#مهسا_امینی

تاثیر شبکه های اجتماعی بر خانواده‌های ایرانی

اثر مثبت و منفی اینستاگرام بر مردم

تاثیر شبکه های اجتماعی بر خانواده‌های ایرانی ساحره چمنی ۰ ۱۱ فروردین ۱۴۰۰ مقالات فناوری
شبکه‌های اجتماعی پیام‌رسان‌های خارجی فضای مجازی

در عصری زندگی می‌کنیم که ازدحامی از شبکه های اجتماعی طرفداران خود را پیدا کرده و هر کدام از آنها هیاهویی از جنس خود را به همراه دارد و اگرچه مدت زیادی از ظهور آنها نگذشته، توانسته به خوبی در زندگی مردم جا باز کنند.

این شبکه ها بر ابعاد مختلف زندگی فردی و اجتماعی مردم تاثیر گذاشته‌اند و این روزها به بخش مهمی از زندگی همه‌ی کاربران در سراسر دنیا تبدیل شده است. با وجود همه ویژگی‌هایی که این شبکه ها دارند تاثیرات منفی هم روی زندگی بسیاری از کاربران از جمله ایرانیان گذاشته است.

شبکه های اجتماعی نه تنها این روزها به عنوان پلی برای ارتباط مردم همه‌ی دنیاست، بسیاری از کاربران از این سرویس‌ها برای درآمدزایی استفاده می‌کنند و بخش بزرگی از فعالیت کسب و کارها در این پلتفرم انجام می‌گیرد. با وجود همه‌ی ویژگی‌هایی که شبکه های اجتماعی دارند، اما تاثیرات منفی هم روی زندگی بسیاری از کاربران گذاشته که در ادامه به برخی از آنها می‌پردازیم.

بر اساس نظرسنجی که در اپلیکیشن اینستاگرام انجام شد، بسیاری از کاربران ایرانی از مشکلاتی که شبکه اجتماعی اینستاگرام برای‌شان به وجود آورده گفتند. در ادامه به تاثیر شبکه های اجتماعی بر زندگی کاربران می‌پردازیم.

در یک نظرسنجی از کاربران خواسته شد تا تاثیرات مثبت و منفی شبکه اجتماعی اینستاگرام را بیان کنند.

شاید برای‌تان جالب باشد بدانید که بسیاری از کاربران اعلام کرده‌اند که بعد از اینکه شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام در زندگی مردم رسوخ کرد، عدم رضایت از شرایط زندگی برای بسیاری از افراد پررنگ‌تر شد.

برخی اظهار کرده‌اند که شبکه های اجتماعی زندگی آنها را مختل کرده است و عده‌ای از اینکه بچه‌دار شده‌اند اظهار نارضایتی می‌کنند.

برخی به خرید وسایل غیرضروری برای زندگی‌شان روی آورده‌اند و چشم و هم‌چشمی باعث شده که زندگی‌شان دچار مشکل شود.

بعضی از کاربران از برداشته شدن حریم‌ها ابراز نارضایتی می‌کنند و معتقدند که شبکه های اجتماعی باعث شده که افراد از کلمات رکیک به راحتی استفاده کنند و ابایی از به زبان آوردن و شنیدن این کلمات نداشته باشند.

فاصله گرفتن از دنیای واقعی، منزوی شدن و عدم ارتباطات جمعی، فاش شدن برخی مسایل پنهایی و بعضا دروغ، سرد شدن روابط خانوادگی همه و همه نتیجه‌ی تاثیر منفی شبکه های اجتماعی بر زندگی مردم عادی است.

اما بعد از اینکه با چند کاربر صحبت کردیم متوجه شدیم که بسیاری از این مشکلات در نتیجه تاثیر زندگی پر رنگ و لعاب بلاگرها و فعالان شبکه های اجتماعی بر زندگی مردم صورت گرفته است.

کاربران می‌گویند تصاویر و ویدیوهایی که بلاگرها و اینفلوئنسرها از زندگی روزمره خود به اشتراک می‌گذارند باعث شده تا بسیاری از کاربران زندگی‌شان را با آنها مقایسه کنند و این موضوع باعث عدم رضایت آنها از زندگی‌شان شده است.

اما در گفتگو با برخی از بلاگرها و به‌اصطلاح اینفلوئنسرهای اینستاگرامی، آنها اظهار می‌کنند تصویری که آنها از زندگی پر زرق و برق‌شان به نمایش می‌گذارند فقط آن بخش منتخب زندگی‌شان است و قطعا پشت تصویر زیبایی که به نمایش گذاشته می‌شود، مشکلات خانوادگی، اقتصادی، تنهایی و انزوا و هزاران مشکل دیگر وجود دارد که کاربران و به قولی تماشاگران از آنها بی‌اطلاع‌ هستند و تصور بر این است که همه چیز بی عیب و نقص است.

یکی از مواردی که بسیاری از کاربران به آن اشاره کرده‌اند، تصویری بی‌نقص از پوست و اندام بلاگرهاست؛ اما به گفته‌ی همین اینفلوئنسرها هیچ چیزی در زندگی آنها هم بی عیب و نقص نیست و مثل همه‌ی عکاسان، همیشه تصویری انتخاب و به اشتراک گذاشته می‌شود که به لحاظ رنگ و وضوح تصویر، بهترین باشد.

اما واقعا شبکه های اجتماعی جدای همه‌ی تاثیرات منفی و مثبت، از زمان شکل‌گیری و محبوب شدن و دسترسی همه‌ی کاربران در سراسر دنیا، باعث چه تحولی در زندگی مردم شده است؛ یکی از تاثیرات این شبکه ها امکان دسترسی به جریان آزاد اطلاعاتی و عدالت در دسترسی به اطلاعات است.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این شبکه ها افزایش آگاهی کاربران می‌شود که البته نباید افزایش آگاهی را با افزایش دانش اشتباه گرفت.

 

فیلتر اینستاگرام

قابلیت‌های جدید اینستاگرام

شبکه های اجتماعی برای بسیاری از کاربران به عنوان نقاب به شمار می‌رود تا خود ایدآل‌شان را به نمایش بگذارند نه زندگی واقعی‌شان. به این ترتیب ابراز وجود در این پلتفرم‌ها راحت‌تر است و محدودیتی برای به نمایش گذاشتن آنچه که کاربران انتخاب می‌کنند وجود ندارد.

این سرویس‌ها همچنین سبک زندگی مردم را تغییر داده که نمی‌توان گفت مثبت یا منفی است که شامل مد و تغذیه می‌شود.

از سوی دیگر دسترسی به آموزش ترفندها و تکنیک‌ها یکی از ویژگی‌های خوب این شبکه هاست که کاربران به شکل رایگان به سیل عظیمی از اطلاعات آموزشی دسترسی دارند. بر این اساس هر کسی آزاد است هر نوع اطلاعاتی را که دوست دارد، پیگیری کند.

اما دسترسی به اخبار و اطلاعات و مشارکت در اطلاع‌رسانی را نمی‌‌توان نادیده گرفت که زودتر از تلویزیون و رادیو امکان دسترسی به اخبار از طریق این شبکه ها صورت می‌گیرد.

شما نیز از تاثیرات شبکه های اجتماعی بر زندگی‌تان و احیانا اگر مشکلاتی این پلتفرم برای‌تان به وجود آورده بگویید. به نظر شما وجود چنین سرویس‌هایی تاثیر مثبتی در زندگی شما داشته یا ترجیح می‌دهید که از این شبکه‌ها استفاده نکنید.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا