1%
  • 0/10

سری انیمه هایکیو تاثیر بسیاری روی بازیکنان والیبال ژاپن دارد!

مجموعه‌ای تاثیرگذار و الهام بخش

سری انیمه هایکیو تاثیر بسیاری روی بازیکنان والیبال ژاپن دارد! ۱۱ ۲۴ اسفند ۱۴۰۲ انیمه کپی لینک
سری انیمه هایکیو تاثیر بسیاری روی بازیکنان والیبال ژاپن دارد!

سری انیمه هایکیو به عنوان یک مجموعه ورزشی پرطرفدار، طی چند سال اخیر تاثیر بسیاری روی بازیکنان تیم والیبال ژاپن داشته است. 

تاکنون انیمه و مانگاهای بسیاری در زمینه ورزش‌های مختلف توسط نویسندگان ژاپنی عرضه شده است، اما هیچ‌کدام از آن‌ها همانند  سری انیمه هایکیو (Haikyuu!!) که به احیای تیم رو به زوال والیبال ژاپن کمک کرد، تاثیرگذار واقع نشده است. ورزش همیشه موضوعی مهم و دارای اهمیت در کشور ژاپن محسوب می‌شود. آثار بسیاری در این زمینه ارائه شدند که به عنوان مثال می‌توان به فوتبالیست‌ها (Ganbare, Kickers!) و بیسبالیست‌ها (battery) اشاره کرد. اما در میان رشته‌های مختلف ورزش، با پیدایش مانگا هایکیو، تحول عظیمی در انگیزه جوانان به وجود آمد.

انیمه هایکیو به شدت در میان جوانان به محبوبیت رسیده است!

ساخته شده توسط هاروئیچی فوروداته (Haruichi Furudate)

قبل از پیدایش سری انیمه هایکیو، تعداد بازیکنان والیبال در کشور ژاپن به شدت در حال کاهش بود؛ به صورت تقریبی، ۴۱۰۰۰ بازیکن در باشگاه‌های والیبال شرکت می‌کردند، اما این تعداد در سال ۲۰۱۲ به ۳۷۰۰۰ بازیکن کاهش یافت. با این حال، پس از انتشار اولین فصل هایکیو در مجله هفتگی شونن جامپ، در سال ۲۰۱۲ تعداد این بازیکنان به بیش از ۴۶۰۰۰ نفر رسید.

البته این افزایش تعداد تصادفی نیست، چرا که از مجموعه فوق‌العاده تماشایی انیمه هایکیو انتظار چنین اثربخشی وجود دارد. پس از انتشار یک مستند ۵۰ دقیقه‌ای، ساخته شده توسط NHK در سال ۲۰۱۶، ثابت می‌شود بسیاری از بازیکنان از شخصیت‌های این انیمه الهام می‌گیرند. هواداران سری انیمه هایکیو معتقدند این مجموعه در افزایش انگیزه آن‌ها به شدت کارآمد بوده است. با این وجود، حتی بازیکنان مسن‌تر نیز با تاثیر گذاری این انیمه اقرار می‌کنند. ماساهیرو یاناگیدا (Masahiro Yanagida)، بازیکن تیم ملی والیبال ژاپن، طی مصاحبه‌ای می‌گوید انیمه هایکیو او را به تغییر در شیوه مسابقه و امتحان روش‌های جدید وادار کرده است.

ژانر ورزشی، در قالب مانگا و انیمه‌های هیجان‌انگیزی و متنوع بسیاری به عرضه رسیده است؛ مانند Slam Dunk، Kuroko No Basket، Hajime no Ippo و Blue Lock که اخیراً به عنوان یکی از پرفروش‌ترین آثار شناخته می‌شود. با این حال، هیچ‌کدام از این آثار نه به صورت واقع گرایانه بلکه بسیار اغراق آمیز عمل کرده‌اند. استفاده از صحنه‌های اغراق آمیز در این ژانر نمی‌تواند اثربخشی کاملی روی تماشاگران داشته باشد، چرا که انجام تکنیک‌های غیرواقعی شخصیت‌های این مجموعه‌ها در دنیای واقعی ممکن نیست. سری انیمه هایکیو در کنار وجود صحنه‌های به شدت سرگرم کننده، از سکانس‌های واقع بینانه برخوردار است. هیناتا (Hinata) شخصیت اصلی این انیمه طی داستان با رقبای سرسخت بسیاری مواجه می‌شود، و با وجود قد کوتاه خود سعی می‌کند هنگام رویارویی با آن‌ها به خوبی عمل کند. 

در حالی که سری انیمه هایکیو نسبت به باقی مجموعه‌های ورزشی پر زرق و برق  نیست، گاهی اوقات صحنه‌های پرشور و اغراق آمیزی دارد که در دنیای واقعی به راحتی نمی‌توان آن‌ها را انجام داد. خواندن مانگا یا تماشای انیمه هایکیو، افراد را نه تنها در ژاپن، بلکه در سراسر جهان به شروع والیبال ترغیب می‌کند، چرا که این مجموعه تبدیل به منبع الهام‌بخش آن‌ها می‌شود. در نهایت، سری انیمه هایکیو را می‌توان به عنوان یک اثر الهام بخش و چشمگیر معرفی کرد، که تماشای آن به تمامی افراد در هر رده سنی، به خصوص بازیکنان والیبال، پیشنهاد می‌شود.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

11 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments