و Avengers: Secret Wars اشاره کرد که قرار بود با اکران در سال ۲۰۲۵ به حماسه مولتی‌ورس بدهند. از آن زمان به‌خاطر عملکرد نه‌چندان جالب فاز چهارم و افت کیفیت پروژه‌ها نسبت به حماسه بی‌نهایت (The Infinity Saga)، مارول و دیزنی تغییرات زیادی در برنامه‌های خود اعمال کردند که در ادامه مطلب درباره‌شان صحبت خواهیم کرد.

داستان فاز ششم به‌دلیل کانگ فاتح تغییر کرده است

شخصیت کانگ فاتح با بازی جاناتان میجرز (Jonathan Majors) ابتدا در فصل اول سریال لوکی به‌عنوان آنتاگونیست اصلی حماسه مولتی‌ورس در دنیای سینمایی مارول دیده شد. با این حال، به‌تازگی جونا رابینسون (Joanna Robinson)، نویسنده کتاب MCU: The Reign of Marvel Studios، تایید کرده که کانگ فاتح در ابتدا تمرکز حماسه مولتی‌ورس نبوده است. طبق گفته رابینسون، بازی میجرز در قسمت پایانی فصل اول لوکی و سپس حضور کوتاهش در سکانس پس از تیتراژ Ant-Man and the Wasp: Quantumania باعث شد تا استودیو مارول آینده فرانچایز خود را با کانگ فاتح تطبیق دهد.

در حال حاضر مشخص نیست که خط داستانی پیشین حماسه مولتی‌ورس چه بوده است، اما اینطور که به نظر می‌رسد مارول می‌توانست تمرکز بیشتری بر مفهوم تلاقی جهان‌ها، سفر مولتی‌ورسی و همچنین رویدادهای فاجعه‌بار Avengers: Secret Wars داشته باشد. خوشبختانه پیروز شدن جاناتان میجرز در پرونده ضرب و شتم زنی سی ساله باعث شده تا آینده او در دنیای سینمایی مارول تضمین شود.

حذف دو فیلم سینمایی از برنامه اکران فاز ششم

از زمان برگزاری همایش کمیک کان سن دیگو، پروژه‌های بزرگ استودیو مارول و دیزنی با یک سری تاخیرهای بزرگ مواجه شده‌اند که اخیرا با آغاز اعتصاب انجمن نویسندگان آمریکا (WGA) و اتحادیه بازیگران سینما (SAG-AFTRA) تشدید شده‌اند. در ماه ژوئن سال جاری، دیزنی دو فیلم بدون عنوان مارولی که ابتدا برای اکران در تاریخ ۲۵ جولای و ۷ نوامبر ۲۰۲۵ تنظیم شده بودند را به فیلم‌های بدون عنوان دیزنی (Disney Untitled) تغییر داد و برنامه اکران فاز ششم را سبک‌تر کرد. در حال حاضر ماهیت این فیلم‌ها هنوز مشخص نیست اما گمانه‌زنی‌هایی اخیر حاکی از آنند که مارول قصد دارد این جاهای خالی را با فیلم سینمایی Armor Wars یا پروژه‌های تایید نشده‌ اما مورد انتظاری مثل World War Hulk ،Midnight Sons و Young Avengers پر کند.

اکران ریبوت چهار شگفت‌انگیز تا تاخیر سه ماهه مواجه شد (دو مرتبه)

کوین فایگی اولین بار پس از خریده شدن کمپانی فاکس قرن بیستم توسط دیزنی از ساخت ریبوت به‌شدت مورد انتظار چهار شگفت‌انگیز خبر داد. از آن زمان اولین پروژه سینمایی فاز ششم دستخوش تغییر و تحولات متعددی شده که مهمترین آنها کناره‌گیری جان واتس (Jon Watts) از منصب کارگردانی و جایگزین شدنش با مت شکمن (Matt Shakman)، کارگردان سریال WandaVision بود. بعد از اولین تاخیر سه ماهه‌اش در ماه مارچ به‌خاطر جایگزین شدن جاش فریدمن (Josh Friedman)، نویسنده فیلم با جف کاپلان (Jeff Kaplan) و ایان اسپرینگر (Ian Springer)، معرفی اولین خانواده مارول به MCU در پی اعتصابات انجمن نویسندگان و اتحادیه بازیگران برای بار دوم با تاخیری سه ماهه مواجه شد.

اکران Avengers: The Kang Dynasty با تاخیری یک ساله مواجه شد

از آنجایی که چهار شگفت‌انگیز به‌عنوان اولین فیلم سینمایی فاز ششم دنیای سینمایی مارول معرفی شده، تاخیرهای پیاپی آن خواسته یا ناخواسته کل فاز ششم را متحول کرد. برخلاف سایر آثار بزرگ هالیوود که به‌خاطر اعتصابات در جریان، به‌تعویق افتادند، عامل موثری که باعث تاخیر یک ساله Avengers: The Kang Dynasty شد، کناره‌گیری جف لاونس (Jeff Loveness) از پروژه بود. استودیو مارول بیشتر به‌خاطر داستان بی‌نقص سریال ریک و مورتی، جف لاونس را استخدام کرد اما متاسفانه فیلمنامه به‌شدت ضعیف Ant-Man and the Wasp: Quantumania باعث شد تا او از نوشتن فیلمنامه انتقام جویان دست بکشد و پروژه را ترک کند. در واقع خالی شدن جای نویسنده، آن هم اندکی قبل از آغاز اعتصابات، Avengers: The Kang Dynasty را با تاخیری یک ساله مواجه کرد.

اکران Avengers: Secret Wars با تاخیری دو ساله مواجه شد

داستان Avengers: Secret Wars کمی متفاوت‌تر است، چراکه ابتدا انتظار می‌رفت در تاریخ ۷ نوامبر ۲۰۲۵ (۱۶ آبان ۱۴۰۴)، یعنی تنها شش ماه پس از سلسله کانگ در اقدامی بی‌سابقه توسط استودیو مارول اکران شود. به‌دنبال مشکلات تولید چندین فیلم بزرگ، به‌ویژه Blade، اقتباس لایو اکشن جنگ‌های مخفی اول در ماه اکتبر سال گذشته تا ۱ می ۲۰۲۶ (۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۵) به تعویق افتاد و فاصله‌اش با سلسله کانگ را تا یک سال افزایش داد. سپس در ماه ژوئن سال جاری به‌خاطر تغییر برنامه‌های مارول و دیزنی و همچنین ادامه داشتن اعتصابات، دوباره با تاخیری یک ساله مواجه شد و پایان یافتن حماسه مولتی‌ورس را به سال ۲۰۲۷ موکول کرد.

در ادامه می‌توانید لیست به‌روز شده فاز ششم دنیای سینمایی مارول را مشاهده کنید.

  • ریبوت Fantastic Four – تاریخ ۲ می سال ۲۰۲۵ (۱۲ اردیبهشت سال ۱۴۰۴)
  • فیلم Spider-Man 4 – تاریخ ۲۷ ژوئن‌ سال ۲۰۲۵ (۶ تیر سال ۱۴۰۴)
  • فیلم بدون عنوان – تاریخ ۱۳ فوریه سال ۲۰۲۶ (۲۴ بهمن سال ۱۴۰۴)
  • فیلم Avengers: The Kang Dynasty – تاریخ ۱ می سال ۲۰۲۶ (۱۱ اردیبهشت سال ۱۴۰۵)
  • فیلم بدون عنوان – تاریخ ۲۴ جولای سال ۲۰۲۶ (۲ مرداد سال ۱۴۰۵)
  • فیلم بدون عنوان – تاریخ ۶ نوامبر سال ۲۰۲۶ (۱۵ آبان سال ۱۴۰۵)
  • فیلم Avengers: Secret Wars – تاریخ ۷ می سال ۲۰۲۷ (۱۷ اردیبهشت سال ۱۴۰۶)

بازه زمانی بین دو فیلم جدید انتقام جویان بیشتر شده است

پنل مارول در همایش کمیک کان سن دیگو ۲۰۲۲ با هیجان زیادی همراه بود، زیرا کوین فایگی در اقدامی شوکه‌کننده از اکران دو فیلم جدید انتقام جویان با فاصله شش ماهه خبر داد. سلسله کانگ و جنگ‌های مخفی که برای اکران در ماه‌های می و نوامبر سال ۲۰۲۵ تنظیم شده بودند، بازه زمانی بسیار کوتاهی نسبت به دو فیلم قبلی داشتند و حسابی طرفداران را نگران کرده بودند. با این حال، به‌دنبال سلسه تاخیرهای تمامی آثار فاز پنجم و ششم، اقتباس لایو اکشن Avengers: Secret Wars با تاخیری دو ساله به تاریخ ۷ می ۲۰۲۷ (۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۶) منتقل شد و فاصله‌اش با سلسه کانگ را افزایش داد. در واقع تاخیر در پایان یافتن فاز ششم به این معنی است که آغاز فاز هفتم و حماسه جدید به طبع قراره به تعویق بیوفتد.

پروژه‌های معرفی نشده فاز ششم به تعویق افتادند

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، تنها سه پروژه سینمایی فاز ششم در همایش کمیک کان سن دیگو ۲۰۲۲ معرفی شدند و متاسفانه حضور نداشتن استودیو مارول در همایش سال جاری باعث شد تا هشت پروژه دیگر، نه‌تنها در سایه‌ها باقی بمانند، بلکه با تاخیرهای کوچک و بزرگ نیز مواجه شوند. با حذف شدن دو فیلم بدون عنوان از جدول اکران ۲۰۲۵ و همچنین برنامه دیزنی برای کاهش ساخت فیلم و سریال مارولی، به نظر می‌رسد که سه فضای خالی به فیلم‌های بلند و سه فضای دیگر به سریال‌های دیزنی پلاس اختصاص داشته باشند. با این حال، پروژه‌های معرفی نشده نیز با تاخیرهای بزرگی مواجه شده‌اند، چراکه ابتدا انتظار می‌رفت فاز ششم در ماه نوامبر ۲۰۲۵ به پایان برسد، اما حالا سه پروژه معرفی ‌نشده فاز ششم به تاریخ‌های ۱۳ فوریه، ۲۴ جولای و ۶ نوامبر ۲۰۲۶ منتقل شده و  نتیجه‌گیری حماسه مولتی‌ورس را عقب انداخته‌اند.

فیلم‌های Shang-Chi 2 و Spider-Man 4 بخشی از فاز ششم هستند

دو پروژه‌ای که انتظار می‌رود بخشی از فاز ششم باشند، دنباله‌های Shang-Chi و Spider-Man: No Way Home هستند. در ماه جولای، سیمو لیو (Simu Liu)، ستاره شانگ چی فاش کرد که دنباله شانگ چی ابتدا قرار بود بعد از سلسله کانگ اکران شود، اما به‌دلیل شرایط خاصی که پیش آمده، برنامه مارول به‌کلی تغییر کرده و متاسفانه فیلم Shang-Chi 2 به تاریخ نامعلومی منتقل شده است. درحالیکه احتمال اکران دنباله شانگ چی در فاز هفتم وجود دارد اما انتظار می‌رود Spider-Man 4 همچنان بخشی از فاز ششم باشد. کوین فایگی اخیرا در مصاحبه با وب‌سایت Entertainment Weekly تایید کرده بود که داستان سه‌گانه دوم اسپایدرمن مشخص شده است و به‌محض پایان یافتن اعتصابات، نگارش فیلمنامه قسمت چهارم آغاز خواهد شد. بنابراین جایگاه اسپایدرمن در آخرین فاز حماسه مولتی‌ورس محفوظ است.

پروژه Armor Wars از سریالی شش قسمتی به فیلمی بلند تبدیل شد

بعد از ایفای نقش اسکرولی نفوذی در اقتباس لایو اکشن تهاجم مخفی، دان چیدل (Don Cheadle) قرار است باری دیگر در دنیای سینمایی مارول به‌عنوان سرهنگ جیمز رودز حضور پیدا کند. از زمان معرفیش در دنباله مرد آهنی، او علیرغم نقش پررنگش، هیچگاه پروژه‌ای مخصوص به خود نداشته، اما خوشبختانه با تایید ساخت اقتباسی لایو اکشن از خط داستانی به‌شدت معروف جنگ‌های زرهی، انتقامجوی سابق و دوست صمیمی تونی استارک می‌تواند در پروژه انفرادی خود بدرخشد.

وقتی برای اولین بار در رویدادی مجازی معرفی شد، پروژه Armor Wars سریالی شش قسمتی بود اما بعد از کذشت یک سال، استودیو مارول در توییتی رسمی تایید کرد که داستان اقتباس جنگ‌های زرهی برای روایت در سریالی شش قسمتی مناسب نبوده و به‌همین دلیل تولید آن اکنون در قالب فیلمی بلند (با بودجه‌ای قابل توجه) ادامه پیدا خواهد کرد. تقریبا بلافاصله پس از انتشار این خبر، افراد زیادی در توییتر شروع به گمانه‌زنی کردند که تبدیل شدن سریال Armor Wars به فیلم سینمایی به‌منظور بازگرداندن رابرت داونی جونیور به نقش مرد آهنی صورت گرفته است، البته در قالب هوش مصنوعی.

این نظریه من است. پروژه ArmorWars# اکنون یک فیلم سینمایی با بودجه بالا است زیرا تونی استارک قراره به‌عنوان هوش مصنوعی بر‌گردد. به هر حال این اولین حضور رابرت داونی جونیور در دنیای سینمایی مارول پس از مرگش در فیلم Avengers: Endgame است، به‌همین دلیل سریال تلویزیونی دیزنی پلاس راه مناسبی برای تحقق این امر نیست.

کاربری با نام therealsupes معتقد است که بازگشت تونی استارک در قالب هوش مصنوعی امری اجتناب ناپذیر است، زیرا داستان Armor Wars درباره یکی از محبوب‌ترین خطوط داستانی کمیک‌های مارول است، زمانیکه فناوری تونی استارک در دسترس افراد اشتباهی قرار می‌گیرد.

با توجه به اینکه جنگ‌های زرهی روایت‌گر داستانی است که در آن فناوری تونی استارک در دسترس افراد اشتباهی قرار می‌گیرد، فکر می‌کنم این امکان وجود دارد که بتوانیم درست مثل کمیک‌ها، شاهد بازگشت تونی استارک در قالب هوش مصنوعی باشیم.

کاربری دیگر با نام DonQuixoteFace، مطمئن است که تغییر استراتژی استودیو مارول بخاطر حضور دوباره رابرت داونی جونیور در نقش مرد آهنی صورت گرفته است.

حرف‌های من را به‌ یاد داشته باشید، رابرت داونی جونیور باری دیگر نقش تونی استارک را ایفا خواهد کرد، حتی اگر در قالب هوش مصنوعی باشد.

در آخر کاربری با نام NerdPerson5 با دفاع از این نظریه، اظهار داشت که سه سال از Avengers: Endgame گذشته و اکنون زمان مناسبی برای بازگرداندن رابرت داونی جونیور به نقش تونی استارک است.

می‌دانید سه سال از وقایع فیلم Avengers: Endgame می‌گذرد، بنابراین فکر می‌کنم الان زمان مناسبی برای بازگرداندن رابرت داونی جنیور به نقش تونی استارک است. البته یک حضور افتخاری یا حتی چندین فلش بک کوتاه هم کفایت می‌کند، زیرا اصلا دوست ندارم او را از مرگ باشکوهش در پایان بازی بازگردانند.

صرف نظر از گزینه‌ها و سناریوهای احتمالی، راه‌های مختلفی وجود دارد که استودیو مارول بتواند رابرت داونی جونیور را برای دور دیگری از ماجراجویی‌های مرد آهنی وارد بازی کند، به‌ویژه اکنون که کانسپت مولتی ورس یا جهان‌های موازی موضوعی کلیدی در دنیای سینمایی مارول محسوب می‌شود. با این حال، احتمالا جذاب‌ترین راه برای معرفی مجدد تونی استارک این است که او را به هوش مصنوعی تبدیل کنند. در برخی از خطوط داستانی مرد آهنی، تونی با ارتقای .J.A.R.V.I.S و .F.R.I.D.A.Y به یک هوش مصنوعی فوق پیشرفته‌ دست پیدا کرد تا بتواند با آپلود کردن حافظه‌اش به فضای ابری همچنان بعد از مرگش به زندگی ادامه بدهد.

درحالی که این اتفاق هنوز در دنیای لایواکشن مارول اتفاق نیوفتاده، اما برخی از طرفداران معتقدند استودیو مارول قبلا به این موضوع اشاره کرده است. در اصل این احتمال وجود دارد که هولوگرام تونی در پایان فیلم Avengers: Endgame چیزی بیش از یک پیام از پیش ضبط شده است. در حال حاضر به‌خاطر اعتصابات در جریان، هیچ اطلاعات خاصی درباره Armor Wars وجود ندارد و سال گذشته نیز در نقشه راه فاز پنجم دیده نشده است. بنابراین اگر اوضاع طبق برنامه پیش برود و اتفاقی غیرقابل پیش‌بینی رخ ندهد، می‌تواند بخشی از فاز ششم دنیای سینمایی مارول باشد.

فاز ششم سریال‌های تلویزیونی کمتری خواهد داشت

زمانی که نقشه راه فاز پنجم برای اولین بار در همایش کمیک کان سن دیگو ۲۰۲۲ اعلام شد، اکثر پروژه‌های سینمایی و سریالی تاریخ اکران و پخش دقیقی داشتند، اما پیرو نارضایتی مردم از فاز چهارم و همچنین عملکرد ضعیف کوانتومانیا در گیشه‌، برخی از آنها با تاخیر مواجه شده‌اند. به‌همین جهت باب ایگر (Bob Iger)، مدیرعامل دیزنی در ماه جولای رسما تایید کرد که به‌دنبال نارضایتی مخاطبان و افت کیفیت آثار جدید MCU، بودجه کمتری در اختیار استودیو مارول قرار خواهد گرفت تا سالانه سریال‌های کمتری بسازند و به‌جای کمیت، اهمیت بیشتری به کیفیت بدهند. البته باب ایگر تنها کسی نیست که با اسن موضوع موافق است، چراکه فایگی چند ماه پیش درباره کاهش سرعت در تولید محتوا تلویزیونی صحبت کرده است.

من فکر می‌کنم یکی از جنبه‌های قدرتمند حضور در استودیو مارول، تولید محتوای باکیفیت برای مخاطبین است. به‌همین دلیل ما می‌خواهیم استودیو مارول و پروژه‌های جدید MCU به خوبی حماسه بی‌نهایت باشند. بنابراین مردم خواهند دید که هرچه بیشتر به سمت فاز پنجم و ششم برویم، سرعت پخش سریال‌های دیزنی پلاس تغییر خواهد کرد تا هر یک از آنها فرصتی برای درخشش داشته باشند.

در حال حاضر تنها سریال‌هایی می‌توانند بخشی از فاز ششم باشند که تولیدشان توسط مارول تایید شده است، سریال‌هایی مثل Vision Quest ،Nova و Wonder Man.

فاز پایانی حماسه مولتی‌ورس با اکران ریبوت Fantastic Four در تاریخ ۲ می سال ۲۰۲۵ (۱۲ اردیبهشت سال ۱۴۰۴) آغاز خواهد شد.

5 4 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

4 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا