1%
  • 0/10

آیا اختلال اینترنت به اجرای طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی مربوط می‌شود؟

اینستاگرام دچار اختلال شده است!

آیا اختلال اینترنت به اجرای طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی مربوط می‌شود؟ ۰ ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ اخبار فناوری کپی لینک
طرح صیانت از فضای مجازی

از روز دوشنبه دهم مرداد ماه اینترنت دچار اختلال شده و این مشکلات همواره ادامه دارد تا جایی که احتمال ارتباط با اجرای طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی داده می‌شود.

حوالی ظهر روز دوشنبه اینترنت با اختلال شدیدی روبه‌رو شد تا آنجا که این مشکل به قطعی کامل اینترنت در برخی مناطق کشور انجامید.

نت بلاکس قطعی خطوط اینترنت ثابت و ایرانسل و شرکت ارتباطات زیرساخت را تایید کرد.

روز دوشنبه شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام کرد که قطعی و اختلال اینترنت ربطی به این شرکت ندارد و اپراتورها باید پاسخگو باشند.

در این میان علاوه بر اینترنت، کاربران ایرانسل اعلام کردند که حتی امکان برقراری تماس هم ندارند.

در حالی که همچنان اینترنت قطع بود و هیچ نهاد و ارگانی مسوولیت قطعی‌ها را نمی‌پذیرفت، شرکت مخابرات علت قطعی و اختلال اینترنت را آتش‌سوزی در یکی از حوضچه‌های ارتباطی منطقه ۸ مخابرات تهران اعلام کرد.

در همین حال ایرانسل با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که مشکل اختلال ارتباطی و اینترنت کاربرانش به شکل کامل رفع شده است.

اما ساعات اولیه روز چهارشنبه دوباره شرکت ارتباطات زیرساخت با انتشار پیامکی از اجرای عملیات دان‌تایم در مرکز تهران 2 (مرکز انقلاب اسلامی) به مدت چهار ساعت از ۴ تا ۸ صبح خبر داد که بسیاری از کاربران نیز این اختلال و قطعی اینترنت را گزارش کردند.

وزیر ارتباطات نیز پس از گذشت دو روز عدم رعایت اصول کار حرفه‌ای اپراتورها و همچنین اصول پدافند غیرعامل را علت این حوادث دانست و خواست ضرر و زیان مشترکان توسط شرکت مخابرات پرداخت شود.

اما دنیای اقتصاد در گزارشی اعلام کرد که رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس در مورد قطعی‌ها و کندی اینترنت اعلام کرده است که مساله اینترنت فراتر از دولت است، ولی این دولت نیز برای کندی و ایجاد اختلال در اینترنت همکاری می‌کند و این مساله قضیه را پیچیده کرده است.

به گزارش رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس، طراحان طرح صیانت قطعا ساکت ننشسته‌اند و دارند کاری می‌کنند و یک بخش از همان تفکرات و افراد در عمل اینترنت را دستکاری کردند.

به گفته نوری، درحالی که دنیا در مباحث فضای مجازی و علوم و فناوری‌های اطلاعات هر روز پیشرفت می‌کند و دسترسی‌ها بیشتر، آسان‌تر و کم هزینه‌تر می‌شود، اما در کشور ما برعکس است و دسترسی‌ها سخت‌تر است و کشور گران‌تر اداره می‌شود، یعنی مسیر عکس را داریم می‌رویم.

نوری معتقد است اگر بخواهیم برای صیانت از کاربران فضای مجازی قانون بنویسیم باید ماده (۱) طرح این باشد که دسترسی آسان، ‌سریع و کم هزینه به اینترنت جزو حقوق اساسی مردم است و هر کسی جلوی این مساله بایستد تعزیر برایش در نظر گرفته می‌شود. ولی طرح صیانت با مطلع معکوس شروع شده و اصلا نمی‌شود با آن کار کرد.

به‌روزرسانی ۲۴ مرداد ۱۴۰۱

بسیاری از کاربران گزارش داده‌اند که برنامه اینستاگرام آنها دچار مشکل شده و امکان بارگذاری و آپلود پست در اینستاگرام را ندارند و این اپلیکیشن بسیار کند شده است.

بر این اساس برای آپلود هر پستی لازم است از وی پی ان یا فیلترشکن استفاده کنند.

البته هنوز مشخص نیست که اختلالات امروز اینستاگرام به اجرای طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی مربوط است یا مشکل دیگری وجود دارد.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments