#مهسا_امینی

تصویب یا لغو طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی در هاله‌ای از ابهام

طرح صیانت به صحن علنی مجلس بازگشت

تصویب یا لغو طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی در هاله‌ای از ابهام تیم سرگرمی ۲ ۲۲ فروردین ۱۴۰۱ اخبار فناوری
طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی

در حالی که امروز کمیسیون مشترک طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی کلیات طرح صیانت را به تصویب رساند، حالا خبرها حاکی از آن است که این طرح لغو شده است.

امروز اعضای کمیسیون طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی در جلسه‌ی کمیسیون با ۱۸ رای موافق کلیات طرح مذکور را به تصویب رساندند.

طرح صیانت از کاربران امروز طی جلسه‌ای ۴۵ دقیقه‌ای به تصویب رسید، در حالی‌که علیرغم موافقت نمایندگان مجلس، نه تنها کاربران، بلکه بسیاری از مسوولان امر هم با این طرح مخالف هستند.

به عقیده‌ی کارشناسان، اگرچه کسی مخالف ساماندهی فضای مجازی نیست اما آیا این طرح در راستای ساماندهی فضای مجازی است؟ 

به گزارش رییس کمیسیون مشترک، طرح تصویب و قرار شد جرئیات آن در جلسات بعدی کمیسیون بررسی شود.

از همان ابتدای مطرح شدن این طرح انتقادات زیادی به آن وارد شد از جمله این که این طرح باعث محدودیت در کسب و کار در فضای مجازی و نقض حقوق شهروندی و حریم خصوصی می‌شود اما هر بار مدافعان آن اعلام می‌کردند که طرح تغییر کرده است. پس از مدتی نیز مرکز پژوهش‌های مجلس انتقادات اساسی درباره طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی وارد کرد. در پی افزایش انتقادها از مشخص نبودن طرح و شفاف نبودن روند بررسی آن رییس مجلس تاکید کرد که جلسات کمیسیون مشترک باید علنی برگزار شود.

در همین راستا، رشیدی کوچی، عضو کمیسیون ویژه بررسی طرح صیانت با انتشار توییتی اعلام کرد: کلیات جلسه امروز مورد بحث و مناقشه بود و طبق نامه معاونت قوانین مجلس رای گیری امروز از لحاظ قانونی دارای ایراد است و قابل پذیرش نیست.

به این ترتیب وی اعلام کرده است که معاونت قوانین مجلس در نامه‌ای به رئیس کمیسیون ویژه ‎طرح صیانت از حقوق کاربران، رای‌گیری امروز کمیسیون ویژه و تصویب کلیات طرح صیانت را غیرقانونی دانسته است.

حالا باید منتظر بمانیم و ببینیم که این اظهارات درست است یا اینکه تصویب این طرح چه پیامدهایی در پی خواهد داشت.

به‌روزرسانی ۴ اسفند ۱۴۰۰

برخی از نمایندگان مجلس درخواست لغو بررسی طرح صیانت در کمیسیون مشترک و بازگشت طرح به صحن مجلس را با نوشتن نامه‌ای مطرح کرده‌اند.

البته بیشتر نحوه‌ی رای‌گیری دیروز مورد بحث و اعتراض این نمایندگان قرار گرفته است؛ این نمایندگان تاکید کرده‌اند که این کار خلاف آئین‌نامه‌های داخلی مجلس است، اما رییس مجلس مخالفت خود را با این انتقادات اعلام کرد.

به‌روزرسانی ۵ اسفند ۱۴۰۰ 

مصوبه طرح صیانت از سوی هیات رییسه مجلس لغو شد

ظهر امروز هیات رییسه مجلس طی جلسه‌ای پس از ارایه دید‌گاه‌های رئیس کمیسیون مشترک و معاون قوانین مجلس، اعلام کرد که رای‌گیری طرح صیانت دارای ایراداتی است.

در حالی که روز سه‌شنبه سوم اسفندماه، ۱۹ نفر از نمایندگان عضو کمیسیون مشترک به اجرای طرح صیانت رای مثبت دادند، حالا این رای‌گیری نه تنها باعث واکنش گسترده کاربران شده، بلکه معاونت قوانین مجلس نیز طی نامه‌ای این رای‌گیری را فاقد اعتبار دانسته است.

در این نامه آمده است که در رای‌گیری تصویب صیانت از کاربران، قانون آیین‌نامه داخلی رعایت نشده و طرحی ارایه شده به کمیسیون، همان طرحی نیست که در صحن علنی تصویب و به این کمیسیون ارجاع داده شد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که بیش از ۱۵۰ نفر خواستار بازگرداندن طرح به صحن مجلس هستند چرا که کمیسیون مشترک آنطور که باید عمل نکرده است.

به این ترتیب، طی جلسه‌ی امروز مجلس، هیات رئیسه ایرادات معاونت قوانین مجلس را وارد دانست.

به گزارش سخنگوی هیات رئیسه مجلس، این هیات پس از استماع دیدگاه‌های رئیس کمیسیون مشترک و نیز معاون قوانین مجلس، ایرادات این معاونت را به رأی گیری طرح فضای مجازی وارد دانسته است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که هم‌اکنون مجلس شورای اسلامی مشغول بررسی لایحه بودجه است و موضوع بررسی مقررات خدمات فضای مجازی به بعد از بررسی بودجه موکول خواهد شد.

به‌روزرسانی 22 فروردین 1401

طرح صیانت به صحن علنی مجلس بازگشت

 عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی از بازگشت طرح صیانت از فضای مجازی به صحن علنی مجلس خبر داد.

به گفته‌ی وی، در نشست غیرعلنی صبح امروز مجلس موضوع طرح نظام تنظیم مقررات خدمات فضای مجازی موسوم به طرح صیانت مورد بحث و بررسی نمایندگان مجلس قرار گرفت و در نهایت 120 نماینده به بازگشت این طرح به صحن علنی مجلس و بررسی آن در این صحن رأی مثبت دادند.

علیرضا سلیمی همچنین اعلام کرد که 109 نماینده مجلس هم به بازگشت طرح صیانت به صحن علنی مجلس رأی ندادند که معنای آن بررسی این طرح در کمیسیون مشترک بود.

به گفته سلیمی، مجلس به زودی بررسی طرح صیانت از فضای مجازی را آغاز خواهد کرد.

گفتنی است طرح ⁧‫صیانت‬⁩ با رای قاطع نمایندگان از این پس به جای بررسی در کمیسیون مشترک، در صحن مجلس و توسط ۲۹۰ نماینده بررسی خواهد شد.


guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا